Решение по дело №1326/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 3407
Дата: 5 декември 2019 г. (в сила от 23 април 2021 г.)
Съдия: Райна Кирова Кирякова
Дело: 20192120101326
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

Номер 3407                       05.12.2019 година                                 гр. Бургас

 

 

В   И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Бургаският районен съд                                        ХІІІ граждански състав

            На двайсет и седми ноември                 две хиляди и деветнайсета година                                                                

            В публично заседание, в следния състав:

 

Председател: Райна Кирякова

            Секретар: Недялка Димитрова

            Прокурор:

            като разгледа докладваното от съдия Кирякова

            гражданско дело номер 1326 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

                       

                        Бургаският районен съд е сезиран с искова молба от В.Х.М., с ЕГН **********, с адрес ***, ***, със съдебен адресат адвокат М.К.С. ***, с адрес на кантората: град Б., ***, срещу „Застрахователно акционерно дружество ДаллБогг: Живот и Здраве“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: България, област София (столица), община Столична, град София 1172, район Изгрев, ж. к. Дианабад, Г.М.Димитров 1, представлявано винаги от двама от тримата изпълнителни директори Б.Г.И., Р.В.М. и Ж.С.К., с която моли съда да постанови решение, с което да осъди ответника да й заплати сумата от 988.17 лева за имуществени вреди и сумата от 6900.00 лева за неимуществени вреди, представляващи обезщетение по задължителна застраховка „Гражданска отговорност”, за настъпило транспортно произшествие на 14.07.2018 год., сключена за автомобила на деликвента Опел Мерива, с рег. № ***, полица с номер БГ 301118001875241, с валидност от 29.06.2018 г. до 28.06.2019 г., заедно със законната лихва върху сумата от момента на увреждането- 14.07.2018 г. до окончателното изплащане на задължението. Ангажира доказателства. Претендира направените по делото разноски.

                         Осъдителният иск е процесуално допустим с правно основание по 432, ал. 1 от Кодекса за застраховането/КЗ/, вр. чл. 45 от Закона за задълженията и договорите/ЗЗД/. Предявен е от лице, имащо правен интерес от защита, срещу надлежен ответник, като исковата молба съдържа задължителните реквизити по чл. 127 и 128 от Гражданско процесуалния кодекс ГПК/.          Неоснователни са възраженията на пасивно легитимираната по делото страна за нередовност на исковата молба, поради непълнота на обстоятелствата. За допустимостта на иска е достатъчно позоваването на факта на настъпилото застрахователно събитие, а останалото е предмет на доказване по делото.             

                        Ответникът „Застрахователно акционерно дружество ДаллБогг: Живот и Здраве” АД, своевременно с отговора на исковата молба, оспорва иска изцяло, като неоснователен и недоказан. При основателност на иска, моли да бъде намален размерът на обезщетението, като прекомерно завишен и несъответстващ на съдържанието на понятието справедливост, по смисъла на чл. 52 от ЗЗД, а от друга страна, на характера и степента на причинените от процесното транспортно произшествие телесни увреждания, респективно на интензитета и продължителността на търпените болки и страдания. Прави и материалноправно възражение за съпричиняване. Ангажира доказателства. Претендира направените по делото разноски.

                        В хода на делото, на основание чл. 219, ал. 1 от ГПК, е конституирано като трето лице-помагач на ответника по делото деликвентът Р.В.Д., с ЕГН **********, адрес ***, *** и приет за разглеждане обратния иск на „Застрахователно акционерно дружество ДаллБогг: Живот и Здраве” АД против него, за заплащане на сумата от 7888.17 лева, заедно с лихвите представляваща регресно вземане, по реда на чл. 500, ал. 1, т. 1 от КЗ, за управление на процесния лек автомобил с концентрация на алкохол в кръвта над допустимата по закон норма, представляваща обезщетение за неимуществените и имуществени вреди от причиненото от него транспортно произшествие на 14.07.2018 г.

                        Ответникът по обратния иск Р.Д. го оспорва, като неоснователен и твърди,  че няма вина за настъпилото ПТП. Твърди, че е налице и съпричиняване, както и че е  завишен е размера на обезщетението. Оспорва констативния протокол като неверен, в частта на записаните обстоятелства и причини за настъпване на ПТП, по реда на чл.193 от ГПК. Във фазата по съществото на спора, прави възражение, че не е доказано, че е бил пиян по време на извършването на транспортното произшествие, защото са допуснати грешки по време на вземането на кръвната проба. Не ангажира доказателства.

                        Бургаският районен съд, след преценка на събраните по делото доказателства и в кореспонденция с доводите на страните намира, че осъдителният иск по делото е основателен, поради следното:

                        С определението си от 07.06.2019 год., по реда на чл. 140 от ГПК, по което няма възражения, съдът е приел, че не се нуждаят от доказване по делото валидността на застрахователния договор към датата на процесното транспортно произшествие-14.07.2018 г., за лекия автомобил марка „Опел”, модел „Мерива”, с peг. номер ***, застрахователна полица ГОА № BG/30/118001875241, сключена със „ЗАД ДаллБогг: Живот и здраве” АД, както и отказът за изплащане на застрахователното обезщетение/чл. 153 от ГПК/. Не се спори между страните по делото, че на 14.07.2018 г., около 21:40 часа ищцата В.Х.М. е пресичала по пешеходната пътека кръстовище, регулирано със светофарна уредба на ул. Янко Комитов в гр. Бургас, до МОЛ „Галерия”, когато е ударена от водача на лек автомобил, с peг. № А 0751 МХ- Р.В.Д..

                        Подкрепят се от събраните по делото доказатества-неоспорени свидетелски показания и съдебно-автотехническа и медицинска експертиза,  фактическите твърдения от исковата молба, че деликвентът Д. е управлявал автомобила при нарушение на правилата за движение по пътищата, преминал кръстовището на жълт, забранителен сигнал и при нормално работеща светофарна уредба, като е отнел предимството на ищцата М., като пешеходка, блъснал я на пешеходната пътека, повалил я на земята преди да стигне отсрещния на пресичането тротоар. Пешеходката е започнала пресичането на пътното платно по пешеходната пътека на разрешаващ „зелен” сигнал, била е убедена, че е пресичала улицата правомерно и не е имала основание да предполага опасност, за да се предпазва от нея. Когато за нея внезапно е възникнала опасността да бъде ударена от лекия автомобил Opel Meriva, рег.№ *** тя вече е била попаднала в опасната му зона и не е съществувала обективна възможност да избегне транспортното произшествие. С това съдът приема за неоснователни възраженията на Застрахователя и третото лице-помагач Д. за наличието на съпричиняване на произшествието от страна на пострадалата. Поведението на пешеходката М. не може обективно да се постави в причинна връзка е процесното транспортно произшествие. Следователно, неоснователно е оспорването на верността, по реда на чл. 193 от ГПК, на приетия като доказателство по делото констативен протокол за ПТП с пострадали лица от 14.07.2018 г./листи 9 и 10 от делото/, защото вписаното в него се подкрепя изцяло от събраните в по делото писмени и гласни доказателства. Произшествието е настъпило така, както е описано в констативния протокол.

                        Вследствие на удара ищцата М. е била с лека телесна повреда, със силни болки, уплаха и стрес, отведена от деликвента за спешен преглед в УМБАЛ Бургас АД. При прегледа, не е установено счупване, но пострадалата е изпитвала силни болки. Бил е назначен контролен преглед след 7 дни, който да установи липса или наличие на усложнения. При повторното рентгенологично изследване е потвърдено, че въпреки болките, не е налице счупване, а е налице комплексна контузия - натъртване на дясно рамо, раменния пояс и в областта на таза. Медицинската част от експертизата по делото е работила, след преглед, по медицинските документи, между които и съдебно-медицинско удостоверение № 147/2018 г. от преглед при съдебен лекар от дата 20.07.2018 г., за установени травматични увреждания-дясно рамо леко оточно, с бледосинкаво кръвонасядане по предната му повърхност, с размери около 2 см.; ограничени и болезнени движения при отвеждане на крайника встрани и нагоре; по външната страна на дясно седалище на около 82 см от петата синкаво-червеникаво кръвонасядане около 4x4 см.; по вътрешна страна на дясно коляно и малко под него синкаво кръвонасядане около 5 см.; по външна страна на ляво бедро, горна трета, друго кръвонасядане с цвета на горното и размери около 1 см. Заключението е за кръвонасядания по крайниците, травматичен оток с кръвонасядане на дясно рамо, които е възможно да са причинени по време и начин, както е съобщила пострадалата, като мястото на първичния контакт/автомобила/ е дясната страна на тялото на измерената височина. Уврежданията са квалифицирани като временно разстройство на здравето, неопасно за живота. Има издадени ЛКК болнични листи за временна нетрудоспособност от 34 дни. При прегледа на 31.10.2019 г., за нуждите на допуснатата по делото експертиза, от вещото лице-ортопод, съдът установява, че лицето се придвижва без помощни средства, съобщава за болки в таза, появяващи се при продължително ходене и интензивно физическо натоварване, както и болки в дясното рамо при физическо натоварване. Обективно е без отклонения от нормалния физикален статус.

                        Предвид изложеното от фактическа страна, съдът приема, че е налице пряка причинно-следствена връзка между транспортното произшествие на 14.07.2018 г. и телесните увреждания на ищцата М., изразяващи се в контузия на дясно рамо, раменния пояс и в областта на таза, които в своята съвкупност са обусловили временно разстройство на здравето неопасно за живота. Възстановителният период е съпроводен с болки и страдания, с временна невъзможност на лицето да се самообслужва, с период от време в обективна невъзможност да се грижи за децата си, върху които самостоятелно упражнява родителските права, както и да полага труд. Претърпените от нея стрес, уплаха и негативни психически изживявания не са отшумели и към днешна дата-при пресичане на кръстовище все още изпитва страх, видно от свидетелските показания по делото. С оглед характера и степента на увреждането, по реда на чл. 52 от ЗЗД, съдът приема размера от 5800.00 лева за справедливо обезщетение за претърпените неимуществени вреди от транспортното произшествие. В останалата част, до претендирания размер от 6900.00 лева, прекият осъдителен иск на увреденото лице в перото за неимуществени вреди, като неоснователен, следва да бъде отхвърлен.

                        Относно имуществените вреди, съдът установява, че поради ползването на отпуск по болест, след произшествието, на пострадалата М. не е било изплатено в пълен размер трудово възнаграждение за месеците юли и август 2018 г. От заключението на неоспорената съдебно-счетоводна експертиза по делото е видно, че доходите на ищцата М. за месеците юли и август 2018 г. са намалели със сумата от 118.30 лева, по месеци както следва: месец юли 2018 г.-110.46 лева и месец август 2018 г.-07.84 лева. Другите доказани имуществени вреди по делото представляват 70.00 лева, видно оттук приложените към исковата молба 3 фактури и касови бонови, представляващи заплатени от пострадалата суми за прегледи, рентгенография на скелет и издаване на съдебно медицинско удостоверение. Общо доказаните имуществените вреди по делото са в размер на 188.30 лева, до който осъдителният иск в тази част следва да бъде уважен, а в останалата част до претендирания размер от 988.17 лева, отхвърлен. Разходите за адвокатски хонорар 800 лева, за ангажирането на адвокат, който за подготви, комплектува и депозира документи и заявление за уведомление за щетата пред Застрахователя, се претендират на основание същото пълномощно, което се ползва и по делото и за същия хонорар се претендира заплащането по реда на чл. 78, ал. 1 от ГПК разноски по делото от 800.00 лева. Доказателствата за плащане на адвокатски хонорар по делото са само в размер на 800.00 лева. Не два пъти за едно и също нещо/Non bis in idem/. Ето защо, в тази част осъдителният иск за имуществените вреди от произшествието на 14.07.2018 г., като неоснователен и недоказан следва да бъде отхвърлен.

                        Не могат основателно да се слушат по делото възраженията на ответника по обратния иск за нередовност на кръвните проби. На първо место, възражението е преклудирано, на основание чл. 133 от ГПК, като направено едва във фазата по съществото на спора. На второ место, по делото е приет, като доказателство и неоспорен протокол за химическа експертиза № 347 от 16.07.2018 г. на Сектор „Базово научно-техническа лаборатория“ при ОДМВР-Бургас от който съдът установява, че на деликветна Р.Д. редовно са били взети 2 кръвни проби за изследване(2 броя вакуумни епруветки), които са получени в химическа лаборатория на сектор „БНТЛ“ ОД МВР-Бургас на ръка, на 16.07.2018 г. в 13:30 часа. Опаковките на пробите са донесени с хладилна чанта, в 2 броя вакуумни епруветки, запечатани с описан лейкопласт, парафинирани и отговарят  на изискванията на Наредба №1 от 19.07.2017 год. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачи на моторни превозни средства. Съдът установява, че изследваната проба кръв от деликвента Д., взета на 14.07.2018 г. в 23:20 часа в УМБАЛ Бургас АД, е със съдържание на етилов алкохол в количество 1,18(едно цяло и осемнадесет промила) ‰, g/l.  На водача на пътно превозно средство е забранено, с нормата на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДв.П, да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози.

                        Предвид изложеното, съдът приема, че обратният иск на Застрахователя против деликвента Д., който по определение е евентуален, се явява основателен, до общия размер на доказаните по делото имуществени и неимуществени вреди от 5980.30 лева, заедно с лихвите от момента на увреждането, която сума представлява регресно вземане, по реда на чл. 500, ал. 1, т. 1 от КЗ, вр. чл. 45 от ЗЗД. В останалата част, до претендирания размер от  7888.17 лева, обратният иск, като неоснователен, следва да бъде отхвърлен.

                        С оглед изхода на делото, претенцията на ищцата М. по чл. 78, ал. 1 от ГПК, за присъждане на направените по делото разноски, се явява основателна и следва да бъде уважена, съобразно събраните доказателства и уважената част от иска, в размер на 608.33 лева, представляващи адвокатско възнаграждение. В тежест на Застрахователя следва да бъде възложено, на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК и заплащането на държавната такса за производството, в уважената част от осъдителния иск, в размер на 239.53 лева, заедно с изплатеното от бюджета на съда възнаграждение на съдебно икономическата експертиза, общо 319.53 лева. В тежест на ответника по обратния иск Д. следва да бъде възложено заплащането на разноските по делото на Застрахователя, в общ размер от 1387.86 лева, от който 319.53 лева-посочените разноски към бюджета на съда, 608.33 лева-посоченото адвокатско възнаграждение, 360.00 лева-възнаграждение на комплексната съдебно-автотехническа и медицинска експертиза и 100.00 лева-юрисконсултско възнаграждение.   

                        Мотивиран от горното и на основание чл. 235 от ГПК, Бургаският районен съд,

 

 

Р      Е       Ш      И:

 

 

                        ОСЪЖДА „Застрахователно акционерно дружество ДаллБогг: Живот и Здраве“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: България, област София (столица), община Столична, град София 1172, район Изгрев, ж. к. Дианабад, Г.М.Димитров № 1, при участието на третото лице-помагач Р.В.Д., с ЕГН **********, адрес ***,***, да заплати на В.Х.М., с ЕГН **********, с адрес *** , ***, сумата от 5988.30 лева(пет хиляди деветстотин осемдесет и осем лева и тридесет стотинки), представляваща застрахователно обезщетение, по пряк иск на увреденото лице, по задължителна застраховка „Гражданска отговорност”, сключена за автомобила на деликвента Опел Мерива, с рег. № ***, полица с номер ГОА № BG/30/118001875241, с валидност от 29.06.2018 г. до 28.06.2019 г., за настъпило застрахователно събитие-транспортно произшествие на 14.07.2018 год., около 21:40 часа, на пешеходна пътека, кръстовище, регулирано със светофарна уредба, на ул. Янко Комитов в град Бургас, до МОЛ „Галерия”, включващо 188.30 лева-имущствени вреди и 5800.00 лева-неимуществени вреди, заедно със законната лихва върху общата сума от момента на увреждането-14.07.2018 г. до окончателното изплащане на задължението.

                        ОТХВЪРЛЯ осъдителния иск в останалата част, от уважения размер за имуществени вреди от 188.30 лева до претендирания размер от 988.17 лева и от уважения размер за неимуществени вреди от 5800.00 лева до претендирания размер от 6900.00 лева.

                        ОСЪЖДА „Застрахователно акционерно дружество ДаллБогг: Живот и Здраве“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: България, област София (столица), община Столична, град София 1172, район Изгрев, ж. к. Дианабад, Г.М.Димитров № 1, да заплати на В.Х.М., с ЕГН **********, с адрес *** , ***, направените по делото разноски за уважената част от иска, в размер на 608.33 лева (шестстотин и осем лева и тридесет и три стотинки).

                        ОСЪЖДА „Застрахователно акционерно дружество ДаллБогг: Живот и Здраве“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: България, област София (столица), община Столична, град София 1172, район Изгрев, ж. к. Дианабад, Г.М.Димитров № 1, да заплати, в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Районен съд-Бургас, разноски по делото, в размер от 319.53 лева(триста и деветнадесет лева и петдесет и три стотинки).

                        ОСЪЖДА Р.В.Д., с ЕГН **********, адрес *** , ***, да заплати на „Застрахователно акционерно дружество ДаллБогг: Живот и Здраве“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: България, област София (столица), община Столична, град София 1172, район Изгрев, ж. к. Дианабад, Г.М.Димитров № 1, сумата от 5988.30 лева(пет хиляди деветстотин осемдесет и осем лева и тридесет стотинки), представляваща регресно вземане по задължителна застраховка „Гражданска отговорност”, сключена за автомобила на деликвента полица с номер ГОА № BG/30/118001875241, с валидност от 29.06.2018 г. до 28.06.2019 г., за управление на лек автомобил Опел Мерива, с рег. № ***, с концентрация на алкохол в кръвта над допустимата по закон норма, представляваща застрахователно обезщетение, включващо неимуществените и имуществени вреди от причиненото от него застрахователно събитие-транспортно произшествие с пешеходка на 14.07.2018 год., около 21:40 часа, на пешеходна пътека, кръстовище, регулирано със светофарна уредба, на ул. Янко Комитов в град Бургас, до МОЛ „Галерия”транспортно произшествие на 14.07.2018 г.

                        ОТХВЪРЛЯ обратния иск срещу третото лице-помагач в останалата част, от уважения размер  5988.30 лева до претендирания размер от 7888.17 лева.

                        ОСЪЖДА Р.В.Д., с ЕГН **********, адрес ***, ***, да заплати на „Застрахователно акционерно дружество ДаллБогг: Живот и Здраве“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: България, област София (столица), община Столична, град София 1172, район Изгрев, ж. к. Дианабад, Г.М.Димитров № 1, направените по делото разноски, в размер на 1387.86 лева(хиляда триста осемдесет и седем лева и осемдесет и шест стотинки).

                        РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Окръжен съд-Бургас, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

  

                                                                           Районен съдия :  /п/

Вярно с оригинала: НД