Р Е Ш Е Н И Е № 68
16.10.2019г., гр.Кюстендил
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Кюстендилският окръжен съд, гражданска колегия, в публично заседание, проведено на седемнадесети септември, през две хиляди и деветнадесета година, в състав:
Председател:Евгения Стамова
С участието на секретаря:Л.Николова и в присъствието на прокурора Б.Любенов, след като разгледа, докладваното от съдия Стамова, т.д.№48/2018г. и, за да се произнесе взе предвид:
Производството е по реда на глава ХХХІІ ГПК - търговски спорове.
Делото е образувано по искова молба, подадена от В.Мицов - прокурор при Окръжна прокуратура Кюстендил срещу „***” *** ЕИК *** със седалище и адрес на управление: гр.Кюстендил, ул.„***” №***.
С исковата молба съдът е сезиран за произнасяне по иск с правно основание чл. 155 т.3 от ТЗ за постановяване на съдебно решение, с което ответното дружество да бъде прекратено.Искането е основано на твърдението, че след смъртта на управителя и след изтичане на повече от три месеца дружеството не е имало вписан управител.
Ответното дружество е представлявано от особен представител- адв.Х..Особеният представител изразява становище за допустимост на предявения иск и наличие на предпоставките по чл.155 т.3 ТЗ.Сочи, че с факта на смъртта на едноличния собственик на капитала, дружеството е останало без управление, без възможност да взема решения, да изразява и приема волеизявления, макар предприятието му да продължава да същестувва.Заявява, че самото прекратяване на дружеството настъпва по силата на закона, с настъпването на смъртта на едноличния собственик на капитала, когато наследниците не заявят желание за продължаване на дейността му, както в случая, като по този начин са осъществени и предпоставките на чл.157, ал.1 ТЗ.
С оглед доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, съдът приема за установено следното:
Видно от приложеното извлечение от Търговския регистър към 19.04.2018г. ответното дружество е вписано в ТР, като еднолично дружество с ограничена отговорност, със седалище и адрес на управление: гр.Кюстендил, ул.”***” №*** и с едноличен собственик на капитала и управител Й.С. С..
С оглед отразеното в удостоверение за наследници от 09.11.2017г. и извлечение от НБД Население е, че управителят и едноличен собственик Й.С.С. е починал на 05.11.2017г.Негови наследници са С.С.- съпруга и дъщеря на починалия му брат М.П..
С писмо изх.№2611-2/21.05.2018г. от НАП – ТД са изпратени на Окръжна прокуратура извлечения от ПП – СУП – редактиране на данни за ФЛ – 1 бр.листа и извлечения от ПП – СУП – справка за обща регистрация на ЗЛ -2 бр. листа, съдържащи отразяване за прекратяване регистрация на търговеца поради смърт на физическото лице, настъпила на 05.11.2017г. и данни за датата на фактическа регистрация, данни за представителство на субекта от Й.С.
В молба с вх.№634/2018 от 19.04.2018г. С.С. заявява, че не желае да приема дружеството и да управлява дейността му.
С оглед на установената фактическа обстановка, установяваща се от посочените доказателства, съдът намира предявения иск за допустим, а преценен по същество за основателен.
Искът е допустим.Предявен е от активно легитимиран правен субект, в надлежния съд, исковата молба отговаря на изискванията на закона.Липсват процесуални пречки за надлежно упражняване на правото на иск.
Съгласно чл.155 т.3 ТЗ, по решение на окръжния съд по седалището на дружеството, то може да бъде прекратено по иск на прокурора, когато в продължение на три месеца дружеството няма вписан управител.По делото са установени произтичащите от чл.155 т.3 ТЗ и обуславящи уважаване на иска обстоятелства.Видно от справката в Търговския регистър е, че след смъртта на едноличния собственик на капитала и управител на дружеството не е вписан нов управител, като към момента на изготвяне на справката са били изминали повече от три месеца от смъртта му.
Следва да се отбележи, че факта на смъртта на Стойчев представлява и самостоятелно основание за прекратяване на дружеството, доколкото съгласно чл.157, ал.1 ТЗ дружество, в което капиталът се притежава от едно физическо лице, се прекратява със смъртта му, ако не е предвидено друго или ако наследниците не поискат да продължат дейността.Нормата на чл.157 ал.1 ТЗ не въвежда изрично срок, в рамките на който наследниците могат да заявят желаят или не да продължат дейността на дружеството.В практиката се извежда становище, че по аналогия и в този случай е приложим срокът по чл.155 т.3 ТЗ.Няма данни в съответствие с предвиденото в чл.157, ал.1 от ТЗ наследниците на починалия едноличен собственик и управител на дружеството да са поискали продължаване на дейността му, като не е налице задължение за АВ съда или друг орган да уведомява за предвидени в закона възможности на наследниците досежно продължаване дейността на дружеството.За направено такова искане или произнасяне не се навеждат твърдения респ. не са ангажирани доказателства, като такива обстоятелства не са констатирани и при извършена служебна справка в ТР.
Горното обуславя извода за основателността на предявения иск.
След влизането на решението в сила, препис следва да се изпрати на Агенцията по вписванията, с оглед предприемане на следващите се след прекратяването на дружеството съгласно ТЗ действия.
Предвид уважаването на иска и доколкото ищецът е освободен от заплащане на държавна такса, ответникът на основание чл.78, ал.6 от ГПК следва да бъде осъден да внесе по сметка на КОС д.т. в размер на 50 лева, както и 300 лв.възнаграждение за особен представител.
Воден от горното, съдът
Р Е
Ш И:
ПРЕКРАТЯВА на основание чл. 155 т.3 ТЗ „*** ЕИК *** със седалище и адрес на управление: гр.Кюстендил, ул.”***”№*** с едноличен собственик на капитала и управител Й.С.С., ЕГН **********, бивш жител *** , починал на 05.11.2017 г.
ОСЪЖДА на основание чл.78, ал.6 от ГПК „***, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр.Кюстендил, ул.”***”№*** да заплати по сметка на КнОС държавна такса в размер на 50 лева (петдесет лева) и 300 (триста) лева възнаграждение на особен представител.
След влизането на решението в сила, препис да се изпрати на Агенция по вписванията - Кюстендил.
Да се впише служебно прекратяването на „***, ЕИК *** в Търговския регистър при Агенцията по вписванията.
След влизане на решението в сила да се извърши ликвидация на дружеството.
Решението може да се обжалва пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.
ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: