РЕШЕНИЕ
№
гр. В. Търново, 08.03.2019 год.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Великотърновски районен съд, наказателна колегия, десети състав, в открито съдебно заседание на двадесет и девети януари през две хиляди и деветнадесетата година, в състав:
Районен съдия: Д. Чалъкова
при секретаря М. Ранкова като разгледа докладваното от съдията АНД № 2301/20118 год. по описа на ВТРС, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.
Жалбоподателят Т.Г.Т. е обжалвал Електронен фиш за налагане на глоба серия К № 2311897, издаден от ОД МВР В. Търново, с който за нарушение по чл.21, ал.2 от Закон за движението по пътищата и на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.2, т.4 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 300 лв. В съдебно заседание жалбоподателят чрез процесуален представител поддържа жалбата си и моли съда ел. фиш да бъде отменен като незаконосъобразен.
Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител.
Съдът, след като обсъди и прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:
Жалбата е неоснователна. При служебна проверка на Електронен фиш за налагане на глоба серия К № 2311897, издаден от ОД МВР В.Търново, съдът не констатира нередовности по чл.189, ал.4 от ЗДвП. Наличието на задължителните реквизити по чл.189, ал.4 от ЗДвП е основание за законосъобразност на електронния фиш от формална страна.
Разгледано
по същество, от събраните по делото писмени доказателства се установява, че на 22.09.2018
год., в 12:28 часа, на ПП І-3 в общ. П. Тръмбеш, км. 16+000, до бензиностанция
"Петрол", в посока гр. Плевен, жалбоподателят Т. е управлявал МПС –
л.а. „Ситроен Ксара Пикасо
Описаната фактическа обстановка се потвърждава от събраните по делото писмени доказателства.
По този начин от обективна и субективна страна жалбоподателят е осъществил състава на нарушение по чл.21, ал.2 от ЗДвП. Наказващият орган правилно е приложил материалния закон, налагайки законовоустановеното наказание глоба в твърд размер.
Възраженията на жалбоподателя за неправилно установена фактическа обстановка и неконкретизиране на фактическите обстоятелства на нарушението; за липса на доказано виновно поведение на жалбоподателя; за нарушение на административнопроизводствените правила, при издаване на ел. фиш чрез нарушаване изискванията на ЗДвП и Наредбата от 12.05.2015 год. относно реда за използване на АТСС, следва да бъдат оставени без уважение като неоснователни.
Както бе отбелязано по-горе ел. фиш съдържа всички изискуеми реквизити съгласно нормата на чл.189, ал.4 от ЗДвП. Нарушението е описано достатъчно пълно, подробно и ясно, при съответствие между фактическо и юридическо формулиране на нарушението. Авторството на деянието, обективираното съставомерно поведение и субективното отношение към него се явяват доказани от всички събрани писмени доказателства. Правилно е наложено административното наказание глоба в твърд размер съгласно разпоредбата на приложимия материален закон - чл.182, ал.2, т.4 от ЗДвП. Няма допуснато и каквото и да е нарушение на административно производствените правила. Последното е така, защото към датата на нарушението - 22.09.2018 год. приложим материален закон е новата редакция на чл.189, ал.4, изр.1 от ЗДвП, въведена с ДВ.бр.54/05.07.2017 год., в сила от 09.07.2017 год. Разпоредбата на чл.189, ал.4 от ЗДвП в старата й редакция регламентира издаването на ел. фиш при установяване и заснемане на нарушение по чл.21, ал.1 и ал.2 от ЗДвП със стационарна система за видеоконтрол, предварително обозначена съгласно чл.165, ал.2, т.6 и т.7 от ЗДвП и функционираща автоматично в отсъствието на контролен орган. Установяването и заснемането на нарушение по чл.21, ал.1 и ал.2 от ЗДвП с мобилна система за видеоконтрол, монтирана на патрулен автомобил, в присъствието на контролен орган, е изисквало процедурата по издаване и обжалване на АУАН и НП, разписана в ЗАНН, а не съкратеното производство по издаване и обжалване на ел. фиш, предвидено в ЗДвП. Пренебрегването на това разграничение е обосновавало правен извод за съществено нарушение на административнопроизводствените правила, водещо до ограничаване правото на защита на жалбоподателя. В този смисъл е и ТР № 1/2014 г. на ОСК на ВАС. С новата редакция на чл.189, ал.4 от ЗДвП това тълкувателно решение е загубило силата си към датата на нарушението - 22.09.2018 год. Това е така, защото в § 6, т.65 от ДР на ЗДвП - ДВ. бр. 19/13.03.2015 год., в сила от 16.03.2015 год., се съдържа легалната дефиниция на понятието „автоматизирани технически средства и системи“. Това понятие включва както стационарните, така и мобилните системи за видеоконтрол. Чрез мобилните системи за видеоконтрол компетентните органи присъствено осъществяват контрол на скоростта на движението по пътя. Този контрол се осъществява чрез стационарните системи за видеоконтрол в отсъствието на компетентните органи. Новата редакция на чл.189, ал.4 от ЗДвП, използвайки легалната дефиниция от § 6, т.65 от ДР на ЗДвП, регламентира самото издаване на ел. фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител като приложима административнонаказателна процедура. Няма правна непрецизност в съотнасянето на редакциите на чл.189, ал.4 от ЗДвП и § 6, т.65 от ДР на ЗДвП. Ето защо ел. фиш следва да бъде потвърден като законосъобразен.
Водим от горното съдът
РЕШИ:
ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш за налагане на глоба серия К № 2311897, издаден от ОД МВР В. Търново, с който на жалбоподателя Т.Г.Т. за нарушение по чл.21, ал.2 от Закон за движението по пътищата и на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.2, т.4 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 300 лева, като законосъобразен.
Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр. В. Търново в 14-дневен срок от съобщаването на страните.
Районен съдия: