Решение по дело №1301/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1064
Дата: 29 юли 2020 г.
Съдия: Димитър Димитров Михов
Дело: 20207050701301
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

гр. Варна,…………2020г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВАРНА, Втори касационен състав, в открито съдебно заседание, проведено на шестнадесети юли две хиляди и двадесета година в състав:

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОВА ПРОДАНОВА

                                                                ЧЛЕНОВЕ: ГЕРГАНА СТОЯНОВА

                                                                                   ДИМИТЪР МИХОВ

 

при участието на прокурора Силвиян Иванов и секретаря Наталия Зирковска, разгледа докладваното от съдия Димитър Михов КАД № 1301/2020г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР – Варна срещу Решение № 621/15.04.2020г., постановено по н.а.х.д. № 4281/2019г. по описа на Районен съд – Варна, XLIV състав в частта, с която е отменено наказателно постановление № 17-0819-004682/19.10.2017г. на Началник група при Областна дирекция на МВР гр.Варна, сектор „Пътна полиция“, в частта, с която за извършено нарушение на чл.37, ал.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл.179, ал.2, във връзка с чл.179, ал.1, т.5, пр.4 от ЗДвП, на С.Щ.П., ЕГН: ********** е наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста/ лева.

Решението е оспорено с твърдения за неправилно приложение на материалния закон – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК. Изложени са съображения за неправилност на извода на районния съд, че не са налице данни за участие на П. в извършване на нарушението, за което е била ангажирана административнонаказателната му отговорност. Направено е искане да бъде отменено решението на първоинстанционния съд в обжалваната му част и да бъде потвърдено наказателното постановление в частта, с която на С.Щ.П. за извършено нарушение на чл.37, ал.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл.179, ал.2, във връзка с чл.179, ал.1, т.5, пр.4 от ЗДвП, е наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста/ лева.

Ответникът по делото с депозиран отговор на касационна жалба от 17.06.2020г. и представени писмени бележки с.д. № 7937/08.07.2020г. чрез адвокат А.Д., оспорва касационната жалба. Изразява доводи за правилност на въззивното решение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд – Варна, като обсъди първоинстанционното решение, доводите и становищата на страните, доказателствата по делото и след като извърши служебна проверка съгласно чл. 218, ал. 1 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

С обжалваното Решение № 621/15.04.2020г. въззивният съд е отменил Наказателно постановление № 17-0819-004682/19.10.2017г. на началник група в сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР Варна, с което за допуснати нарушения на чл.37, ал.3 от ЗДвП, чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП, чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП и чл.5, ал.3, т.2 от ЗДвП на С.Щ.П., ЕГН: ********** са наложени административни наказания: на основание чл. 179, ал.2, във връзка с чл.179, ал.1, т.5, пр. 4 от ЗДвП – глоба в размер на 200 лева; - на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП – глоба в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от два месеца; - на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП – глоба в размер на 10 лева и на основание чл.177, ал.1, т.4, пр.1 от ЗДвП – глоба в размер на 300 лева.

За да постанови съдебния акт районният съд е приел за установено от фактическа страна следното: На 13.09.2013г. Началник група към сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР гр. Варна издал Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 30228/2013г., с която на основание разпоредбата на чл.171, т.2 от Закона за движение по  пътищата, наложил принудителна административна мярка „спиране от движение“ за срок от 30 дни на лек автомобил „Хонда Сивик“ с рег. № ****, собственост на жалбоподателя С.Щ.П.. Около 10.15 часа на 28.04.2017г. св. И Д И управлявал лек автомобил „Хонда Сивик“ с рег. № ****, собственост на П., като се намирал в крайпътна територия непосредствено до пътното платно на бул.“Христо Смирненски“ в гр. Варна до номер 169, където функционирал пункт за приемане на вторични суровини. Свидетелят И излязъл от портала на пункта за прием на вторични суровини с управлявания от него лек автомобил и се включил в движението по бул.“Христо Смирненски“ в посока към сградата на УМБАЛ“Света Марина“ ЕАД, но същевременно не пропуснал движещия се в същата посока по булеварда лек автомобил с рег. № В 1113 НМ, управляван от Р Н В , като го блъснал причинявайки пътно-транспортно произшествие с имуществени щети. Свидетеля И и св. В  слезли от превозните средства за да установят какви са щетите по двата автомобила, но след няколко минути св. И самоволно се качил в автомобила си, привел го в движение и се отдалечил в неустановена по делото посока, без да уведоми органите на сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР гр. Варна за настъпилото пътно – транспортно произшествие. Свидетелят В  сигнализирал на компетентните органи от сектор „Пътна полиция“ за настъпилото пътно-транспортно произшествие, както и за поведението на водача на лек автомобил „Хонда Сивик“ с рег. № ****. На мястото на произшествието бил изпратен екип на  сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР гр. Варна, съставна част от който бил св. Г Х Г – младши автоконтрольор, който установил последиците от произшествието по автомобила, управляван от св. В , а след това установил, че собственик на лек автомобил „Хонда Сивик“ с рег. № **** е жалбоподателя С.Щ.П.. На П. била предоставена възможност да попълни декларация с правно основание чл.188 от Закона за движение по пътищата, в която да декларира кой е управлявал превозното средство на дата 28.04.2017г., но жалбоподателят заявил, че не може да посочи три имена и други идентификационни белези на лицето, на което е предоставило владението на  автомобила на посочената дата, както и не представил контролния талон към СУМПС. На 26.05.2017г. св. Г съставил акт за установяване на административно нарушение срещу П., в който било посочено, че е нарушил разпоредбата на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП, на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП и на чл.5, ал.3, т.2 от ЗДвП. Въз основа на съставения акт за установяване на административно нарушение било издадено и атакуваното пред районния съд наказателно постановление.

За да постанови оспореното в настоящото производство решение, въззивният съд е приел, че актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от компетентни административни органи, в предвидените в ЗАНН срокове. При анализа на събраните в хода на производството доказателства е приел, че П. не е извършил нарушенията, за което е била ангажирана административнонаказателната му отговорност, тъй като не бил управлявал процесния лек автомобил по времето и мястото, описани в АУАН и наказателното постановление. За да достигне до тези изводи въззивната инстанция е кредитирала изцяло показанията на свидетеля И Д И и свидетеля Р Н В . Районният съд е приел, че показанията на двамата свидетели са последователни, логични и взаимнодопълващи се. В съдебна зала св. В  е разпознал св. И като водач на автомобила „Хонда Сивик“ с рег. №****, който около 10.15 часа на 28.04.2017г. е блъснал управляваното от него превозно средство на бул.“Христо Смирненски“ в гр. Варна. Самият свидетел И е признал, че именно той, докато е управлявал лекия автомобил „Хонда Сивик“ е причинил процесното пътно-транспортно произшествие. Въз основа на гласните доказателства е направен извод, че С.Щ.П. не е  управлявал лекия автомобил „Хонда Сивик“ с рег. №**** и респ. не той е субект на вменените му във вина административни нарушения.

Настоящата инстанция споделя изводите на въззивния съд за недоказаност на авторството на нарушенията, за което е ангажирана административнонаказателната отговорност на нарушителя.

Съгласно разпоредбата на чл.188, ал.1 от ЗДвП собственикът или този, на когото  е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното от него нарушение, като се дава възможност на собственика на автомобила, който не го е управлявал при извършване на нарушението, да посочи на кого е предоставил моторното превозно средство. В противен случай собственика се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение. Анализът на цитираната разпоредба налага извода, че е въведена оборима презумпция, като тежестта за доказване кой е управлявал процесното моторно превозно средство е именно на собственика му. В случая П. е заявил, че не може да посочи три имена и идентификационни белези на лицето, на което е предоставил владението на автомобила на посочената дата. От друга страна св. И посочва в показанията си, че той е управлявал лекия автомобил и е допуснал пътно-транспортното произшествие, което се потвърждава и от показанията на св. В . Съдът приема за нормално от житейска гледна точка за невъзможност от страна на П. да посочи три имена и други данни за лицето, на което е бил предоставен и което е управлявало автомобила. Показанията на двамата свидетели обаче категорично установяват, че не той е управлявал процесния автомобил на посочената дата, поради което следва, че неправилно е била ангажирана административнонаказателната му отговорност. Като е ценил гласните доказателства, въззивният съд е достигнал до правилен извод за недоказаност на авторството на процесното нарушение и в този смисъл решението в обжалваната част като правилно следва да бъде оставено в сила.

Предвид горното, настоящият състав при извършената проверка по чл. 218 от АПК счита, че обжалваното решение е валидно, допустимо, постановено без да са допуснати нарушения на закона. Не са налице касационните основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК, предполагащи отмяна на решението, поради което следва да бъде оставено в сила, като правилно.

По изложените съображения и на основание чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд – Варна, Втори касационен състав

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 621 от 15.04.2020г. на Районен съд гр.Варна, постановено по н.а.х.д. № 4281 по описа на съда за 2019г. в частта, с която е отменено наказателно постановление № 17-0819-004682/19.10.2017г. на Началник група при Областна дирекция на МВР гр.Варна, сектор „Пътна полиция“, в частта, с която за извършено нарушение на чл.37, ал.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл.179, ал.2, във връзка с чл.179, ал.1, т.5, пр.4 от ЗДвП, на С.Щ.П., ЕГН: ********** е наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста/ лева.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                               ЧЛЕНОВЕ: