Решение по дело №700/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 939
Дата: 14 май 2019 г. (в сила от 24 септември 2019 г.)
Съдия: Валя Илиева Цуцакова Нанкова
Дело: 20193110200700
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 939/14.5.2019г.         2019 година      гр.Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

             ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД - ПЕТНАДЕСЕТИ наказателен състав в публичното съдебно заседание на  осемнадесети април през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                     СЪДИЯ при ВРС:ВАЛЯ ЦУЦАКОВА

 

            при секретаря КАЛИНА КАРАДЖОВА, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 700 по описа на ВРС за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е на основание чл.59 и сл. от ЗАНН.

           Образувано по жалба на К.Г.С. ЕГН **********,***,  депозирана чрез адв.Г. против НП № 19-0439-000020 / 25.01.2019г. на Началника на Трето РУ -ОД на МВР- Варна, с което  на въззивника са  наложени административни наказания “Глоба” в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец на основание чл.183ал.6вр.чл.183 ал.5т.2 от ЗДвП , за нарушение на чл. 119ал.1  от ЗДвП.

           Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна, поради което, като допустима,е приета от съда за разглеждане.

            С жалбата се изразява становище, че НП е незаконосъобразно, необосновано и явно несправедливо, оспорва се фактическата обстановка, като се визира и писмено възражения, приема, че е нарушена нормата на чл.52 ал.4 от ЗАНН с оглед преценка на наличие или липса на виновно поведение, оспорва се и размера на наложеното административно наказание, като се иска отмяна на НП.

           В  съдебно заседание въззивникът, редовно призован, се представлява в първо с.з. от адв. Г., надлежно упълномощен и приет от съда, който  поддържа жалбата , а във второ с.з. се представлява от П. Бончев, който  в хода на делото по същество моли за отмяна на НП, като неправилно и незаконосъобразно, като се оспорва извършването на твърдяното административно нарушение и се твърди, че на процесното място  няма обозначена пешеходна пътека,приема се, че ако е имало пешеходец, то същият е нарушил и неговите задължения за движение по пътищата и се твърди, че законодателят не е вменил във всяко едно положение предимство на пешеходеца спрямо водача на МПС и в заключение отново се иска отмяна на НП.

          Представител на органа издал НП,при редовност на призоваването, не се явява в с.з.

          След преценка на доказателствата по делото, съдът възприе следната фактическа обстановка:

          На 10.01.2019г., въз.С., управлявайки л.а. „Шкода Октавия” с рег.№ В 9203ВТ,  се движил по бул.”Цар Освободител ” в посока центъра на гр.Варна. Около 13:50ч.  същият приближил към спирка „Георги Г.”, движейки се в посока центъра на града, като в района на спирката имало надлежно обозначена хоризонтално пътна маркировка „пешеходна пътека”. В близост до спирката бил позициониран и екип на Трето РУ-ОД на МВР-Варна в състав- свидетелите М. и Т..Същите възприели ясно пешеходец, който преминавал по пешеходната пътека в района на автобусната спирка, като автомобилът, управляван от жалбоподателя, оборудван като таксиметров такъв, не пропуснал пешеходецът, като не намалил скоростта на автомобила и не спрял, а просто го заобиколил на пешеходната пътека.Горното обстоятелство било причина автомобилът, управляван от въз.С. да бъде спрян от горепосочените полицейски служители и на место да бъде съставен АУАН срещу жалбоподателя, в който било описано приетото за установено нарушение на чл.119 ал.1 от ЗДвП.

             АУАН бил надлежно връчен на жалбоподателя, който след запознаване със съдържанието му го подписал  и в съответната графа вписал, че няма възражения.

             В законоустановения срок не били депозирани  писмени възражения срещу съставения АУАН, поради което въз основа на материалите по преписката АНО издал НП, предмет на настоящата въззивна проверка.

            По искане на защитата в с.з. се изискаха писмени доказателства от Община Варна за знакова маркировка на процесния пътен участък, като е предоставена извадка от Генерален план за организация на движението на територията на Община Варна за процесния пътен участък, относно съществуващо знаково стопанство и хоризонтална маркировка, с изрично уточняване, че съответната дирекция не може да се ангажира с точна справка, че знаковото стопанство и хоризонталната маркировка са били същите, като приложените в извадката от Генералния план.

             Видно от извадката и от показанията на св. Т., документално процесният пътен участък  в извадката от Община Варна е без хоризонтална маркировка пешеходна пътека, но съгласно показанията на свидетелите Т. и М., към момента на процесното нарушение фактически  е имало  маркировка пешеходна пътека и по тази пътека е преминавал пешеходец, чието предимство е било отнето.

             Съдът напълно кредитира показанията на свидетелите М. и Т., дадени в с.з., тъй като същите са последователни, непротиворечиви, взаимно допълващи се и кореспондиращи с писмените доказателства по делото.

            Съдът не кредитира горепосочените извадки от Генералния план за организацията на движението на Община Варна в частта относно наличната маркировка, тъй като съгласно писмото тези извадки не гарантират реално съществуващото фактическо положение, а съгласно свидетелските показания в процесния участък хоризонтално е била обозначена пешеходна пътека- независимо дали с нарушено покритие или не.

            Гореописаното се установява от приобщените материали по делото- показанията на свидетелите М. и Т., дадени в съдебно заседание  в кредитираните от съда части, НП, АУАН , заповеди и от останалите приети по делото писмени доказателства.

            Като прецени изложената фактическа обстановка с оглед нормативните актове, регламентиращи процесните отношения и при цялостната служебна проверка на акта, на основание чл.313 и чл.314 от НПК,  вр с чл.84 от ЗАНН,  настоящият състав на ВРС,  достигна до следните правни изводи.

             По приложението на процесуалния закон:

            Проверяваният акт е издаден от упълномощен за това орган, тъй като видно от приложената от въззиваемата страна заповед, приета в съдебно заседание, издалото НП лице е компетентно.Видно от същите заповеди, АУАН също е съставен от компетентен служител и е надлежно връчен на нарушителя. Спазени са сроковете за съставяне на АУАН и издаване на НП.Нарушението е  описано достатъчно пълно, точно и ясно от фактическа страна, посочени са обстоятелствата при които е извършено, посочени са дата и място на извършване, поради което възраженията в тази насока не се споделят. Нарушителят се защитава срещу фактите, посочени в АУАН и НП, които са достатъчни за да разбере в извършването на точно какво нарушение е обвинен.Срещу АУАН не са били депозирани възражения, в същия не са вписани такива, поради което съдът не споделя възражението, че е нарушена нормата на чл.52 ал.4 от ЗАНН, тъй като безспорно не са били налице спорни обстоятелства, изискващи разследване.

             По приложението на материалния закон.

            Правилно АНО е приел, че  въззивникът е извършил нарушение на чл.119 ал.1 от ЗДвП, тъй като на посочената в АУАН и НП дата, при управлението на горепосочения лек автомобил  не е пропуснал стъпил на пешеходната пътека пешеходец, преминаващ по същата, като не е намалил скоростта и не е спрял, а е заобиколил пешеходеца.

             Разпоредбата на чл. 119 ал.1 от ЗДвП дава предимство на пешеходците, пред движещите се по пътя МПС, поради което твърденията, че и пешеходецът би могъл да извърши нарушение са ирелевантни.Такова съпричиняване би могло да касае размерът на наказанието, което следва да се наложи, но не и въпросът дали е извършено или не процесното административно нарушение, тъй като ЗДвП при всички случаи регламентира предимство на пешеходците, преминаващи по пешеходна пътека и дава право на пешеходците да преминат преди другите участници в движението.Неоснователни са твърденията, че нарушението не е доказано, тъй като по делото има събрани безспорни доказателства, че мястото е било обозначено като пешеходна пътека, а представените писмени доказателства от Община Варна не са категорични.Доказателства, че на мястото , описано в АУАН и НП не е имало обозначена хоризонтално пешеходна пътека в хода на АНП и съдебното следствие не се ангажираха.

             Видно от справката за нарушител, с НП №17-0819-006448 от 05.01.2018г. на сектор ПП-ОД на МВР-Варна, влязло в сила на 13.02.2018г., на въззивника е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 100лв. на основание чл.183 ал.5т.2 от ЗДвП, за нарушение на чл.119 ал.1 от ЗДвП.

             Предвид разпоредбите на ЗДвП повторно е нарушението, извършено в едногодишен срок, а в случаите на чл.174 ал.2- в двугодишен срок от влизане в сила на наказателно постановление, с което на нарушителя е наложено наказание за същото по вид нарушение, включително и когато първото наказание му е наложено като нов водач.

             Предвид горното правилно АНО е наложил санкция на основание чл.183ал.6вр.чл.183 ал.5т.2  от ЗДвП, тъй като в едногодишен срок от предходно наложено наказание за същото по вид нарушение, въззивникът не е пропуснал преминаващ пешеходец по пешеходна пътека и в този смисъл нарушението е извършено повторно.Наложените административни наказания „Глоба” в размер на 200лв.  и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец са в абсолютния размер, предвиден от санкционната норма и съдът  ги намира за справедливи, като е лишен от възможност да ги ревизира.

              Предвид гореизложеното съдът счита, че НП следва да бъде потвърдено, поради което и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, настоящият състав на ВРС:

 

Р  Е  Ш  И  :

 

              ПОТВЪРЖДАВА НП № 19-0439-000020 / 25.01.2019г. на Началника на Трето РУ -ОД на МВР- Варна, с което  на К.Г.С. ЕГН **********,*** са  наложени административни наказания “Глоба” в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от един месец на основание чл.183ал.6вр.чл.183 ал.5т.2 от ЗДвП , за нарушение на чл. 119ал.1  от ЗДвП.

               Решението подлежи на касационна проверка пред Административен съд-Варна  в четиринадесетдневен срок от съобщението до страните.

             След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се изпрати на по компетентност на Наказващия орган.

 

 

 

                                                          СЪДИЯ при ВРС: