Решение по дело №9149/2011 на Софийски градски съд

Номер на акта: 8142
Дата: 9 ноември 2016 г. (в сила от 14 юни 2017 г.)
Съдия: Станимира Стефанова Иванова
Дело: 20111100109149
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 юли 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№……………

гр.С., 09.11.2016г.

 

В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, І-во Г.О., 5-ТИ състав, в открито заседание на  двадесет и шести октомври, две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТАНИМИРА И.А

 

при участието на секретар Кр.Г., като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 9149 по описа за 2011г. и за да се произнесе взе предвид следното:

     Производството е по реда на чл. 124 и сл. от ГПК (в сила от 01.03.2008г.).

Образувано по искова молба вх.№ 63293/07.07.2011г. на А.Ж.В., ЕГН **********, с адрес: *** срещу Х. Р. Х.,  с адрес: *** и К.П.Д., с адрес: *** и адрес по месторабота:  гр.С., ул. „*****” ***, Ц. по Р., двамата със съдебен адрес:***, с която е поискал от съда да осъди ответниците солидарно на основание на чл. 45 вр. с чл. 52 и чл. 53 и чл. 86 от ЗЗД да му заплатят сумата от 80 000лв., представляващо обезщетение за претърпени неимуществени вреди от болки и страдания от неправилно диагностициране на заболяване на ищеца като „гонарторза”  на ляво коляно и неправилно лечение на заболяване на ляво коляно на ищеца, извършено от ответниците в периода  2009г. - 2010г. Претендирал е разноски. Навел е твърдения, че  през септември 2009г. ответникът Х. му поставил погрешна диагноза „гонартроза на ляво коляно” и назначил лечение с медикаменти и инжекции за същото , което продължило до юни 2010г. през който период кракът се подувал, вадели му секрет от коляното, изпитвал силни болки , през юни 2010г. ответникът Х. му поставил диагноза „ревматизъм” и го препратил към специалист в областта-ответника Д.. Последният в продължение на 2 месеца поставял инжекции на ищеца отново за гонартроза, след консултации с друг лекар установили, че ставата на ищеца е разрушена и е нужно смяна на ставата, а в последствие доц. М. от болницата в Горна баня му посочил, че няма гонартроза, а възпаление на коляното, че проведеното лечение само му е навредило, необходимо било лечение но нямало гаранция, че ще може да се поправят тези вреди. Посочил е, че поведението на ответниците довело до увреждане на здравето му, до болки и страдания, отразявали се зле и на нервната му система, организмът му бил натровен, бил инвалидизиран, справедливото обезщетение на които е в размер на 80 000лв. Оспори е поради прекомерност възнаграждението, претендирано за разноски за адвокат от ответника Х..

Ответниците са оспорили исковете. Навели са твърдения, че поставена диагноза е била правилна и проведено лечение е било правилно, проведеното от тях поведение било добросъвестно и съответствало на добрите медицински практики, ищецът бил прегледан обстойно, назначени му били съответните изследвания и диагноза и лечение съответствали на здравословното състояние на ищеца. Посочили са, че износването на хрущяла е необратим процес, а и ищецът не установил, че е спазил предписаното лечение. Обстоятелство, че лечение не дало желания резултат не можело да обоснове извод за противоправно поведение на ответниците. Ответникът  Х. Р. Х. е претендирал е разноски.

Съдът, като обсъди доводите на страните  и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

По делото са приети неоспорени от страните амбулаторни листове № 4005, № 858, № 194, № 210, № 433,  болнични листове № 0900466, № 1858078, № 0900516,, № 1858485, медицинска книжка на ищеца,  рецепти , съгласно които на 07.09.2009г. ищецът е бил прегледан от д-р Г., поставила му диагноза „увреждания на нервни коренчета” във връзка с оплаквания от болки и изтръпване на подбедрица и коляно при ищеца, на 29.09.2009г. ищецът е прегледан от д-р И. И., поставил диагноза „мононевропатии на долен крайник” с придружаващо заболяване „гонартроза”, ответникът Х. е  преглеждал ищеца на 30.09.2009г., на 07.10.2009г., като е издавал болнични лист на ищеца за общо 27 дни поради заболяване „гонартроза”, прегледал го е и на 22.01.2010г., на 25.01.2010г., на 16.02.2010г. поставил е диагноза на ищеца „гонартроза”, назначил е изследвания и терапия – пункция депомедрол лок.криомасаж и покой, превръзки, волтарен гел, издал е болничен лист на ищеца за 32 дни през януари и февруари 2010г. със същата диагноза, през април, юни и септември 2010г. е предписал на ищеца лекарства

По делото са приети неоспорени от страните амбулаторен лист № 981, № 1023, 1200, 1069, рецепта, изследвания, направление, съгласно които ищецът е бил прегледан от ответника Д. на 21.06.2010г. ,  на 25.06.2010г.,  на  06.07.2010г., 22.07.2010г., поставена му е диагноза „гонартроза” , назначени са изследвания и терапия с алфламил, локално лечение-деро-медрол, конкретно посочени в рецепти медикаменти.

Прието е  решение на ТЕЛК № 2311/25.09.2016г. съгласно което ищец е  68% ТНР  от заболяване хипертонично сърце, двустранна гонартроза, шийна и лумбална спондилоартроза, аденом на простата, професионално заболяване „ХОББ, като за гонартрозата е даден по 10% ТНР за всяка става.

Приета е епикриза от 23.10.2016г. издадена от „Токуда болница“ съгласно която ищецът е претърпял мозъчен инфаркт, исхемичен мозъчен инсулт, десностранна централна хемипареза, дискоординационен-палео и неоцеребеларен синдром.

По делото е прието изследване № 15372:27.11.2012г. извършено в МБАЛ „Св.И. ***, съгласно което при магнитен резонанс на лява колянна става е установено данни за изразени дегенеративни промени на лява колянна става.

Разпитана по делото св. А. е заявила, че е съпруга на ищеца, между 2000г. и 2010г.- не помнела точно кога,  го заболял крака, лекувал се в МВР болница, изписали му инжекции, изтегляли вода от крака му, лекуващ лекар бил д-р Х., но ищецът не се излекувал, напротив, състоянието му се влошило, изпитвал ужасни болки, особено нощем, посетили и друг специалист в болницата в Горна и той им казал, че провеждано до този момент лечение било погрешно и трудно щял да се възстанови, изпуснали били момента за лечение, защото трябвало още в началото да се установи заболяването, за да се излекува. Заявила е, че състоянието на ищеца се влошава с всеки изминал ден, наложило се през 2011г.-2012г.  да се изнесе от жилището им, за да даде спокойствие поне на близките си, но на всеки 2-3 дни свидетелят се виждала с него за по около 4-5 часа, носела му храна, говорели си. Посочила е, че от болките в крака ищецът вдигал кръвното налягане, имал решение на ТЕЛК и специалистите казали, че всичко започнало от заболяването на крака, от объркването и че оттам започнало голямото натоварване на организма. Заявила е, че лекарите в Горна баня не са предписвали рехабилитация на ищеца, тя била заедно с него при прегледа, не помнела дали са му предписали да си прави упражнения вкъщи, предписали му лекарства, както и мехлем за мазане.

С приетото по делото и неоспорено от страните заключение по съдебно-медицинската експертиза, което съдът изцяло кредитира като вярно задълбочено, неопровергано от другите доказателства по делото, вещото лице след преглед на ищеца и запознаване с документи, е посочило, че поставените от двамата ответници диагнози на ищеца във връзка с оплакванията от болки в колянната става е „гонартроза в ляво”, назначеното лечение е било медикаментозно, включително и с инжекции, направени са изследвания, включително и насочен за изследване – ЯМР. Посочило е че при направено изследване в рентгеново отделение на 27.07.2010г. заключението е двустранна гонартроза по-силно изразена в ляво, такова е било и заключението при рентгеново изследване от 30.09.2009г, а през 2012г. в болницата СВ.И. Рилски” заключението е за данни за изразени генеративни промени на лява колянна става. Вещото лице е посочило, че поставена диагноза и проведено лечение са коректни, направения тест за ревматизъм на 21.06.2010г. е бил отрицателен. Посочило е, че гонартрозата и остеоартрозата на колянната става са дегенеративно заболяване в следствие на износване на хрущяла , образуващ ставата, лечението е с нестероиздни противовъзпалителни лекарства, а при липса на ефект от тях се назначават физиопроцедури и вътреставно кортикостероидни препарати, а като крайна мярка – смяна на става. При ищеца проведеното лечение било адекватно, нямало медицински документи, които да опровергават правилността на поставената от ответниците на ищеца диагноза и назначеното му от тях лечение, не се установява това и при прегледа на ищеца. Посочило е, че при ищеца прогнозата за развитието на заболяването не е благоприятна, в момента ставата е оточна, при повече ходене ставата блокира, ограничен обем на движения от 90 градуса при норма от 160 градуса., като при силно нарушена функция ще следва смя на ставата.

С оглед на така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Предявените искове са  с правно основание чл. 45 и сл. вр. с чл. 52 вр. с чл. 53 и с чл. 86 от ЗЗД.

  При така предявените искове в тежест на ищеца е да установи отговорност на ответниците спрямо ищеца  по смисъла ч. 45 и сл. от ЗЗД, тоест проведено от тях противоправно поведение, в следствие на което при условията на съпричиняване са настъпили вреди за ищеца, следва да установи и  обстоятелства, които да обосноват извод, че справедливо обезщетение е в размера, за който е предявен иска, за които предпоставки ищецът следва да проведе главно и пълно доказване.

В тежест на ответниците при така направените възражения е да установят че проведеното от тях поведение е съобразено с изискванията за добросъвестност, като претърпените от ищеца болки и страдания се дължат на развитието на заболяването, а не на неправилност на диагноза и лечение.

В конкретния случай съдът приема, че от събраните по делото и неоспорени страните писмени доказателства, свидетелски показания, които съдът кредитира, заключение по съдебно-медицинската експертиза, която съдът изцяло кредитира, по делото е установено, че ищецът в периода от септември 2009г. до август 2010г. е имал оплаквания от болки в лява колянна става, като е лекуван от двамата ответници, които са му поставили диагноза „гонартроза”, лекували са го медикаментозно , включително и с инжекции, с кортикостероиди, ответниците са назначили изследвания, през целия период и в момента ищецът изпитва силни болки, има оточна става, ограничен обем на движения, прогнозата не е благоприятна, вероятно ще се наложи смяна на ставата. При така установеното съдът приема, че ищецът е претърпял болки и страдания в периода от заболяването на колянната става.

Същевременно, съдът приема, че отговорността на ответниците за  обезщетение за претърпени от ищеца болки и страдания, не може да се ангажира.  Това е така, защото по делото не се установи ответниците да са провели противоправно поведение, в следствие на което да са претърпени тези болки и страдания от ищеца. По делото се установи от прието по делото заключение по съдебно-медицинската експертиза, че правилната диагноза на заболяването на ищеца е „гонартроза”, както и че за поставяне на тази диагноза ответниците са провели необходимите изследвания, назначеното лечение е било подходящо за това заболяване и съобразено с добрите медицински практики. По делото се установи, че рентгенови изследвания на ищеца са направени през септември 2009г. и през 2010г., проведени  са  специални изследвания  с оглед на установяване на ревматизъм, за който изследвания са били отрицателни, като поставена диагноза на ищеца е гонартроза”. В последствие проведени изследвания и прегледи на ищеца– изследвания с магнитен резонанс, прегледи от ТЕЛК са потвърдили диагнозата „гонарторза”, като същевременно не са установили „ревматизъм”. При така установеното съдът приема, че по делото е установено, че двамата ответници са поставили правилната диагноза на ищеца. Съдът приема, че по делото е установено, че назначеното лечение на ищеца е било подходящо и съобразено с установеното му заболяване. Вещото лице по приета по делото медицинска експертиза е посочило, че тези заболявания се лекуват медикаментозно, а в краен случай-със смяна на става, че при ищеца проведеното такова медикаментозно лечение е било подходящо. Съдът изцяло кредитира заключението по съдебно-медицинската експертиза, като вярно, задълбочено, неоспорено от страните и неопровергано от другите събрани доказателства по делото. Вещото лице е обосновало извода си с приети по делото документи и след извършен преглед на ищеца. Изводите на вещото лице се подкрепят от приетите по делото изследвания с магнитен резонанс от 2012г., ЕР на ТЕЛК от 2016г., сочещо същата диагноза на ищеца – „гонартроза”.  Съдът приема, че обстоятелството, че ищецът и към момента изпитва силни болки, има ограничени движения в ставата и че вероятно ще се наложи смяна на същата, не може да обоснове извод, че ответниците са провели противопрвано поведение. Действително , проведеното лечение не дало желания резултат , но това по делото се установи, че не се дължи на неправилна диагноза и неправилно лечение, поставени , съответно назначени от двамата ответници.

С оглед гореизложеното съдът приема, че исковете са неоснователни и като такива следва да бъдат отхвърлени.

По отговорността за разноски:

С оглед изхода на делото съдът приема, че разноските по делото следва да се поставят в тежест на ищеца.

Ответникът Д. не е претендирал разноски и такива не му се следват.

Ищецът следва да бъде осъден да заплати на ответника Х. разноски за адвокат в размер на 2050лв. Тази сума е установено по делото от приетия договор за правна помощ, че е уговорен и платен от ответника Х. като възнаграждение за ангажирания от него адвокат по делото. Същата не е прекомерна с оглед цената на исковете и правната и фактическа сложност по делото, поради което и възражението на  ищеца в обратния смисъл е неоснователно.

Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователни исковете, предявени с искова молба вх.№ 63293/07.07.2011г. на А.Ж.В., ЕГН **********, с адрес: *** срещу Х. Р. Х.,  с адрес: *** и К.П.Д., с адрес: *** и адрес по месторабота:  гр.С., ул. „*****” ***, Ц. по Р., двамата със съдебен адрес:***, с която е поискал от съда да осъди ответниците на основание на чл. 45 и сл. вр. с чл. 52 вр. с чл. 53 и чл. 86 от ЗЗД да му заплатят солидарно сумата от 80 000лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди за болки и страдания от неправилно диагностициране на заболяване на ляво коляно на ищеца като „гонарторза”  и неправилно лечение на заболяване на ляво коляно на ищеца, извършено от ответниците в периода  2009г. - 2010г.

ОСЪЖДА А.Ж.В., ЕГН **********, с адрес: *** да заплати на Х. Р. Х.,  с адрес: *** на основание на чл. 78, ал.3 от ГПК сумата от 2050лв. (две хиляди и петдесет лева) разноски по делото.

Решението може да се обжалва пред Софийски апелативен съд в  двуседмичен срок от съобщаването му на страните, което до ищеца да се изпрати лично ,  а отделно и чрез адв.М., назначена да му оказва правна помощ по реда на ЗПрПомощ.

 

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: