Определение по дело №19/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 57
Дата: 24 януари 2018 г. (в сила от 1 февруари 2018 г.)
Съдия: Снежана Михайлова Наумова
Дело: 20181400200019
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 януари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд   наказателно  отделение

в   открито    заседание на 24.01.2018 год.,

в състав:

 

             Председател:Снежана Наумова

                                      

При участието на

прокурора Камелия Трифонова  и  секретар Лилия Горчева

Като разгледа докладваното от съдията Наумова

ЧН дело N`19 по описа за  2017 г.

За да се произнесе взе предвид:

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 и сл. НПК.

Образувано е по молба на осъдения И.И.А., с ЕГН ********** от гр.***, понастоящем Затвора-Враца за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от  наложеното му с присъда № 8 Hv121/15s-11 на Областен съд Айзенщат, Р.Австрия, приета за изпълнение в Р.България с определение по ЧНД дело № 5407/2016год. на СГС,  за престъпление съответстващо по българското законодателство на чл. 280, ал.2, т.3,4,5 и 6 НК на 3 години и 6 месеца лишаване от свобода, при първоначален общ режим на изтърпяване.

В молбата се посочва, че осъдения иска да бъде предложен за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване остатъка на ефективната присъда, тъй като е придобил това право. До сега не са му налагани наказания, не е конфликтен и не влиза в пререкания с другите. Изразил е желание да работи, но поради здравословното му състояние това не е възможно. Прави се искане за уважаване на молбата.

Към сезиращата молба са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС, личното затворническо досие на И.А., актуална справка за изтърпяната към днешна дата част от наказанието, актуална справка за съдимост и медицинска документация за здравословното състояние на осъдения и процента намалена трудоспособност.

Упълномощения със заповед на началника на Затвора-Враца представител изразява становище, че молбата е основателна и следва да бъде уважено изцяло, тъй като лицето отговаря на изискванията на чл. 439а НПК.

Участващият по делото прокурор намира молбата за основателна. Пледира, че са налице предпоставките изброени в закона, а именно  изтърпяна изискуемата част от наказанието  и наличното поведение, сочещо на поправяне на осъдения. 

В съдебно заседание осъдения поддържа изцяло депозираната молба с искане за нейното уважаване, поради наличието на всички законови предпоставки.

Молбата на осъдения А. е втора по ред. С определение № 393/22.06.2017 г., постановено по ЧНД № 346/2017 г. ВрОС е оставил без уважение искането на А. за предсрочно условно освобождаване остатъка от наказанието наложено от австрийски съд. Определението е влязло в сила на 30.06.2017 г. Новата молба е подадена в срока по чл.441 НПК, поради което се явява допустима.

Врачански окръжен съд след като се запозна с отправената молба, приложените към нея писмени доказателства и като съобрази становищата на страните, намира искането за основателно по следните съображения:

С присъда № 8 Hv121/15s-11 на Областен съд Айзенщат, Р.Австрия е признал А. за виновен за извършено по смисъла на § 114, ал.1, ал.3, т.1, т.2 и т.3 и ал.4 от Закона за чужденците на Р. Австрия и го е осъдил на три години и шест месеца лишаване от свобода, при общ режим. С определение № 593/21.02.2017 г. постановено по ЧНД № 5407/2016 г. СГС е приел същата, признавайки, че цитираното престъпление съответства по българското законодателство на чл. 280, ал.2, т.3,4,5 и 6 НК. Определението е влязло в сила на 09.03.2017 г.  Осъдения е започнал да търпи наказанието на 06.08.2015., като до момента фактически е изтърпял 2 години 5 месеца и 18 дни. От работа са му приспаднати 2 дни, или общо е изтърпял 2 години 5 месеца и 20 дни.  Остатъка към  днешна дата е 1  година и 10 дни.

При тези данни е видно, че осъдения А. фактически е изтърпял повече от 1/2 от наложеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и индивидуалния план за изпълнение на присъдата на осъдения  А., безспорно сочат, че същия се поправя и превъзпитава. При първоначално изготвената оценка на риска от рецидив е определен като среден с цифрови стойности от  43 т. Дефицитните зони се отнасят  до разделите: нагласи - не е напълно критичен към престъпното си деяние и не изразява съжаление за извършването му. Втората дефицитна зона касае уменията за мислене, изразявайки се в това, че неразпознава проблемите си и пренебрегва отрицателните последици от предприети действия.  С близки стойности до зоните на дефицита са окачествени начина му на живот и обкръжение и управление на доходите. Въпреки, че за първи път пребивава в затвор се е адаптирал бързо към условията, проявил е лесна приспособимост и нагласа за изтърпяване на наказанието. За това в първоначалния  плана за изпълнение на присъдата е заложено работа с осъдения за изграждане на мотивация за промяна в противообщественото му поведение, затвърждаване на трудовите навици, умения за мислене и интеграция в общността. Оценката от вреди по отношение на служителите  и останалите лишени от свобода определен като нисък, а по отношение на обществото като висок предвид характера на деянието, за което търпи наказание..

 При изготвената междинна оценки е констатирано прогресивно намаляване на числената стойност на риска от рецидив на 37 т., стойности определящи този показател до ниски нива.Риска от вреди в различните сфери е  със запазени съответно, ниски нива  за служители и други лишени и средни по отношение на обществото.

При последната оценка на риска от рецидив, направена по повод заявеното искане за освобождаване условно предсрочно е констатирано настъпването на положителни промени в зоните: нагласи- отчетено е желание за позитивна промяна в изграждането на самокритично отношение към извършеното престъпление; начин на живот и обкръжение - налице е вече толерантно отношение към служителите и останалите лишени от свобода, демонстриран е интерес към предлаганите възможности за осмисляне на времето; умения за мислене  - вече си поставя ясни и реалистични цели, а при възникването на проблем, търси алтернативи за разрешаването му.

По време на престоя си от началото до настоящия момент осъдения А. е имал примерно поведение . Спазвал е реда в мястото за лишаване от свобода и не са му налагани дисциплинарни наказания. Не е награждаван. Поради здравословното си състояние - епилепсия и церебрална парализа на лявата ръка с 80% трайно намалена работоспособност, не е устройван трудово в откритото общежитие.

  В резултат на възпитателната работа осъденото лице е осмислил противообщественото си поведение, признавайки вината си и изразявайки критично отношение. Коригирал е и начина си на мислене, преминавайки на по-висок етап. Освен, че разпознава проблемите, обстоятелство констатирано при първоначалния доклад, е започнал и да осъзнава вредите, които нанася на обществото с поведението си и показва ясно желанието си за промяна му.

Изготвения индивидуален план на присъдата се възприема от А.  положително.   Проявявал е желание за постигане на поставените цели, като е била наблюдавана последователност в желанието за разпознаване на проблемите, дал е достатъчно категорични доказателства за съобразяването с установените от закона и морала правила, демонстрирал е примерно поведение и поддържане на добро ниво на социалните контакти. Активно е участвал в провежданите в затвора мероприятия.

Осъдения А. е съхранил  контакти със семейството си, което му оказва пълна морална и материална подкрепа. Жилищно е устроен, което му позволява след излизането от затвора да се интегрира в обществото.

В резултат на проведената индивидуална  корекционна работа с осъдения са постигнати положителни промени при осъзнаване на установените дефицити. Изградени са в достатъчна степен нагласи да води законосъобразен начин на живот.

Осъденото лице полага усилия за постигане в необходимата степен на целите поставени в плана за изпълнение на присъдата. Регистрираните позитивни промени във всички дефицитни зони, липсата на дисциплинарни нарушения,  активното участие в индивидуалната и обща корекционна работа, съществуващото желание за изграждане на позитивна ценностна система, свидетелства за неговото поправяне и превъзпитание. Допълнителен аргумент в подкрепа на извода са и съхранените контакти със семейството, което допълнително ще способства за успешното вграждане в обществото след излизането от затвора.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК – фактическо изтърпяване на не по-малко от 1/2 на наказанието и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието от 1 година 10 дни.

Съобразно разпоредбата на чл.  70, ал.6 НК на А. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 1 година и 10 дни.

Макар осъдения да е показал примерно поведение,  съдът намира, че с оглед тежестта на извършеното престъпление, начина на осъществяване, наличния риск от вреди за обществото и размера на остатъка е необходимо в рамките на изпитателния срок да се определи пробационна мярка по чл. 42а, ал.2 т.1 НК задължителна регистрация по настоящ адрес с периодичност три пъти седмично.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

                                             О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО осъдения И.И.А., ЕГН  **********, роден на *** г. в гр.***,  живущ ***, понастоящем Затвора-Враца от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му с присъда № 8 Hv121/15s-11 на Областен съд Айзенщат, Р.Австрия, приета за изпълнение в Р.България с определение по ЧНД дело № 5407/2016год. на СГС,  за престъпление съответстващо по българското законодателство на чл. 280, ал.2, т.3,4,5 и 6 НК на 3 години и 6 месеца лишаване от свобода, при първоначален общ режим на изтърпяване, с остатък от 1 година и 10 дни.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл. 70, ал.6 НК на  И.И.А. изпитателен срок в размер на 1 година 10 дни.

ПОСТАНОВЯВА в рамките на изпитателния срок от 1 година и 10 дни осъдения да изпълнява пробационна мярка "задължителна регистрация по настоящ адрес" с периодичност три пъти седмично.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора-Враца и РС -*** за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

                                                                   Председател: