Решение по дело №1044/2018 на Районен съд - Карнобат

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 ноември 2019 г. (в сила от 13 декември 2019 г.)
Съдия: Димитър Тодоров Маринов
Дело: 20182130101044
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 септември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

  268 / 20.11.2019г. година                        град Карнобат

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

К А Р Н О Б А Т С К И Я Т      Р А Й О Н Е Н      С Ъ Д ,      ІІІ    състав

На шести ноември   две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание в следния състав:

                                                     

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Д. МАРИНОВ

 

                                                 Съдебни заседатели: 1..........................................

                                                                                     2..........................................

 

Секретар …………………ДАРИНА ЕНЕВА…............................................

Прокурор...................................................................................................................

Като разгледа докладваното от съдията  ……….МАРИНОВ……….…………

Гражданско дело номер....1044....по описа за............2018…...............година

          Производството по делото е образувано по повод исковата молба  на Агенция за контрол на просрочени задължения ЕООД  гр. София   с която това дружество  чрез неговия процесуален  представител е предявило   иск с правно основание  чл. 422 ал.1 във връзка с чл. 415 ал.1 от ГПК против А.Я.А.   ,   с който моли съда да постанови решение с което приеме за установено по отношение на същия ответник   , че същия   му дължи следните суми по договор за кредит  Бяла карта  № 492394 от 13.1.2017 г., а именно : 1. главница в размер на   сумата от 985,  75   лв. , както и 2. сумата от 77,  46   лв.  представляваща дължима се договорна  лихва по договора за кредит   за периода от 20.01.2017 г. до 6.04.2017   г., 3 сумата от 186, 78  лв. представляваща неустойка за неизпълнение на договорното задължение и  4.сумата от  197, 50  лв. представляваща разходи и  такси за извънсъдебно събиране на просрочено задължение,  както и законната лихва върху главницата считано  от датата на подаването на заявлението за издаването на съответната заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК – 03.10. 2017 г.   до окончателното изплащане на вземането.Освен това ищецът посочен по- горе моли съда да постанови решение с което да осъди ответната страна  да му заплати и  направените от него съдебни разноски в съдебното производство на основание чл. 78 ал.1 от ГПК. Същият ищец иска и осъждането на ответника да му заплати и сумата представляващи направените от него съдебни разноски по заповедното производство.

В съдебно заседание ищецът редовно призован, не  се явява лично негов законен или  процесуален  представител , но същият чрез  подадени от процесуалният си представител молби поддържа така предявените  от него искове и моли тяхното уважаване , ведно с всички законни последици от това.

Ответникът  в преклузивния срок по чл. 131 ал.1 от ГПК чрез специално назначения си особен представител е подал отговор на исковата молба с която са предявени горепосочените установителни  искове  срещу него  и по този начин  взема становище по същите  искове , като   в същия отговор   счита предявените искове за неоснователни и моли съдът да ги отхвърли  като такива изцяло.   

Същият    ответник   редовно призован  не се явява лично   в съдебно заседание , но чрез процесуалният си представител заявява по повод на   предявените срещу него   искове  , че не дължи сумата по претендираните  за установяване с тях вземания поради ненастъпилата изискуемост на същите вземания по отношение на него.  

След поотделната и съвкупна преценка на събраните по делото доказателства , съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното :

Горепосоченият предявен от ищеца Агенция за контрол на просрочени задължения ЕООД гр.София    иск респ. искове се явява по своята същност положителен установителен иск с правно основание чл. 422 ал.1 във връзка с чл. 415 ал.1 от ГПК за признаване за установено по отношение на ответника А.Я.А.  съществуването в полза на ищеца Агенция за контрол на просрочени задължения ЕООД  на твърдяните  от него вземания за посочените  от него суми. За да бъде уважена тази претенция , установителна такава съдът намира, че следва да бъдат доказани от ищеца кумулативното наличие на няколко императивни предпоставки , а именно : между страните по настоящото дело в твърденият от ищеца период да е била налице валидно правоотношение обективирано в получаването на твърдения   от страните паричен заем  , ищецът като страна по това валидно правоотношение –да е изпълнил поетите от него задължения – да е предоставил твърдяната от него парична сума по заема    на ответника в качеството му на  заемател  на същата       , ответникът също като страна в това правоотношение да е действал недобросъвестно т.е. да не е извършил задължителните плащания по договора за заем    и последно  в полза на ищеца по делото при условията на чл. 410 от ГПК да е издадена и съответна заповед за изпълнение.

По силата на представения  договор за кредит Бяла карта  от 13.01.2017 г. сключен между  Аксес Файнанс ООД гр. София  и  А.Я.А. Приложение № 1 към същия договор  , е че същото кредитно учреждение в качеството му на заемодател -  респ. кредитодател е предоставило на същия ответник револвиращ потребителски  кредит  в размер на сумата от 1000 лв. със  срок на кредита 6 години , като от същата сума ответника кредитополучател  А. е усвоил  само сумата от 985, 75 лв.  , като същият  се е съгласил я ползва и върне съгласно чл. 3 ал.2 от същия договор – до всяко 2- ро число на текущия месец , включващи главница   и лихви уговорени в същия договор , като по този начин кредитното учреждение  е изпълнило изцяло задълженията си по договора за кредит , посочен по- горе, като  за усвояването на отпуснатия кредит от страна на длъжника   на последния е била издадена  комбрандирана платежна Бяла Карта  Access Finance / I Card с номер на същата карта 492394.

В чл. 8 ал.2 от същия договор  страните са се уговорили , че заемателят дължи  на заемодателят- кредитодател  освен усвоения от него кредит и още и начислена договорна лихва , както и мораторна лихва , неустойка за  неизпълнение на договорните задължения по същия договор  както и разходи  за събиране по чл. 22 ал.4 и ал.5 от договора ако такива са ничислени. .Видно от заключението на вещото лице К.А. по назначената по делото съдебно- счетоводна експертиза , което като неоспорено от страните по делото е че длъжникът не  е извършил  плащания  по кредита , който е усвоил в размер на сумата от 985, 75  лв.,като по този начин  е останала за плащане главница в размер на сумата от 985, 75 лв.  лв. , останала е за плащане  договорна лихва в размер на сумата от 77, 46   лв. , неустойка в размер на сумата от 186, 78   лв., както и  дължими се разходи и такси за извънсъдебно събиране на просроченото задължение  в размер на сумата от 197, 50 лв. Затова това кредитно учреждение  предвид допуснатото  неизпълнение на договора за заем  изразяващо се в неиздължаването  от страна на заемателят  на усвоеният от него кредит   е прехвърлил вземанията си към заемателят по този договор  видно от приложените писмени доказателства  , а именно : рамков договор  прехвърляне  на парични задължения  / цесия / от дата 11. 11. 2016 г.,подписано между кредитното учреждение и ищцовото дружество с който първото Аксес Файнанс ООД гр. София  е прехвърлило на второто Агенция  за контрол на просрочени задължения вземанията си по процесния договор за паричен кредит  по отношение на ответника , който пък не е уведомен изрично за тази цесия по какъвто и да е начин.Това прехвърляне на вземанията на кредитното учреждение Аксес Файнанс ООД  ООД гр. София  към ответника длъжник в полза Агенция  за контрол на просрочени задължения ЕООД  се потвърждава и от приложеното потвърждение за сключената цесия  на основание чл. 99 ал.3 от Закона за задълженията и договорите  на лист 25 от делото така и от  представеното уведомително  писмо  на лист 6 от делото , както  и от приложение № 1  от 10.08.2017 г.  към горепосочения рамков договор  прехвърляне  на парични задължения  / цесия / от дата 11. 11. 2016  в който е посочено и цедирано задължението на ответника А. към кредитното дружество в полза на ищцовото дружество- Агенция за контрол на просрочени задължения ЕООД гр. София .

Затова понеже ищцовото дружество твърди, че тъй като по този начин е получило правата на кредитор  по процесния договор за паричен заем по отношение на ответника   с подаване на заявление за издаване на заповед за изпълнение на парично задължение  по чл. 410 от ГПК за горепосочената  сума респ. ищецът  е  инициирал нарочно заповедно производство , като по този начин по това заявление  е образувано ч.гр.д. № 1205  / 2017 г. по описа на КРС по което последният съд е издал заповед № 835 от 4.10.2017 г. за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК. С нея КРС е разпоредил  ответника А.Я.А.    явяващ се длъжник   да заплати  на кредиторът  – ищецът  по делото Агенция за контрол на просрочени задължения ЕООД  гр. София    дължимите     се от същия  горепосочени суми посочени в диспозитива на  исковата молба , а именно: паричната сума от 985, 75 – главница , сумата от 77, 46   лв. договорна лихва , сумата от 186, 78   лв. представляваща неустойка за неизпълнение на задължението и  сумата от 197, 50  лв.  представляваща  разходи и такси за извънсъдебно събиране на задължението , както и законната лихва върху главницата , считано от датата  03.10.2017 година – датата на подаването   на заявлението  за издаването на съответната заповед за изпълнение  до окончателното им изплащане , както и всички направени по заповедното производство  разноски , включващи : сумата от 25  лв.  заплатена държавна такса и сумата от 50 лв.  представляваща възнаграждение  респ. разходи за процесуално представителство по заповедното производство . С оглед на това съдът намира, че  спрямо ищецът по настоящото дело е налице една от императивните кумулативни предпоставки за уважаването на настоящия иск- в негова полза да има образувано заповедно производство за процесните суми дължащи се от ответника.

 Тъй като същата заповед  за изпълнение  е връчена на длъжника  при условията на чл. 47 ал.5 от ГПК и по този начин  ответника   е  нямал възможност да възрази против така издадената срещу него   горепосочена заповед за изпълнение на парично задължение  съдът с нарочно разпореждане   по същото ч.гр.д. № 843 / 2018 г. по описа на КРС е указал на кредитора на основание чл. 415 ал.1 от ГПК , че може  да предяви настоящия установителен иск за горепосоченото задължение срещу ответника, което с настоящата си искова молба сегашния ищецът  е сторил. Горепосочените факти така установени от настоящия съд не се оспорват  от страните по делото.

Тука е спорен факта дали  ответника дължи заплащането на задълженията които има по процесния договор за паричен заем на настоящия ищец , който се явява цесионер по сключения договор за цесия с предишния кредитор , ако същата цесия не е съобщена на длъжника , както е и в настоящия правен казус.Съгласно  непротиворечивата практика на съдилищата в Р България , цитирана и в някои съдебни решения , а именно –в тълкувателно решение № 142 – 7 от 11.11. 1954 г. на ОСГК, решение № 137 от 2.6.2015 г. по гр.д. № 5759 / 2014 г. на 3 гр. отд. , решение № 123 от 24.6.2009 г.на ВКС по т.д. № 12 / 2009 г. на 2 т. отд. , решение № 150 от 26.3.2009 г. на ВКС по гр.д. № 147 /2008 г. на 1 г.отд. , решение № 8412 от 19.6.2014 г. по адм. д. № 16626 / 2013 г. на ВАС  5 отд. ,решение от 21.6.2007 г. по ВАД № 135 / 2005 г. , решение № 698 от 23.10.2008 г. на ВКС по т.д. № 306 / 2008 г. на 2 отд. ТК , решение  от 5.3.2007 г. на ВКС по т.д. № 889 / 2006 г. на 2 т.отд. ТК , решение  от 1.7.2005 г. на ВКС по гр.д. № 1046 / 2004 г. на 2 т.отд. ТК е че извършената цесия следва да бъде съобщена на длъжника по реда на чл. 99 от ЗЗД , като до датата на   съобщаването му прехвърлянето на вземането от стария кредитор на новия такъв  , няма действие по отношение на длъжника, понеже той не знае за цесията  и за него не съществува задължение  да престира на новия кредитор- цесионера , а задължението му остава спрямо стария кредитор – цедента, а задължението на длъжника да престира на новия кредитор  възниква едва след получаването на съобщението  от предишния кредитор за настъпилата цесия т.е. прехвърлянето на вземанията. Това е така  тъй като първоначално  субекти на облигационното правоотношение са били Аксес Файнанс  ООД и длъжника А.А. , като последният е имал задължение да престира само на този кредитор с последствие от това – погасяването на задълженията си към него. С извършеното с договора за цесия прехвърляне на задълженията  от страна на стария кредитор Аксес Файнанс  ООД  на новия кредитор Агенция за контрол на просрочени задължения ЕООД , действително са прехвърлени вземанията на стария кредитор към длъжника на новия кредитор от момента на сключването на договора  за цесия т.е . разрушена е старата облигационно правна връзка  между първоначалните й страни , но договора за цесия  е изпълнен окончателно не само с това прехвърляне на вземанията на длъжника на новия кредитор , а и с допълнителното съобщаване затова от стария кредитор на длъжника, което липсва . Несъобщаването на длъжника както е в настоящия случай не прави отговорен длъжника към новия кредитор – цесионера , този длъжник няма задължения да плаща на него  тъй като новия кредитор  няма активната материалноправна  легитимация като ищец респ. и като кредитор по отношение на твърдените вземания , а такава има стария кредитор – цедента. По този начин цесията не влияе върху длъжника  и същият не е длъжен да плаща на ищеца , нито има каквито и  да са цедирани задължения към него от страна на стария кредитор , а длъжникът с оглед несъобщаването му дължи плащане единствено и само на стария кредитор Аксес Файнанс  ООД .  Следователно въз основа на гореизложеното съдът намира , че така предявения иск респ. искове се явяват неоснователни и недоказани и като такива следва да бъдат отхвърлени изцяло.    

При този изход на делото претенцията на ищцовото дружество  за присъждане на  съдебни разноски както в исковото, така и в заповедното  производство  се явява също неоснователни. В исковото производство  ищецът е доказал извършването на съдебни разноски в размер на общата сума от 954, 49  лв. включваща следните суми : 170, 24   лв. заплатена държавна такса , сумата от 300  лв. представляваща заплатено възнаграждение за представителство , 150 лв. депозит за вещо лице  и сумата от 334,25 лв. изплатено възнаграждение за назначаването на особен представител на ответника  . Съгласно правилото на разпоредбата на чл. 78 ал.1 от ГПК ответника следва да заплати  на ищцовото дружество  разноски съразмерно  с уважената част от исковете , поради което същият поради отхвърлянето изцяло на предявените искове не  следва да заплати за настоящото съдебно производство  на дружеството горепосочената сума от 954, 49  лв. представляващи направените по делото съдебни разноски  ,както и по отношение на  заповедното производство същият  не дължи заплащане на  ищцовото дружество на сумата от 75 лв. . От друга страна ответника не доказал в исковото производство  извършването на съдебни разноски и затова и такива не му се дължат

 

Мотивиран от гореизложените си съображения, Карнобатският районен съд

 

 

Р    Е    Ш    И  :

 

 

ОТХВЪРЛЯ иска с правно основание чл. 422 ал.1 във връзка с чл. 415 ал.1 от ГПК  предявен от Агенция за контрол на просрочени задължения ЕООД   с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. София    бул. Васил Левски № 114  етаж мецанин   , същото дружество със съдебен адрес за призоваване и съобщения – гр. София  бул. Васил Левски  № 114 етаж мецанин     чрез юрк. Д. Венциславова А.   срещу А.Я.А.  с ЕГН  ********** *** и с настоящ адрес ***   и с който ищецът Агенция за контрол на просрочени задължения ЕООД   моли  съда да постанови решение с което да приеме за установено по отношение на  А.Я.А.  , че същият   му дължи следните суми по договор за потребителски кредит  Бяла Карта № 492394 сключен на 13.1.2017 г. между Аксес Файнанс  ООД гр. София и А.Я.А. , което задължение е цедирано в полза на Агенция за контрол на просрочени задължения ЕООД гр. София  , а именно : 1. главница в размер на   сумата от 985, 75   лв. , както и 2. сумата от 77, 46    лв.  представляваща дължима се договорна  лихва по договора за кредит  за периода от 20.01.2017 г. до 6.04.2018   г., 3 сумата от 186, 78  лв. представляваща неустойка за неизпълнение на договорното задължение и 4. сумата от 197, 50   лв. представляваща  разходи и такси за извънсъдебно събиране на просрочено задължение ,  както и законната лихва върху главницата считано  от датата на подаването на заявлението за издаването на съответната заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК – 03.10. 2017 г.   до окончателното изплащане на вземането   и за които суми е издадена  заповед  за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК № 835 от 4.10.2017 г. по ч. гр.д. № 1205 / 2017 година по описа  на Районен съд Карнобат като неоснователен и  недоказан изцяло.

ОТХВЪРЛЯ искането на Агенция за контрол на просрочени задължения ЕООД   с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. София    бул. Васил Левски № 114  етаж мецанин   , същото дружество със съдебен адрес за призоваване и съобщения – гр. София  бул. Васил Левски  № 114 етаж мецанин     чрез юрк. Д. Венциславова А.  за осъждането на А.Я.А.  с ЕГН  ********** *** и с настоящ адрес ***   да му заплати     сумата от 954, 49  лв.  представляваща направените  от него съдебни разноски по  настоящото исково производство  по гр.д. № 1044/ 2018 г. по описа на Районен съд Карнобат , както и сумата от 75  лв. представляваща направените от него съдебни разноски по заповедното производство по ч.гр.д. № 1205 / 2017 г. като неоснователно .

РЕШЕНИЕТО МОЖЕ ДА СЕ ОБЖАЛВА пред Бургаския окръжен съд в 14- дневен срок, считано от съобщаването му на страните по делото.

         

РАЙОНЕН СЪДИЯ: