Решение по дело №9/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 63
Дата: 9 март 2020 г. (в сила от 9 март 2020 г.)
Съдия: Галина Атанасова Стойчева
Дело: 20207110700009
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                      Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е № 63

                                                гр.Кюстендил, 09.03.2020год.

                                                   В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

                                                           

            Административен съд - Кюстендил, в публичното заседание на деветнадесети февруари  през две хиляди и двадесета  година в състав:

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА  СТОЙЧЕВА

                                                              ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА АЛЕКСОВА - СТОИЛОВА                                                                        НИКОЛЕТА  КАРАМФИЛОВА

при   секретаря  И. С.  и с участието на прокурора Йордан Георгиев, като разгледа докладваното от съдия Стойчева  КАНД  № 9 по описа за 2020год., за да се произнесе, взе предвид:

 

Производството е по реда на чл.63 ал.1 от  ЗАНН  във  вр. с чл.208 и сл. от АПК.

            Адв. Р.С. като пълномощник на „Р.“ ЕООД, ЕИК **** със седалище и адрес на управление *** със законен представител управителя Р. С. В., обжалва решението на Районен съд – Дупница от 05.11.2019г. по НАХД № 746/2019г. В жалбата сочи касационното основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Нарушението на закона поради неправилното му прилагане  свързва с нарушение на чл.40, ал.1 от ЗАНН - съставен АУАН в отсъствие на представител на дружеството, както и с неясно описание на фактите от състава на релевираното деяние. Отрича се възможността със свидетелски показания да се предолее визираната нередовност на съдържанието на АУАН и НП.  Иска се отмяна на решението и отмяна на НП.

            В писмен отговор пълномощникът на ответната Комисия за защита на потребителите намира жалбата за неоснователна.

            Представителят на ОП - Кюстендил дава заключение за неоснователност на жалбата като счита оспореното решение за правилно.

Кюстендилският административен съд, след запознаване с жалбата и материалите по делото пред районния съд, намира жалбата за допустима като подадена от пълномощник на легитимиран правен субект с право на обжалване по см. на чл.210, ал.1 от АПК в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

            Предмет на въззивно обжалване е НП № К-0049534/30.05.2019г. на директора на РД за областите София, Софийска, Кюстендил, Перник и Благоевград със седалище *** към Главна дирекция „Контрол на пазара“ при Комисията за защита на потребителите, с което на „Р.“ ЕООД за нарушение на чл.114, т.2 от Закона за туризма във  вр. с Приложение № 3 към чл.17, ал.1, т.2 от Наредбата за изискванията към местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения и за реда за определяне на категория, отказ, понижаване, спиране на действието и прекратяване на категорията, на основание чл.208 от ЗТ е наложена имуществена санкция в размер на 1000лв.

От фактическата страна на спора съдът е установил, че на 28.01.2019г. в обект, стопанисван от дружеството е осъществена проверка от служители на КЗП свидетелите Пеева и Кираджийска в присъствие на служител в обекта.  Проверката е в заведение за бързо обслужване „Ж.“, находящо се в гр.С. б., ул.“Г.“ № ** Установено е, че обектът предоставя туристически услуги „ресторантьорство“ с издадено Удостоверение за категория „една  звезда“. За резултатите от проверката е съставен Констативен протокол с попълнен чек-лист по образеца на посочената Наредба. Проверяващите са установили, че обектът работи, като в същия не се предоставят туристически услуги, отговарящи на изискванията на Приложение № 3 към чл.17, ал.1, т.2 от Наредбата, Раздел I „Изисквания към изграждане, обзавеждане и оборудване на заведенията за хранене и развлечения“, I. Категория „една звезда“, а именно:  т.2.1 – няма тоалетна клетка за жени и тоалетна клетка за мъже, а в обекта има само една тоалетна клетка при наличие на 46 маста за сядане; Раздел II „Изисквания към обслужването“, а именно: т.1. видът и наименованието на заведението не е обозначено чрез подходящо оформен надпис,стилизиран символ – светлинен или добре осветен и т.10 – ръководния и обслужващ персонал е без отличителни знаци.

За деянието е съставен  АУАН №К-0049534/12.02.2019г. в отсъствие на представител на дружеството, но е връчен на същата дата на управителя на дружеството.

В съдебното производство са разпитани служителите при ответника, които са извършили проверката и които с показанията си изцяло потвърждават констатираните в хода на същата факти и обстоятелства, отразени в съставения акт.

При така установените факти по делото, съдът е формирал правен извод за спазване на правилата по чл.42 и чл.57, ал.1 от ЗАНН при съставяне на АУАН и издаване на НП, както  и  за доказаност на противоправното деяние и неговият извършител.  По посочените правни доводи съдът е потвърдил НП.

В пределите на касационната проверка по чл.218, ал.2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима жалба. Преценено за съответствие с материалния закон,  решението е правилно.

Правилен е извода на съда за отсъствие на допуснати съществени нарушения в процедурата по съставяне на АУАН и издаване на НП. По реда на препращането от чл.232, ал.3 от ЗТ, приложение намират правилата на ЗАНН, с отклонението в чл.232, ал.4 от ЗТ относно разширения обхват на лицата, на които могат да се връчат АУАН и НП.

Правилото по чл.40 ал.2 от ЗАНН за съставяне на АУАН в отсъствие на представител на дружеството-нарушител предполага редовно връчена покана за съставяне на акта, каквито доказателства отсъстват по административнонаказателната преписка. Независимо от това, АУАН е връчен на законния представител на дружеството, поради което същия е имал възможност да възрази срещу АУАН както към момента на неговото връчване, така и в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН. Само по себе си нарушението при съставяне на АУАН не обосновава извод за съществено нарушение на административнонаказателната процедура, тъй като не е довело до ограничаване или нарушаване на правото на защита на дееца, противно на твърдението на касатора.

Неоснователно касаторът твърди и липса на надлежно описание на деянието досежно неспазените изисквания на Наредбата.  Както в съдържанието на АУАН, така и в описателната част на НП е посочена съставомерната дейност на дружеството по чл.208 от ТЗ като ресторантьор, т.е. субект, предоставящ туристическа услуга ресторантьорство в заведение за бързо обслужване, притежаваното удостоверение за категория „една звезда“. Цитираното Приложение № 2 към чл.17, ал.1, т.2 от Наредбата служи като привръзка към правната квалификация на нарушението по чл.114, т.2 от ЗТ,  а съдържанието на правилата от същото, на които не отговаря процесния обект, са коректно описани в АУАН и НП. Налице е дословно цитиране на относимите нормативни правила, вкл. цифровото им означение. Следователно, нарушителят е бил наясно с рамките и съдържанието на обвинението срещу него и обратно на соченото от касатора, последното не е допълнено и уточнено чрез събраните свидетелски показания.

За пълнота на изложението, съдът счита за обоснован и правилен  извода в оспореното решение за съставомерно поведение на дружеството по чл.208 от ЗТ. Доказателствата по делото установяват по безспорен начин, че в деня на нарушението дружеството в качеството на ресторантьор в категоризиран туристически обект е предоставяло туристически услуги, които не са съответствали на изискванията на дадената за обекта категория „една  звезда“ в нарушение на правилото по чл.114, т.2 във вр. с Приложение № 3 към чл.17, ал.1, т.2 от Наредбата по чл.121, ал.5 от ЗТ.  Наложената за деянието имуществена санкция е справедлива в минималния размер на приложимата санкционна разпоредба.

На основание чл.221, ал.2, пр.1 от АПК решението ще се остави в сила.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р   Е  Ш  И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА решение № 396 от 05.11.2019г., постановено по НАХД № 746/2019г. на Районен съд – Дупница.

Решението е окончателно.

            Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

     

                                                                                            2.