Решение по дело №773/2019 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 184
Дата: 2 юли 2020 г. (в сила от 2 юли 2020 г.)
Съдия: Милена Стоянова Маркова-Георгиева
Дело: 20197100700773
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е Ш Е Н И Е

 

184

гр.Добрич, 02.07.2020 год.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

          Добричкият  административен съд,  в публично съдебно  заседание на втори юни   две хиляди и двадесета година Втори касационен състав:

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КРАСИМИРА  ИВАНОВА

                                                          ЧЛЕНОВЕ:  НЕЛИ  КАМЕНСКА                                                                                

                                                                                МИЛЕНА  ГЕОРГИЕВА

                                                                            

при  участието  на   прокурора  ПЛАМЕН НИКОЛОВ и секретаря СТОЙКА КОЛЕВА, изслуша докладваното от съдия М.Георгиева  кас.  адм. дело № 773/2019 по описа на АдмС  Добрич.

          Производството е по глава ХІІ от АПК,  във връзка с  чл. 63 от  ЗАНН.

          С решение № 29 /14.11.2019 год., постановено по н.а.х. дело № 126 по описа за 2019 г.,Районен съд Генерал Тошево е отменил наказателно постановление № 452557 / 25.07.2019г. на Началник отдел „Оперативни дейности“ Варна в Дирекция „Оперативни дейности“ към ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП с което на М.Н.Н. ***, за нарушение на чл.13,ал.2,т.5,във връзка с чл.278б от ДОПК, на основание чл.278 от ДОПК  е наложена глоба в размер на 1500 лева.

          В законоустановения срок,решението е обжалвано от Св. М.-Ст. юрисконсулт в отдел “Обжалване” при ТД на НАП гр.Варна, ИРМ-Добрич,  в  качеството й на процесуален представител на Изп. директор на ЦУ на НАП. На подробно изложени съображения иска  от съда да отмени решението и потвърди отмененото наказателно постановление.В съдебно заседание  жалбата се поддържа от юрисконсулт М..

          Ответникът се  представлява от адв.Ю.М.,който в писмено възражение и в съдебно заседание оспорва жалбата.  

          Представителят на Окръжна прокуратура – Добрич  дава заключение, че жалбата е неоснователна.Решението на районния съд като правилно и законосъобразно, следва да се потвърди.

          Касационната жалба е редовна и допустима,като подадена от страна, участвала в първоинстанционното съдебно производство, в срока по чл.211, ал.1 от АПК.

          Административният съд, като прецени сочените в жалбата касационни основания, изразените становища на страните, мотивите на съдебния акт и събраните по делото доказателства, установява следното от фактическа и правна страна:

          Производството пред първоинстанционния съд е образувано по жалба от М.Н.Н. ***, срещу наказателно постановление № 452557 / 25.07.2019г. на Началник отдел „Оперативни дейности“ Варна в Дирекция „Оперативни дейности“ към ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП с което на М.Н.Н. ***, за нарушение на чл.13,ал.2,т.5,във връзка с чл.278б от ДОПК, на основание чл.278 от ДОПК  е наложена глоба в размер на 1500 лева.

          За да отмени наказателното постановление решаващият съд е приел,че въззивникът не е извършил деянието умишлено или непредпазливо. Установеното  нарушение е извършено при липса на вина у жалбоподателя при двете й форми-умисъл и непредпазливост.Това обстоятелство според решаващия съд обуславя незаконосъобразността на атакуваното с жалбата наказателно постановление предвид което го е отменил.

          Касационният  състав напълно споделя изводите на съда и крайния резултат-отмяна на атакуваното постановление.

          Решаващият съд е извършил цялостна проверка на наказателното постановление,като е обсъдил в цялост и поотделно събраните по делото доказателства и е изложил много подробно съображения,защо счита,че в случая липсва вина в двете й форми. В мотивите съдът много подробно е изложил, защо наказателното постановление е незаконосъобразно, като се е позовал и на чл.6 от ЗАНН.

          Неоснователни са възраженията на касатора,че водачът не е положил достатъчно грижи за запазване на пломбата.При положение,че превозното средство не е било под непрекъснатото наблюдение на водача, по независещи от него причини,то не може да се твърди,че същият е проявил бездействие. Вярно е,че при потегляне от автосервиза водачът не е установил липсата на пломбата, а е узнал за това едва на ГППТ-то, но дори и да е установил липсата в автосервиза, това не би променило по никакъв начин факта на тази липса т.е., не би променило фактическата обстановка около  липсата на процесната пломба.

          Преценката на решаващия съда е правилна и законосъобразна и е в съответствие със събраните по делото доказателства.

          При извършената служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на съдебното решение с материалния закон съобразно чл. 218, ал. 2 от АПК настоящият съдебен състав не констатира нарушения. Решението е постановено от законен състав,при законосъобразно упражнено право на въззивна жалба. Същото е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

          Така мотивиран и на осн. чл. 221, ал. 2 от АПК съдът

Р  Е  Ш  И:

          ОСТАВЯ В СИЛА решение № 29 /  14.11.2019 год., постановено по н.а. х.д. №126/2019 год. на Районен съд  Генерал Тошево.

          Решението  не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                ЧЛЕНОВЕ: