Решение по дело №957/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 242
Дата: 17 октомври 2019 г. (в сила от 4 февруари 2020 г.)
Съдия: Радостин Стоянов Радиев
Дело: 20192330200957
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №242/17.10.2019 г.

 

гр. Ямбол , 17.10.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД –  наказателно отделение, VIII-ми състав,в публично заседание на втори октомври две хиляди и деветнадесета година:

                                                                     Председател: Радостин Радиев

Секретар Я. С.

като разгледа докладваното от съдия Радиев

АНД № 957/2019 г. по описа на ЯРС,

за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по  жалба на Г.К.Г. ***, ЕГН:*********** против Наказателно постановление № 19-3392-000479/30.07.2019г. издадено от  началник група към РУ Тунджа при ОД на МВР-Ямбол, с което на основание чл.175,ал.3 от ЗДвП за нарушение на чл.140 ,ал.1 от ЗдвП  му е наложено  административно наказание  глоба в размер на  200 лв. и лишаване  от право да управлява МПС за срок от шест месеца.

 С жалбата  се иска от съда да отмени наказателното  постановление, тъй като при издаването му е  нарушен материалния и процесуалния закон.

В съдебно заседание жалбата се подържа  от редовно упълномощен защитник- адвокат, който пледира за отмяна на наказателното постановление по съображенията за нарешуние на материалния закон.

Вззиваемата страна ,чрез процесуалния си представител оспорва жалбата.Счита наказателното постановление за правилно и законосъобразно и моли съда да го потвърди.

ЯРС, след като прецени събраните по делото доказателства, наведените в жалба доводи, възраженията и изразените становища на страните, прие за установена следната фактическа обстановка:

На01.07.2019г.  по път IV53065, общ.Тунджа до базата на „Лидъл“ жалбоподателят управлявал колесен трактор „ЮМЗ“  с рег. № *** Около 09:50 часа бил спрян за проверка  от свид. П.  и колегата ми В.В. – ***, в хода на която  установили, че  процесното МПС не е регистриран по надлежния ред на територията на Р.България, тъй като   бил с прекратена регистрация по чл.143,ал.15 от ЗДвП от 22.03.2017г. За така установеното  нарушение на  чл.140,ал.1 от ЗДвП  в присъствието на жалбоподателя бил съставен АУАН, който му е  връчен и подписан без  възражения.

Въз основа на акта в  последствие било  издадено и обжалваното наказателно постановление., което е връчено на жалбоподателя на 09.08.2019 год.

Видно от приложената по делото справка от сектор Пътна полиция на МВР-Ямбол жалбоподателят е придобил собствеността върху МПС на 21.09.2018г., а на 22.11.2018г.регистрацията е била служебно прекратена.

Горната фактическа обстановка се установи от показанията на разпитания по делото свидетел, както и от събраните писмени доказателства. Съдът дава вяра изцяло на свидетелските показания, които са логични, безпротиворечиви вътрешно, както и поради липсата на каквито и да било данни, които да поставят под съмнение добросъвестността на свидетеляе. Показанията се подкрепят категорично и от писмените доказателства, които ЯРС също счита за достоверни.

            При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Жалба е с правно основание чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал. 2 от този текст, от легитимиран субект и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е  неоснователна по  следните съображения:         

От процесуална страна съдът счита, че не са налице нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на административно- наказателното производство по налагане на административните наказания на нарушителя. АУАН е издаден при спазване на императивните изисквания на чл.42 и 43 от ЗАНН и не създава неяснота относно нарушенията, която да ограничава право на защита на жалбоподателя и да ограничава правото му по чл.44 от ЗАНН в три дневен срок от съставяне на акта да направи и писмени възражения по него. Атакуваното НП съдържа реквизитите по чл.57 от ЗАНН и в него не съществуват пороци, водещи до накърняване правото на защита на жалбоподателя. Спазени са и сроковете по чл. 34 от ЗАНН

По делото не се спори , а и от доказателствата се установява  ,че на посочените в акта  и НП дата и  място, жалбоподателят е  управлявал  МПС, чиято регистрация е  прекратена по реда на чл.143,ал.10 от ЗДвП. С оглед   изложеното правилно административнонаказващият орган е приел, че жалбоподателят  е извършил нарушение на чл.140,ал.1 от ЗДвП и от обективна, и от субективна страна. Законосъобразно административнонаказващият орган, на основание чл.175,ал.3 от ЗДвП е определил размера на наказаниято в минимален размер , поради което и същото  не може да бъде намалявано.

Извършеното административно нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП е извършено виновно от жалбоподателя, поради което съдът не приема доводите на процесуалния му представител за материална незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление, той като липсавали данни на Г. да му е било известно за служебното прекратяване на регистрацията. Налице са обективните и субективните признаци на осъществяване на вмененото му нарушение.  Жалбоподателят Г.Г. е водач на МПС с прекратена регистрация, т.е. на МПС което не е регистрирано по надлежния ред.  Последното обстоятелство е доказано от направената справка от свидетеля  П., както и от приложеното по делото извлечение от автоматизираната информационна система на пътна полиция- видно от която прекратяването на регистрацията е станало на 22.03.2017 год. след уведомление от Гаранционния фонд за това, че за процесното МПС няма сключена застраховка Гражданска отговорност. Съгласно разпоредбата на  чл.143, ал.11 от ЗДвП служебно прекратяване на регистрацията на регистрирано пътно превозно средство се извършва с отбелязване в автоматизираната информационна система. Независимо, че жалбоподателят не  е собственик на процесното МПС същият е извършил нарушението под непредпазлива форма на вина. Наличието на регистрационни табели и свидетелство за регистрация на МПС не го оневиняват, още повече, че собственик на това МПС е баща му и регистрацията е била прекратена близо две години и половина преди жалбоподателя да бъде спрян от служителите на полицията. При служебното прекратяване на регистрацията по чл.143, ал.10 от ЗДвП се извършва само отбелязване в АИС – КАТ, без да се отнемат регистрационните табели  и свидетелството за регистрация. Жалбоподателя, като водач е бил длъжен да се увери, преди да управлява МПС, че същото има сключена валидна застраховка „Гражданска отговорност“.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1  от ЗАНН,съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-3392-000479/30.07.2019г. издадено от  началник група към РУ Тунджа при ОД на МВР-Ямбол, с което на Г.К.Г. от с.Кабиле, ЕГН ********** на основание чл.175,ал.3 от ЗДвП за нарушение на чл.140 ,ал.1 от ЗдвП  му е наложено  административно наказание  глоба в размер на  200 лв. и лишаване  от право да управлява МПС за срок от шест месеца.

 Решението може да се обжалва пред Административен съд – Ямбол, в 14 - дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                             

    

                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: