Решение по дело №202/2020 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260377
Дата: 11 юни 2021 г. (в сила от 13 юли 2021 г.)
Съдия: Чавдар Андреев Тодоров
Дело: 20201520100202
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№..............от 11.06.2021г., гр.Кюстендил

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Кюстендилският районен съд                                 гражданска колегия,

На двадесети май                                                      две хиляди двадесет и първа година                                                                  година,

В публично заседание                                                        в следния състав:

 

 

Председател:Чавдар Тодоров

 

Секретар:Зоя Равенска

като разгледа докладваното от съдия Тодоров Гр.д.№202 по описа на съда за 2020г., и за да се произнесе взе предвид следното:

Е.Й.П., с ЕГН **********, с адрес *** е предявила  против С.Б.П., с ЕГН **********, с адрес *** иск с правно основание чл.132, ал.1 т.1 и т.2 СК.

Твърди се по исковата молба, че брака между страните е прекратен със съдебно решение по гр.д.№301/2018г. на РС гр.Брезник.Упражняването на родителските права върху роденото от брака дете А. С. П., родена на ***г. били предоставени на майката.Още преди бракоразводното дело страните били във фактическа раздяла, като ответникът не се интересувал от детето си.След влизане в сила на съдебното решение продължил да не се вижда с детето при определения от съда режим на лични кантакти, като не изплащал и дължимата издръжка.

От м.юни 2018г. ищецът и детето се установили в Холандия и се установили да живеят там, като детето било записано и на училище.Първоначално детето пътувало в чужбина придружавано от баба си и дядо си с пълномощно, дадено от родителите през 2017г.След развода, ответникът отказал да даде съгласие за пътуване на детето в чужбина, придружавано от майка, както и за издаване на документи за самоличност.Оттеглил и даденото съгласие детето да пътува с баба си и дядо си.Това довело до разделяне на дедето от майката, били му причинена сериозна психотравма, ограничил личния живот на детето  и създал пряка, непосредствена и последваща опасност за живота и здравето на детето.

Още преди фактическата раздяла, ответникът не полагал грижи за детето.Обиждал и малтраетирал майката пред него.От това детето получило дълбока психическа травма, било необщително и недоверчиво към хората, не желаело да комуникира с блозките си.Не желаело да вижда баща си и не споменавала името му.

Бащата-ответник в производство не заплащал и определената по гр.д.№301/2018г. издръжка.

При гороното се твърди, че ответникът трайно не полага грижи за дъщеря си, не плаща издръжка, не се интересувал от детето, с поведението си към майката и детето представлявал опасност за личността, здравето и възпитанието на детето, поради което се претендира лишаването му от родителски права.

В срока по чл.131 ГПК предявения иск е изцяло оспорен.Наведени са подробно твърдения, обуславящи липса на предпоставките по чл.132, ал.1 т.1 и 2 СК, претендира се отхвърляне на предявения иск.

Становището на КРП в хода на устните прения е за отхвърляне на предявения иск.

Към исковата молба са представе и приети като доказателства: копие от удостоверение за раждане, решение по гр.д.№301/2018г. на РС Брезник, удостоверение от училище в Холандия, регистрация на ищеца и детето в гр.Стрампой, трудов договор на ищеца и договор за наем, копие от здравна карта, копия от жалби, молби и съдебни решения по водени между страните дела.Ответникът от своя страна е представил копие от съдебно решение по гр.д.№167/20 на КРС, постановление на ОП Перник, доказателства за изплащана издръжка.В качеството на свидетели са разпитани: Н. А., М. И., Р. Д., Р. П., Б. П..Като доказателство по делото е приета и съдебно-психиатрична експертиза относно психиатрично състояние на ответника и представлявава ли опасносн за детето.

На първо място следва да се посочи, че предявения иск е допустим за разглеждане пред настоящия съд. Приложим в случая е Регламент (ЕО)2201/2003 г. относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела и делата, свързани с родителската отговорност, с който се отменя Регламент (ЕО) № 1347/2000 г., /Регламента/ съгласно чл. 1 § 2 б. "а" от него. Според съображения 12 и 13 от преамбюла основанията за определяне на компетентността по делата за родителската отговорност са оформени в светлината на най-добрия интерес на детето и особено критерия на близостта. Това означава, че компетентността на първо място трябва да се отнася към държавата -членка на обичайното пребиваване на детето.В интерес на детето Регламентът позволява по силата на изключение и при спазване на определени условия на съда, който е компетентен, да може да прехвърли делото на съда на друга държава членка, ако този съд е по-подходящ да разгледа делото. Общата компетентност по делата свързани с родителската отговорност за детето е определена от чл. 8, § 1 и § 2 за съдилищата на държавата -членка, ако детето има обичайно местопребиваване в тази държава членка по времето, когато съдът е сезиран, като § 1 се прилага при спазване на условията на [жилищен адрес] 10 и 12. С чл. 12 е предвидена пророгация на общата компетентност, като според § 3 съдилищата на държавите -членки също са компетентни, когато: б."а"- детето има основна връзка с тази държава-членка и особено по силата на факта, че  детето е гражданин на тази държава-членка и "б" - компетентността на съдилищата е била изрично или по друг недвусмислен начин приета от съпрузите или от носителите на родителска отговорност към момента на сезирането на съда и е във висш интерес на детето. Очевидно българският съд е предпочетен от ищцата, респективно от детето, които са се обърнали към него и очевидно по недвусмислен начин тази компетентност е приета и от ответника, с оглед процесуалните действия извършени от защитата му. Макар да пребивават постоянно в друга страна, връзките на детето и ищцата с българската държава, не са прекъснати.Те имат основна връзка с нея, тъй като са български граждани и редовно я посещават. Във висш интерес на детето е спорът да бъде решен от българския съд, който в случая е по-подходящият. Налице са условията за пророгация на общата компетентност по чл. 8, § 1 по местопребиваване на детето.

При извод за допустимост на предявения иск и разгледан по същество, същият е неоснователен, като съображенията в тази насока са следните:

От събраните по делото доказателства, по делото се установи, че през време на брачното съжителство на страните отношенията между тях се влошили, което довело и до прекратяване на брака с развод.След прекратяване на брака, майката се установила и заживяла в Холандия, като взела и детето със себе си.Детето пътувало с баба си и дядо си и с писменно съгласие от родителите.В последствие ответникът оттеглил съгласието, като ищецът в производство по чл.127а, ал.2 СК се снабдила със замествощо съгласието на бащата решение за пътуване на детето и издаване на паспорт.Във връзка с оттегленото съгласие е водено дело по ЗЗДН, като с влязло в сила съдебно решение е оставено без уважение искането на ищеца за налагане на мерки по този закон срещу ответника.

Ищецът в производството подавала жалби до прокуратурата за неплащане на издръжка от страна на ответника, като производствата по тези жалби са били прекратяване поради представени от страна на ответника доказателства, че е изплащал издръжките.Ответникът от своя страна подавал жалби за неизпълнение на съдебно решение от страна на ответника във връзка с определения от съда режим на лични контакти с детето.

От показанията на всички разпитани в хода на производството свидетели се установи, че страните по делото са в лоши отношения, като от показанията на св.П. и П.-родители на ответника и баба и дядо на детето се установи, че синът им, а и те искат да виждат детето , но липсва съдействие за това от страна на ищеца.

От притата като доказателство съдебно-психиатрична експертиза по делото се установи, че при ответника не е налице заболяване, което да го лишава от годност за правилно осмисляне на действителността, да осъзнава, разбира и ръководи действията си и да упражнява родителските си права.

При горното, съдът счита, че по делото не се доказа наличието на предпоставките на чл.132, ал.1 т.1 и т.2 СК.Липсват доказателства, които да обусловят извод, че поведението на ответника представлява опасност за личността, здравето и възпитанието или имуществото на детето.Единствено, безспорно по делото, е че ответникът е еттеглил даденото съгласие за пътуване на детето в чужбина, придружено от баба си и дядо си, като в последствие е водено производство по чл.127а СК за заместващо съгласие.Тези факти по никакъв начин не попада в обхвата на гореописаното.От всички събрани по делото доказателства, по делото се установи, че майката-ищец е заживяла в чужбина, взела е детето със себе си, като живеят в Холандия, където детето учи и живее.В този смисъл поведението на ответника е било насочено срещу това поведение на ищеца и израз на желанието му да задържи детето в България.

На следващо място не се доказаха  и предпоставките на чл.132, ал.1 т.2 СК.От приетите като доказателства по делото прокурорски преписки и жалби, подавани от ответника, както и показанията на свидетелите Петрови е видно, че същият е търсил начини и е искал да контактувда с детето си, като ищецът с поведението си е създавала пречки за това.

От своя страна, ответникът доказа, с представените по делото разписки и преводни нареждания, че е намерил начин и изплаща издръжка за детето, въпреки липсата на съдействие от страна на ищеца.

При гореописаните фактически и правни изводи на съда, предявения иск е изцяло неоснователен и следва да се отхвърли.

При горните изводи и на основание чл.78, ал.3 ГПК, ищецът дължи на ответника сторените от него деловодни разноски в размер на 600 лв.-изплатен адвокатски хонорар.

 

Водим от горното, съдът

РЕШИ:

Отхвърля предявения от Е.Й.П., с ЕГН **********, с адрес ***  против С.Б.П., с ЕГН **********, с адрес *** иск с правно основание чл.132, ал.1 т.1 и т.2 СК за лишаване на ответника от родителски права върху дететето Амелия Славова П., с ЕГН **********.

 

Осъжда Е.Й.П. да заплати на С.Б.П. деловодни разноски в размер на 600 лв.

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред ОС гр.Кюстендил.

 

 

                                                                             Районен съдия: