Решение по дело №226/2021 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260179
Дата: 18 май 2021 г. (в сила от 18 май 2021 г.)
Съдия: Красимир Георгиев Ненчев
Дело: 20215200500226
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 18 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

Номер: ……260179 Година  2021г.  Град  Пазарджик, обл. Пазарджишка 

 

 

 

             В   ИМЕТО  НА    НАРОДА

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД – ГР. ПАЗАРДЖИК                     ВЪЗЗИВЕН   СЪСТАВ

На 18.05.                                                                      2021 година  

 

В публично( закрито) заседание , в следния състав:

 

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР НЕНЧЕВ

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ :  АЛБЕНА ПАЛОВА  

                                                                                                       МАРИАНА ДИМИТРОВА  

                                                                                                 

 

СЕКРЕТАР : ГАЛИНА МЛАДЕНОВА  

ПРОКУРОР: ………………………

като разгледа докладваното от съдията   КРАСИМИР НЕНЧЕВ  в. гр. д. № 226 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.258 и сл.от ГПКвъззивно обжалване .

Районен съд Пещера  е сезиран с искова молба, подадена от Ц.А.Ц. , ЕГН **********,*** , против „Профи Кредит „ЕООД гр. София, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление на дейността, гр. София, бул. „България“  № 49, бл. 53Е, вх. „В“.

С исковата молба  е предявен отрицателен  установителен  иск по чл. 124 ал. 1 от ГПК .

С Решение № 260143/ 30. 10.2020г. на районен съд Пещера,постановено по гр. д. № 628/2020г. по описа на същия съд,  искът е уважен изцяло.    

Решението на районния съд се обжалва с въззивна жалба от ответника  в първоинстанционното  производство „Профи Кредит „ЕООД гр. София ,  ЕИК *********,  ,подадена  чрез процесуалния представител на страната. Във въззивната жалба се излагат съображения за неправилност на решението  поради нарушение на материалния закон, необоснованост  и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Искането е да се отмени решението на районния съд и се постанови ново решение от въззивната инстанция по съществото на спора, с което се  отхвърли  предявения иск. Претендира се заплащането на съдебно-деловодни разноски за двете инстанции .

В срока по чл. 263 ал. 1 от ГПК  е постъпил писмен отговор от противната страна, подаден чрез пълномощника на страната.В отговора се  оспорва въззивната жалба. Прави се искане  решението на районния съд, като правилно и законосъобразно да се  потвърди .

В открито съдебно заседание страните чрез пълномощниците си поддържат становищата си.

Пазарджишкият окръжен съд , след като обсъди основанията за неправилност на съдебното решение , които са посочени във въззивната жалба , като взе предвид становището на страните  и събраните доказателства пред първата инстанция , при спазване разпоредбата на чл.  235 от ГПК ,прие за установено следното :

Въззивната жалба е  процесуално допустима .

Жалбата е подадена от активно легитимирана страна  ( ответник  в производството пред районния съд ). 

Жалбата  е   подадена  в преклузивния двуседмичен срок по чл.259 ал. 1 от ГПК.

В текста на чл. 269 от ГПК са посочени правомощията на въззивния съд при проверка на обжалваното съдебно решение. Посочено е ,че съдът служебно се произнася по валидността на решението.По допустимостта на решението  в обжалваната му част . По останалите въпроси въззивната инстанция е ограничена от посоченото в жалбата .

Във въззивната жалба не се съдържат оплаквания за нищожност на обжалваното съдебно решение или за неговата процесуална недопустимост. Възраженията , които се правят са  свързани с правилността на съдебното решение .

Разгледана по същество въззивната жалба е неоснователна .

От доказателствата по делото се установява ,че на 16. 09. 2019г. страните са сключили Договор за   потребителски кредит/ДПК/ по смисъла на чл. 9 ал. 1 от ЗПК, „Профи кредит стандарт“. Договорът за потребителски кредит е сключен при следните параметри :

-       Размер на кредита  400лв. ;

-       Срок на кредита – 11 месеца 20. 08. 2020г. ;

-       Размер на вноската по кредита – 44,17лв. ;

-       ГПР- 48, 13%; ГЛП- 40,90% ; лихвен процент на ден -  0, 11%;

-       Общо дължима сума – 485,82лв;

С договора ищеца  е избрал и пакет от допълнителни услуги  „Фаст “  и „Флекси“. Параметрите на пакета за допълнителни услуги са следните :

-       Възнаграждение за закупен пакет  от  допълнителни услуги –  120 лв. за допълнителната услуга „Фаст „ и 320лв. за допълнителната услуга „Флекси „.

-       Месечна вноска по закупения пакет от допълнителни услуги – 40лв. ;

-       Общо дължима сума за двата пакета от допълнителни услуги - 440лв.

Общо задължение по  ДПК и пакета от допълнителни услуги – 925,82лв.

Обща месечна погасителна вноска по ДПК и по пакета от допълнителни услуги – 84,17лв.

Към ДПК са приложени „Общи условия „ на кредитора . 

Към договора е приложен  и погасителен план, подписан на 16. 09. 2019г. Според погасителния план задължението по кредита  следва да се  изплати на 11 равни погасителни вноски, като първата вноска е на 20.10. 2019г. , а последната вноска на 20. 08. 2020г.  

По основателността на иска.

В текста на чл. 10 ал.1 от ЗПК са посочени общите основания за валидност (  действителност) на ДПК, а именно-  договорът следва да се сключи в писмена форма , на хартиен или на друг траен носител ,по ясен и разбираем начин ,при размер на шрифта не по –малък от 12, в два екземпляра – по един за всяка от страните по договора.

От съдържанието на ДПК и приложенията към него ( Общи  условия на кредитора ) съдът прави извода ,че ДПК отговаря на общите условия за  действителност на такъв вид договор. Договорът е сключен в писмена форма ,клаузите на договора са написани  граматически по ясен и разбираем за потребителя начин , шрифта на договора е по –голям от 12,  договорът е сключен в  два екземпляра – по един за всяка страна . Подписан е от страните по договора.

ДПК не отговаря обаче на специалните изисквания на ЗПК за действителността на договора .

1. По въпроса  за нищожност на клаузата за  ГПР. 

В текста на чл. 19 ал. 1 от ЗПК е дадена легална дефиниция на понятието ГПР. Посочено е ,че  ГПР представлява общите разходи на потребителя по ДПК ,настоящи и бъдещи ( лихви , други преки или косвени разходи ,комисионни възнаграждения  от всякакъв вид), изразени като годишен процент от общия размер на предоставения кредит.

В текста на чл. 19 ал. 2 от ЗПК е посочено ,че ГПР се изчислява по формула , съгласно Приложение №1 .

В текста на чл. 19  ал. 4 и ал. 5  от ЗПК е посочено ,че ГПР не може да  бъде по-висок от 5-пъти размера на законната лихва  по просрочени задължения в левове и валута , определена с Постановление на МС на РБ.  Клаузи в договора , надвишаващи определения размер се считат за нищожни.   

В текста на чл. 11  ал.1 т.10 от ЗПК е посочено ,че ДПК трябва да съдържа данни за  ГПР и общата сума , дължима  от потребителя, изчислени към момента на сключване на договора за кредит. 

В текста на чл. 10а ал. 4 от ЗПК е посочено ,че  видът размера и действието ,за което се събират такси и/ или комисионни, трябва да бъдат ясно и точно  определени в договора . 

От посочените правни норми може да се направи общия извод,че не е достатъчно в ДПК да бъде посочен общия размер на ГПР в процентно съотношение  от общия размер на предоставения кредит.  Нужно е освен общия размер на ГПР в договора да се посочат всички разходи по вид и размер ,от които се формира ГПР ,така както те са описани в текста на чл. 19 ал. 1   от ЗПК  и Приложение   № 1 към закона. Освен разбивка на всички разходи по вид и размер в ДПК трябва да е посочена и  общата стойност на разходите  , която е дължима от потребителя ,представляваща ГПР.    

При положение ,че в процесния ДПК , ГПР  е посочен само общо , като годишен процент от общия размер на предоставения кредит,без  да бъдат посочени отделните  разходи по вид и размер и без да се посочи общата стойност на разходите , които потребителя ще дължи в края на срока на договора ,не може да се приеме ,че са спазени изискванията на закона.

В случая годишния процент на разходите не надхвърля 5-пъти размера на законната лихва за забава( при допустима норма   50% , ГПР е определен на 48,13%) ,но  само това не е достатъчно ,за да се приеме,че уговорката не противоречи на закона .

Следва да се приеме ,че уговорката относно ГПР е недействителна до степен на нищожност, поради противоречие със закона, на основание чл. 22 от ЗПК във вр. с  чл. 11 ал. 1 т.10 от ЗПК, чл. 19 ал. 1 от ЗПК  и чл. 10а ал. 4 от ЗПК.         

2. По въпроса за  нищожност на клаузата за ГЛП.

Горепосоченото за ГПР важи и за ГЛП.

В текста на чл.11  ал. 1 т. 9 от ЗПК е посочено ,че  в ДПК трябва да се посочи  лихвения процент по кредита, условията за прилагането му , както  и условията и процедурите за промяна  на лихвения процент. 

В  ДПР лихвения процент  е посочен общо  на годишна база  ,като  процентна величина. Посочен е и лихвения процент на ден.  Това обаче не достатъчно ,за да се приеме ,че уговорката за лихвения процент съответства на закона. В ДПК не е посочен текущия (месечния )  лихвен процент , с който  ще се олихвява кредита . Не са посочени условията за прилагането на лихвения процент по кредита , което означава да се посочат показателите , по които се формира ГЛП ,като основен  лихвен процент , който  кредитора прилага в случая и  и съответните надбавки над него. Не са посочени също така  условията и  процедурите за промяната на лихвения процент по кредита .    

Следва да се приеме ,че уговорката относно лихвения процент  по кредита  е недействителна до степен на нищожност, поради противоречие със закона, на основание чл. 22 от ЗПК във вр. с  чл. 11 ал. 1 т.9 от ЗПК и чл. 10а ал. 4 от ЗПК.        

Отделно от това,уговорката за заплащането  на договорна( възнаградителна ) лихва е  нищожна и на основание чл. 26 ал. 1 от ЗЗД , като противоречаща на добрите нрави.  

Съгласно трайно установената практика на ВКС( виж Р. № 906/ 30. 12. 2004г.  по гр. д.№ 1106/2003г. на ІІ-ро гр. отд. на ВКС ; Р. № 378/ 18. 05. 2006г.  по гр. д.№ 315/2005г. на ІІ-ро гр. отд. на ВКС ; Определение № 901/10. 07. 2015г. по гр. д. № 6295/2014г. на ІV-то гр. отд. на ВКС) уговорката за заплащането на възнаградителна лихва ще  противоречи на добрите нрави, когато надвишава 3-пъти размера на законната лихва за забава, а по обезпечените кредити 2-пъти .

Към момента на сключването на ДПК размера на законната лихва по просрочени парични задължения , определена с ПМС № 426/ 18. 12. 2014г. е 10%( основния лихвен процент на БНБ за  текущата година(проста годишна лихва )    е 0% + 10%  надбавка = 10%). Максималният размер , до който може да бъде уговаряна възнаградителна лихва ,за да не противоречи на добрите нрави е 30%. В случая уговорения ГЛП е в размер на 40,90%, което надхвърля допустимия размер. Според клаузите на договора при отпуснат кредит в размер на 400 лв. , дължимата възнаградителна лихва на годишна база е 163,60лв. , което е почти половината от размера на кредита. Тази лихва противоречи на добрите нрави по конкретно на общоприетите  принципи за справедливост и добросъвестност в гражданските и търговските взаимоотношения и еквивалентност на насрещните престации.

3.По въпроса за  нищожност на договора в частта  за предоставяне на пакети от допълнителни услуги.

ДПК в частта за предоставяне на пакети от допълнителни услуги е нищожен на три отделни правни  основания .

а./ На основание чл.26 ал. 1 от ЗЗД , поради нарушение на императивни разпоредби на ЗПК .

В текста на чл. 10а ал. 2 от ЗПК е посочено ,че  кредитора не може да иска заплащането на такси и комисионни за действия , които са свързани с   усвояване и управление на кредита . Допълнителните услуги, които са посочени в договора представляват действия по усвояване и управление на кредита.

В текста на чл. 10а ал. 4 от ЗПК е посочено ,че  видът ,размера и действието ,за което се събират такси и/ или комисионни, трябва да бъдат ясно и точно  определени в договора .  Тази правна норма ,приведена към клаузите на договора  означава ,че  в договора трябва ясно и точно да е посочено възнаграждението за всяка една допълнителна  услуга. Възнаграждението за услугите е посочено общо   в  договора  за двата вида услуги .  

б./ Споразумението за допълнителни услуги  е  нищожно на основание чл. 26 ал. 1 от ЗЗД, поради противоречието му с добрите нрави .   

Съдебната практика на ВКС ( виж Р. № 452/ 25. 06. 2010г.  по гр. д.№ 4277/2008г. на ІV-то гр. отд. на ВКС ; Р. № 153/ 24. 07. 2015г.  по гр. д.№ 3014/2014г. на ІІІ-то гр. отд. на ВКС ;)  еднозначно приема ,че договора ще  противоречи  на  добрите нрави , когато е нарушен принципа за еквивалентност на насрещните престации.  В конкретния казус при отпуснат кредит в размер на 400 лв., възнаграждението за допълнителните услуги е в размер на 440 лв., което надвишава  размера на кредита . 

Споразумението противоречи на добрите нрави и поради нарушаване на принципите на справедливост и добросъвестност в гражданските и търговските взаимоотношения. Неморално и неетично е да се уговаря възнаграждение за услуги , които не са  предоставени на клиента.

в./ Споразумението за допълнителни услуги  е нищожно и на основание чл. 21 ал. 1 от ЗПК във вр. с чл. 26 ал.1 от ЗЗД, поради заобикаляне на закона.

Както бе посочено по – горе , в чл. 19 ал. 4 от ЗПК е въздигната забраната да се определя ГПР, който е по- висок от 5-пъти размера на законната лихва по просрочени задължения . Такава уговорка е нищожна на основание чл. 19 ал.5 от ЗПК.  При положение ,че в договора  е предвидено заплащането на възнаграждение за допълнителни услуги  независимо от това дали ще бъдат предоставени допълнителните  услуги на практика чрез споразумението   се заобикаля  забраната в чл. 19 ал. 4 от ЗПК за максималния размер на ГПР. Пакетът от допълнителни услуги представляват разходи по кредита за потребителя . Тези разходи би следвало да намерят  стойностно изражение в ГПР,при което ГПР щеше да надхвърли максималния законов размер.  За да не се допусне това кредитора е използвал  правната форма  на „пакет от допълнителни услуги „ ,чрез която заобикаля забраната на закона за по – висок размер на ГПР. При  установената нищожност  на споразумението  за допълнителни услуги очевидна е  целта на кредитора да постигне  непозволен правен резултат, а именно   по – висок ГПР, чрез позволени правни средства-споразумение  в  договора за предоставяне на допълнителни услуги.От заключението на приетата по делото СИЕ се установява ,че ако в ГПР се включат и таксите  за допълнителни услуги в размер на 440лв. кредита би се оскъпил със 440лв. или с  10% на месечна база и със  110%  за срока на договора  , което е недопустимо  в търговските и облигационни отношения .

На основание чл. 271 ал. 1 от ГПК ще следва да се потвърди решението на районния съд , като правилно и законосъобразно .

С оглед изхода на спора пред въззивната инстанция в тежест на жалбоподателя ще следва да останат направените разноски във въззивното производство.

По обжалваемостта на въззивното решение.      

От  удостоверението за търговска регистрация на дружеството  „ Профи Кредит България“ ЕООД се установява ,че дружеството по занятие сключва договори за парични заеми , със средства , които не са набрани чрез публично привличане на влогове  или други възстановими средства. Дружеството е „търговец „ по смисъла на чл. 1 ал. 2 т. 1 от ТЗ - търговско дружество.

При това положение , договора за  потребителски кредит следва да се определи, като „търговска сделка“ по смисъла на чл. 286 ал. 1 и ал. 3 от ТЗ. При положение ,че за едната страна сделката е търговска,разпоредбите на  ТЗ  за търговските сделки се прилагат и за двете страни   - чл. 287 от ТЗ . По неуредените въпроси ( какъвто е настоящия казус , тъй като сделката представлява договор за заем за потребление по чл. 240 от ЗЗД, който не се урежда от разпоредбите на ТЗ ) ще следва да се прилагат разпоредбите на гражданското законодателство и по конкретно тези на ЗЗД  - чл. 288 от ТЗ.

От съдържанието на исковата молба се установява ,че вземането на кредитора е с  обща цена   под 20, 000 лв., поради което на основание чл. 280 ал. 3 т.1 от  ГПК решението не подлежи на касационно обжалване .

С оглед изхода на спора пред въззивната инстанция и на основание чл. 38 ал. 2 от ЗА  във вр. с чл. 38 а1 т. 2 от ЗА и чл. 7 ал. 2 т. 1 от Наредба № 1/ 09. 07. 2004г. за минималните  размери на  адвокатските възнаграждения, ще следва да се осъди жалбоподателя да заплати в полза на  адвокат Д.Ф. от САК, сумата 100лв., представляваща адвокатско възнаграждение   за процесуално представителство пред въззивната инстанция .

Предвид на гореизложеното и на основание чл. 235 от ГПК и чл.  271 ал.1  от ГПК  Пазарджишкия Окръжен съд

 

 

Р   Е   Ш   И

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 260143/ 30. 10.2020г. на районен съд Пещера,постановено по гр. д. № 628/2020г. по описа на същия съд.

ОСЪЖДА Профи Кредит „ЕООД гр. София, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление на дейността, гр. София, бул. „България“  № 49, бл. 53Е, вх. „В“, да заплати в полза на адвокат  Д.Л.Ф. от САК ,  с личен № **********, сумата 100 лв. , представляваща възнаграждение за процесуално представителство пред въззивната инстанция.  

 

 

На основание чл. 280 ал. 3 т. 1 от ГПК( търговско  дело с цена на иска под  20 000 лв. ) решението на въззивната инстанция не  подлежи на касационно обжалване .

                                                                                                         

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                                                                                                          ЧЛЕНОВЕ :