Решение по дело №429/2016 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 166
Дата: 7 юни 2016 г. (в сила от 2 юли 2016 г.)
Съдия: Ваня Георгиева Тотолакова
Дело: 20165210100429
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 май 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

от 07. VI. 2016 година, Велинград

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВЕЛИНГРАДСКИ РАЙОНЕН СЪД, в открито заседание на седми юни през две хиляди и шестнадесета  година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАНЯ ТОТОЛАКОВА

СЕКРЕТАР: Д.Т.

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело №429 по описа на съда за 2016 година, и за да се произнесе, съдът взе предвид:

 

Производството по делото е образувано по молба за издаване на заповед за защита от домашно насилие с правно основание чл. 8, ал. 1 от Закона за защита от домашното насилие.

На 13. 05. 2016 година във Велинградски районен съд постъпва молба на А.М.М. ЕГН**********,***, Велинградска община, на ****, за издаване на заповед за защита от домашно насилие против М.Р.М. ЕГН**********, живеещ на същия адрес.

В молбата се твърди, че ответникът е съпруг на молителката. На 27. IV. 2016 година около 02:00 часа и 08:45 часа сутринта ответникът упражнил спрямо съпругата си физическо и психическо насилие, като я удрял и отправял спрямо нея заплахи и обиди, в следствие на което молителката получила контузия на главата - комоцио, хематом на лицето, хематом на дясното око, лявата ръка, дясното коляно, дясната подбедрица, лявата гръдна половина отзад, дясна област на шията.

В открито съдебно заседание молителката поддържа молбата си. Иска налагане на мярка защита от домашно насилие.

Ответникът не се явява в открито съдебно заседание и не взема становище по молбата.

 

От събраните по делото доказателства съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

Молителката и ответникът са съпрузи, видно от представено удостоверение за сключен граждански брак. На 27. ІV. 2016 година ответникът се прибира у дома си в нетрезво състояние и нанася на молителката удари в областта на главата и тялото. След това употребява още алкохол и заспива. Събужда се около 0845 часа и отправя многобройни обиди към молителката. След това отново й нанася удари. В следствие на ударите молителката изгубва съзнание. След като се свестява, заблуждава ответника и успява да избяга при съседи. Свързва се по телефона с майка си, свидетелката А. М.М. ЕГН**********,***, Велинградска община, на ул. ****** №13. Свидетелката се среща с дъщеря си и я заварва в много тежко състояние с видими белези от насилие по лицето и тялото. С помощта на свидетелката и други роднини молителката е откарана в болница, където престоява няколко дни. 

Съдът установи горната фактическа обстановка от представената декларация по чл. 9, ал. 3 от Закона за защита от домашното насилие и събраните гласни доказателства, както и от представено медицинско свидетелство. Събраните гласни доказателства са непротиворечиви, достоверни, последователни и логични, поради което съдът им дава вяра. Свидетелските показания напълно се подкрепят и от писмените – представено медицинско свидетелство.

 

При така установената фактическа обстановка от правна страна съдът намира, че:

            Домашното насилие е извършено от лице, с което молителката има сключен граждански брак. От брака са родени две деца. Молбата е подадена на 13. V. 2016 година, следователно е допустима по силата на чл. 3, т. 1 и т. 3 и чл. 10, ал. 1 от Закона за защита от домашното насилие. Поради изложени по-горе съображения съдът намира, че същата е и основателна. Акт на домашно насилие безспорно е извършен от страна на ответника на 27. ІV. 2016 година. Горното се установява както от представеното медицинско свидетелство, така и от събраните гласни доказателства.

Освен това, според чл. 13, ал. 3 от Закона за защита от домашното насилие, когато няма други доказателства, съдът издава заповед за защита само на основание приложената декларация по чл. 9, ал. 3. такава декларация е представена от молителката.

Искането за издаване на заповед за защита от домашно насилие следва да се уважи. Според чл. 15, ал. 2 и чл. 16, ал. 1 от същия закон при уважаване на молбата съдът издава заповед за защита, с която налага една или повече мерки за защита. Мерките за защита са уредени в чл. 5, ал. 1 от закона.

Поради горното съдът намира, че следва да се издаде заповед за защита, с която да се наложи мерките за защита, уредени в чл. 5, ал. 1, т. 1, т. 3 и т. 4 от Закона за защита от домашното насилие. Видно от събраните писмени и гласни доказателства, случаите на физическо насилие от страна на ответника са многобройни, като в някои от случаите домашното насилие е извършено в присъствието на родените от брака деца. Поради тежестта на извършеното домашно насилие съдът следва да определи повече от една мярка защита, с цел предпазване на молителката от бъдещи посегателства. Следва и местоживеенето на децата да се определи при нея, предвид поведението на ответника спрямо самите деца. Следва да се има предвид още, че според чл. 2, ал. 2 от Закона за защита от домашното насилие за психическо и емоционално насилие върху дете се смята и всяко домашно насилие, извършено в негово присъствие. Няма данни за висящ съдебен спор между страните в настоящото производство по упражняване на родителските права, по определяне местоживеенето на децата или режима на личните отношения, и определянето на местоживеенето на децата при молителката не противоречи на интереса им, поради което съдът намира, че изискването на чл. 5, ал. 3 от Закона за защита от домашното насилие е спазено.                     

На основание чл. 5, ал. 4 от същия закон на ответника следва да се наложи и глоба в размер на 700.00 лева. Съдът налага санкция в размер над средния, предвид тежестта на извършеното домашно насилие. Санкция в по-нисък размер не би мотивирала ответника да се въздържа от прояви на домашно насилие занапред.                          

Като последица от уважаването на молбата и на основание чл. 11, ал. 2 от Закона за защита от домашното насилие ответникът следва да заплати  държавна такса.

Водим от изложеното и на основание чл. 15 във връзка с чл. 5, ал. 1, т. 1 и ал. 4 от Закона за защита от домашното насилие, ВЕЛИНГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

РЕШИ:

 

ЗАДЪЛЖАВА М.Р.М. ЕГН**********,***, Велинградска община, на ****, да се въздържа от извършване на домашно насилие спрямо А.М.М. ЕГН**********, живееща на същия адрес.

ЗАБРАНЯВА на М.Р.М. ЕГН**********,***, Велинградска община, на ****, да приближава А.М.М. ЕГН**********,***, Велинградска община, на ****, както и жилището й в ****, на ул. ****** №13, местоработата й и местата за социални контакти и отдих на разстояние от 50.00 метра за срок от 18 месеца.

ОПРЕДЕЛЯ МЕСТОЖИВЕЕНЕТО на родените от брака деца С. и Р. М.М. при молителката А.М.М. ЕГН**********,***, Велинградска община, на ****, в дома й в ****, на ул. ****** №13.

НАЛАГА на М.Р.М. ЕГН**********,***, Велинградска община, на ****, ГЛОБА в размер на  700.00 лева на основание чл. 5, ал. 4 от Закона за защита от домашно насилие.

ОСЪЖДА М.Р.М. ЕГН**********,***, Велинградска община, на ****, да заплати на:

·                    Държавата по бюджета на съдебната власт глоба в размер на 700.00 лева;

·                    Велинградски районен съд  такса в размер на 25.00 лева.

ДА СЕ ИЗДАДЕ заповед за защита.

 

ПРЕДУПРЕЖДАВА М.Р.М. ЕГН**********,***, Велинградска община, на ****, че при неизпълнение на заповедта, на основание чл. 21, ал. 3 от Закона за защита от домашното насилие полицейският орган, констатирал нарушението, ще го задържи и ще уведоми незабавно органите на прокуратурата.

           

Решението подлежи на обжалване пред Пазарджишки окръжен съд в 7 дневен срок от връчването му на страните.

 

На основание чл. 16, ал. 3 от Закона за защита от домашното насилие преписи от решението и заповедта ДА СЕ ВРЪЧАТ на страните и ДА СЕ ИЗПРАТЯТ на районното управление на Министерството на вътрешните работи по настоящия адрес на извършителя и на пострадалите лица.

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: