Определение по дело №258/2019 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: 121
Дата: 20 ноември 2019 г. (в сила от 6 декември 2019 г.)
Съдия: Камен Георгиев Гатев
Дело: 20195240200258
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 7 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Номер  121                                    Година 2019                                   гр.Пещера

                                

Пещерският районен съд                                             наказателен  състав

На двадесети ноември                                                             Година 2019

В закрито заседание в следния състав:

Председател: Камен Гатев

 

като разгледа докладваното от районния съдия Гатев ч.н.д.№258 по описа на Съда  за 2019 година, за да се произнесе,взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.243ал.V НПК.

Обжалва се Постановление от 31.10.2019г. на Районна прокуратура Пещера за прекратяване на наказателното  производство по ДП № 315/2018 г. на РУП Пещера, образувано за извършено престъпление по чл.325в ал.І НК  - за това, че на 31.08.22018г. в с.Козарско не е положил достатъчно грижи за гръбначно животно – куче,  което се намира под негов надзор, в резултат на което то причинило средна телесна повреда на Ж.Т.П. ***.

Наказателното производство е прекратено от РП Пещера на основание чл.243ал.Іт.1 във вр. с чл.24ал.Іт.1 НПК с основен мотив, че на пострадалата е причинено разстройство на здравето извън случаите на чл.128 и чл.129 НК.

Жалбоподателят Ж.П., чрез адв. С.Я., твърди следното:  

С атакуваното постановление е прекратено ДП № 315/2018г. по описа на РУ-МВР, гр. Пещера с мотива, че извършеното деяние не представлява средна телесна повреда по смисъла на закона. Считам извода на прокурора за неправилен и неотговарящ на законовите критерии.

 Прокурорът за втори път се е задоволил да цитира последното заключение на вещите лица, че от медико-биологична точка телесната повреда на Т. е лека. Липсва коментар каква е телената повреда от правна гледна точка. В постановлението е записано, че според вещите лица лечението на доверителката ми може да продължи от шест месеца до една година. Тоест минималния срок за лечение е шест месеца, а това вече е средна телесна повреда, тъй като увредата е трайна и лечението и продължава повече от тридесет денонощия. Тоест касае се за средна телесна повреда, а не за лека както е приел прокурора. Имаме прекъснат нерв на ръката. От ухапването на Т. е минала повече от една година и лечението и продължава, а не е завършило. Навеждал съм довода, че след като едно лечение продължава повече от тридесет денонощия това е средна телесна повреда, но до настоящия момент прокурорът не е коментирал това мое изявление. Нито да го потвърди, нито да го отрече. А аз държа да получа отговор на този въпрос защото според мен той е от изключителна важност за решаване на делото.

Предвид изложеното Ви моля да отмените атакуваното постановление, поради неправилно приложение на материалния закон и дадете указания на прокурора за правилното му приложение.


Районният съд, като се запозна с оплакванията, изложени в жалбата, с обжалваното постановление и след като прецени материалите по ДП №315/2017г. на РУП Пещера, от правна страна приема следното:

Жалбата е допустима, тъй като е подадена от легитимирано лице, в преклузивния  седмодневен срок по чл.243ал.ІV НПК.

По същество Съдът намира жалбата за неоснователна.

Следва да се отбележи,че в настоящето производство Съдът се произнася по обосноваността и законосъобразността на постановлението за прекратяване, като в същото време държи сметка и за конституционно установените правомощия на Прокурора да предприеме или да откаже наказателно преследване.Задачата на Съда е да провери дали е проведено обективно,всестранно и пълно изследване на обстоятелствата по делото, в съответствие с чл.13 и чл.14 НПК.

 Съдът намира обжалваното постановление за обосновано.

Видно от материалите по делото, ДП №315/2018г. първоначално е било прекратено на същото основание, с Постановление от 17.05.2019г. След процедура по чл.243ал.V НПК и окончателно Определение на ОС са изпълнени  дадените указания.

Извършената Допълнителна съдебномедицинска експертиза / л.207 – 220 ДП/, е дала заключение, че установените при медицинските прегледи рани от ухапване по десния горен крайник и дясното бедро,охлузвания и кръвонасядания,както и останалите след тяхното зарастване ръбци са предизвикали незначителни,кратковременни затруднения на активните движения на крайниците,които нямат практическо значение и отношение към нормалната им функция и се преценяват по медикобиологичния признак разстройство на здравето извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК, за период 15-20 дни.

Увреденият при ухапването на дясна предмишница нерв е кожен ,чисто сетивен нерв,който започва от трети основен клон на раменния нервен сплит,зад ключицата, в дясно.Неговото увреждане е довело оплаквания от изтръпване и болка- спонтанна и палпаторна в ръката,на моменти ирадиираща към рамото,без обаче да са нарушени и увредени основните функции на ръката- хватателната,опознавателната и двигателната.

Пострадалата е била с персистиращи оплаквания от болка и изтръпване в областта на дясната предмишница,както и от изтръпване в областта на дясното бедро след зарастването на раните,което е наложило двукратно хоспитализиране в КХРРХ при УМБАЛ “Софиямед“-гр.София,където е извършено отстраняване на цикратрикса по предно-медиалната повърхност на дясната предмишница и реконструкция на кожния дефект чрез локална кожна пластика.Интраоперативно се установява,че вътрешния кожен нерв на дясната ръка е прекъснат. Краищата се опресняват и зашиват.Изписва се с мека превръзка / за отбременяване , а не за имобилизация/ на ръката-митела. Ролята на тази мека превръзка е да отбремени във функционална позиция лакътната става във свито положение до 90 градуса,докато зарасне кожната рана за 14 дни и да облекчи оперативно възстановителния нерв да не се опъва.

В случая смятаме,че липсва трайно ограничение на функциите на горния крайник.

При втората хоспитализация се извършва отстраняване на болезнен ръбец в дясното бедро и кожна пластика на дефекта. Ръбците,останали след зарастването на раните от ухапване и следите от пластичното възстановяване на келоидните белези от ухапването на кучето по дясната ръка и дясното бедро,водят до известно загрозяване на тези телесни зони,но не променят основните им черти в степен,която да се прецени като обезобразяване по смисъла на чл.129 от НК.

Обобщавайки всички налични данни от направените медицински прегледи и специализирани изследвания,както и приложените документи по делото, категорично е заключението на експертите,че има бавно ,но сигурно възстановяване на сетивността на увредените нерви. Възстановяването в случая може да продължи от шест месеца до една година при правилно провеждане на лечебно-оздравителния процес-медикаментозно лечение и физиотерапия и ще завърши с оздравяване.

В случая не се налага промяна на медикобиологичният признак на повредата- разстройство на здравето ,извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК с дълъг период на болка и сетивни нарушения на дясната ръка.

Съдът намира, че с оглед изводите  на експертизата, доводът на жалбоподателя за това, че според вещите лица лечението на доверителката / пострадалата/  може да продължи от шест месеца до една година , което вече е средна телесна повреда, се явява изваден от контекста на цялото заключение.

Това е така, тъй като вещите лица несъмнено имат предвид, че от шест месеца до една година ще продължи единствено възстановяването на сетивността на увредените нерви.Тази увреда обаче не води автоматично до увреда и на основните функции на ръката -  хватателната,опознавателната и двигателната, за същия период.Според вещите лица затруднения на активното движение и на двата крайника, е предизвикано за период около 15 – 20 дни, т.е по малко от месец.

От правна страна, съобразно актуалното и към момента Постановление №3/1979г. на Пленума на ВС, трайно затруднение на движението на крайниците по смисъла на закона представлява ограничение възможността на крайниците да извършват движение в пълен обем, но не и такива затруднения, които нямат практическо значение или са кратковременни.

В случая, както беше отбелязано, затруднения на активното движение и на двата крайника, е предизвикано за период около 15 – 20 дни, т.е . съобразно установената практика следва да се приеме, че същото е кратковременно.

Действително, липсват точно такива разсъждения на РП Пещера.От правна страна обаче недвусмислено е   прието от  Районна прокуратура  Пещера , че не е налице единият от обективните елементи на състава по чл.325в ал.І НК – причинена средна или тежка телесна повреда.Този извод се споделя и от настоящия съдебен  състав.

Ето защо Съдът  намира, че законосъобразно,на основание чл.243ал.Іт.І НПК и чл.24ал.Іт.1 НПК наказателното производство е прекратено.

 

 

Воден от горното и на основание чл.243ал.VІ т.1 НПК Пещерският районен съд

 

                                      О П Р Е Д Е Л И :

 

Потвърждава  Постановление от 31.10.2019г. на Районна прокуратура Пещера за прекратяване на наказателното  производство по ДП № 315/2018 г. на РУП Пещера, образувано за извършено престъпление по чл.325в ал.І НК  - за това, че на 31.08.22018г. в с.Козарско не е положил достатъчно грижи за гръбначно животно – куче,  което се намира под негов надзор, в резултат на което то причинило средна телесна повреда на Ж.Т.П. ***.

Определението подлежи на обжалване пред Пазарджишки окръжен съд в седмодневен срок от съобщението на пострадалия за изготвянето му.

 

Районен съдия: