Определение по дело №2744/2020 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 260926
Дата: 30 ноември 2020 г. (в сила от 22 декември 2020 г.)
Съдия: Йорданка Георгиева Майска
Дело: 20202100502744
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 26 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 260926  

 

гр.Бургас,    30.11.2020г.

 

         БУРГАСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, IІ-ро Гражданско отделение, трети въззивен състав в закрито заседание, на тридесети ноември две хиляди и двадесета година, в следния състав:   

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Кремена Лазарова

                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.Йорданка Майска

                                                                       2.Мл.с. Александър Муртев

 

         като разгледа докладваното от съдия Майска ч.в.гр.д. №2744 по описа за 2020г. на Бургаски окръжен съд, и за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по реда на чл. 278 във вр. с чл. 274, ал.1, т.1 от ГПК.

Образувано е по частна въззивна жалба вх.№ 260548/28.10.2020г. по описа на РС-Средец от Б.М.Д. с ЕГН-********** от гр.С., ул.М. № **, заявена чрез адв.Кр.Кацарски от БАК против Определение № 260088/12.10.2020г., постановено по гр.д. № 369/2020г. на РС-Средец, с което производството по делото е спряно на осн.чл.229, ал.1, т.5 ГПК до приключване с влязъл в законна сила акт  на прокуратурата или съда на производството по ДП № 97/2000г. по описа на РУ на МВР-Средец.

Жалбоподателят моли определението да бъде обезсилено, отменено като незаконосъобразно, неправилно е необосновано. По-конкретно счита, че съдът би следвало да спре производството едва след като връчи на ищеца препис от постъпилия отговор на ответника, в който последният е направил искане и едва след като се запознае със становището на ищеца да постанови своето определение по искането по чл.229 ГПК. Тъй като в конкретния случай съдът се е запознал с инкорпорираното в писмения отговор на ответника искане за спиране и служебно е изискал от РП-Бургас информация за образуваното ДП, без да връчи на ищеца преписи от писмения отговор на ответника и да му даде възможност за изразяване на становище е допуснал нарушение. Счита, че в улеснение на ищеца ще бъде установяването на конкретния извършител и признаването му за виновен, но счита, че в гражданското производство този въпрос ще бъде решен по-бързо, отколкото „…да се изчаква в мудното производство по образуваното ДП“.

Моли обжалваното определение да бъде обезсилено, РС-Средец да бъде задължен да размени книжа и след постъпване на становище от ищеца да извърши преценка дали делото да бъде спряно или не.

В законния срок е постъпил писмен отговор по частната жалба от насрещната страна- „Унибетони“ ЕООД с ЕИК-*********,  който се моли обжалваното определение да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно. Счита, че за да постанови спиране на производството първостепенният съд правилно е съобразил, че ищецът е получил травмите си на строителен обект при извършването на дейност с повишена степен на опасност, при наличието на множество факти за престъпни обстоятелства, свързани с отговорността на инвеститора и упълномощените от него лица, чиито действия и бездействия са в пряка причинно-следствена връзка с претърпените от ищеца вреди, чрез проява на груба небрежност, немарливост и практическо неизпълнение на вменените им в редица законови и подзаконови нормативни актове задължения. Твърди, че тези обстоятелства именно следва да бъдат установени от компетентните органи, за да може отговорността за нанесените на ищеца вреди да бъде правилно установена и разпределена. Извършен е анализ на нормативната уредба досежно отговорността на възложителя, техническия ръководител на строителния обект при строеж досежно изискванията за безопасност.  Навежда, че гражданският съд също изследва въпроса за вината и в случай, че установи обстоятелства и стори заключение по въпроса за вината, което е различно от това на наказателния съд, то това би било в ущърб на която и да било от страните. По тази причина счита, че с постановеното спиране се цели вината, причинно-следствената връзка и обстоятелствата довели до настъпването на вредите да бъдат установени по надлежния ред от наказателния съд. Излага становище, че  при констатиране на предпоставките на чл.229 ГПК съдът е длъжен да спре производството по делото независимо от становищата на страните.

Бургаският окръжен съд провери законосъобразността на обжалвания акт във връзка с оплакванията и исканията на жалбоподателя, прецени обстоятелствата по делото и намери за установено следното:

Производството по гражданско дело № 369/2020г. на РС-Средец е образувано по подадената от Б.М.Д. искова молба  против „Унибетони“ ЕООД, ЕИК ********* по чл.49 във вр. с чл.45 от ЗЗД и чл.86 от ЗЗД, с която се претендират неимуществени вреди в размер на 20 000 лева, частично от 120 000 лева, вследствие на непозволено увреждане, ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането – 20.05.2020г. до окончателното им изплащане и имуществени вреди за сумата от 2178 лева, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на исковата молба.

Твърди се в обстоятелствената част на исковата молба, че през месец май 2020г. бригада от няколко човека, сред които и ищеца била наета от собственик на УПИ да построи къща в имота с административен адрес: с.Дюлево, ул.Рила № 10, общ.Средец. Бригадата извършила необходимите изкопни работи за заливане на площадка и основите на къщата с бетон. На 20.05.2020г. собственикът на имота поръчал доставка на бетон с три бетоновоза  и автомобил с бетон-помпа на ответното „Унибетони“ ЕООД. Дейностите започнали около 07,00ч. на строителния обект на 20.05.2020г., като бригадата, включително и ищецът била на место; автомобила с бетон-помпата бил застопорен от водача и в помпата били изсипани поред количествата бетон от трите бетоновоза. Около 11,00ч. в бетон-помпата било останало количество от около 1,5кубика бетон. Ищецът държал и насочвал маркуча към местото, където трябвало да се изсипва бетона, а водачът на бетон-помпата регулирал изсипването му, когато изведнъж товарния автомобил се наклонил на една страна, маркуча на бетон-помпата ударил ищеца и той паднал на площадката, в следствие на което последният получил множество наранявания, подробно описани в исковата молба. Счита, че водачът на бетон-помпата, осигурена от ответното дружество не е направил необходимото така да я застопори , че тя да не се накланя по описания начин по време на работа. Представя писмени доказателства, включително и протокол за оглед и разписка  от образуваното ДП № 2693М97/20г. на РУ-Средец.

Ответното дружество е депозирало писмен отговор, в който счита претенцията за преждевременно предявена, тъй като няма установена по категоричен начин вина и противоправно поведение на лицето, за чиито действие, свързани с инцидента се твърди отговорност от „Унибетони“ ЕООД. На следващо место счита исковата  претенция за неоснователна, тъй като не са налице предпоставките за носене на отговорност от ответника, защото последният не е участник в строителството, а е единствено доставчик на бетон по поръчка на възложителя и собственик на имота, който на осн.чл.165, ал.2 ЗУТ носи отговорност само за качеството и срочното изпълнение на доставката. Излага множество съображения в тази насока, които не са предмет на настоящото производство. Отправено е искане за привличане на собственика на имота и възложител на СМР за трето лице помагач на ответното дружество, срещу когото е предявен и обратен иск  за сумата от 20000лв.-частичен от 120 000лв., ведно със законната лихва, считано от 20.05.2020г. до окончателното изплащане на вземането. Отправено е и искане за конституиране като трети лица помагачи на ответното дружество на евентуално наетите от възложителя строител или технически ръководител на строителния обект. Отправено е и искане за конституиране като трето лице помагач на ответното дружество на ЗАД“ОЗК-Застраховане“ по сключена между ответното дружество и застрахователя полица № BG/23/119002758531 от 27.09.2019г. за застраховка Гражданска отговорност, срещу когото е предявен и обратен иск за горната сума.

Видно от постъпил отговор на РП-Бургас по искане на РС-Средец е посочено, че е образувано ДП № 97/20г. по описа на РУ-Средец, което се води за това, че на 20.05.2020г. в с.Дюлево, ул.Рила № 10, общ.Средец е причинена средна телесна повреда, изразяваща се във фрактура на крайника на Б.М.Д. с ЕГН-********** от гр.С., ул.М. № **,  при заливане на бетон със специален автомобил – бетон помпа, марка „МАН“ с рег.№ А 5727 МР, поради немарливо изпълнение на занятие, представляващо източник на повишена опасност – престъпление по чл.134, ал.1, т.2 от НК, като по наказателното производство няма привлечено лице в качеството на обвиняем.

С обжалваното определение СРС е преценил, че в случая действително се касае до наличие на престъпни обстоятелства, от установяването на които зависи изхода по гражданското производство досежно въпросите извършено ли е противоправно деяние и виновността на дееца. По тези причини е постановил обжалваното спиране на производството до приключване на наказателното с влязъл в сила акт на прокуратурата или съда.

При така установените факти съдът направи следните правни изводи:

Частната жалба е редовна, т. к. отговаря на изискванията на чл. 275, ал. 2 от ГПК и разпоредбите на закона към които той препраща, и е допустима, т. к. е подадена от процесуално легитимирано лице, в предвидения по закон срок за обжалване срещу подлежащ на инстанционен контрол съдебен акт.

Разгледана по същество същата се явява неоснователна по следните съображения:

Съгласно трайната съдебна практика съдът спира производството по делото, когато се разкрият престъпни обстоятелства, чието установяване е от значение за разрешаването на гражданско-правния спор.

Когато установяването на тези обстоятелства е предмет на съдебната фаза на наказателно производство спирането на гражданското производство се извършва на основание чл. 229, ал. 1, т. 4 от ГПК.

В останалите случаи производството по гражданското дело се спира на основание  чл. 229, ал. 1, т. 5 от ГПК, като в този случай е необходимо съдът, разглеждащ гражданско-правния спор, да констатира съществуването на престъпните обстоятелства, които са от значение за правилното разрешаване на спора и че установяването им в исковото гражданско производство е невъзможно.

В случаите, когато с непозволеното увреждане се осъществява състав на престъпление гражданското дело за обезщетяване на вредите от деликта следва да се спре на основание  чл. 229, ал. 1, т. 5 от ГПК до приключване на наказателното производство. В т.см.вж.решение № 116/15.05.2013 ВКС, IV г. о., по гр. д. № 745/2012; решение по гр. д. № 745/2012 г., IV г. о. на ВКС; определение № 136 от 27.03.2018 г. на ВКС по ч. гр. д. № 511/2018 г., III г. о; определения по гр. д. 5301/2013 г., IV г. о., гр. д. № 7165/2013 г., IV г. о., ч. гр. д. № 6790/2013 г., IV г. о., ч. на ВКС.

Ако подсъдимият бъде признат за виновен с присъда, споразумение или налагане на административно наказание, на основание чл. 300 от ГПК актовете на наказателния съд са задължителни за гражданския съд относно деянието, неговата противоправност и вината на дееца, а ако наказателното производство бъде прекратено, без да се стигне до осъдителна присъда, гражданското дело следва да се възобнови.

В конкретния случай първоинстанционният съд правилно е приел, че е налице основание за спиране на производството по делото по  чл. 229, ал. 1, т. 5 от ГПК.

Уважаването на предявения от ищеца срещу ответното дружество пряк иск е функционално обусловено от установяването на извършеното спрямо него непозволено увреждане, което в конкретния случай е настъпило на строителен обект, при извършване на строителни дейности, които се считат от закона за такива с повишена опасност и спрямо които е налична регулация и спесифични изисквания. За последното е образувано наказателно производство за престъпление по чл.134, ал.1, т.2 НК, т. е. разкрити са престъпни обстоятелства, от чието установяване зависи изхода на гражданското дело. Образуваното наказателно производство по ДП № 97/20г. по описа на РУ-Средец, е висящо, поради което е налице пречка гражданският съд да установява престъпните обстоятелства. Това е така защото следва да се разреши въпроса с вината относно извършеното престъпление при извършване на действия с повишена степен на опасност на строителен обект. И тъй като разрешаването именно на въпроса за вината касае пряко настоящия процес, то производството по делото правилно е спряно до приключване на наказателното производство. В конкретния случай с оглед начина и обстоятелствата при които са настъпили вредите, ангажирането на гражданската отговорност зависи пряко от установяването на престъпните обстоятелства, тъй като фактическият състав на отговорността за вреди, включва и извършеното от деликвента престъпление.

При тази констатация - идентичност на деянието и неговата противоправност, за което е образувано наказателно производство и противоправното деяние, от което се твърди, че са настъпили вредите, обуславящи гражданската отговорност на делинквента, правилно районният съд е спрял производството по делото на основание чл. 229, ал. 1, т. 5 от НК.

При горното не се констатират основания за обезсилване на обжалваното определение. В допълнение може да се посочи, че винаги когато съдът констатира процесуална пречка за движението на делото, е длъжен да постанови спирането на производството, както е длъжен служебно да го възобнови при констатирано отпадане на пречките за движението му. В конкретния случай съдът е извършил служебна проверка  и след като е констатирал наличието на предпоставките по чл.229 ГПК правилно е постановил обжалваното определение за спиране.

В случая, отговорността за вреди, която се претендира с исковата молба, включва във фактическия си състав обстоятелството, че вредата е настъпила в резултат на престъпление, поради което доколкото за същото е налице образувано наказателно дело, производството законосъобразно е спряно на основание чл. 229, ал. 1, т. 5 ГПК, а частната жалба е неоснователна. Ето защо в случая обжалваното определение се преценява за правилно и следва да бъде потвърдено.

По изложените мотиви и на основание чл. 278, ал. 4 от ГПК вр. чл. 271, ал. 1 пр. І-во от ГПК Бургаски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

     ПОТВЪРЖДАВА определение № 260088/12.10.2020г. по гр. д. № 369/20г. на Районен съд-Средец, с което производството по делото е било спряно на основание  чл. 229, ал. 1, т. 5 от ГПК до приключване с влязъл в законна сила акт  на прокуратурата или съда на производството по ДП № 97/2000г. по описа на РУ на МВР-Средец.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния касационен съд в едноседмичен срок от връчването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            

 

         ЧЛЕНОВЕ:1.                                            

 

                              2.