Решение по дело №653/2021 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 5
Дата: 7 януари 2022 г. (в сила от 7 януари 2022 г.)
Съдия: Галина Васкова Герасимова
Дело: 20217080700653
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 5

 

гр. Враца, 07.01.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 07.12.2021г. /седми декември две хиляди двадесет и първа година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

                               ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и в присъствието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия ГЕРАСИМОВА КАН дело № 653 по описа на АдмС – Враца за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. АПК, във вр. чл. 63, ал. 1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на ОДМВР - Монтана против Решение № 48 от 10.08.2021 г., постановено по АНД № 534/2021 г. по описа на Районен съд – Враца. С оспореното решение е отменен Електронен фиш за налагане на глоба серия К № 4429257, издаден от ОДМВР – Монтана, на основание чл. 189, ал. 4 вр. чл. 182, ал. 2, т. 2 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) срещу Е.Л.Ф. *** за нарушение по чл. 21, ал. 2  вр. чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, като е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50,00 (петдесет) лева.

 В касационната жалба са релевирани доводи за неправилност на съдебното решение поради нарушение на материалния закон - касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН. Иска се отмяна на решението на първата съдебна инстанция, както и по същество потвърждаване на обжалвания ЕФ.

Ответникът - Е.Л.Ф., в депозирано писмено становище развива доводи за неоснователност на жалбата и правилност на съдебния акт.

Участващият по делото прокурор от ОП – Враца дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в касационната жалба доводи, становищата на страните, събраните доказателства и след извършване на служебна проверка на обжалваното решение, съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК, приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок против съдебен акт, подлежащ на касационна проверка, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е основателна по следните съображения:

С  обжалваното в настоящото производство решение Районен съд  - Враца е отменил ЕФ серия К № 4429257, издаден от ОДМВР – Монтана на основание чл. 189, ал. 4 вр. чл. 182, ал. 2, т. 2 от ЗДвП срещу Е.Л.Ф. *** за нарушение по чл. 21, ал. 2  вр. чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

За да постанови този резултат районният съд е приел, че по делото не е безспорно установено извършеното нарушение и нарушителят. Приел е, че ЕФ е издаден в съответствие с утвърдения със Заповед № 8121з-931 от 30.08.2016 г. на министъра на вътрешните работи образец и съдържа лимитативно посочените в чл. 189, ал. 4 от ЗДвП реквизити. Нарушението е заснето с автоматизирано техническо средство – преносим уред за осъществяване на контрол на пътното движение с вградено разпознаване на номера и комуникации тип АТСС „ ARH CAM S1“ с фабричен номер 11743се, за който е издаден протокол за извършена периодична проверка. Системата е заснела скорост на движение на собствения на Е.Л.Ф. лек автомобил от 61 км/ч, като след приспадане на допустимото отклонение от 3 км/ч е констатирана скорост от 58 км/ч. Според въззивния съд при липса на представени от административнонаказващия орган доказателства за поставен пътен знак В-26, с който да е въведено ограничение на максимално разрешената скорост в пътния участък от 40 км/ч, следва да се приеме, че жалбоподателката се е движила със скорост под определената за извън населено място, неурегулирано с пътен знак (90 км/ч), съгласно разпоредбата на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. По изложените съображения районният съд е приел, че Ф. не е извършила вмененото ѝ нарушение нито от обективна, нито от субективна страна. Извел е извод за незаконосъобразност на издадения ЕФ и го е отменил.

Обжалваното решение е постановено при неизяснена фактическа обстановка и при непълнота на доказателствата.

В изпълнение на принципа на служебното начало, съдът дължи да установи всички факти, въз основа на които да е възможно да бъде извършена пълна преценка за законосъобразността на оспорения акт. В първоинстанционното производството съдът не е давал указания на административнонаказващия орган да представи протокол по чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532 от 12 май 2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства. Не е давал и указания на страната за представяне на доказателства за въведено ограничение на максимално разрешената скорост в процесния пътен участък, нито служебно е събрал такива (чрез справка от Областно пътно управление - Монтана), а директно в обжалваното решение е направил извод за недоказаност на административнонаказателното обвинение.

Съгласно чл. 84 от ЗАНН, доколкото в този закон няма особени правила за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, на касационни жалби пред административния съд и предложения за възобновяване, се прилагат разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс. Съгласно чл. 107, ал. 2 от НПК, съдът събира доказателствата по направените от страните искания, а по свой почин - когато това се налага за разкриване на обективната истина. В случая изясняването на въпроса за въведено ограничение на максимално разрешената скорост в процесния пътен участък, като факт, включен във фактически състав, пораждащ отговорността на дееца, е част от главното доказване в процеса за установяване законосъобразността на ЕФ. Съдът е следвало или да предостави срок на административнонаказващия орган да представи доказателства, щом намира това за необходимо и се е позовал единствено на този факт при постановяване отмяна на ЕФ, или сам да изиска такива доказателства.

Като е изградил изводите си без да е събрал всички относими към предмета на спора доказателства и без да е установил релевантните за решаването му факти, въззивният съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила.

Предвид изложеното, касационният състав намира, че е налице касационно основание за отмяна на обжалваното решение и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на съда, при което същият следва да съобрази дадените с настоящото решение указания за събиране на доказателства.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 и чл. 222, ал. 2 от АПК, Административен съд - Враца

                       

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ  Решение № 48/10.08.2021 г., постановено по АНД № 534/2021 г. по описа на Районен съд - Враца.

 

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд – Враца.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                     2.