Решение по дело №28/2017 на Районен съд - Панагюрище

Номер на акта: 25
Дата: 7 март 2017 г. (в сила от 22 март 2017 г.)
Съдия: Снежана Василева Стоянова
Дело: 20175230200028
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 февруари 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ …………   

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - Панагюрище, в публично заседание на седми март две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: СНЕЖАНА С.  

Секретар Н.С.

Прокурор Николай Топкаров

като разгледа докладваното от съдия С.  АНД  № 28 по описа за 2017 г.

 

На основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК, във връзка с чл. 78а, ал. 1 и ал.4 от НК, съдът

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемия М.П.К., роден на *** ***, живущ ***, българин, български гражданин, със средно образование, неженен, работещ, неосъждан, с ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 02.02.2017 г. в гр. Панагюрище е управлявал МПС – лек автомобил „Пежо 206“, с рег. № РА 4699 КА след употреба на наркотични вещества – ТНС (тетрахидроканабинол), амфетамин и метаамфетамин, установени по надлежния ред - чрез извършена проверка с техническо средство „Drager Drug Chek 3000“ – престъпление по чл. 343б, ал.3 от НК, поради което и на основание чл. 78а, ал. 1 от НК, го ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1 000,00 (хиляда) лева, платима в полза на Държавата, по бюджета на Съдебната власт, по сметка на Районен съд Панагюрище, както и 5,00 (пет) лева държавна такса, само в случай на служебно издаване на изпълнителен лист за събиране на наложеното наказание глоба.

На основание чл. 78а, ал.4 от НК, във връзка с чл. 343г от НК, във връзка с чл. 343б, ал. 3 от НК, налага на М.П.К., със снета самоличност, наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от ПЕТ МЕСЕЦА, считано от 02.02.2017 г.

Вещественото доказателство – техническо средство „Drager Drug Chek 3000“, намиращо се  на съхранение при домакина на РУ Панагюрище, ДА СЕ УНИЩОЖИ, предвид невъзможността да се използва повторно и свързаната с това липса на икономическа стойност и невъзможност за реализация в търговския оборот.

Решението подлежи на обжалване и протест в петнадесетдневен срок от днес, пред Пазарджишкия окръжен съд.

                           

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

 

АНД № 28/2017 год.

МОТИВИ:

Обвинението е против обв. М.П.К. с ЕГН: ********** за престъпление по чл.343б, ал.3 от НК за това, че на 02.02.2017г. в гр.Панагюрище е управлявал МПС – лек автомобил „Пежо 206“ с рег. № ** **** **след употреба на наркотични вещества – ТНС (тетрахидроканабинол), амфетамин и метаамфетамин, установено по надлежния ред - чрез извършена проверка с техническо средство „ Drаger Drug Chek 3000“.

          В съдебно заседание, редовно призованият обвиняем се явява лично и с упълномощен защитник - адв. М. от Пазарджишката адвокатска колегия. Дава кратки обяснения по обвинението, с които по същество признава вината си. Защитникът пледира за приложението на чл.78а от НК.

          Представителят на Районна прокуратура - гр.Панагюрище поддържа изцяло обвинението и пледира за приложението на чл.78а от НК.

          Районният съд, като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното:

          Обвиняемият М.К. е правоспособен водач на МПС и  притежава СУМПС, издадено на  22.05.2014 г., категории В и М, видно от приложената на л.6 в ДП справка за нарушител.

На 02.02.2017 г. свидетелите Й Й и И Ш – полицейски служители в РУ – Панагюрище, изпълнявали служебните си задължения по контрол на автотранспорта и охрана на обществения ред. Около 21,00 часа в гр. Панагюрище, на ул. „Княз Борис І“  те спрели за проверка лек автомобил „Пежо 206“ с рег. № ** **** **. Установили, че негов водач е обв. М.К.. Обвиняемият имал неадекватно поведение и забавени движения, което навело полицейските служители на мисълта, че е употребил алкохол или друг опиат. Това наложило  обв.К. да бъде проверен за употреба на алкохол и наркотични вещества. Обв. К. бил изпробван с „Алкотест Дрегер“ 7510 с фабричен № 0085, на който цифровата светлинна скала отчела 00.00 промила. След това свидетелят Й  тествал обвиняемия за употреба на наркотични вещества с техническо средство „ Drаger Drug Chek 3000“, което реагирало положително за наличие на канабис (ТНС - тетрахидроканабинол),  амфетамин и метаамфетамин. За тестването на обв. К. бил издаден надлежен протокол за извършена проверка за употреба на наркотични или упойващи  вещества, който обвиняемият  подписал без възражения.

Против обвиняемия бил издаден АУАН с № 54 от 02.02.2017 г. След това му бил връчен талон за медицинско изследване с указание да се яви в ФСМП - гр.Панагюрище до 22,30 часа на 02.02.2017 г., където да даде кръвна проба за химическо изследване. Обвиняемият се явил в болничното заведение, където отказал да даде кръв за изследване. Отказът му бил удостоверен по надлежния ред - с подпис на дежурния лекар и печат на ФСМП гр.Панагюрище.

По този повод било отпочнато настоящото наказателно производство.

          Така описаната фактическа обстановка съдът възприе изцяло въз основа на  показанията на свидетелите Й Й и И Ш , дадени на досъдебната фаза на процеса и ценени при условията на чл.378, ал.2 от НПК, отчасти от обясненията на обвиняемия, дадени в съдебно заседание,  а също и от писмените и веществени доказателства, инкорпорирани в доказателствения материал по делото.

Съдът счита, че установяването на наличието на упойващо вещество в кръвта на обв. М.К. е станало в пълно съответствие с изискванията на Наредба №30 от 27.06.2001г. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на моторни превозни средства.

Видно е от заповед рег.№812-1з-396/21.04.2016г. на Министъра на МВР на л.19 в ДП, техническото средство „присъства“сред тези, за които Министърът на МВР е наредил да бъдат средство за проверка от службите за контрол за употреба на упойващи вещества от водачите на МПС.

Видно е от приложеното на л. 24 в ДП  писмо  от Изпълнителната агенция по лекарствата към Министерството на здравеопазването, продуктът на Дрегер Сейфти с търговско име „ Drаger Drug Chek 3000 STK“,   с който е бил тестван обвиняемия, е оценен съответствие нанесената СЕ маркировка, съгласно изискванията на Закона за медицинските изделия и  може да бъде използван от службите за контрол. 

От приложения на л. 27 в ДП  протокол за проведено обучуние за работа с еднократни полеви тестове за установяване употребата на наркотични вещества е видно, че св.Й Й е преминал успешно обучението. Това означава, че обвиняемият е бил проверен от компетентно длъжностно лице.

          При така възприетата фактическа обстановка и въз основа на събраните по делото писмени, гласни и веществени доказателства, съдът приема за безспорно установено, че обв. М.К.  е осъществил от обективна и субективна страна признаците на престъпния състав на чл.343, ал.3 от НК, като на 02.02.2017г. в гр.Панагюрище е управлявал МПС – лек автомобил „Пежо 206“ с рег. № ** **** **след употреба на наркотични вещества – ТНС (тетрахидроканабинол), амфетамин и метаамфетамин, установено по надлежния ред - чрез извършена проверка с техническо средство „ Drаger Drug Chek 3000“.

Авторството на деянието и другите обстоятелства за времето, мястото и начина на извършване се доказват по един несъмнен начин. Престъплението е осъществено при форма на вина пряк умисъл по смисъла на чл.11, ал.2 от НК, тъй като деецът е съзнавал обстоятелствата, че управлява МПС след употреба на наркотични вещества – канабис (ТНС - тетрахидроканабинол),  амфетамин и метаамфетамин.

          При определяне размера на наказанието, което следва да бъде наложено на обвиняемия съдът се ръководи от изискванията на чл.36 от НК - относно целите на наказанието, както и от разпоредбите на чл.54 от НК - относно индивидуализацията на същото.

 

Самият деец е личност с невисока  степен на обществена опасност. Не е осъждан, положително охарактеризиран, включително и като водач на МПС.

В конкретния случай обществената опасност на деянието е завишена, предвид обстоятелството, че автомобилът е управляван в границите на общинския  град, като е съществувала макар и  потенциална опасност за живота и здравето на останалите участници в движението. 

При това положение, съдът намира че понастоящем са налице предпоставките за приложението на чл.78а, ал.1 от НК.

За умишленото престъпление по чл.343,ал.3 от НК се предвижда наказание лишаване от свобода от една до три  години, както и глоба от петстотин до хиляда и петстотин лева. Както вече се посочи, обвиняемият е пълнолетен, не е осъждан, не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на раздел ІV глава VIII от общата част на НК и от деянието не са причинени имуществени вреди.

          Като смекчаващи отговорността обстоятелства се отчетоха чистото съдебно минало и положителната характеристика на обвиняемия, включително като водач на МПС, видно от справката на л. 6-7 в ДП. Отегчаващи обстоятелства – фактът, че обвиняемият е управлявал МПС, след като е употребил три вида наркотични вещества.

Предвид това и като отчете наличните  смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, според относителната им тежест съдът  на основание чл.78а, ал.1 от НК счете, че на обв. М.К., след като бъде освободен от наказателна отговорност, следва да бъде наложено административно наказание глоба в минималния размер от

 1 000 (хиляда) лева, което е съответно на извършеното и с което ще се постигнат целите на наказанието.

При определяне размера на глобата съдът съобрази наличните смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, а също семейното положение, материално и имотно състояние на извършителя.

На основание чл.78а, ал.4 във връзка с чл.343г, във връзка с чл.343б,ал.3 от НК съдът лиши обв. М.К. от право да управлява МПС за срок от пет месеца, считано от инкриминираната дата – 02.02.2017 г., когато СУМПС му е било отнето. Съдът  намери, че следва да наложи това наказание, кумулативно с наказанието глоба, за  да се упражни по-осезателно въздействие върху личността на обвиняемия, с оглед формиране на нова ценностна система и воденето на общественополезен начин на живот. При определяне на срока на това наказание съдът отново съобрази наличните смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, според относителната им тежест, като намери, че именно с този размер ще се постигнат целите на наказанието.

При този изход от делото, съдът постанови вещественото доказателство „ Drаger Drug Chek 3000“, намиращо се на съхранение  при Домакина на РУ Панагюрище да се унищожи, предвид невъзможността да се използва повторно и свързаната с това липса на икономическа стойност и  невъзможност за реализация в търговския оборот.

По изложените съображения съдът постанови решението  си.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: