Присъда по дело №528/2009 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 159
Дата: 2 юли 2009 г. (в сила от 18 юли 2009 г.)
Съдия: Блага Димитрова Бозова
Дело: 20095530200528
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 18 март 2009 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

№ 159                02.07.2009г.  град Стара Загора

 

   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯ РАЙОНЕН СЪД        І НАКАЗАТЕЛЕН състав

На ВТОРИ ЮЛИ                      2009 година

 

В публично заседание в следния състав:

 

                             Председател: БЛАГА БОЗОВА

                             Съдебни заседатели:

1.       Р.Х.

2.       В.З.

 

Секретар: Е.Д.

Зам. районен прокурор: Е.В.

като разгледа докладваното от съдия БЛАГА БОЗОВА н.о.х.дело № 528 по описа за 2009 година

 

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия И.Д.И.,***, живущ ***, български гражданин, със завършен седми клас, неженен, осъждан, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че през периода 05-09.10.2008г. в село Дълбоки, община Стара Загора, след предварителен сговор с Г.Й.З., чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот – изкъртване на ламарина на прозорец, отнел чужда движима вещ: електрическа резачка /трион/ за дърва марка „Хускварна” модел Х 321, на стойност 360 лева, от владението на Г.Д.Г. без негово съгласие, с намерение противозаконно да я присвои, като кражбата е извършена повторно и не е маловажен случай, и макар и непълнолетен е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си, поради което и на основание чл.195 ал.1 т.3 пр.1, т.5 и т.7 вр. с чл.194 ал.1 от НК вр. чл.28 ал.1 вр. чл.63 ал.1 т.3 от НК вр. с чл.373 ал.2 от НПК вр. с чл.55 ал.1 т.2 б.”б” от НК вр. с чл.42а ал.2 т.1,2 вр. ал.1 вр. ал.3 т.1 от НК вр. чл.42б ал.1 и 2 от НК вр. чл.54 от НК го ОСЪЖДА на ПРОБАЦИЯ със следните пробационни мерки: ЕДНА ГОДИНА задължителна регистрация по настоящ адрес с явяване и подписване пред пробационен служител два пъти седмично; ЕДНА ГОДИНА задължителни периодични срещи с пробационен служител.

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Г.Й.З.,*** Загора, живущ ***, български гражданин, с начално образование, неженен, осъждан, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че през периода 05-09.10.2008г. в село Дълбоки, община Стара Загора, след предварителен сговор с И.Д.И., чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот – изкъртване на ламарина на прозорец, отнел чужда движима вещ: електрическа резачка /трион/ за дърва марка „Хускварна” модел Х 321, на стойност 360 лева, от владението на Г.Д.Г. без негово съгласие, с намерение противозаконно да я присвои, като кражбата е извършена повторно и не е маловажен случай, и макар и непълнолетен е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си, поради което и на основание чл.195 ал.1 т.3 пр.1, т.5 и т.7 вр. с чл.194 ал.1 от НК вр. чл.28 ал.1 вр. чл.63 ал.1 т.3 от НК вр. с чл.373 ал.2 от НПК вр. с чл.55 ал.1 т.2 б.”б” от НК вр. с чл.42а ал.2 т.1,2 вр. ал.1 вр. ал.3 т.1 от НК вр. чл.42б ал.1 и 2 от НК вр. чл.54 от НК го ОСЪЖДА на ПРОБАЦИЯ със следните пробационни мерки: ЕДНА ГОДИНА задължителна регистрация по настоящ адрес с явяване и подписване пред пробационен служител два пъти седмично; ЕДНА ГОДИНА задължителни периодични срещи с пробационен служител;

 

ОСЪЖДА подсъдимите И.Д.И. и Г.Й.  З., двамата с посочена по-горе самоличност, да заплатят на граждански ищец Г.Д.Г., сума в размер на 360.00 лева, представляваща причинени имуществени вреди, ведно със законната лихва от 09.10.2008г. до окончателното изплащане на сумата.

 

ОСЪЖДА подсъдимите И.Д.И. и Г.  Й.  З., двамата с посочена по-горе самоличност, да заплатят в полза на Държавата по бюджета на съдебната власт, по сметка на ВСС, сума в размер на 50.00 /петдесет/ лева, представляваща направени по делото разноски за съдебнооценъчна експертиза, както и сума в размер на 50.00 лева, дължима ДТ върху уважената част на предявения граждански иск.

 

 ПРИСЪДАТА подлежи на въззивно обжалване и на протест пред Окръжен съд град Стара Загора в 15-дневен срок от днес.

 

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:         

 

                                  СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

2.

 

МОТИВИ към Присъда № 159  от 02.07.2009г. по НОХД № 528/2009г. по опис на РС Стара Загора:

 

     Обвинението срещу подсъдимия И.Д.И. и Г.Й.З., е за това, че през периода 05-09.10.2008г. в село Дълбоки, община Стара Загора, след предварителен сговор помежду си, чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот – изкъртване на ламарина на прозорец, отнели чужда движима вещ: електрическа резачка /трион/ за дърва марка „Хускварна” модел Х 321, на стойност 360 лева, от владението на Г.Д.Г. без негово съгласие, с намерение противозаконно да я присвоят, като кражбата е извършена повторно и не е маловажен случай, и макар и непълнолетни са разбирали свойството и значението на извършеното и са могли да ръководят постъпките си – престъпление по чл.195 ал.1 т.3 пр.1, т.5 и т.7 вр. с чл.194 ал.1 от НК вр. чл.28 ал.1 вр. чл.63 ал.1 т.3 от НК.

 

     В съдебно заседание прокурорът поддържа повдигнатото обвинение. Счита, че на подсъдимите следва да се наложи наказание за посоченото в обвинителния акт престъпление с прилагане на чл.55 ал.1 т.2 б.”б” от НК. Предлага да се наложи наказание пробация с двете задължителни пробационни мерки – една година задължителна регистрация по настоящ адрес и една година задължителни периодични срещи с пробационен служител.

 

Подсъдимите се признават за виновни. Изразяват критично отношение към извършеното.

 

Подсъдимите правят искане за съкратено съдебно следствие, като признават изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се съгласяват да не се събират доказателства за същите.

 

Служебните защитници считат, че искането за провеждане на съкратено съдебно следствие е в интерес на подсъдимите. Не оспорват фактическата обстановка изложена в обвинителния акт. Считат, че наказанията следва да са пробация с двете задължителни пробационни мерки в размер на около минималния.

 

Съдът съобразявайки становищата на страните, ведно със събраните по делото доказателства, приема за установено следната фактическа и правна обстановка:

 

ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА:

     Подсъдимите З. ***. Поддържат приятелски взаимоотношения. В периода 2006г.-2008г. двамата многократно са извършвали посегателства към чуждо имущество.

 

В периода 05.10.-09.10.2008г. подсъдимите решили да влязат в някоя къща в село Дълбоки, община Стара Загора, за да откраднат вещи, които да продадат и по този начин да си набавят пари. Ето защо двамата отишли в южния край на селото и решили да влязат в къщата на свидетеля Г.Г.. Подсъдимият И. прескочил оградата и влязъл в двора, а подсъдимият З. останал навън да пази и наблюдава за появата на хора. Подсъдимият И. се опитал да отвори прозорците на къщата, но след като не успял, се покатерил върху купчина дърва натрупани пред входната врата на складово помещение, откъртил металната ламарина на прозореца и влязъл в помещението. От вътрешната страна на помещението издърпал резето на вратата и я отворил. На един от рафтовете в помещението подсъдимият И. намерил електрически трион за дърва марка „Хускварна” и го взел, след което се опитал да изкърти металната решетка на прозорец, водещ към жилищната част на къщата. Тъй като не успял подсъдимият И. включил намиращият се наблизо ъглошлайф и с него отрязал решетката и влязъл през прозореца в банята на къщата. След като не намерил пари и други подходящи за бърза продажба вещи, И. напуснал къщата с триона за дърва марка „Хускварна” и се отправил към мястото, където пазел подсъдимият З.. Навън пред къщата подсъдимият З. поел отнетата „Хускварна” и двамата с И. заедно я пренесли в гората. Там разбили триона за дърва, изгорили горимите му части, а металните части продали като скрап.

 

Видно от заключението на съдебно-оценъчната експертиза, стойността на отнетата вещ към процесното деяние е 360.00 лева. Заключението не е оспорено от страните, а съдът го приема като компетентно и добросъвестно дадено.

 

Съгласно разпоредбата на чл.373 ал.3 от НПК в случаите на чл.372 ал.4 от НПК съдът в мотивите на присъдата приема за установени обстоятелствата, изложени в обвинителния акт, като се позовава на направеното самопризнание и на доказателствата, събрани в досъдебното производство, които го подкрепят. Признанията на подсъдимите по реда на чл.371 т.2 от НПК в случая се подкрепят от показанията на свидетелите Г. дадени на ДП, заключение на съдебно оценъчна експертиза; от писмените доказателства приобщени към доказателствения материал по реда на чл.283 от НПК, направените пред съдия признания на двамата подсъдими при разпита им като обвиняеми на досъдебното производство, с които обяснения изцяло изясняват механизма на престъплението. По делото не се установиха доказателства противни на така възприетата фактическа обстановка, което да налага отделното им обсъждане.

 

ПРАВНА КВАЛИФИКАЦИЯ:

При така установената фактическа обстановка съдът намира за доказано по несъмнен и безспорен начин, че подсъдимите периода 05-09.10.2008г. в село Дълбоки, община Стара Загора, след предварителен сговор помежду си, чрез разрушаване на прегради, здраво направени за защита на имот – изкъртване на ламарина на прозорец, отнели чужда движима вещ: електрическа резачка /трион/ за дърва марка „Хускварна” модел Х 321, на стойност 360 лева, от владението на Г.Д.Г. без негово съгласие, с намерение противозаконно да я присвоят, като кражбата е извършена повторно и не е маловажен случай, и макар и непълнолетни са разбирали свойството и значението на извършеното и са могли да ръководят постъпките си – престъпление по чл.195 ал.1 т.3 пр.1, т.5 и т.7 вр. с чл.194 ал.1 от НК вр. чл.28 ал.1 вр. чл.63 ал.1 т.3 от НК.  Това е така, защото подсъдимите при условията на повторност са осъществили изпълнителното деяние отнемане в двете му части – прекратили, преустановили досегашната фактическата власт, упражнявана от свидетеля Г. върху вещта предмет на престъплението и описана по - горе, като са установили своя, трайна власт върху вещта – имали са възможност да се разпоредят с нея като със своя, така както намерят за добре. За да достигне до вещта, предмет на деянието, подсъдимите използвали взломният способ – изкъртване на ламарина на прозорец, с което разрушили прегради здраво направени за защита на имот по смисъла на чл.195 ал.1 т.3 пр.1 от НК. Подсъдимият И. е взел вещта със себе си и заедно с подсъдимия З., който пазел извън помещението, където се е намирала вещта, са се отдалечили от мястото на престъплението, след което двамата са се разпоредили с отнетото имущество в свой интерес. С оглед изложеното, следва и извода, че подсъдимите са действали от субективна страна при пряк умисъл и със специална цел за присвояване на вещта, манифестирана в намерението да се разпоредят с отнетата вещ в свой интерес, като продадат металната част от нея и набавените от продажбата парични средства да изхарчат за лични нужди. Подсъдимите, макар и непълнолетни са разбирали значението и свойството на извършеното и са могъл да ръководят постъпките си. Подсъдимият на досъдебното производство са разпитани пред съдия и в обясненията си подробно описват механизма на извършване на кражбата от дома на свидетеля Г. и начина по който са се разпоредили с откраднатата вещ. 

 

Видно от свидетелството за съдимост към процесната дата, подсъдимият З. е осъждан многократно за кражби, т.е. за престъпления от същия вид. Процесното деяние е извършено след налагане на наказанията по нохд № 1936/2006г.; № 523/2007г. и № 199/2008г.. По тези три дела му е определено едно общо наказание за престъпления кражби – шест месеца лишаване от свобода. Наложено му е едно общо наказание и по нохд № 1812/2007г. и № 91/2008г. – пробация с двете задължителни пробационни мерки всяка в размер на една година. Процесното деяние е извършено след като подсъдмият З. е осъден с присъди по горепосочените дела за кражби, което обуславя правната квалификация по чл.28 ал.1 от НК. Деянието не е маловажен случай, с оглед високата степен на обществена опасност на личността на дееца, обусловена от останалите осъждания, както и предвид обстоятелството, че същата е осъществена при наличие на квалифициращите признаци на чл.195 ал.1 т.3 пр.1 от НК, което налага квалифицирането му и по чл.195 ал.1 т.5 и 7 от НК.

 

Видно от свидетелството за съдимост към процесната дата, подсъдимият И. е осъждан многократно за кражби, т.е. за престъпления от същия вид. Процесното деяние е извършено след налагане на наказанията по нохд № 1936/2006г. на РС Стара Загора /осъден за кражба извършена 29.10.-02.11.2006г. с влязла в сила присъда на 27.12.2006г./; по нохд № 1812/2007г. на РС Стара Загора /осъден за кражба извършена на 09.08.2007г. с влязла в сила присъда на 18.12.2007г./; по нохд № 1083/2008г. на РС Стара Загора /осъден за кражба извършена на 13-16.04.2008г. с влязла в сила присъда на 02.07.2008г./, които осъждания са от значение за определяне на правната квалификация по настоящото дело, ето защо съдът приема, че настоящата кражба е извършена при условията на повторност по смисъла на чл.28 ал.1 от НК. Деянието не е маловажен случай, с оглед високата степен на обществена опасност на личността на дееца, обусловена от останалите осъждания, както и предвид обстоятелството, че същата е осъществена при наличие на квалифициращите признаци на чл.195 ал.1 т.3 пр.1 от НК, което налага квалифицирането му и по чл.195 ал.1 т.5 и 7 от НК.

 

     Авторството на подсъдимите е безспорно установено.

От установената в хода на съдебното следствие фактическа обстановка и от обективираните действия на подсъдимия се налага извода, че от субективна страна, престъплението е извършено виновно при пряк умисъл на вината. Всеки от подсъдимите е съзнавал обществено опасния характер на деянието, предвиждал е и е искал настъпването на обществено опасните последици и я бил наясно със съпричастността на другия в реализиране на престъплението и в този смисъл е налице общност на умисъла на съучастниците.

 

ОТНОСНО ВИД И РАЗМЕР НА НАКАЗАНИЕТО:

В случаите на чл.372 ал.4 от НПК, какъвто е настоящият, наказанието се определя задължително при условията на чл.55 от НК, ето защо за извършеното престъпление на всеки подсъдим следва да се наложи наказание пробация. Съдът отчете като смекчаващи вината обстоятелства изразеното съжаление за случилото се; направените признания; тежкото материално състояние на подсъдимите; не високата стойност на отнетото имущество. Като отегчаващо отговорността съдът отчете лошите характеристични данни и проявената престъпна упоритост. Отчитайки горното, съобразено с разпоредбата на чл.373 ал.3 от НПК и с оглед постигане целите на наказанието по чл.36 от НК съдът наложи на всеки от подсъдимите наказание под средния размер, предвиден в закона за пробационните мерки по чл.42а ал.3 т.1 от НК, а именно - ПРОБАЦИЯ със следните пробационни мерки: ЕДНА ГОДИНА задължителна регистрация по настоящ адрес с явяване и подписване пред пробационен служител два пъти седмично; ЕДНА ГОДИНА задължителни периодични срещи с пробационен служител.

 

ОТНОСНО ГРАЖДАНСКИЯ ИСК:

По делото е предявен граждански иск против подсъдимите за присъждане на сума в размер на 360.00 лева, причинени имуществени вреди, ведно със законната лихва от датата на увреждането до окончателното изплащане на сумата.

 

Законовото основание на претенцията е чл.45 от ЗЗД - непозволено увреждане. Гражданският иск като допустим и своевременно предявен от пострадалото лице Г.Г. е приет за съвместно разглеждане в наказателното производство и в съдебно заседание се поддържа. По силата на чл. 45 и сл. от ЗЗД на обезщетение подлежат всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. Вредите могат да бъдат както имуществени, така и неимуществени. В случая е предявен иск за присъждане на сума, представляваща причинени имуществени вреди. С оглед на данните по делото и предвид възприетата фактическа и правна обстановка, съдът приема за установено по категоричен начин осъществяването на фактическия състав на отговорността за непозволено увреждане по чл.45 от ЗЗД: Вреда, в случая причинени имуществени вреди на гражданския ищец; Противоправно деяние, извършено от подсъдимите; Причинна връзка между противоправното деяние и вредата; Вина на подсъдимите.

 

От заключението на оценъчната експертиза съдът приема предявения граждански иск за основателен и доказан, поради което осъди подсъдимите да заплатят на гражданския ищец сумата от 360.00 лева. Причинените на гражданския ищец вреди по същество са едно парично задължение, което виновният причинител му дължи. Съгласно чл.86 ал.1 от ЗЗД при неизпълнение на това задължение той дължи обезщетение в размер на законната лихва от деня на забавата. И тъй като задължението е от непозволено увреждане, съгласно чл.84 ал.3 от ЗЗД длъжникът се смята в забава и без покана. Това означава, че законната лихва по чл.86 ал.1 от ЗЗД се дължи от деня на причиняване на непозволеното увреждане. С оглед на тези съображения следва да се присъди и законната лихва върху горната сума, считано от датата на увреждането – 09.10.2008г. до окончателното изплащане.

 

ОТНОСНО РАЗНОСКИТЕ:

В тежест на подсъдимите се възложиха направените по делото разноски – 45.00 лева, представляваща разноски за експертиза на досъдебното производство и 50.00 лева дължима ДТ върху уважения размер на предявения граждански иск.

 

ПРИЧИНИ и УСЛОВИЯ способствали за извършване на престъплението: ниска правна култура и стремеж за облагодетелстване по престъпен начин.

 

Водим от горните мотиви, съдът постанови присъдата.

   

                  

     РАЙОНЕН СЪДИЯ: