Определение по дело №1605/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 3852
Дата: 31 октомври 2018 г.
Съдия: Галина Чавдарова
Дело: 20183101001605
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 12 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№…/…...10.2018г.

гр.Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на тридесет и първи октомври през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ТОМОВА                            

ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА ЧАВДАРОВА

                                                                МИЛА КОЛЕВА 

 

 

като разгледа докладваното от съдия Чавдарова

въззивно частно търговско дело № 1605 по описа за 2018 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.

Подадена е частна жалба вх.№ 65839/09.10.18г. от Н.К.Й. от гр.Варна, против Определение № 10674/21.09.2018г. по гр.д.№ 12052/2018г. на ВРС, с което е прекратено производството по делото.

В частната жалба се навеждат твърдения за неправилност на определението за прекратяване на делото, като се твърди, че съдът е допуснал процесуални нарушения като е приел за необходимо решението за отхвърляне на исков формуляр поради неизпълнени указания да се връчи на другата страна, тъй като нямало размяна на книжа, а чл.7, ал.2 от регламента се отнасяла до връчване след развило се същинско производство. Счита за неправилен и извода на съда за непререшимост на спора в хипотезата на отхвърлен формуляр поради не попълването му или не поправяне в срок. Моли да бъде отменено определението и да се върне делото на ВРС за продължаване на съдопроизводствените действия.

Частната жалба е подадена в срок от оправомощено за това лице и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата се явява основателна по следните съображения:

Производството по гр.д.№ 12052/2018г. на ВРС е образувано по постъпил исков формуляр А по Регламент /ЕО/ №861/2007 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска процедура за искове с малък материален интерес от Н.К.Й. против Дружество Еър Франс  АД.

С разпореждане от 09.08.18г. съдът е указал на страната да представи доказателства за заплатена д.т., което страната е изпълнила в срок. Впоследствие с обжалваното определение съдът е прекратил производството след извършена служебна справка по гр.д.№8996/18г. на ВРС, като е приел, че постановеното по посоченото дело решение за отхвърляне на исков формуляр на ищцата не е връчено на двете страни, което противоречало на чл.7, ал.2 от регламента, и не било влязло в сила, както и че била налице хипотезата на чл.299, ал.2 ГПК, тъй като делото се явявало второ заведено. Тези мотиви на първоинстанционния съд не се споделят от настоящият състав. Видно от чл.1 от Регламент /ЕО/ №861/2007 производството започва чрез подаване от страна на ищеца до комп.орган на стандартен исков формуляр , който включва описание на доказателствата и се придружава от съотв.документи. В случай, че информацията не е достатъчно ясна или недостатъчна, или формуляра не е попълнен правилно , регламента предвижда в чл.4 да се предостави на ищеца  възможност да попълни и поправи формуляра или да представи допълн.информация и документи, като в случай, че не успее в рамките на определения срок, молбата се отхвърля. От приложеното гр.д.№8996/18г. на ВРС се установява, че същото е приключило с решение за отхвърляне на исков формуляр от Н. К.Й. против Дружество Еър Франс  АД поради не поправяне на формуляра в срок, което решение е съобщено на ищеца на посочена от него ел.поща. Посоченият акт по съществото си е съизмерим с произнасяне на съда по реда на чл.129, ал.3 ГПК. Доколкото до момента на предприемане на действия по връчване на исковия формуляр на насрещната страна съгл. чл.5 и сл. от регламента производството е едностранно, то препис от така постановеното решение за отхвърляне на молбата не се връчва на насрещната страна. Този извод следва и от разпоредбата на чл.7, ал.2 на регламента, предвиждаща връчване на ответника едва при постановяване на решение по съществото на спора. Ето защо и констатацията на ВРС за наличието на друго висящо производство е неправилна.

От друга страна отхвърляйки молбата поради неотстранени нередовности на формуляра не се формира сила на присъдено нещо, тъй като липсва произнасяне по съществото на спора. Изрично в преамбюла на регламента /13/ е предвидено, че понятията „явна неоснователност“ в контекста на отхвърляне на иска и „недопустимост“ в контекста на отхвърляне на молбата следва да се определят съобразно националното право. В този смисъл и доколкото  с решението по гр.д.№8996/18г. на ВРС съдът не е формирал изводи за недопустимост, респ. неоснователност на молбата , а само такива за неотстранени в срок нередовности, то не може да се приеме, че е налице хипотезата на чл.299, ал.1 ГПК , поради което и липсва основание за прекратяване на делото по реда на чл.299, ал.2 ГПК.

    По така изложените съображения настоящият състав намира, че обжалваното определение, с което е прекратено производството по делото, като неправилно следва да бъде отменено, а делото да се върне на ВРС за продължаване на съдопроизводствените действия.

Водим от горното и на основание чл. 278 ГПК, съдът

 

                                          О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ определение № 10674/21.09.2018г., постановено по гр. д. № 12052/2018г. по описа на Варненски районен съд, ХХХI състав.

ВРЪЩА делото на ВРС за продължаване на съдопроизводствените действия.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО  не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

         ЧЛЕНОВЕ: