Определение по дело №2559/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6461
Дата: 2 декември 2019 г. (в сила от 14 декември 2019 г.)
Съдия: Владимир Григоров Вълков
Дело: 20191100902559
Тип на делото: Частно търговско дело
Дата на образуване: 2 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

гр.София, 3.12.2019 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VІ-13 състав, в закрито заседание на 3.12.2019 г. в следния състав

                                                                                          СЪДИЯ : ВЛАДИМИР ВЪЛКОВ

като разгледа докладваното от съдията т.д. № 2559 по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Предмет на разглеждане е искане на Г.Д.Я. да бъде спряно производството по вписване на промяна по партидата на „К.К.“ ООД, ЕИК ********, заявена със заявление А4 регистрация 20191128151600. Сочи се, че оспорва да са налице фактически и правни предпоставки за освобождаването му като управител на дружеството и е гласувал против това решение. Застъпва теза, че разрешаването явилия се спор е условие за извършване на вписването като заявява категоричното си намерение в предвидения от закона 14 дневен срок да предяви иск по чл. 74 ал. 1 ТЗ за отмяна на решението за освобождаването му като управител на дружеството и за прекратяване на договора за управление. Застъпва теза, че посоченото основание – че не е на работното си място в офиса противоречи на длъжността управител като счита, че няма работно място и работно време. Сочи и че поканата за събранието не отразява като подлежащ на обсъждане въпрос момента на прекратяване на правомощията му и съответно датата, от която ще бъде прекратен договорът за управление, а и формулираното решение не отразява еднозначна воля в тази насока. Поддържа теза, че това е пречка да бъдат взети решения по този въпрос. Твърди и че решението не е взето с предвиденото в устава единодушие.

Като съобрази наведените от молителя доводи въз основа на приложените към молбата доказателства и при служебно извършена проверка намира следното:

От партидата на „К.К.“ ООД, ЕИК ******** се установява висяща процедура по заявление А4********. При тези обстоятелства съдът приема за налице интерес от заявеното искане.

Правната сигурност, която е призван да утвърди институтът на вписванията, предполага огласяване на безспорни обстоятелства. В тази насока и съдът е овластен да прецени дали повдигнат спор касае заявено за вписване обстоятелство – чл. 19 ал. 5 ЗТР. Настоящият състав счита обаче, че доколкото спирането препятства реализация на принципа за публичност на обстоятелствата, подлежащи на огласяване – чл. 2а т. 1 ЗТР, нормата, регламентираща основанието за това – чл. 536 ал. 1 ГПК.

В искането се твърди, че молителят има намерение, а не че е упражнил правото си на иск. При тези обстоятелства не е налице хипотезата на чл. 536 ал. 1 т. 1 ГПК – висящо съдебно производство за отношение, чийто предмет да касае обстоятелства от значение за поисканото вписване.

Нормата на чл. 536 ал. 1 т. 2 ГПК е самостоятелна по отношение на предходната като регламентира специфична хипотеза – материалноправен спор, стоящ извън обхвата на преценка в рамките на регистърното производство и регламентира процедура, неотносима към случая. В обхвата на преценка от страна на длъжностното лице по регистрацията е съответствието на решението на императивните правила на закона и на учредителния договор. Така утвърдената компетентност обезсмисля изчакването на чуждо становище било то и на съд по повод конститутивен иск, който молителят има намерение да предяви.

Извън горното, заявителят – търговското дружество, не е страна в настоящото производство. Това препятства изпълнението на предписаната от нормата процедура – съдът да го ангажира да установи правото си в съдебно производство. Искът по чл. 74 ТЗ е конститутивен. Упражняването му в преклузивния срок е предпоставка за отпадане на правните последици на взетото решение. Поради тази причина противопоставящото се трето на регистърното лице, а не молителят в охранителното производство дължи да прояви инициатива. Следователно, искането не сочи и на хипотезата на чл. 536 ал. 1 т. 2 ГПК.

Мотивиран от изложеното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Г.Д.Я. да бъде спряно производството по вписване на промяна по партидата на „К.К.“ ООД, ЕИК ********, заявена със заявление А4 регистрация 20191128151600.

Определението може да бъде обжалвано с частна жалба пред Апелативен съд - София.

 

                                                                                   СЪДИЯ: