Решение по дело №772/2017 на Районен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 ноември 2017 г. (в сила от 3 януари 2018 г.)
Съдия: Велемира Денчева Димитрова
Дело: 20174210100772
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 април 2017 г.

Съдържание на акта

                          Р      Е      Ш     Е     Н     И     Е

 

                                                № 358

 

                                    гр. Габрово 17.11.2017 год.

 

                            В      ИМЕТО      НА      НАРОДА

 

ГАБРОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД в публично заседание на двадесет и четвърти ноември през две хиляди и седемнадесета година в състав :

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ : ВЕЛЕМИРА  ДИМИТРОВА

                                                                                                                                          при секретаря КРАСИМИРА НИКОЛОВА като разгледа докладваното от съдията Димитрова гр. дело № 772 по описа за 2017 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Предявеният иск е по чл. 432 ал. 1 във вр. с чл.498 ал.3 във вр. с чл. 493 ал.1 във вр. с чл. 477 ал.1 от КЗ.

В исковата молба се твърди, че на 21.03.2016г., около 12.00 часа, на път № 3007 км. 8+200 гр. Севлиево - с. Яворец, общ. Габрово, в участъка пред бившия „Монтажен завод", ищецът пътувал на задната дясна седалка /по диагонал на водача/ в л.а. „БМВ", рег. № ЕВ 5894 ВА. Автомобилът бил управляван от Т.Г.Т., ЕГН **********, с адрес: ***. Освен ищеца и водача, в автомобила се возели още Г.Й.Р., ЕГН ********** и М.С.А., ЕГН **********, като всички в автомобила били с обезопасителни колани. При движение в ляв за него завой автомобилът загубил устойчивост и напуснал пътното платно в дясно по посоката си на движение. Вследствие на излизането от пътното платно, автомобилът се преобърнал и настъпило ПТП с материални щети и пострадали лица. Ищецът ударил главата и тялото си в корпуса на автомобила и изпитал силна болка.

На мястото на инцидента веднага пристигнали екипи на пътна полиция и спешна помощ. Органите на полицията установили, че водачът - Т.Т., е нарушил правилата за движение по пътищата - чл. 20, ал. 1 ЗДвП и чл. 20, ал. 2 ЗДвП. Също така видно от Констативен протокол за ПТП с пострадали лица № 6/21.03.2016г. било установено, че л.а. „БМВ" към момента на произшествието има сключена валидна задължителна застраховка „Гражданска отговорност" в „ЗД Бул Инс" АД, обективирана в полица № BG/02/115002479181, валидна до 04.10.2016г. След това веднага ищецът и останалите спътници били откарани в болница, тъй като имали сериозни наранявания.

Във връзка с инцидента било образувано досъдебно производство № 145/2016г., по описа на РУ - гр. Севлиево, като с Постановление за привличане на обвиняем и вземане мярка за неотклонение от 19.09.2016г., Т.Т. бил привлечен като обвиняем за престъпление по чл. 343, ал. 3, б. „а", пр. 2, вр. ал. 1,6. „б", пр. 2, вр. чл. 342, ал. 1 НК.

След това било образувано НОХД № 416/2016г., по описа на Районен съд - гр. Севлиево. Производството завършило с постигнато Споразумение от 26.10.2016г., с което подсъдимият Т.Г.Т. се признал за виновен в това, че при форма на вина - съзнавана непредпазливост, на 21.03.2016г., около 12.00ч., на път № 3007 км. 8+200 гр. Севлиево - с . Яворец, общ. Габрово, в участъка пред бившия „Монтажен завод, след ляв завой при управление на МПС „БМВ", рег. № ЕВ 5894 ВА, нарушил правилата за движение по пътищата: чл. 20, ал. 1 ЗДвП и чл. 20, ал. 2 ЗДвП, в резултат на което управляваното от Т.Т. МПС загубило устойчивост в ляв за него завой и напуснало пътното платно в вдясно по посоката си на движение, поради което причинил по непредпазливост телесни увреждания на пътниците в автомобила - Г. Р. и М.А.

В резултат от описаното ПТП от 21.03.2016г. ищецът преживял многобройни физически травми, както следва: мозъчно сътресение, разкъсно контузна рана зад лявата ушна мида, охлузна рана в дясната челна половина на главата, охлузна рана в лявата скула на лицето, охлузна рана по задната повърхност на лявата предмишница, кръвонасядания и оток на меките тъкани в областта на клепачите на лявото око с кръвоизливи в роговицата на същото око, кръвонасядания и оток на меките тъкани в областта на лявата буза, на лявата раменна става и лявата мишница, оплакване от главоболие, виене на свят и болки при движение на горния ляв крайник в лявата раменна става и от болки при дъвчене и говорене в областта на долната челюст в лявата половина, охлузвания на меките тъкани на дясната скула.

Процесиите травми се отразили изключително тежко върху физическото състояние на ищеца. От полученото мозъчно сътресение в продължение на повече от три месеца изпитвал силни болки в главата и му се виело свят, не можел да се концентрира и да работи пълноценно. Не можел да гледа телевизия и всякаква светлина го дразнела. Все още изпитва болки, които не стихват и до днес.

Наред с физическите травми по главата и тялото, ищецът преживял и душевни такива. Почувствал основателен страх за живота си. От ужаса, който изпитал, не може да се отърси и до днес. Често сънува кошмари и изпада в пристъп на паника. Също така и близките му изживели негативни емоции. Основателно се страхували и се притеснявали за здравословното му състояние. Принудени били да се грижат за него в домашни условия. Това негово състояние им създало допълнителни затруднения и защото не можели да продължат нормалния си ритъм на живот и да изпълняват ежедневните си задължения.

Наред с неимуществените вреди, ищецът претърпял и имуществени такива, свързани с разходи за лечението му в общ размер на 120,50 лева.

С оглед изложеното ищецът депозирал Претенция с вх. № ОИ-746250/30.11.2016г. до ответното дружество, с което го поканил да му заплати обезщетение за претърпените имуществени и неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания, в резултата на ПТП от 21.03.2016г. Към настоящият момент ответното дружество не е изразило становище по така заявената претенция.

Съгласно Застрахователния кодекс, Застрахователят по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите покрива отговорността на застрахования за причинените на трети лица вреди вследствие на притежаването или използването на моторно превозно средство, включително: неимуществените и имуществените вреди вследствие на телесно увреждане или смърт, както и разумно направените разходи във връзка с предявяването на претенция, включително съдебните разноски, присъдени в тежест на застрахованото лице.

С оглед изложеното, ищецът моли да бъде осъден  застрахователят „ЗД Бул Инс" АД, ЕИК ********* да му заплати общо сума в размер на 20 120,50 /двадесет хиляди сто и двадесет лева и петдесет ст./ лева, от които сума в размер на 20 000 /двадесет хиляди/ лева, представляваща обезщетение за претърпените неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания, в резултат на ПТП от 21.03.2016г., както и сума в размер на 120,50 /сто и двадесет лева и петдесет ст./ лева, представляваща обезщетение за претърпените имуществени вреди, изразяващи се в заплатени разходи за лечението му, в резултат от ПТП от 21.03.2016г., ведно със законната лихва върху сумите, считано от датата на реализиране на ПТП-то - 21.03.2016г., до окончателното им изплащане.

Моли, да му бъдат присъдени направените по делото разноски.

В законния срок е постъпил отговор от ответника ЗД "БУЛ ИНС" АД заявява, че предявеният иск е допустим, но го оспорва по размер. Не оспорва наличието на валидно  застрахователно правоотношение по застраховка “ГО” на автомобилистите за лек автомобил марка „БМВ", модел „318И", с ДК № ЕВ 5894 ВА.

Твърди обаче, че не е налице деликт /виновно, противоправно деяние, в причинно-следствена връзка, с което е настъпила вредата/. Оспорва ПТП да се дължи на виновно противоправно деяние на водача на лек автомобил марка „БМВ", модел „318И", с ДК № ЕВ 5894 В А - Т.Г.Т.. В този смисъл оспорва представения констативен протокол за ПТП № 6 от 21.03.2016 г., досежно съдържанието му в частта „Обстоятелства, нарушения, причини и условия за ПТП". Констативният протокол, издаден от органите на КАТ, е официален свидетелстващ документ и има обвързваща доказателствена сила, но само относно фактите, осъществени от или в присъствието на длъжностното лице. Пътнотранспортното произшествие не е реализирано в присъствието на длъжностното лице, поради което протоколът за ПТП не се ползва с обвързваща доказателствена сила за механизма на ПТП. В случая няма данни процесното ПТП да е станало в присъствието на съставителя на констативния протокол и затова обстоятелствата, които са посочени в него за ПТП, не следва да се имат предвид. Оспорвам да има причинно-следствена връзка между ПТП и телесните травми на ищеца

              Евентуално на горните възражения твърди наличие на съпричиняване от страна на пострадалия, И.И.И., който е пътувал в автомобила без поставен предпазен колан, в нарушение на чл. 137а от ЗДв.П, като така се е поставил в значителен риск спрямо нормалния. Счита, че настъпването на вредоносния резултат е съпричинен от пострадалия поне в степен 90%.

              За настъпилото застрахователно събитие е било уведомено ЗД „Бул Инс" АД, поради което е била образувана щета по административен ред за изплащане на застрахователно обезщетение за причинени неимуществени вреди вследствие на ПТП, станало на 21.03.2016 г. Експертният съвет на ЗД „Бул Инс" АД е определил застрахователно обезщетение на ищеца в размер на 250 лева, което е изплатено на 31.03.2017 г. и напълно репарира претърпените от него неимуществени вреди.

Ответникът заявява, че не са му представени никакви медицински документи, от които да е видно, че ищецът е пострадал тежко при ПТП. Представен е лист за преглед на пациент в спешно отделение, в който е записано, че в момента на прегледа ищецът се е оплаквал само от главоболие и световъртеж, няма фрактури, не е губил съзнание, предвид което не е било необходимо хоспитализирането му в болнично заведение, тъй като е бил в добро общо състояние. Предписано му е медикаментозно лечение.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното :

Между страните няма спор досежно съществуването на застрахователно правоотношение във връзка със сключен договор за застраховка “Гражданска отговорност” за л.а. „БМВ", рег. № ЕВ 5894 ВА, както и относно настъпването на ПТП с този автомобил на 21.03.2017г., при което е пострадал ищеца.

 Последното е установено и със Споразумение от 26.10.2016г. НОХД № 416/2016г., по описа на Районен съд - гр. Севлиево, с което подсъдимият Т.Г.Т. се е признал за виновен в това, че при форма на вина - съзнавана непредпазливост, на 21.03.2016г., около 12.00ч., на път № 3007 км. 8+200 гр. Севлиево - с . Яворец, общ. Габрово, в участъка пред бившия „Монтажен завод, след ляв завой при управление на МПС „БМВ", рег. № ЕВ 5894 ВА, нарушил правилата за движение по пътищата: чл. 20, ал. 1 ЗДвП и чл. 20, ал. 2 ЗДвП, в резултат на което управляваното от Т.Т. МПС загубило устойчивост в ляв за него завой и напуснало пътното платно в вдясно по посоката си на движение, поради което причинил по непредпазливост телесни увреждания на пътниците в автомобила - Г. Р. и М.А.

Актът на съда, с който е одобрено споразумението е задължителен за гражданския съд на осн. чл.300 от ГПК.

С оглед на изложеното, съдът приема за безспорно, че са налице основанията за ангажиране отговорността на „ЗД Бул Инс" АД в качеството му на застраховател по застраховка „ГО” на виновния водач.

Спорен между страните остава единствено въпросът за размера на обезщетението за претърпените от ищеца неимуществени вреди и за наличието на съпричиняване на противоправния резултат.

Съгласно заключението на допуснатата комплексна съдебно медицинска и авто-техническа експертиза, прието от съда като обосновано и законосъобразно и неоспорено от страните, ищецът возещ се на задната седалка в дясно не е бил с поставен предпазен колан. Ако коланът би бил поставен, той не би възпрепятствал движението на тялото на ищеца на дясно, към дясната врата на автомобила. В такъв случай травмите му биха били сведени до минимум – само тези в дясната част на тялото. Останалите получени травми по предните, задни части на тялото и отляво биха били избегнати.

            Съгласно заключението на експертизата получените от ищеца травми са както следва : травма на меките тъкани на главата изразяваща се в охлузна рана в дясната челна половина с размери 7/5 см., покрита със засъхнала червена коричка и с оток на меките тъкани; в областта на лявата скула на лицето е установена охлузна рана с размери 5/3 см, покрита със засъхнала червена коричка и с оток на меките тъкани; в областта на лявата буза е установено кръвонасядане с моравовиолетов цвят с размери 14/10 см с масивен оток на меките тъкани. Пострадалият се оплаквал от болки при дъвчене и говорене в областта на долната челюст в лявата й половина; в областта на дясната скула на лицето е установено охлузване с размери 3/3 см покрито със засъхнала червена коричка кръв и с оток на меките тъкани; зад лявата ушна мида е установена косо разположена разкъсно-контузна рана с размери 3,5/1 см покрита със засъхнала червена коричка и с оток на меките тъкани; в областта на клепачите на лявото око са установени кръвонасядания с мораво виолетов цвят и оток на същите довел, до стесняване на очната цепка с кръвоизливи в роговицата му.

             Към момента на прегледа извършен на 25.03.16г. пострадалият се оплаквал от упорито главоболие и виене на свят. Травмите са били свързани с нарушена зрителна функция / притваряна не очната цепка на лявото око и кръвоизливи в роговицата му/; нарушена дъвкателна функция /свързана с травма на лявата буза и скула, което е довело до болки в областта на лявата долночелюстна става/; значително нарушение на анатомичната цялост на кожата /разкъсно-контузна рана зад лявата ушна мида/. Поради изложеното тези увреждания следва да се преценяват като ВРЕМЕННО РАЗСТРОЙСТВО НА ЗДРАВЕТО, НЕОПАСНО ЗА ЖИВОТА за срок от около 3 седмици.

  Травмата на главата е причинила мозъчно сътресение, по повод на което пострадалият е консултиран с неврохирург и му е направена електроенцефалография.Няма данни за загуба на съзнание. Следва да се приеме, че е причинено мозъчно сътресение, протекло без загуба на съзнание, което представлява ВРЕМЕННО РАЗСТРОЙСТВО НА ЗДРАВЕТО, НЕОПАСНО ЗА ЖИВОТА за срок от около 2 месеца. Възможно е оплакванията на пострадалия да продължат и по-дълго време.

Причинени са травматични увреждания на левия горен крайник и тялото изразяващи се в: в областта на лявата раменна става и горната трета на лявата мишница по предно-външната й повърхност е установено кръвонасядане с моравосин цвят с размери 11/7 см с оток на меките тъкани. Пострадалият се оплаквал от болки при движение в лявата раменна става; в областта на лявата предмишница по задната й повърхност е установена охлузна рана с размери 15/6 см. покрита със засъхнала червена коричка и с оток на меките тъкани;;в лявата поясно-кръстна област е установено кръвонасядане с мораво виолетов цвят с размери 18/10 см, болезнено при допир.

Травмата в областта на лявата раменна става, свързана с болка в същата /нарушена функция/, следва да се преценява като временно разстройство на здравето неопасно за живота за срок от около 1 месец. Останалите травматично увреждания са причинили болки и страдания за срок от около 2 седмици.

Травмите в областта на главата могат да бъдат получени при удари на лицевата й част в предната седалка на автомобила, а тези в дясно в задната дясна врата. Травмите на лявото рамо и горната част на лявата мишница също могат да се получат при удари в предната седалка на автомобила, а тези в лявата поясно-кръстцова област и задната повърхност на лявата предмишница при удари в облегалката на задната седалка.

От показанията на разпитаните по делото свидетели Мирослав Анков, който заедно с ищеца е пътувал в автомобила по време на настъпване на ПТП  и Надежда Иванова – майка на ищеца, се установи, че при претърпяното ПТП на 21.03.2016г. И.И. е получил множество наранявания по цялото тяло. Изпитвал болки от натъртванията по бедрата, гърдите и лицето. Боляла го челюстта и не можел да се храни. От светлината получавал замайване, световъртеж и главоболие. Около месец и половина приемал обезболяващи медикаменти. Два месеца не ходил на училище. Наложило се майка му да си остане вкъщи, за да се грижи за него. След инцидента, ищецът изпитвал страх да се вози при млади шофьори, какъвто бил  Т.Т. по време на инцидента и отбягвал да минава по пътя, на който се случило произшествието.

  Горните свидетелски показания се подкрепят и от приложените по делото писмени доказателства за проведено лечение и  закупени медикаменти: Амбулаторен лист № 262/26.03.2016г., Квитанция от 25.03.2016г. на стойност  50 лева заплатени за медицинско освидетелстване, Фактура № 547/28.03.2016г. на стойност 30 лева за извършен преглед  в МЦ „Невромедикс” ЕООД гр. Лясковец; Фактура № **********/29.03.2016г. на стойност  10.50 лева за закупени медикаменти. Общата стойност  на заплатените суми възлиза на 90.50 лева

Приложена е и Фактура № **********/19.05,2016г. на стойност  30 лева е за извършена ехокардиография, за която няма доказателства да е свързана с претърпените при ПТП на 21.03.2016г. увреждания.

При така установените фактически обстоятелства съдът намира, че предявеният иск по чл. 432  ал.1 във вр. с чл. 498 ал.3 във вр. с чл. 493 ал.1 във вр. с чл. 477 ал.1 от КЗ е доказан  по основание.

В частта досежно претендираното обезщетение за имуществени вреди съдът приема че предявеният иск е доказан до размер на  90.50 лева, а в останалата част за разликата от 30 лева заплатени за ехокардиография искът следва да бъде отхвърлен като недоказан.

Досежно претенцията на И.И.И. за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди

При определяне на размера на дължимото обезщетение, на основание чл.52 от ЗЗД - по справедливост - съдът взе предвид следните обстоятелства: вида и естеството на причинените здравословни увреждания, претърпените от ищеца болки и страдания, продължителността на оздравителния процес, ежедневните житейски неудобства и лишения, наложени по време на оздравително - възстановителния процес.

 Касае се за младеж, който към датата на ПТП е бил непълнолетен на 17 години и  4 месеца – ученик. Преди инцидента същият е посещавал училище. Поради  полученото при  процесното ПТП мозъчно сътресение, ищецът в продължение на два месеца не е посещавал учебни занятия. За същия период от време в резултат на мозъчното сътресение е имал световъртеж и замайване, като съгласно експертизата е възможно тези оплаквания да продължат и по- дълго. От свидетелските показания не се установява продължителност на оплакванията за срок над обичайния, посочен от вещото лице.

Получените многобройни травми на меките тъкани на главата, видно от заключението на приетата по делото експертиза са били свързани с нарушена зрителна функция / притваряне на очната цепка на лявото око и кръвоизливи в роговицата му/; нарушена дъвкателна функция /свързана с травма на лявата буза и скула, което е довело до болки в областта на лявата долночелюстна става/; значително нарушение на анатомичната цялост на кожата /разкъсно-контузна рана зад лявата ушна мида/, като възстановителният процес е продължил около 3 седмици.

Получените травматични увреждания на левия горен крайник и тялото изразяващи се в травмата в областта на лявата раменна става и охлузна рана и кръвонасядане в лявата предмишница и лявата кръстно – поясна област са довели до болка в раменната става / нарушена функция/ за срок от около 1 месец и  болки и страдания в резултат на останалите увреждания за около 2 седмици.

От показанията на майката на ищеца се установи също, че след процесното ПТП той все още е стресиран и избягва пътя, на който е станала катастрофата, както и да се вози в автомобили с неопитни водачи.

С оглед извършената преценка, съдът счита, че за получените увреждания в следствие на настъпилото на 21.03.2016г. ПТП, както и за претърпените болки и страдания и преживения стрес, е справедливо да бъде определено на ищеца обезщетение в размер на 8 000 лева.

 Този размер на обезщетението следва да бъде намален с 25%, тъй като  е налице съпричиняване на настъпилия противоправен резултат от страна на ищеца, който в нарушение на чл. 137а от ЗДвП е пътувал без поставен предпазен колан, въпреки че автомобилът е бил оборудван с такъв.  В тази насока следва да се има предвид заключението на комплексната съдебномедицинска и автотехническа експертиза, съгласно което ако е ползвал предпазния колан ищецът би получил травми само в дясната част на тялото. Видно е, че повечето от получените травми са в предната част на главата и лявата част на тялото, т.е. те биха били избегнати при използването на колан.

С оглед на горното и предвид изхода на делото ответникът ЗД Бул Инс" АД следва да заплати на ищеца обезщетение за неимуществени вреди в размер на 6 000 лева. В останалата част за горницата до претендирания размер от 20 000 лева обезщетение за неимуществени вреди искът следва да боде отхвърлен като неоснователен и недоказан.

Съобразно уважения размер на иска ЗД Бул Инс" АД следва да заплати на адвокат М.М., при условията на  чл. 38 ал.2 от ЗА  и на осн. чл. 7 ал.2 т.3 от Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения възнаграждения в размер на 634.53 лева.

Ответникът е представил списък на разноските и  договор за правна защита и съдействие, въз основа на които претендира да му бъдат присъдени разноски за адвокат в размер на 1 200 лева. От страна на ищеца е направено възражение за прекомерност на  адвокатското възнаграждение, което съдът намира за основателно. Настоящото производство не е от фактическа и правна сложност, предвид предварителното разрешаване на въпроса за вината на водача на автомобила  в приключилото наказателно производство. Между страните не е имало спор, респективно не е провеждано доказване и относно съществуването на  застрахователно правоотношение. Единственият спорен въпрос е относно размера на обезщетението дължим от ответника.

С оглед на това съдът намира, че разноските за адвокатското възнаграждение на  ответника следва да бъдат намалени до минималния размер съобразно чл. 7 ал.2 т.4 от Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения възнаграждение р размер на 1 133.62 лева.

След тази редукция съобразно отхвърлената част на иска, ищецът следва да заплати на ответника  964.80 лева разноски, в които не е включен депозит от 25.00 лева за разпит на свидетел, т.к. свидетелят е заличен от списъка на лицата за призоваване. Внесеният депозит от 25.00 лева може да бъде върнат на ответника при поискване.

  Водим от гореизложеното, съдът

 

 

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ОСЪЖДА ЗД „БУЛ ИНС ” АД,  ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. София, бул. “Джеймс Баучер” № 87, представлявано от С. С. П., със съдебен адрес *** – чрез адвокат Мариан Гочев ДА ЗАПЛАТИ на И.И.И., с ЕГН ********** с адрес ***, със съдебен адрес *** чрез адвокат М.М.- САК, сумата от 6 000 лева /шест хиляди лева/, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от 21.03.2016г. до окончателното й  изплащане, на осн. чл. 432 ал. 1 във вр. с чл.498 ал.3 във вр. с чл. 493 ал.1 във вр. с чл. 477 ал.1 от КЗ.            ОТХВЪРЛЯ  иска на И.И.И. *** ” АД за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди над размера от 6 000 лева до пълния предявен размер от 20 000 лева, като НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН.

ОСЪЖДА ЗД „БУЛ ИНС ” АД,  ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. София, бул. “Джеймс Баучер” № 87, представлявано от С. С. П., със съдебен адрес *** – чрез адвокат Мариан Гочев ДА ЗАПЛАТИ на И.И.И., с ЕГН ********** с адрес ***, със съдебен адрес *** чрез адвокат М.М.- САК, сумата от сумата от 90.50 лева /деветдесет лева и петдесет стотинки /, представляваща обезщетение за имуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от 21.03.2016г. до окончателното й  изплащане, на осн. чл. 432 ал. 1 във вр. с чл.498 ал.3 във вр. с чл. 493 ал.1 във вр. с чл. 477 ал.1 от КЗ.

ОТХВЪРЛЯ  иска на И.И.И. *** ” АД за заплащане на обезщетение за имуществени вреди над размера от 90.50 лева до пълния предявен размер от 120.50 лева, като НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН.

ОСЪЖДА ЗД „БУЛ ИНС ” АД,  ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. София, бул. “Джеймс Баучер” № 87, представлявано от С. С. П., със съдебен адрес *** – чрез адвокат Мариан Гочев ДА ЗАПЛАТИ на адвокат М.М.М., ЕГН********** с адрес *** адвокатско възнаграждение в размер на 634.53 лева / шестстотин тридесет и четири лева и  петдесет и три стотинки/, на  осн. чл. 38 ал.2 от ЗА във вр. с чл. 7 ал.2 т.3 от Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

ОСЪЖДА И.И.И., с ЕГН ********** с адрес ***, със съдебен адрес *** чрез адвокат М.М.-*** ” АД,  ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. София, бул. “Джеймс Баучер” № 87, представлявано от С. С. П., със съдебен адрес *** – чрез адвокат Мариан Гочев направените по делото разноски съобразно отхвърлената част на исковете в размер на 964.80 лева / деветстотин шестдесет и четири лева и осемдесет стотинки/, на осн. чл. 78 ал.3 от ГПК.

ОСЪЖДА ЗД „БУЛ ИНС ” АД,  ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. София, бул. “Джеймс Баучер” № 87, представлявано от С. С. П., със съдебен адрес *** – чрез адвокат Мариан Гочев ДА ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Габровски РС държавна такса върху уважените искове  в размер на 290.00 лева / двеста и деветдесет лева/, както и 5.00 лева /пет лева / разноски в случай на издаване на изпълнителен лист за събиране на присъдената държавна такса.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд в двуседмичен срок от съобщението.

 

 

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

 

 

.