Решение по дело №635/2019 на Районен съд - Монтана

Номер на акта: 285
Дата: 2 юли 2019 г. (в сила от 3 август 2019 г.)
Съдия: Десислава Цветкова
Дело: 20191630200635
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

№ 285 / 2.7.2019 г.

Р Е Ш Е Н И Е

ГР.МОНТАНА, 02.07.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД гр.Монтана…….……трети наказателен състав в публично

заседание на 17 юни................……..…………...……………………………….

през две хиляди и деветнадесета година..….......……………………в състав:

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕСИСЛАВА Ц.

                                                    

при секретаря Гинка Митова....................…………..……и в присъствието на прокурора..……………………….……....…....като разгледа докладваното от

съдията Ц...……………………....………...........АН дело 635 по описа

за 2019г...…………………………………....и за да се произнесе взе предвид:

 

            Производството е по реда на чл.340 от НПК във връзка с чл.59 и сл. от ЗАНН.

          С Наказателно постановление № К - 0029848/ 26.03.2019г. на Директора на Регионална дирекция за областите Видин, Монтана и Враца със седалище Монтана към Главна дирекция „Контрол на пазара” при Комисия за защита на потребителите на „Теленор България” ЕАД със седалище и адрес на управление град София е наложено административно наказание имуществена санкция в размер 700.00 лева на основание чл.222а от ЗЗП.

Недоволен от така издаденото Наказателно постановление е останал представляващият Дружеството, който обжалва същото с оплакване за необоснованост и незаконосъобразност, като излагат конкретни доводи. Взема становище, че НП е издадено при съществени нарушения на процесуалните правила, както и нарушения на материалния закон. Моли съда да отмени атакуваното наказателно постановление, като незаконосъобразно. В хода на въззивното производство не се явява представител.

          Въззиваемата страна чрез своя процесуален представител взема писмено становище развива доводи, че жалбата е неоснователна, а атакуваното наказателно постановление - законосъобразно.

          Въззивният съд, като взе предвид събраните по делото писмени и гласни доказателства, доводите на страните и изложените в жалбата основания, намира за установено следното:

          Жалбата е допустима: подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН в съответствие с изискуемото от закона съдържание и от страна, имаща правен интерес и процесуална възможност за въззивно обжалване, а разгледана по същество се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

         Съдът като взе предвид становищата на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

            На жалбоподателя при извършена проверка на 30.11.2018г. с Констативен протокол № К-2670550 в магазин „Теленор”, находящ се в град Монтана, бул. „Трети Март” 57, е установено следното нарушение:

          Жалбоподателят в стопанисван от него търговски обект - магазин „Теленор” в град Монтана, бул.„Трети Март” 57, не е извършил до 19.10.2018 г. привеждане на потребителска стока - мобилен апарат „Huawei Y6 И Compact Dual” с IMEI 862557037447048, в съответствие с договора за продажба в рамките на един месец, считано от датата на предявяване на 19.09.2018г. на рекламация от потребител, с което на 20.10.2018 г. е осъществил състава на административно нарушение на чл.113, ал.2 от Закона за защита на потребителите.

          Проверката при жалбоподателя е извършена във връзка с постъпила в КЗП жалба вх. № М-03-495/ 28.11.2018 г. от потребителя Веселин В. Богданов, относно предявена на 19.09.2018г. рекламация на горепосочения мобилен апарат, като е издаден Протокол за приемане на устройството № *********/ 19.09.2018г, в който е описана повредата според клиента и несъответствието на стоката с договора за продажба.

          При извършената проверка в търговския обект са изискани документи във връзка с предявената от потребителя рекламация на стоката, но такива не са представени.

          При последваща проверка на документи от представител на търговеца на 11.12.2018г. в офиса на КЗП, РД-Монтана с Протокол за проверка на документи № К-0063791 са приети документи - становище и акт за удовлетворяване на рекламация, издаден на 05.12.2018г. от „Теленор България” ЕАД. От представения акт за рекламация е видно, че търговецът „Теленор България” ЕАД е удовлетворил предявената рекламация на стоката на 05.12.2018 г., т.е. след извършената проверка от служителите на КЗП, като е извършил замяна на устройството с друго такова.

          Проверяващите от въззиваемата страна счели, че е установено по безспорен начин, че жалбоподателя не е изпълнил вмененото му задължение да приведе потребителската стока в съответствие с договора за продажба в рамките на законоустановения едномесечен срок, считано от датата на предявяване на 19.09.2018 г. на рекламацията и с това е нарушена разпоредбата на чл.113 ал. 2 от Закона за защита на потребителите. Предвид на това бил съставен АУАН, с което приели, че жалбоподателят е извършил административно нарушение.

          При предявяването на АУАН жалбоподателя не правил възражения. В срокът на чл.44 от ЗАНН не направил писмени възражения. Предвид на това АНО счел издал атакуваното НП.

         Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на писмените и гласни доказателства събрани в хода на въззивното производство. Свидетелските показания на В.Б.Ц. и И.В.К. съдът кредитира изцяло, като непротиворечиви, логични и в съответствие с писмените доказателства по делото.

          При така установената фактическа обстановка, съдът намира, че жалбата е неоснователна, поради следните съображения:

         Спорното по делото е дали извършеното от наказания съставлява административно нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН, правилно ли е реализирана административнонаказателна отговорност, както и правилно е определено наказанието.

         НП е издадено законосъобразно, като е изпълнено с всичките реквизити, съгласно изискванията на ЗАНН. Нарушението е описано прецизно, с фактическите признаци от обективна страна, установено в състава на чл.113, ал.2 от Закона за защита на потребителите /ЗЗП/, доказано по несъмнен начин с приложените доказателства. Точно, ясно и недвусмислено са посочени, още в началото на обстоятелствената част на НП датата, мястото и обстоятелствата на извършването му, като изрично е посочена дата на осъществяване състава на нарушението.

          Не са ограничени правата на жалбоподателя в хода на административнонаказателнтото производство, като същитят дори не е се е възползвал от правото си да подаде възражения в срока по чл.44 от ЗАНН.

          На жалбоподателя е вменена отговорност за това, че в търговски обект - магазин Теленор в гр. Монтана, не е извършил до 19.10.2018 г. привеждане на потребителска стока мобилен апарат в съответствие с договора за продажба в рамките на един месец, считано от датата на предявяване на 19.09.2018 г. на рекламация от потребителя, с което на 20.10.2018 г. е осъществил състава на нарушението.

          Представил е Акт за удовлетворяване на рекламация, издаден на 05.12.2018 г., която е решил едва след като е извършена проверка от служители на въззиваемата страна. Несериозно е твърдението на търговеца, че в НП не е посочена датата на закупуване на стоката предвид срокът на гаранцията по чл.115, при положение, че е приел рекламацията и я е описал в регистъра и същата е удовлетворена, само че след изтичане на законоустановения едномесечен срок, което доказва по категоричен начин, че е предявена в гаранционния й срок. Меродавен единствено факт за съставомерността на деянието е, че задължението не е изпълнено от търговеца в указания в чл.113, ал.2 от ЗЗП едномесечен срок от предявяване на рекламацията. Търговецът по никакъв начин не е доказал, че е имал законово основание да не изпълни задължението си, както и не е оборил констатациите от проверката.

          Наказващият орган е преценил фактическата обстановка и правилно е приел, че не са налице обстоятелства, поради които деянието да се квалифицира като маловажно и не следва да се приложи чл.28 от ЗАНН.

          Предвид тежестта на нарушението и правните му последици, съдът намира, че в конкретният случай не са налице предпоставки за прилагане на чл.28 от ЗАНН. Наложеното наказание имуществена санкция в размер от 700.00 лева е към предвидения в закона минимален размер, като е  съобразена и с разпоредбата на чл.27 от ЗАНН.

Предвид гореизложените мотиви и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН Районен съд - Монтана

    

 

Р  Е  Ш  И  :

 

          ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № К - 0029848/ 26.03.2019г. на Директора на Регионална дирекция за областите Видин, Монтана и Враца със седалище Монтана към Главна дирекция „Контрол на пазара” при Комисия за защита на потребителите, с което на „Теленор България” ЕАД със седалище и адрес на управление град София е наложено административно наказание имуществена санкция в размер 700.00 лева на основание чл.222а от ЗЗП, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

          РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред АС-Монтана в 14-дневен срок от съобщението на страните.

 

 

                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: