Определение по дело №317/2018 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 януари 2019 г.
Съдия: Силвия Иванова Димитрова
Дело: 20187160700317
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

09.01.2019 г.

 

                Административен съд - Перник, в закрито заседание на девети януари две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                             СЪДИЯ: СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

 

като разгледа докладваното от съдията дело номер 317 по описа на съда за 2018 година, за да се произнесе взе предвид следното:

               

Производството е по реда на Дял трети, Глава единадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.1 от Закона за отговорността на държавата за вреди /ЗОДОВ/.

Образувано е по  искова молба на М.В.Й. *** срещу Министерство на вътрешните работи – гр. София за присъждане на обезщетение в размер на 15 000 лева за претърпени неимуществени вреди от незаконосъобразни действия на служители на МВР, ведно със законната лихва за забава, считано от 09.09.2010 г.

С уточнителна молба като ответници са посочени Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ /ГДБОП/ и Министерство на вътрешните работи /МВР/, като се претендира обезщетение за претърпените от ищцата неимуществени вреди в размер на 12 000 лева от действия на служители на ГДБОП и обезщетение за претърпените неимуществени вреди в размер на 3 000 лева, в резултат на медийно отразяване на действия, проведени в жилището й от служители на МВР.

С Определение № 136/04.06.2018 г., постановено по настоящото АД № 317/2018 г. /л.3/, съдът е приел исковата молба по отношение на ответника ГДБОП за недопустима и е прекратил производството в тази му част. Това определение е обжалвано от процесуалния представител на ищцата. С Определение № 11041/19.09.2018 г. по адм.дело № 10842/2018 г. /л.13 от същото/ IV-то отделение на Върховния административен съд на Република България е оставил в сила Определение № 136/04.06.2018 г. по адм.д. № 317/2018 г. на Административен съд Перник. В мотивите на същото изрично е посочено, че прекратяването на производството пред първоинстанционния съд в посочената част не прегражда пътя за предявяване на нов иск от страна на ищцата при съобразяване на изискванията за редовно подадена искова молба в съответствие с изискванията на чл.203 и сл. от АПК и чл.1, ал.1 от ЗОДОВ срещу надлежен ответник.

В хода на производството по настоящото дело /след произнасянето на Върховния административен съд по частната жалба на процесуалния представител на ищцата с Определение № 11041/19.09.2018 г. по адм.дело № 10842/2018 г./ е постъпила Молба вх. № 2797/05.11.2018 г. от юрисконсулт Миролюб Стоев, в качеството му на процесуален представител на министъра на вътрешните работи. Същата има характер на допълнение към отговора на исковата молба, тъй като в нея се излага становище по основателността на исковите претенции.

Впоследствие, делото е насрочено за разглеждане в съдебно заседание, но с протоколно определение от 06.10.2018 г., съдът е указал на ищцата, че следва да конкретизира иска си като посочи в какво са намерили проявление вредите и в кой период ги е търпяла. В определения срок адв. М. е депозирал Молба вх. № 2884/12.11.2018 г., но на 10.12.2018 г. с Молба вх. № 3203 от същата дата е допълнил първата такава като е увеличил размера на предявения срещу МВР иск от 3 000 на 5 000 лева и е поискал привличането на нов ответник, а именно: Държавна агенция „Национална сигурност“ /ДАНС/, в качеството й на правоприемник на ГДБОП. Искът срещу новия ответник е за осъждането му да заплати на ищцата обезщетение в размер на 12 000 лева за причинени неимуществени вреди, изразяващи се в ужас, паника, силно притеснение и срам, получени от незаконосъобразните действия на полицейските служители, изразяващи се в нарушение на разпоредбата на чл.73, ал.1 и ал.2 от ЗМВР /отм./ като са превишили предоставените им с тази норма права и са използвали спрямо доверителката му физическа сила и помощни средства при положение, че имат право на такива единствено в случаи на внезапно нападение срещу тях или при освобождаване на заложници, като с тези свои действия служителите на ДАНС са нарушили и чл.2 от ЕКПЧС и чл.30 от Конституцията на Република България, тъй като са извършили посегателство върху личната неприкосновеност на ищцата.

В съдебно заседание на 11.12.2018 г. адв. М. отново е поискал да му бъде дадена възможност да конкретизира исковите претенции на ищцата, в която връзка е представил Молба вх. № 3299/17.12.2018 г. С нея увеличава размера на предявения иск срещу МВР на 7 000 лева и конкретизира искането, но наред с това потвърждава, че предявява изцяло нов иск за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди в резултат на незаконосъобразни действия на служители от ДАНС.

Във връзка с изложеното и като разгледа депозираните и посочени по-горе молби от процесуалния представител на ищцата, съдът съобрази, че последващо обективно кумулативно съединяване на искове в рамките на вече висящо исково производство извън двете хипотези на чл.211 и чл.212 от ГПК е недопустимо. В процесния случай относно предявения от ищцата нов иск, насочен срещу нов ответник: ДАНС, не са налице предпоставките нито на чл.211, нито на чл.212 от ГПК, поради което той не следва да бъде приеман за съвместно разглеждане в рамките на висящото исково производство по настоящото административно дело № 317/2018 г. по описа на Административен съд Перник.

Предмет на настоящото производство, съобразно уточненията, направени с молбите на адв. М., е осъдителен иск на М.В.Й. *** срещу Министерство на вътрешните работи – гр. София за заплащане на обезщетение за претърпени от ищцата неимуществени вреди в размер на 7 000 лв. /съобразно последната Молба вх. № 3299/17.12.2018 г./, поради незаконосъобразни действия на служители от Пресцентър на МВР, изразяващи се в предоставяне на средствата за масова информация на видеоматериал, в който нейния баща е сниман гол /само по слипове/, поради което е станал обществено достояние, в т.ч. и достояние на нейните приятели и съученици, и в резултат на излъчването му ищцата е изпитала притеснения, срам и неудобство, което представлява изменение на размера на предявения иск и по силата на чл.214, ал.1 от ГПК е процесуално допустимо.

Същевременно, съдът, след като извърши служебна проверка на редовността на исковата молба по предявения осъдителен иск за заплащане на обезщетение в размер на 7 000 лв. за претърпени от ищцата неимуществени вреди - притеснения, срам и неудобство, поради незаконосъобразни действия на служители от Пресцентър на МВР, изразяващи се в предоставяне на средствата за масова информация на видеоматериал, в който нейния баща е сниман гол /само по слипове/, поради което е станал обществено достояние, в т.ч. и достояние на нейните приятели и съученици, в съответствие с нормата на чл.129, ал.1 от ГПК и нейната допустимост по реда на чл.130 от ГПК, намира, че следва да бъде разпоредено извършване на последващи процесуални действия – връчване на препис от исковата молба и приложенията към нея на ответника. На последния следва да бъде указано, че има право в едномесечен срок от получаване на съобщението за връчване на преписа от исковата молба и приложенията за подаде писмен отговор, който задължително трябва да съдържа: посочване на съда, номера на делото, името и адреса на ответника, както и на неговия законен представител или пълномощник, становище по допустимостта и основателността на иска, становище по обстоятелствата, на които се основава искът, възраженията срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават, подпис на лицето, което подава отговора. В отговора трябва да бъдат посочени доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще се доказват с тях, както и да бъдат представени всички писмени доказателства, с които разполага ответникът. Ответникът следва да представи преписи от отговора с приложенията според броя на ищците.

На ответника следва да бъде указано, че в случай, че не подаде писмен отговор в посочения срок, не вземе становище по направените възражения, не оспори истинността на представен документ губи възможността да извърши посочените действия по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

На ответника следва да бъде указано, че неявяването му в съдебно заседание не е пречка за гледане на делото, при условие, че същият е бил редовно призован, както и че има възможност с писмена молба да заяви желание за ползване на правна помощ, при необходимост и право за това.

С оглед на всичко гореизложено и на основание чл.131, ал.1 от ГПК, съдът

                                                                                                     

ОПРЕДЕЛИ:

 

            ВРЪЩА Молба с вх. № 2884/12.11.2018 г., Молба с вх. № 3203/10.12.2018 г. и Молба с вх. № 3299/17.12.2018 г., депозирани от адв. Г.М. – пълномощник на ищцата М.В.Й., в частта с която е предявен иск с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ срещу Държавна агенция „Национална сигурност“ за заплащане на обезщетение в размер на 12 000 лева за претърпени от ищцата неимуществени вреди, като недопустими.

ДА СЕ ВРЪЧАТ на ответника – МВР – гр. София, преписи от всички уточнителни молби на адв. М. – пълномощник на ищцата М.В.Й., и приложенията към тях.

УКАЗВА на ответника възможността да подаде писмен отговор в едномесечен срок от получаване на съобщението, който задължително трябва да съдържа: посочване на съда, номера на делото, името и адреса на ответника, както и на неговия законен представител или пълномощник, становище по допустимостта и основателността на иска, становище по обстоятелствата, на които се основава искът, възраженията срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават, подпис на лицето, което подава отговора.

В отговора трябва да бъдат посочени доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще се доказват с тях, както и да бъдат представени всички писмени доказателства, с които ответникът разполага. Същият следва да представи преписи от отговора с приложенията според броя на ищците и пълномощно, когато отговорът се подава от пълномощник.

УКАЗВА на ответника, че в случай, че не подаде писмен отговор в посочения срок, не вземе становище по направените възражения, не оспори истинността на представен документ, губи възможността да извърши посочените действия по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

УКАЗВА на ответника, че неявяването му в съдебно заседание не е пречка за гледане на делото, при условие, че същият е бил редовно призован.

УКАЗВА на страните, че на основание чл. 40, ал. 1 ГПК ако живеят или заминат за повече от един месец в чужбина, са длъжни да посочат лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията – съдебен адресат, ако нямат пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. В случай, че страните не посочат съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

УКАЗВА на страните, че на основание чл. 41, ал. 1 ГПК ако отсъстват за повече от 1 месец от адреса, който е съобщен по делото или на който веднъж им е било връчено съобщение , са длъжни да уведомят съда за нови си адрес. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. При неизпълнение на това задължение всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

ПРЕПИС от настоящото определение да се връчи на ответника, както и на ищцата М.В.Й..

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО, в частта, в която са върнати уточнителните молби - Молба с вх. № 2884/12.11.2018 г., Молба с вх. № 3203/10.12.2018 г. и Молба с вх. № 3299/17.12.2018 г., депозирани от адв. Г.М., подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в седемдневен срок от връчването му на страните.

След изтичане срока за отговор от страна на ответника, делото да се докладва за предприемане на следващи съдопроизводствени действия.

 

                                                                           СЪДИЯ: