Решение по дело №792/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1210
Дата: 23 юни 2023 г.
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20237180700792
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 март 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1210/23.6.2023г.

 

Град Пловдив, 23.06.2023 година

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, ІV състав, в открито заседание на тридесети май две хиляди двадесет и трета година в състав:

Председател: Анелия Харитева

       Членове: Любомира Несторова

Георги Пасков

при секретар Севдалина Дункова и с участието на прокурора Владимир Вълев, като разгледа докладваното от съдия Харитева административно дело № 792 по описа на съда за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК.

Образувано е по протест на Окръжна прокуратура Пловдив срещу Правилник на Регионална народна библиотека „Иван Вазов“ Пловдив.

Твърди се, че оспореният правилник е нищожен поради допуснато съществено нарушение на административнопроизводствените правила – липса на обнародване на правилника в „Държавен вестник“ съгласно изискването на чл.37, ал.1 ЗНА. Иска се обявяване нищожността на правилника.

Ответникът чрез законния си представител не оспорва факта, че правилникът не е обнародван, но счита, че това е било задължение на министъра на културата, който го одобрява. Посочва, че Общински съвет Пловдив е приел нов правилник, който е изпратен на министъра на културата за съгласуване и одобряване.

Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив в качеството на контролираща страна дава заключение за основателност на протеста с оглед нарушението на чл.37, ал.1 ЗНА.

Съдът намира, че протестът е подаден от активно легитимирана страна – прокурор, който по аргумент от чл.127 от Конституцията на Република България и чл.16 АПК има правомощие да следи за законността, и срещу административен акт, който подлежи на съдебен контрол, поради което е допустим.

Процесният Правилник на Регионална народна библиотека „Иван Вазов“ Пловдив е издаден от директора на библиотеката на основание чл.4, ал.2, т.1 от Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК) и на основание чл.30 от Закон за обществените библиотеки (ЗОБ) е съгласуван с кмета на Община Пловдив и е утвърден от министъра на културата. Няма спор между страните, че правилникът не е обнародван в „Държавен вестник“.

Съдът намира, че в случая не е налице твърдяното нарушение на чл.37, ал.1 ЗНА. Протестираният правилник няма характеристиката на подзаконов нормативен акт. В този смисъл определение № 11906 от 21.12.2022 г. по адм. д. № 11205/2022 г. на ВАС, VI о., съгласно мотивите на което Правилникът на Регионална народна библиотека „Иван Вазов“ Пловдив не представлява нормативен акт по смисъла на чл.7, ал.1 ЗНА и чл.1а ЗНА. Регионалните библиотеки съгласно чл.25 ЗОБ са регионални културни институти по смисъла на чл.9 ЗЗРК. Съгласно чл.30 ЗОБ министърът на културата утвърждава правилник за дейността на регионалната библиотека след съгласуване с кмета на общината, на чиято територия се намира седалището на съответната библиотека. Този правилник не съдържа общи правила за поведение, които да се прилагат към неопределен кръг субекти, и не отговаря на кумулативно изискуемите критерии за подзаконов административен акт по чл.75 АПК и чл.1а ЗНА. За тези правилници, както и за правилниците на общинските и на читалищните библиотеки, не е предвиден специален ред за обнародване. Този правилник е ненормативен вътрешнослужебен акт, попадащ в хипотезата на чл.2, ал.2, т.3, пр.1 АПК, защото урежда дейността, управлението, структурата и финансирането на библиотеката съобразно изискването на чл.1 ЗОБ. Като вътрешнослужебен акт правилникът не засяга права, свободи или законни интереси на граждани и юридически лица, не съдържа общи правила за поведение, които да рефлектират върху лица извън кръга на работещите в библиотеката.

Следователно неоснователно е твърдението в протеста, че се касае за подзаконов нормативен акт, за който е задължителна процедурата по  чл.37, ал.1 ЗНА. Тъй като протестираният правилник не е нормативен акт, нито общ административен акт по смисъла на чл.65 АПК, а е вътрешнослужебен, издаден в изпълнение на управленска дейност, за него не важи задължителната процедура за обнародване на нормативните актове чрез „Държавен вестник“.

Доколкото няма законово регламентирана процедура за издаване на вътрешнослужебните актове, съдът намира, че при приемане на оспорения правилник не са допуснати съществени процедурни нарушения. Правилникът е издаден от директора на библиотеката, съгласуван е с кмета на общината и е утвърден от министъра на културата съгласно изискването на чл.30 ЗОБ.

В случая не са налице и останалите основания за нищожност, възприети от практиката и правната теория по аргумент на чл.146 АПК, но когато нарушенията са особено съществени. Не е налице такова съществено засягане на установената от закона форма до степен, че да се приравни на липса на акт. Не е налице съществено нарушение на материалния закон, което да бъде приравнено изцяло на липса на законово основание за издаване на акта. Не е налице също превратно упражняване на власт в степен, че преследваната цел да не може да се постигне с никакъв акт.

Протестираният правилник е издаден от директора на Регионална народна библиотека „Иван Вазов“ Пловдив, който я ръководи и представлява. По аргумент на чл.9 ЗЗРК и чл.30 ЗОБ в правомощията на директора е издаването на вътрешноведомствени актове, какъвто, както се каза вече, представлява правилникът, т.е., правилникът е издаден от компетентен орган.

Предвид всичко изложеното съдът намира, че протестът като неоснователен и недоказан следва да се отхвърли. Затова и на основание чл.172, ал.1 АПК Административен съд Пловдив, ІV състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ протеста на Окръжна прокуратура Пловдив срещу Правилник на Регионална народна библиотека „Иван Вазов“ Пловдив.

            Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховен административен съд в 14-дневен срок от съобщаването.

 

Председател:

 

                                                                       Членове: 1.

 

                                                                                         2.