Решение по дело №15023/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 261323
Дата: 26 април 2021 г. (в сила от 1 декември 2021 г.)
Съдия: Николай Диянов Голчев
Дело: 20205330115023
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 261323

 

гр. Пловдив, 26.04.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Гражданско отделение, XV- ти граждански състав, в публично заседание на втори април две хиляди двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ГОЛЧЕВ

 

при секретаря Катя Янева, като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 15023 по описа за 2020 г. на Районен съд- Пловдив, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по повод на искова молба, подадена от Г.П.Г. срещу „Хермес Клима“ ЕООД, с която са предявени обективно, кумулативно съединени искове с правна квалификация чл. 344, ал. 1, т. 1 и т. 3, вр. чл. 225, ал. 1 КТ.

В исковата молба се твърди, че между страните съществувало трудово правоотношение като по силата на трудовия договор, ищецът заемал длъжността „*****“. След подписването му ищецът постъпил на работа и започнал да изпълнява трудовите си задължения, като се сочи, че със Заповед № ***** г. трудовото правоотношение между страните било прекратно на основание чл. 325, ал. 1, т. 1 КТ. В заповедта било посочено, че правоотношението се прекратява по взаимно съгласие, считано от 23.09.2020г. Ищецът възразява, че заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение е издадена два дни преди да входира молбата си за прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие. Изтъква и че е получил препис от процесната заповед на 08.10.2020г. Предвид изложеното, ищецът моли съда да признае за незаконно уволнението и като такова да го отмени, както и да му се присъди обезщетение за оставане без работа, съгласно разпоредбата на чл. 225 КТ в размер на сумата от 3660 лв. за периода 23.09.2020 г. – 23.03.2021 г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на исковата молба в съда – 12.11.2020 г. до окончателното изплащане на вземането. Претендират се разноски.

В срока по чл. 131 ГПК е депозиран отговор на исковата молба, с който предявените искове се оспорват по основание и размер. Поддържа се, че трудовото правоотношение е прекратено по взаимно съгласие, считано от 23.09.2020г. Именно тази дата е отразена в процесната заповед като момент, от който се прекратява трудовият договор между страните и тя следва да се вземе предвид, а не датата на издаване на заповедта. Ответникът изтъква, че при издаването на заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение е допусната техническа грешка и в титулната й част е отразено 21.09.2020г., вместо правилното 23.09.2020г. Акцентира се върху факта, че ищецът не оспорва обстоятелството, че е изявил желание, правоотношението да бъде прекратено по взаимно съгласие и то считано от 23.09.2020г. Именно и предвид това, в процесната заповед е отразено, че трудовият договор се прекратява от **** г. Моли се, така предявените искове да бъдат отхвърлени в цялост. Претендират се разноски.

Съдът, след като съобрази доводите на страните и събраните по делото доказателствени материали, поотделно и в тяхната съвкупност, съобразно правилата на чл. 235, ал. 2 ГПК, счита за установено следното от фактическа страна:

По делото не се спори, а и от представените информационни източници се установява, че между страните е бил сключен трудов договор № ***** г. / л. 19/, по силата на който ищецът е заемал длъжност „*****“. Посоченият трудов договор е прекратен със Заповед № ***** г. като отразеното в нея основание за прекратяване е чл. 325, ал. 1, т. 1 КТ- по взаимно съгласие на страните. В заповедта е посочено, че същата влиза в сила, считано от **** г. Допълнително, в открито съдебно заседание, проведено на 01.03.2021г. / л. 30/, страните изрично заявиха, че между тях не съществува спор досежно следните обстоятелства: на 23.09.20г. ищецът лично е подал заявление, адресирано до работодателя, с която моли да бъде прекратено съществуващото между страните трудово правоотношение, считано от дата 23.09.2020г.; заповед № ***** г. е връчена на ищеца на дата 08.10.2020г.

От приетото по делото удостоверение за получен трудов доход на ищеца /л. 26/ се изяснява, че последно полученото от него брутно трудово възнаграждение за пълен отработен месец възлиза на 610 лв. ( м. 07.2020г. ).

В ОСЗ, проведено на 02.04.2021г., съдът е осъществил констатация в трудовата книжка на ищеца. Последното вписано трудово правоотношение е с ответното дружество, което е прекратено считано от **** г. на основание чл. 325, ал. 1, т. 1 КТ ( по взаимно съгласие, постигнато между страните). Последното вписано в трудовата книжка правоотношение е това, съществувало между страните.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, счита за установено от правна страна следното:

Предявени са обективно, кумулативно съединени искове с правна квалификация чл. 344, ал.1, т.1 и т.3, вр. чл. 225, ал. 1 КТ. Претенцията на ищеца за заплащане на обезщетение за времето, през което е останал без работа вследствие на уволнението, е обусловена от основателността на тази за признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна.

В настоящият случай, страните не оспорват факта, че е възникнало трудово правоотношение, както и че същото е прекратено с вписано в заповедта основание – чл. 325, ал. 1, т. 1 КТ ( по взаимно съгласие ). Не се спори и че към дата 23.09.2020г., ищецът е изявил изрична воля за прекратяване на съществуващото между страните трудово правоотношение по взаимно съгласие.

Спорът между страните се концентрира досежно обстоятелството дали е осъществен фактическият състав, водещ до валидно прекратяване на трудовото правоотношение по взаимно съгласие на страните. По своето същество, взаимното съгласие означава, че и двете страни желаят сключеният между тях трудов договор да преустанови своето действие ( съществуване ). Взаимното съгласие се отнася и до датата, от която трудовият договор се прекратява ( в тази връзка - Решение № 86/22.07.2015 година, III- то г.о. по гр. дело № 5957/2014г., по описа на ВКС ).

Предвид изложеното от фактическа страна, то се установява следната хронология: на дата **** г., работодателят издава Заповед № ****, в която е вписано, че правоотношението между страните се прекратява на основание чл. 325, ал. 1, т. 1 КТ- по взаимно съгласие. В настоящия случай обаче, е налице особено съществен и ключов детайл, а именно- в заповедта е посочено, че същата влиза в сила от 23.09.2020г. Същевременно, от приетото по делото заявление от ищеца до управителя на ответното дружество /л. 7/, се установява, че на ***** г., ищецът Г. изрично и писмено е изразил воля за прекратяване на трудовото правоотношение между страните по взаимно съгласие и то именно от дата 23.09.2020г. Тоест, към дата 23.09.20г. между страните по трудовия договор е било налице пълно съвпадение на волите по отношение съдбата на трудовото правоотношение- както работникът, така и работодателят са желаели прекратяването му по взаимно съгласие и то точно от дата 23.09.20г. Предвид това, то не следва да бъде споделено твърдението на ищеца, че трудовото правоотношение е прекратено считано от 21.09.20г.- с факта на издаване на заповедта. Както вече бе отбелязано, в самата заповед е посочено, че трудовият договор се прекратява от 23.09.20г., към който момент вече е съществувало изрично съгласие и изразена воля от работника за преустановяване на правоотношението между страните. Твърдението на ищцовата страна за незаконност на извършеното уволнение би бил основателно, ако в заповедта бе посочено, че трудовият договор се прекратява на същата дата, на която се издава и заповедта- 21.09.20г. ( доколкото към тази дата не е имало съвпадащи волеизявления на страните). В заповедта обаче, е посочена като дата на прекратяване на трудовия договор 23.09.20г., към който момент е налице воля и на работника за преустановяване на съществуващото между страните трудово правоотношение. Изводът, че именно дата 23.09.20г. е меродавна за горепосочения извод, се затвърждава и от факта, че същата е вписана в трудовата книжа на ищеца като момент, от който се прекратява трудовият договор между страните.

Предвид гореизложеното и доколкото се изясни, че към дата  23.09.2020г. е било налице съвпадение на две насрещни волеизявления на страните в насока прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие, то искът с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ следва да бъде отхвърлен като неоснователен.

Досежно предявения иск по чл. 344 ал. 1 т. 3, вр. чл. 225 ал.1 КТ, то основателността на същия се обуславя от тази за признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна В конкретния случай не се установи да е налице незаконност на уволнението, поради което и искът за заплащане на обезщетение за период от шест месеца, след датата на уволнението, се явява неоснователен.

Съобразно гореизложеното, предявените обективно, кумулативно съединени искове с правна квалификация чл. 344, ал. 1, т. 1 и т. 3, вр. чл. 225, ал. 1 КТ следва да бъдат отхвърлени изцяло.

По разноските:

Съобразно изхода на спора и на основание чл. 78, ал. 3 ГПК в полза на ответното дружество се поражда право на разноски. Представени са доказателства за договорен и реално заплатен адвокатски хонорар в размер от 1200 лв. / л. 36- 37/. Релевирано е изрично възражение от ищцовата страна за прекомерност, което съдът счита за основателно. Съобразно нормата на чл. 7, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 9 юли 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, по дела за отмяна на уволнение и възстановяване на работа възнаграждението е не по-малко от размера на минималната месечна работна заплата за страната към момента на сключване на договора за правна помощ. Предвид това, по исковете с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 и т. 2 КТ следва да се определи възнаграждение в размер от 610 лв. ( минималната работна заплата към 14.12.20г.- когато е договорен хонорарът ). По отношение на иска с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 3, вр. чл. 225, ал. 1 КТ, дължимият хонорар се определя по реда на чл. 7, ал. 2, т. 1 от Наредбата и възлиза на 486, 20 лв. Тоест, общо дължимото адвокатско възнаграждение възлиза на сума в размер от 1096, 20 лв. Именно тази сума следва да бъде присъдена на ответника, доколкото настоящото производство не разкрива висока степен на правна и фактическа сложност и бе приключено в две съдебни заседания.

Доколкото ищецът е освободен от заплащане на такси и разноски, всички останали разходи остават в тежест на бюджета на Съдебната власт.

Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от Г.П.Г., ЕГН: ********** срещу „Хермес Клима“ ЕООД, ЕИК: *********, обективно, кумулативно съединени искове за признаване за незаконно на уволнението, осъществено със Заповед № ***** г. на управителя на „Хермес Клима“ ЕООД и неговата отмяна – правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ и за осъждане на ответника да заплати на ищеца парично обезщетение за времето, през което ищецът е останал без работа поради уволнението, за период от шест месеца, считано от 23.09.2020г. до 23.03.2021г., възлизащо общо на сума в размер от 3 660лв.- правно основание чл. 344, ал. 1, т. 3, вр. чл. 225, ал. 1 КТ, ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на депозиране на исковата молба в съда – 12.11.2020 г., до окончателното изплащане на сумата.

ОСЪЖДА Г.П.Г., ЕГН: ********** да заплати на „Хермес Клима“ ЕООД, ЕИК: ********* сума в размер от 1096, 20 лв., представляваща сторени разноски в рамките на настоящото производство.

 

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Окръжен съд- Пловдив в двуседмичен срок, считано от връчването му на страните.

 

Препис от решението да се връчи на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/ Николай Голчев

Вярно с оригинала!

КЯ