Присъда по дело №635/2016 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 юли 2016 г. (в сила от 25 ноември 2016 г.)
Съдия: Николай Иванов Кирков
Дело: 20162330200635
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 16 май 2016 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

№ 78/4.7.2016 г.

гр. Ямбол, 04.07.2016 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, IX-ТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в открито съдебно заседание, на четвърти юли две хиляди и шестнадесета година, в следния състав:

 

                                    Председател: НИКОЛАЙ КИРКОВ

                                    Съдебни заседатели: 1/

                                                                       2/

при участието на секретаря: Р.В.

в присъствието на прокурора: Т.Н.

разгледа докладваното от  СЪДИЯ КИРКОВ

НОХД № 635 по описа за 2016 г.

                            

                                          П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Д.М.И., роден *** ***, постоянен адрес:***, българин, български гражданин, основно образование, безработен, неженен, осъждан, ЕГН: **********,

 

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на 29.01.2016 г., около 04:15 часа, в гр. Я., по ул. А.К., до дом № ***, е управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка „Фолксваген Голф“, с peг. № У 9532 АВ, с концентрация на алкохол в кръвта си над 0,5 на хиляда, а именно 1,76 на хиляда, установено по надлежния ред с техническо средство Дрегер Алкотест 7510 с фабр. № ARBА 0177, преминал последваща проверка на 26.11.2015г., след като е осъден с влязла в сила присъда - Споразумение № *** по НОХД № *** на PC – Я., влязло в сила на 24.06.2014 г. на основание чл.343б, ал.1 от НК, за това, че е управлявал МПС с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, установено по надлежния ред, поради което и на основание чл.343б, ал.2, вр. чл.54 от НК му се определя наказание ТРИ ГОДИНИ лишаване от свобода, което да изтърпи в затвор или затворническо общежитие от закрит тип при първоначален СТРОГ режим, както и ГЛОБА в размер на ХИЛЯДА ЛЕВА.

ПРИЗНАВА подсъдимия Д.М.И. със снета по делото самоличност ЗА ВИНОВЕН И В ТОВА, че на 29.01.2016г., около 04:15 часа, в гр. Я., по ул. А.К., до дом № ***, е управлявал моторно превозно средство - лек автомобил „Фолксваген Голф“, с peг. № У 9532 АВ, без да притежава съответно свидетелство за управление на моторно превозно средство, в едногодишен срок от наказването му по административен ред за такова деяние с НП № 14-0804-001580/19.09.2014 г. на Началник сектор „ПП“ при ОДМВР – С., влязло в сила на 13.05.2015 г., за управление на МПС без съответно СУМПС, поради което и на основание чл.343в, ал.2, вр. чл.54 от НК му се определя наказание ТРИ ГОДИНИ лишаване от свобода, което да изтърпи в затвор или затворническо общежитие от закрит тип при първоначален СТРОГ режим, както и ГЛОБА в размер на ХИЛЯДА ЛЕВА.

На основание чл.23 ал.1 от НК ОПРЕДЕЛЯ ОБЩО наказание на подсъдимия Д.М.И. в размер на ТРИ ГОДИНИ лишаване от свобода, което да изтърпи в затвор или затворническо общежитие от закрит тип при първоначален СТРОГ режим, както и ОБЩО наказание ГЛОБА в размер на ХИЛЯДА ЛЕВА.

На основание чл.68 ал.1 от НК ПРИВЕЖДА в изпълнение наложеното на подсъдимия със споразумение по НОХД № 638/2013 г. по описа на РС – С. наказание в размер на ТРИ МЕСЕЦА лишаване от свобода, което да изтърпи в затвор или затворническо общежитие от закрит тип при първоначален СТРОГ режим.

 

Присъдата подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок от днес пред ЯОС.

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

                                              

 

                                             

Съдържание на мотивите

 МОТИВИ

 

ЯРП е предявила обвинение   против Д.М. *** ,  за престъпление по чл.343б,ал.2,вр.ал.1 от НК и по чл.343в,ал.2 от НК.

Участващия по делото прокурор подържа обвиненията така ,както  са  по обвинителният акт.Счита ,че от събраните в хода на съдебното следствие доказателства безспорно се установява, че подсъдимият е извършил престъпленията и следва да бъде признат за виновен по така предявените му обвинения.Пледира  на същия за деянието по чл.343б,ал.2 от НК  да се наложи  наказание   две години лишаване от свобода и глоба  в размер на 1500лв.За престъплението по чл.343в,ал.2 от НК се предлага на подсъдимия да бъде наложено две години лишаване от свобода и глоба в размер на 1200 лв.Тъй като двете деяния са извършени в условията на съвкупност предлага на подсъдимия да се определи  общо наказание от две години лишаване от свобода, което да изтърпи при строг режим и глоба в размер на  1500 лв.

Подс. И. редовно призован ,явява се лично в с. з и с редовно упълномощен защитник- адвокат.Не се признава за виновен, като твърди ,че  на инкриминираната дата  не е управлявал лекия автомобил.Според защитата събраните по делото доказателства не опровергават  обясненията на  подсъдимия.Твърди се ,че са налице съществени противоречия в показанията на полицейските  служители, с оглед на което не може да се приеме за доказано извършването  на описаните в обвинителния акт  деяния от страна на  подсъдимия.В тази връзка се иска постановяване на оправдателна присъда.

            За да постанови присъдата си ,съдът прие за установена  следната фактическа обстановка:

            Подсъдимият Д.М. е неправоспособен водач на МПС. Не притежава и никога не е притежавал СУМПС.

Бил е санкциониран по административен ред за управление на МПС без съответното свидетелство за управление, като от 2014г.до настоящия момент има издадени против него 3 наказателни постановления за отказ да му бъде извършена проверка за алкохол и управление  на МПС като неправоспособен водач.  

Последните две  наказателните постановления за нарушения по чл.177,ал.1т.2 от ЗДвП, с №14-0804-001580/19.09.2014г. и № 15-0804-000188 по описа на ОД  МВР С., са му били връчени лично и са влезли в сила съответно на  13.05.2015г. и  02.07.2015г.

По НОХД №*** РС-Т. ,вл. в сила на 29.06.2011г.., е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78 а от НК за извършено от него престъпление по чл.325,ал.1 от НК.

По НОХД № ***на РС-С.,  е бил осъден с влязло в сила определение за одобряване на споразумение  за престъпление по  чл.194,ал.3 от НК на три месеца лишаване от свобода, отложено от изпълнение за срок от три години.

С присъда-  споразумение по НОХД №***  на РС ,вл. в сила на  24.06.2014г. е осъден за престъпление по чл.343б ,ал.1 от НК. Наложеното наказание е  пробация, с пробационни мерки по чл.42 а ал.2, т.1, т.2, т.4 и т.6 от НК, първите две  за срок от две години  и осем месеца.

С Присъда по НОХД № *** на РС-С. ,вл. в сила на 17.04.2015г. е осъден за престъпление по чл.343в,ал.2 на Пробация, с пробационни мерки по чл.42 а ал.2, т.1, т.2, т.6 от НК.

            На 29.01.2016г., около 04:15 часа в гр. Я. ,подсъдимият отново  се качил да управлява л.а „Фолксваген Голф“ с рег.№ У 9532 АВ.По време на управлението по  ул. А. до дом № *** той  бил спрян за проверка от дежурен автопатрул, в състава на който влизали свидетелите К.Б., И.Г. и И.Ж.. Свид. Б. отправил устно полицейско разпореждане на обв. И. да изгаси двигателя на автомобила и да представи документите си за проверка. Вместо да изпълни даденото полицейско разпореждане,подсъдимият слязъл от автомобила и побягнал. Полицейските служители последвали подсъдимия, който се опитал да се скрие,лягайки в  трева, но бил открит от тях.Свид.Б. установил самоличността на  подсъдимия и тъй като по време на водене на разговора усетил, че същият мирише на алкохол, а и в автомобила му имало бутилка с вино, поискал съдействие от сектор „Пътна полиция“ при ОДВМР-Я. На място дошли полицейските служители от сектор „ПП“ И. Е. и М.М.. Свид. М. изпробвал подсъдимия  с техническо средство Дрегер Алкотест 7510 с ф. № ARBA 0177.Апаратът отчел съдържание на алкохол в кръвта 1,76 на хиляда, поради което на подсъдимия  бил издаден талон за медицинско изследване ,но в указаното в талона време същият не се явил в ЦСМП-Я. да даде кръв.

От  приложения по делото списък от 23.11.2015г.е видно, че техническото средство-дрегер, с който е бил изпробван подсъдимия за алкохол, е проверен и е годен до  23.05.2016г.

            Горната фактическа обстановка съдът установи  частично от обясненията на подсъдимия, от показанията на свидетелите Б., Г., Ж. и М. ,както и от приложените и приобщени ,чрез прочитането им по реда на чл.283 от НПК писмени доказателства-  АУАН, талон за медицинско изследване, наказателни постановления, справки за нарушител, за съдимост  и решение на РС-С.

Основно средство за защита на подсъдимия е правото му да дава обяснения по обвинението. Обясненията на подсъдимия  са доказателствено средство, но и средство на защита, което той упражнява по свое усмотрение. Както бе посочено, подсъдимият  дава обяснения по повдигнатите му с обвинителния акт обвинения. Защитната му позиция се базира на оспорване на обективната и субективната съставомерност на  деянията.Така например  в проведеното на  13.06.2016г.- съдебно заседание подсъдимия   дава обяснения ,че  автомобила на приятелката му е бил аварирал и тя го е  помолила да отстрани повредата.Около 04.15 той е бил до автомобила, който бил паркиран до магазин за моторни масла.Същият нямал бензин, давел се,той се мъчил да  го запали.Не бил запалил автомобила когато полицаите минали покрай него.Отстранил аварията и в този момент полицаите му подали сигнал  за спиране   като му махнали със „стоп палка“.Той бил в автомобила ,но като видял ,че са полицаи побягнал.

Съгласно чл. 55, ал. 1 от НПК обвиняемият има право да дава такива обяснения, каквито намери за нужно, т.е. законодателят го е освободил от задължението да говори истината. Затова достоверността на обясненията му относно фактите от предмета на доказване следва да се оценява в светлината на всички други доказателства и доказателствени средства, възприети от съда непосредствено. В настоящия случай съдът не  кредитира обясненията на подсъдимия в частта, относно обстоятелствата, че същият не е управлявал автомобила, тъй като противоречат на заявеното от свидетелите Б., Г.  и Ж. досежно неговите действия.За да не ги кредитира съдът взе предвид ,че съдържат  и вътрешни противоречия. Така например   от една страна подсъдимият  сочи  ,че автомобилът  нямал бензин, давел се при опита  му да запали и същият не е бил запален когато  покрай него са преминали полицаите, но от друга страна твърди ,че е отстранил аварията , което означава ,че е привел в работен режим двигателя му. Опровергаващо защитната му теза е и заявеното ,че полицаите  му подали сигнал за спиране ,като му махнали със „стоп“ палка, което на свой ред означава ,че автомобилът му не е в бил покой ,а в движение. С оглед на изложеното по горе съдът отказа да приеме обясненията на подсъдимия  ,че не е управлявал автомобила  като счете  същите са вид защитна реакция  и се дължат на стремежа  на последния да оневини собственото си виновно поведение.

Съдът изцяло кредитира показанията на  свидетелите Б., Г. ,Ж. и М., защото са логични ,  непротиворечиви и по делото няма данни,които да създават съмнения относно тяхната обективност и безпристрастност или да сочат на наличие на мотив да набедят подсъдимия за престъпление ,което не е извършил.Показанията на първите трима свидетели са еднопосочни ,че на инкриминираната дата забелязали движението на приближаващия автомобил, който се движил  необичайно  бавно ,което наложило и да бъде спрян за проверка.Свидетелите са категорични ,че подсъдимият е бил водача на автомобила ,като  направил опит  да избяга, но бил настигнат и задържан.Безспорно също така от показанията им се установява  ,че при проведените разговори у тях възникнали съмнения за употреба на алкохол, поради което на място за  изпробване с техническо средство бил повикан състав на дежурен патрул свид. М. и И.Е. Същите извършили проверка с Алкотест Дрегер, надлежно калиброван и технически годен , който установил стойност от 1.76 промила, за което на водача би съставен и АУАН  .

            Съдът   кредитира показанията на   свид. Т. само в частта  ,че е собственик на процесния автомобил.В останалата част показанията й не следва да се кредитират,доколкото не съответстват на  останалите свидетелски показания и доколкото тя е заинтересована от изхода на делото,тъй като живее на съпружески начала със подсъдимия.

           Въз основа на така установената фактическа обстановка ,съдът прави следните правни изводи:

Подс.И. е осъществил както  от обективна ,така и от субективна страна всички признаци от състава на престъплението по чл.343б,ал.2 ,вр.ал.1 от НК, тъй като на 29.01.2016 г., около 04:15 часа, в гр. Я., по ул. А., до дом № ***, е управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка „Фолксваген Голф“, с peг. № У 9532 АВ, с концентрация на алкохол в кръвта си над 0,5 на хиляда, а именно 1,76 на хиляда, установено по надлежния ред с техническо средство Дрегер Алкотест 7510 с фабр. № ARBА 0177, преминал последваща проверка на 26.11.2015г., след като е осъден с влязла в сила присъда - Споразумение № 140/24.06.2014 г. по НОХД № *** на PC – Я., влязло в сила на 24.06.2014 г.

От обективна странаподс.И. е управлявал МПС след употреба на алкохол с концентрация на алкохол в кръвта си над 0,5 на хиляда, а именно 1,76 на хиляда, след като е бил осъждан за престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК и е налице влязла в сила присъда, за която не е реабилитиран.На съдебното следствие безспорно се установява размерът на алкохолната концентрация, тъй като е бил  извършен съобразно разпоредбите на Наредба № 30 от 27 юни 2001 г. за реда за установяване на употребата на алкохол или друго силно упойващо вещество от водачите на МПС.

Деянието е и субективно съставомерно. Подсъдимият е съзнавал противоправността му. Съзнавал е, че поема управлението на МПС на процесната дата след употребата на алкохол, без да е имал конкретна представа за степента на алкохолно опиянение. Знаел е, че към тази дата е осъден със стабилен съдебен акт за същото по вид престъпление - по чл. 343б ал.1 от НК. Съзнавал е последиците от деянието си, искал е настъпването им.

Аналогични, тоест - за съставомерност са и изводите на съда за обвинението по чл. 343 в, ал.2 от НК, тъй като на 29.01.2016 г., около 04:15 часа, в гр. Я., по ул. А., до дом***, е управлявал моторно превозно средство - лек автомобилФолксваген Голф“, с peг. № У 9532 АВ, без да притежава съответно свидетелство за управление на моторно превозно средство, в едногодишен срок от наказването му по административен ред за такова деяние с НП № 14-0804-001580/19.09.2014 г. на Началник сектор „ПП“ при ОДМВР – С., влязло в сила на 13.05.2015 г., за управление на МПС без съответно СУМПС.

Подсъдимият никога не е придобивал правоспособност за управление на МПС,  респ. не му е издаван и не удостоверяващ такава правоспособност документ.До датата на деянието с 3 наказателни постановления е бил санкциониран по административен ред за управление на МПС без СУМПС - по чл. 177, ал.1, т.2  от ЗДвП, като наказателно постановление №14-0804-001580/19.09.2014г по описа на МВР-С. е влязло в сила на 13.05.2015.Така, че поемайки управлението на автомобила напълно е съзнавал, че е бил наказван с административно наказание за управление на МПС като неправоспособен водач. През същата 2015г. има и присъда, с която е признат за виновен и е осъден на пробация за престъпление по чл. 343в от НК.  Въпреки това е управлявал автомобила , съзнавайки противоправността на деянието си, последиците му, чието настъпване е искал.

Относно вида  и размера на наложените наказания, съдът взе предвид следното:

При определяне на полагащите му се наказания се съобрази високата обществена опасност и на двете престъпления и на техния автор, отчетена на базата на установеното престъпно поведение ,което е в противоречие с нормите на ЗДвП,, гарантиращи сигурността и безопасността на участниците в движението по пътищата.

През 2011г. подсъдимият е предаден на съд за престъпление по чл.325 от НК, като е освободен от наказателна отговорност по реда на чл.78а,ал.1 от НК.След освобождаването му от наказателна отговорност през месец октомври 2012г. подсъдимият е извършил престъпление по чл.194,ал.3 от НК, за което му е наложено наказание три месеца лишаване от свобода, отложено за изпитателен срок от три години.В рамките на  определения изпитателен срок на 27.03.2014г. подсъдимия е извършил престъпление по чл.343б.,ал.1, за което е осъден  със съдебно одобрено споразумение от 24.06.2014г. по НОХД № *** на пробация с продължителност на пробационните мерки по чл. чл.42 а ал.2, т.1, т.2, т.4 и т.6 от НК близо до  максимално предвидения срок.В срока на изтърпяване  на това наказание  на 13.02.2015г.подсъдимият отново е  бил спрян за  проверка като водач на процесното  МПС.За управлението на 13.02.2015г. и в рамките на едногодишния срок от санкционирането по административен ред като неправоспособен подсъдимия е предаден на съд и с  присъда по НОХД № ***. ,вл. в сила на 17.04.2015г. е осъден на  пробация, като съдът  е  определил комплекс от пробационни мерки с  продължителност, близка до максимално посочените  в чл.42а,ал.3 от НК  срокове.

Т.е. статистическия преглед на проявите  на  подсъдимия водят до извода ,че нито реализираната административно-наказателна, нито  реализираната наказателна отговорност под каквато и  да е форма/ приложен е чл. 78а,налагано е условно наказание  и  пробация/са постигали заложените от законодателя цели. Категорично и абсолютно липсва резултат от превъзпитателно въздействие.Подсъдимият не само не се е поправил и възпрял,  а последователно и безотказно е демонстрирал чувство за безнаказаност.Наред с тези обстоятелства, от значение  при определяне на наказанията  на подсъдимия е факта ,че са му налагани административни наказания и за отказ да бъде изпробван  за алкохол  , както и ,че в случая концентрацията на алкохол в кръвта му -1,76 промила, над два пъти надхвърля минимално изискуемата граница от 0,5 % промила и следователно обосновава и извод за по-висока степен на обществена опасност на деянието и дееца.

 Преценявайки тежестта на извършените престъпления, както и необходимостта наказанията за всяко от тях да допринесат целените промени в съзнанието на дееца и постигнат общопревантивен ефект, съдът прие, че справедливо наказание за подсъдимия е само максималното предвидено за всяко от извършените от него престъпления лишаване от свобода, респ. по отношение на престъплението по чл. 343б, ал.2 от НК - три години лишаване от свобода ,за  престъплението по чл. 343 в, ал.2 от НК  също  три години лишаване от свобода.

Наред с наказанието лишаване от свобода, съдът наложи на подсъдимия и кумулативно предвидените наказания глоба , а именно  в размер  на 1000 лв. за всяко  от извършените престъпления.Съдът не определи същите в максимално предвидения им размер, тъй като подсъдимия е безработен.

Доколкото и двете деяния се намират в съотношение на идеална съвкупност на основание чл. 23, ал.1 от НК съдът определи едно общо най-тежко наказание в размер на три години лишаване от свобода, и глоба в размер на 1000 лв..

На основание чл. 61 т.2 от ЗИНЗС се определи първоначален строг режим в затвор или затворническо общежитие от закрит тип за изтърпяване на определеното общо наказание.

На осн. чл.68,ал.1 от НК съдът приведе в изпълнение  наказанието от три месеца  “Лишаване от свобода” , наложено  на  подсъдимия със споразумение  по НОХД № *** на РС-С. ,тъй  като в изпитателния тригодишен срок подсъдимия е извършил престъплението по настоящото дело, за което , за което  му е наложено наказание “лишаване от свобода”,поради което  на основание чл.60,ал.1  и чл.61 т.2 от ЗИНС постанови същото да бъде изтърпяно в затвор или затворническо общежитие от закрит тип при първочанален строг режим.

Съдът не наложи на подсъдимия наказанието  по чл.343г ,вр. чл.37,т.7 от НК- лишаване от право да управлява МПС за престъплението по чл.343б,ал.2 от НК,изхождайки ,че същият е неправоспособен  водач и не може да бъде лишен от права ,които не притежава.

         

            По изложените мотиви съдът постанови присъдата си.                                                                         

                                                               

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: