Решение по дело №12101/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 263298
Дата: 21 май 2021 г.
Съдия: Елена Евгениева Маврова
Дело: 20171100112101
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 септември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

   РЕШЕНИЕ

    

гр.София, 21.05.2021 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 16 състав, в публичното съдебно заседание на двадесет и пети януари през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА МАВРОВА

                                                                       

при участието на секретаря Александрина Пашова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 12101 по описа за 2017 г. по описа на СГС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявени са искове с правно основание чл.226, ал. 1 от КЗ (отм).

Ищците А.Г.А., Г. А.А., чрез своя баща и законен представител А.Г.А. и М.К.Г. твърдят в исковата молба, че при пътнотранспортно произшествие на 11.08.2016 г. на км. 501.3, шосе Игуменица - Кипон, в района на гр. Ксанти, Гърция, причинено виновно от Д.К.К., като водач на лек автомобил „Хонда“, марка „Акорд“, с рег. № *******(самокатастрофирал), е починала Н.И.Г. – пътник в автомобила. Сочат, че за лекия автомобил е налице валидна застраховка „Гражданска отговорност“ за процесния автомобил.

В исковата молба се поддържа, че М.К.Г. е майка на починалата Н.И.Г., Г. А.А. е неин син, а А.Г.А. е живял във фактическо съжителство с починалата и е баща на общото им дете – Г.Г.А.. Поддържа се, че тримата били изключително близки с пострадалата, поради което нейната смърт им причинила непоправими мъка и страдания, които няма да преодолеят, докато са живи. Сочат, че смъртта на младатаН.Г., на 30 г. към датата на пътнотранспортното произшествие, представлява непоправима морална вреда за ищците, за която те не са обезщетявани. Поддържа се, че ответникът дължи обезщетение на ищците във връзка с вината на водача на гореописания лек автомобил, в който е пътувала пострадалата, евентуално в случай, че се установи, че причина за катастрофата е техническа неизправност или повреда на лекия автомобил, то ответникът също дължи обезщетение, с оглед разпоредбата на чл. 393, ал. 2, т. 3, т. 5 и т. 7 от Кодекса за застраховането.

Ето защо, молят съда да осъди З. „Б.И.“ АД, да заплати на всеки един от ищците А.Г.А., Г. А.А., чрез своя баща и законен представител А.Г.А. и М.К.Г., сума в размер на по   200 000 лв., представляваща обезщетение за причинени им неимуществени вреди при процесното пътнотранспортно произшествие, заедно със законна лихва от датата на деликта - 11.08.2016 г. до окончателното плащане.

Ответникът З. „Б.И.“ АД оспорва исковете по основание и размер, като твърди, че водачът на лек автомобил „Хонда“, марка „Акорд“, не е извършил непозволено увреждане, тъй като не е налице негово виновно противоправно поведение, във връзка с което да са настъпили сочените от ищците вреди. Твърди, че не е налице застрахователно правоотношение с него по отношение на гражданската отговорност на Д.К.К.. Счита размера на претендираните обезщетения за завишен.

Съдът, след като взе предвид доводите на страните и след оценка на събраните по делото доказателства, при спазване на разпоредбите на чл. 235 ГПК, намира следното:

От представената справка от сайта на Гаранционен фонд, се установява  наличието на застрахователно правоотношение с ответното дружество, по застраховка „ГО“, по отношение на процесния автомобил, по полица № BG/02/115002652337, със срок на покритие от 30.10.2015 г. до 29.10.2016 г.   

От препис – извлечение от акт за смърт № 0496 от 22.08.2016 г., издаден от община Казанлък, се установява че Н.И.Г. е починала на 11.08.2016 г.

Видно от удостоверение за наследници изх. № 118 от 08.11.2016 г., ищецът Г. А.А., е син на Н.И.Г.. От удостоверение за родствени връзки изх. № 177 от 19.01.2017 г. се установява, че Н.И.Г. е дъщеря на ищцата М. К.Г..

Съгласно заключението на съдебномедицинската експертиза, смъртта на Н.И.Г. е настъпила в резултат на тежка черепно-мозъчна травма (счупване на костите на черепа), предизвикана от пътнотранспортното произшествие на 11.08.2016 г. на кв. 501.3 на пътя Игуменица - Кипон.

Видно от заключението на изслушаната по делото автотехническа експертиза, най -вероятния механизъм на пътнотранспортното произшествие е следният:

Пътнотранспортното произшествие е настъпило на 11.08.2016 г. на магистрала Егнатия, свързваща Игуменица – Кипон, в района на гр. Ксанти, Гърция, на прав пътен участък. Магистралата се състои от две платна, разделени с разделителен остров и бетонна ограда, и  е предназначена за двупосочно движение на автомобили, като да всяка посока има по две пътни ленти и една аварийна. Лекият автомобил „Хонда“ се е движил по магистралата в дясната пътна лента, със скорост на движение 113 км./ч. Приближавайки към мястото на пътнотранспортното произшествие, автомобилът е преминал върху неравности на пътя, което е довело до разрушаване на връзката между кормилното колело на автомобила с предно дясно колело. Вследствие на изгубеното управление, автомобилът се е отклонил наляво, като е преминал върху лявата пътна лента и е напуснал платното за движение вляво. Последвал е удар с лявата странична част на автомобила в бетонната преграда.  След удара, автомобилът е продължил движението си надясно за посоката му, като е преминал през двете активни пътни ленти и аварийната вдясно, и  е достигнал до метална еластична ограда вдясно от пътя, като е реализирал с дясната си част удар с дясната си странична част в нея. След втория удар автомобилът се е установил вдясно от платното за движение, където е бил намерен при огледа. Според вещото лице инж. И.Т., от причина за настъпилото произшествие е техническа неизправност в окачването на предното му дясно колело, което е довело до изгубване на управлението на автомобила от водача му. При разпита му в съдебно заседание, вещото лице заявява, че в протокола за оглед е имало неравности на пътя и те са причина за откъсване на шарнирния болт на окачването на дясното колело, но същото не може да ги определи какви са, тъй като на снимките не ги е видял. В протокола за оглед е описано, че болтът е бил леко износен. Според вещото лице при неизправност на шарнира, при леко износване автомобилът може да се управлява и трябва водачът да е с опит, за да усети тази неизправност, получава  се чукане, шум при завой.

Свидетелят Д.К.К. (водач на лекия автомобил) заявява, че при прибирането им от почивка от Аспрофалта, Гърция, близо до гр. Ксанти, на посочената в исковата молба дата е катастрофирал. При преминаването на неравност на магистралата, колата е тръгнала вляво, той се е опитал да я изправи, но е усетил че няма контрол и е казал  на пътниците в автомобила – А.,Н.и детето им Г.А., да се държат здраво. Не може да отговори със сигурност далиН.е била с предпазен колан, но знае със сигурност, че Г. е бил, защото той помогнал да се сложи столчето с колана. Колата се  е ударила отпред вляво в бетонните ограждения на магистралата, после е тръгнала вдясно. Минала е покрай магистралата напречно и са се ударили в мантинелите и колата е спряла. Свидетелят сочи, че е в Гърция, е имало наказателно дело, което е приключило с присъда, признат е за невинен, защото причина за катастрофата и последвалата смърт е счупване на шарнир на носач отпред вдясно на автомобила. К. сочи, че автомобилът е минал технически преглед и не е имало никаква индикация, че има някакъв проблем.

В подкрепа на горния извод на съда, е представеното протокол и  решение № 538/2018 г. на Тричленния състав по средно - тежки престъпления на Първоинстанционен съд, гр. Ксанти, с което Д.К.К. е признат за невинен, за това че по непредпазливост, т.е. поради липса на внимание, което е следвало да обърне и е могъл да упражни, не е предвидил наказуемия резултат от неговото деяние с резултат да допринесе за смъртта на друго лицеН.Г., по - конкретно на 11.08.2016 г. в Ксанти, управлявайки лек автомобил с рег. номер № ******„Егнатия - Одос“ Игуменица - Кипи в посока от Игуменица към Кипи.

От  удостоверение за техническа изправност на пътно превозно средство, се установява че лекият автомобил Хонда“, марка „Акорд“, с рег. № *******е преминал преглед за техническа изправност на 26.10.2015 г., и подлежи на преглед на 26.10.2016 г.

При съвкупната преценка на събраните по делото доказателства, настоящият състав счита, не установява наличието на деликт, осъществен от водача на лекия автомобил, доколкото процесното пътнотранспортно произшествие не е в резултат на негови субективни действия, а поради обстоятелството, че в резултат на неравностите на пътя е разрушена връзката между кормилното колело на автомобила с предното дясно колело, довело да загубване на управлението му, т. е. касае се за случайно събитие по смисъла на чл. 15 НК.

При така установените факти съдът приема, че не е налице фактическия състав на чл. чл. 226, ал. 1 от КЗ (отм.) и в полза на ищците, не е възникнало вземане за застрахователно обезщетение за причинените им неимуществени вреди, представляващи страдания от загубата на близък човек, поради което не следва да бъдат обсъждани останалите предпоставки, обуславящи исковата претенция. Доводите на ищците, за приложение в случая на разпоредбата на чл. 393 КЗ, вр. чл. 50 ЗЗД, са ирелевантни с оглед установената фактическа обстановка в настоящето производство. Следователно, исковете за заплащане на застрахователно обезщетение, в размер на по 200 000 лв. за всеки от ищците А.Г.А., Г. А.А., чрез своя баща и законен представител А.Г.А. и М.К.Г., ведно със законната лихва, считано от 11.08.2016 г., следва да бъдат отхвърлени изцяло, като неоснователни изцяло.

Относно разноските:

На ответника, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК следва да бъдат присъдени направените разноски пред настоящата инстанция в общ размер на 14 600 лв., от които    200 лв.  разноски за възнаграждение за вещо лице и 14 400 лв. за възнаграждение за адвокат, съобразно представения договор и преводно нареждане от 19.03.2019 г. С оглед релевираното възражение за прекомерност от страна на ищците, съдът намира възражението за неоснователно, с оглед фактическата и правна сложност на делото, проведените съдебни заседания и обстоятелството, че претендираното възнаграждение е под минималния размер, с оглед цената на исковете, предвиден в НМРАВ.

Мотивиран от горното, Софийски градски съд,

 

                                                      Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ като неоснователни предявените искове по чл. 226, ал. 1 от КЗ (отм.), от А.Г.А., ЕГН **********, Г. А.А., ЕГН **********, представляван от своя баща и законен представител А.Г.А. и М.К.Г., ЕГН **********, с общ адрес: ***,  представлявани от адв. И.Й.,***, офис 4, срещу З. „Б.И.“ АД, ***,  за заплащане на всеки един от ищците на сума в размер на по 200 000 лв., представляващи застрахователно обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на смъртта на Н.И.Г., при пътнотранспортно произшествие, реализирано на 11.08.2016 г. на км. 501.3, шосе Игуменица - Кипон, в района на гр. Ксанти, Гърция, по вина на Д.К.К., чиято гражданска отговорност като автомобилист за вреди, причинени при управление на лек автомобил „Хонда“, марка „Акорд“, с рег. № *******към посочената дата е била застрахована при ответника, ведно със законната лихва, считано от 11.08.2016 г. до окончателното плащане.

ОСЪЖДА А.Г.А., ЕГН **********, Г. А.А., ЕГН **********, представляван от своя баща и законен представител А.Г.А. и М.К.Г., ЕГН **********, с общ адрес: ***,  представлявани от адв. И.Й.,***, офис 4, да заплатят на З. „Б.И.“ АД, ЕИК ******, на основание чл.78, ал.3 от ГПК разноски пред настоящата инстанция в общ размер на 14 600 лв.

Решението може да се обжалва с въззивна жалба пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                                               СЪДИЯ: