Решение по дело №224/2020 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 142
Дата: 11 август 2020 г. (в сила от 11 август 2020 г.)
Съдия: Росица Богданова Савова
Дело: 20201500500224
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 май 2020 г.

Съдържание на акта

 

                           Р    Е   Ш    Е     Н   И    Е   142

гр. Кюстендил, 11.08.2020 г.

 

                Кюстендилският окръжен съд, гражданска колегия, в открито заседание на петнадесети юли  две хиляди и двадесета година, в състав

                                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:         РОСИЦА САВОВА

                                                                                                   ЧЛЕНОВЕ:  ТАТЯНА КОСТАДИНОВА                                                                                                                                             КАЛИН ВАСИЛЕВ

 

при участие на секретаря Галина Кирилова, като разгледа докладваното от съдия Савова в. гр. д. №224 по описа за 2020 г. на КнОС и, за да се произнесе взе предвид :

 

 

                Й.З.З., с ЕГН **********, с адрес ***, чрез адв. М.Ч. – особен представител, обжалва решение № 780 от 19.12.2019 г., постановено от  Районен съд - Дупница по гр. дело №507/ 2018 г.

С оспорвания първоинстанционен съдебен акт ДнРС е признал за установено по отношение на въззивника Й.З.З.,  че дължи на „Теленор България“ ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. София, ж.к. Младост 4, Бизнес парк София, сграда 6, сумите по заповед за изпълнение на парично вземане възлизащи на 2 634.78 лв. главница по договор за услуги, ведно с лихва в размер на 551.37 лв. за периода от 10.10.2015 г. до 31.10.2017 г., както и законната лихва върху вземането от датата на депозиране на заявлението в съда – 06.11.2017 г. до изплащане на вземането; респ. Й.З.З., е осъден да заплати на „Теленор България“ ЕАД, ЕИК ***, сумата от 350 лв. деловодни разноски.

Въззивникът, чрез назначения особен представител, оспорва изцяло постановения от РС – Дупница съдебен акт,  релевирайки доводи за неговата недопустимост, алтернативно неправилност, поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила.

Иска се да бъде обезсилено решение № 780 от 19.12.2019 г., постановено по гр. дело №507 / 2018 г.на ДнРС и да се прекрати делото.Алтернативно, се прави искане за обезсилване на същото решение и за връщане делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд – Дупница или за отмяна на решението по гр. дело № 507 от 2018 г. като неправилно, необосновано и незаконосъобразно и вместо него да бъде постановено решение, с което да се отхвърли като неоснователен и недоказан предявеният иск за установяване на вземане на „Теленор България" ЕАД, срещу Й.З.З..

Във въззивната жалба се излагат следните доводи за недопустимост, респ. неправилност на обжалвания първоинстанционен съдебен акт:

На първо място обжалваното решение се приема за недопустимо, като се твърди, че първоинстанционният съд се е произнесъл по недопустимо искане.  В жалбата се изтъква, че е недопустимо в производството по чл. 422 ГПК да се въвежда ново основание за определения размер на иска (главница), каквото само по себе си представлява това по чл. 92 ЗЗД - за неустойка, което е включено в претендирания размер на главницата. Сочи, че никъде в заявлението на ищеца по чл. 410 ГПК не се претендира вземане от страна на дружеството за задължение за неустойка.

В условията на алтернативност във въззивната жалба се излагат доводи за неправилност на обжалваният съдебен акт. Приема се, че в нарушение на разпоредбата на чл. 146 ГПК, съдът не е изготвил и не е съобщил на страните доклад по делото и не е дал възможност да вземат становище по него. Сочи също така, че съдът не е разпределил ясно и недвусмислено доказателствената тежест за съответните твърдения от страна на субектите в производството. Изтъква се, че първоинстанционният съд не се е произнесъл по направените доказателствени искания и оспорвания с отговора по чл. 131 ГПК. Заключава се, че всичко това представлява съществено нарушение на процесуалните правила и води до ограничаване на правата на страните по делото, и до незаконосъобразност на постановения съдебен акт. Твърди се, че представените от ищеца фактури (осем на брой) своевременно са били оспорени като неподписани. Приема се , че доколкото те нямат и формална доказателствена сила, е  следвало да бъдат изключени като доказателства по делото. Освен това се твърди, че във фактурите с номера ********** от 25.06.2015 г., ********** от 25.08.2015 г. и ********** от 25.09.2015 г. е начислена неустойка, без да се сочи за кое именно неизпълнено задължение се следва тя.

Тази страна сочи, че ищецът е създал  препятствия за изготвянето на допусната и назначена от първоинстанциония съд съдебно-счетоводна експертиза.

 Излага се, че пред районния съд, в установения в закона срок са били оспорени приложените към исковата молба преписи от договори, споразумения, сертификати и общи условия; респ.направено е искане по чл.183 от ГПК.

Посочва се, че ищецът не е ангажирал доказателства за това, че е изпълнил задължението си по съответните договори, че е предоставил телекомуникационните услуги и вещите, предмет на договорите за мобилни услуги и договорите за лизинг.

Освен това се акцентира, че сертификатът  за пакетни услуги от дата 13.03.2014 г. не е подписан от ответника.

Поддържа се, че претендираната неустойката в размер на оставащите месечни абонаментни такси до края на срока на договора, е в нарушение на чл. 68г, ал.1 от ЗЗП, което прави клаузата за неустойка нищожна;респ.сочи нищожността на договорната клауза на чл. 2.2. от сертификат за пакетни услуги от 31.11.2013 г., произтичаща от нейната неравноправност.

Поддържа, че не става ясно как и за кои именно задължения ищецът е формирал главница в претендирания размер от 2634.78 лв., в която е включил и неустойка, без да сочи по кое именно облигационно правоотношение се дължи тя (главницата и включената в нея неустойка).

С оглед направените възражение и оспорвания, се иска на основание чл. 183 ГПК съдът да задължи ищеца да представи договорите, допълнителните споразумения и фактурите в оригинал със съответните последици при неизпълнение.

В  срока  по чл. 263, ал.1 от ГПК  е постъпил отговор от насрещната страна -  „Теленор България“ ЕАД, чрез пълномощника адв. С. К.. Оспорва се основателността на депозираната въззивна жалба и се моли за оставянето й без уважение. Първоинстанционното решение се приема за допустимо и правилно. В отговора се сочи, че в производството е доказана основателността на исковата претенция и същата правилно е уважена от районния съд, поради което се иска потвърждаване на обжалвания съдебен акт.

С отговора не се сочат доказателства и не се правят доказателствени искания.

По делото е постъпила и частна жалба от от адв. М.Ч., назначена за особен представител на Й.З.З., с ЕГН **********, срещу Определение № 230 от 19.02.2020г., постановено по гр. дело №507 от 2018 г.на ДнРС.

Поддържа се, че определението е недопустимо, неправилно и незаконосъобразно, постановено  при нарушение на процесуалните правила. Твърди се, че ищецът не е представил пред първоинстанционния съд списък на разноските по чл. 80 ГПК. Сочи, че единствената претенция за разноски е обективирана в исковата молба и се изразява в разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 300 лв. за производството по гр. д. № 507 от 2018 г. и заплатена държавна такса за образуване на същото.

Счита се, че при постановяване на обжалваното Определение № 230 от 19.02.2020 г. от Районният съд - Дупница е допуснато и друго нарушение на процесуалните правила, а именно не е спазено изискването, установено в разпоредбата на чл. 248, ал. 2 ГПК, тъй като съдът не е съобщил на насрещната страна за исканото изменение с указание за представяне на отговор в едноседмичен срок. Приема се, че по този начин са нарушени правата на представляваното лице, както и установените по императивен начин правила относно провеждането на съдебната процедура за изменяне на решението в частта му за разноски.

По същество иска да бъде обезсилено обжалваното Определение с № 230 от 19.02.2020 г. като постановено по процесуално недопустима молба. При условията на евентуалност се моли да бъде отменено обжалваното определение като неправилно и незаконосъобразно, постановено при съществени нарушения на процесуалните правила, като вместо него съдът постанови такова, с което да остави без уважение молбата на „Теленор България" АД.

С частната жалба не се сочат доказателства и не се правят доказателствени искания.

Кюстендилският окръжен съд счита, че въззивните жалби са допустими, доколкото същите са подадени в срок и от надлежна страна- чрез назначения й особен представител.

С оглед направените оплаквания във въззивната жалба и във връзка с исканията за представяне в оригинал на приложените в заверени от страната ксероксни копия, поддържано и в отговора на исковата молба, въззивният съд – при констатация за липса на надлежно разпределена доказателствена тежест , е указал на въззиваемата страна „Теленор България“ ЕАД, ЕИК ***, че доколкото доказателствената тежест е за същата /ищец в първоинстанционното произвоздство  по иска по реда на чл.422 ГПК/, следва да докаже при условията на пълно и главно доказване, че между страните са сключени валидни договори ,/ в т.ч. в посочените от ответника като неравноправни части / от вида на описаните в исковата молба , включително месечните такси за ползваните мобилни номера , наличие на сключен договор за лизинг, предоставяне на устройството за ползване на ответника по иска, договорената цена и лизингови вноски; наличието на условия за предсрочно прекратяване и неизплатената част от стойността на лизинговата вещ, наличие на клауза за договорна неустойка и начинът на изчисляване, и – предвид направеното в отговора на исковата молба искане,същата страна следва да представи писмени доказателства в такава насока, като е задължил „Теленор България“ ЕАД, ЕИК *** , на основание чл. 183 ГПК, да представи в оригинал: Договор за мобилни услуги от 26.07.2012 г. и общи условия към него; Допълнително споразумение от 06.07.2013 г.; Договор за мобилни услуги от 06.07.2013 г.; Договор за мобилни услуги от 27.08.2013 г.; Договор за лизинг от 27.08.2013 г. и общите условия към него; Договор за мобилни услуги от 21.11.2013 г.; Договор за лизинг от 21.11.2013 г. и общи условия към него; Сертификат за пакетни услуги от 21.11.2013 г.; Договор за мобилни услуги от 06.03.2014 г.; Сертификат за мобилни услуги от 13.03.2014 г. (неподписан от потребител); Договор за мобилни услуги от 17.04.2014 г.; Договор за лизинг от 17.04.2014 г. най-късно до първото по делото о.с.з.Въззивният съд е  указал на същата страна, че при неизпълнение, писмените доказателства ще бъдат изключени от материалите по делото.

В указания срок не са представени изисканите оригинали , респ.официално заверени преписи по см.на чл.183 ГПК.Не се излагат и доводи за приложимост на чл.184 ГПК относно изброените договори и сертификати.Предвид на това, съдът не може да обсъжда същите, поради изключването им от доказателствения материал, което е сторено в открито с.з.на 15.07.2020г.

 При това положение следва да се приеме, че същите договори за мобилни услуги между страните, както и допълнителното споразумение, не  съществуват  физически като документи, съответно не се установява съдържанието на такива, от което да бъде извлечено какви задължения и в какъв размер е имал ответникът по същите, предмет на исковата претенция.Не става ясен и начинът на формиране на претендираната сума още и поради обстоятелството, че е посочена сума като главница, която включва както абонаментна такса, така и неустойка и пр.

Макар да съществува възможността  правоотношение с подобно съдържание да е възникнало между страните, то съгласието между същите по съществените му елементи следва да се докаже при условията на пълно и главно доказване, което в случая не е сторено и с представените от ищеца, но неподписани от ответника и оспорени от него фактури.

Доколкото доказателствената тежест е разпределена изрично и с определение на въззивния съд от 12.06.2020г.,и, както се посочи, е възложено в тежест на ищеца да докаже при условията на пълно и главно доказване, че между страните са сключени валидни договори ,/ в т.ч. в посочените от ответника като неравноправни части / от вида на описаните в исковата молба , включително месечните такси за ползваните мобилни номера , наличие на сключен договор за лизинг, предоставяне на устройството за ползване на ответника по иска, договорената цена и лизингови вноски; наличието на условия за предсрочно прекратяване и неизплатената част от стойността на лизинговата вещ, наличие на клауза за договорна неустойка и начинът на изчисляване, и при липса на ангажиране на други доказателства следва да се приеме, че исковите претенции  не са доказани и подлежат на отхвърляне.С оглед на това атакуваното решение на ДнРС, с което същите са уважени,  ще бъде отменено.

При горния изход на спора, на отмяна подлежи и определение от 19.02.2020г., с което първоинстанционният съд е изменил решението си в частта за разноските, присъждайки такива в полза на ищеца / сега въззиваема страна / „Теленор България“ ЕАД, като молбата на тази страна ще бъде оставена без уважение.

Воден от изложеното, Кюстендилският окръжен съд

 

                                                                              Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ изцяло решение № 780 от 19.12.2019 г., постановено по гр. дело №507/ 2018 г. Районен съд - Дупница , както и определение №230, постановено на 19.02.2020г. по същото гр. дело №507/ 2018 г.на РС-Дупница, и ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВИ:

ОТХВЪРЛЯ предявения от  „Теленор България“ ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. София, ж.к. Младост 4, Бизнес парк София, сграда 6 , против  Й.З.З., с ЕГН **********, с адрес ***, иск по чл.422 ГПК за признаване за установено спрямо ответника З., че дължи на „Теленор България“ ЕАД, ЕИК ***, следните вземания по заповед за изпълнение на парично задължение по ч.гр.дело  2315/2017г.на ДнРС:  сума  в размер  на 2 634.78 лв. главница по договор за услуги, която сума е претендирана като цена на ползвани услуги, абонаментни такси и начислени неустойки, а също и предсрочно изискуеми лизингови вноски, сума в размер на 551.37 лв. , претендирана като обезщетение за забава в размер на законната лихва за периода от 10.10.2015 г. до 31.10.2017 г., както и законната лихва върху вземането от датата на депозиране на заявлението в съда – 06.11.2017 г. до изплащане на вземането.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането по чл.248 ГПК на „Теленор България“ ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. София, ж.к. Младост 4, Бизнес парк София, сграда 6, за изменение на  решение № 780 от 19.12.2019 по гр.дело №№507/ 2018 г.на РС-Дупница  в частта за разноските, обективирано в молба вх.№ 918 от 22.01.2020г.по описа на ДнРС.

 Настоящото решение не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                                      Председател:

 

 

                                                                              Членове:1.

 

 

                                                                                               2.