Определение по дело №96/2019 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 април 2019 г. (в сила от 10 юли 2019 г.)
Съдия: Детелина Кръстева Бозукова Ганева
Дело: 20197220700096
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

№ …

 

гр. Сливен, 09. 04. 2019 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в закрито заседание на девети април,  две  хиляди  и  деветнадесета  година,  в  състав:

 

                       АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪДИЯ:  Детелина Бозукова

 

            Като разгледа докладваното от административния съдия административно дело № 96 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, съобрази  следното:

 

            Производството по делото е образувано по жалба от И.Р. *** подадена против Решение на Съвета на КолежСливен при Технически университетСофия, взето по протокол № 1/07.02.2019 г., с което е извършена промяна в аудиторната заетост на академичния състав на Секцията по автотранспорт, текстил и дизайн в Колеж Сливен за учебната 2018/2019 г., приета с протокол № 9/11.10.2018 г. на основание чл.53 ал.2 т.13 от Правилника за устройство и дейността на ТУ София. В жалбата и уточнението към нея от 25.03.2019 г. се твърди, че решението на Съвета на Колеж Сливен представлява акт на орган на управление на висшето училище – ТУ София, който подлежи на обжалване на основание чл.38 от Закона за висшето образование. Заявено е искане оспореното решение да бъде отменено.

Видно от доказателствата по делото, с Решение от заседание на Съвета на  КолежСливен към Технически университет /ТУ/ – София, взето по Протокол № 1 от 07.02.2019 г., е прието предложение на ръководител секция „АТД“ за възлагане на учебно натоварване за летен симестър за учебната 2018/2019г. Решението е взето след прието учебно натоварване на преподавателите от Секция “Автотранспорт, текстил и дизайнна КолежСливен за летен семестър на учебната 2018/2019 г. и след като е възложено учебно натоварване на хоноруваните преподаватели и лекции на нехабилитирани щатни преподаватели за летен семестър на учебната 2018/2019г.

По делото на 03.04.2019 г. е депозирано становище от д. на Колеж Сливен към ТУ София и пр. на Съвета на Колежа, в което са изложени съображения за недопустимост на подадената жалба. Представена е преписката по оспореното решение. Претендират се разноски.

 Настоящият съдебен състав, след като съобрази подадената жалба и уточнението към нея, становището на д. на Колеж Сливен към ТУ София и събраните доказателства, счита, че разглеждането на жалбата е процесуално недопустимо, поради липса на административен акт, който да подлежи на съдебен контрол, по следните съображения:

Съгласно чл. 53, ал. 6 от Конституцията на Република България, Държавата упражнява контрол върху училищата. Една от формите на контрол е предвидена в чл. 38 от Закона за висшето образование /ЗВО/ – актовете на органите за управление на висшето училище могат да се обжалват пред съда по реда на Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Създадената правна възможност за обжалване по реда на АПК е средство за защита срещу административни актове актове, издавани от органите на управление на висшите училища, когато те действат в качеството си на административен орган по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на АПК.

Предмет на оспорване в настоящото производство е решение от заседание на Съвета на Колеж Сливен към ТУ – София, с което е извършена промяна в аудиторната заетост на академичния състав на Секцията по автотранспорт, текстил и дизайн в Колеж Сливен за учебната 2018/2019 г., като е прието учебно натоварване на преподавателите от секцията и е възложено учебно натоварване на хоноруваните преподаватели и лекции на нехабилитирани щатни преподаватели за летен семестър на учебната 2018/2019 г.

Настоящият съдебен състав намира, че процесното решение не е административен акт и не е издадено от орган за управление на висшето училище по смисъла на чл. 24, ал. 1 от ЗВО, съгласно който органите за управление на висшето училище са само Общо събрание, академичния съвет и ректорът.

Колежът е основно звено на висшето училище /чл. 26г, ал. 1 от ЗВО/. Органи за управление на колежа са общото събрание, съветът на колежа и неговият директор /чл. 26г, ал. 2 от ЗВО/. Структурата на колежа и функциите на неговите органи за управление се определят в правилника за дейността на висшето училище /чл. 26г, ал. 4 от ЗВО/. В Правилника за устройството и дейността на ТУ – София е предвидено, че: Правомощие на Съвета на Колежа е да контролира учебната натовареност на членовете на академичния състав в съответствие с приетите от Академичния съвет нормативи /чл. 53, ал. 2, т. 13/; Учебната дейност, предвидена в учебните планове, се възлага на лицата по чл. 119 /хабилитиран научно-преподавателски и научно-изследователски състав, заемащ академичните длъжностидоцент” и „професор”, нехабилитиран научно-преподавателски и научноизследователски състав, заемащ академичните длъжностиасистент” и „главен асистент”, и нехабилитирани лица/, от катедрените съвети, а на лицата по чл. 121 /хонорувани преподаватели/ и чл. 124 /учени и преподаватели от страната и чужбина като гост-преподаватели/ – от съвета на основното звено по предложение на катедрените съвети /чл. 125, ал. 1/; Изнасянето на лекции се възлага на хабилитирани лица или по изключение на нехабилитирани лица с научно-образователна степендоктор” с решение на съвета на основното звено, където се четат учебните дисциплини /чл. 125, ал. 2/.

От анализа на цитираните разпоредби от ЗВО и от Правилника за устройството и дейността на ТУ – София, се налага извод, че предвидената в учебните планове учебна дейност се възлага съответно от катедрените съвети и от съвета на основното звено по предложение на катедрените съвети. Когато възлага учебна дейност, катедреният съвет или съответно съветът на основното звено действа не като административен орган по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на АПК, а като орган на висшето училище за ръководство на учебната дейност. Оспореното в настоящото производство решение на Съвета на Колежа Сливен не е взето от орган за управление на висшето училище по смисъла на чл. 24, ал. 1 от ЗВО / висшето училище в случая е ТУ София/ и не е административен акт. Оспореното решение представлява вътрешнослужебен акт, който не засяга административни права и не поржада административни задължения за оспорващия. Единствено по определение от чл.38 от ЗВО актовете на органите на управление на висшето училище могат да се обжалват пред съд. Няма правна норма, която да определя начина на преподаване на една учебна дисциплина. Напротив, в чл. 20 от ЗВО законодателят изрично е приел, че е въпрос на академична свобода преподаването, обучението, творческите изяви във висшето училище. Въпрос на целесъобразност, определена в рамките на съответната професионална структура, е дали, как и от кого да се преподава определена специалност. В случая е взето решение в рамките на академичното самоуправление на висшето училище, което академично самоуправление, съгласно чл. 21, ал. 1, т. 3 и т. 4 от ЗВО, се изразява в самостоятелно определяне на научно-преподавателския състав и в самостоятелно разработване и изпълнение на учебни планове.

С оглед на гореизложеното, настоящият съдебен състав счита, че не е налице годен предмет на обжалване, поради което жалбата е недопустима и като такава следва да се остави без разглеждане, а образуваното съдебно производствода се прекрати.

Съгласно практиката на ВАС, на страните, които с поведението си не са предизвикали образуването на съдебното производство, винаги се дължат разноски по арг. от чл.78 ал.4 от ГПК вр. с чл.144 от АПК. В случая от Д. на Колежа Сливен се претендират разноски в размер на 500 лева за адвокатски хонорар, за което са представени съответни доказателства. Разноските следва да се възложат в тежест на жалбоподателя И.Р..

 Воден от гореизложеното и на основание чл. 159, т. 1 от АПК, Административен съдСливен

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

 

       ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на И.Р. ***, подадена против Решение на Съвета на КолежСливен при Технически университетСофия, взето по протокол № 1/07.02.2019 г., с което е извършена промяна в аудиторната заетост на академичния състав на Секцията по автотранспорт, текстил и дизайн в Колеж Сливен за учебната 2018/2019 г. приета с  протокол № 9/11.10.2018 г. на основание чл.53 ал.2 т.13 от Правилника за устройство и дейността на ТУ София, като недопустима.

 

        ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 96/2019 г. по описа на Административен съдСливен.

 

      ОСЪЖДА И.Р. ***, ЕГН ********** да заплати на Колеж Сливен към ТУ Сливен  съдебно - деловодни разноски в размер на 500 /петстотин/ лева.

 

 Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховен административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

                                                    

 

                                                                  АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪДИЯ: