Решение по дело №2876/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1640
Дата: 9 септември 2019 г. (в сила от 24 октомври 2019 г.)
Съдия: Стояна Илиева Илиева Станева
Дело: 20193110202876
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 юни 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

                                                              

                                                           №1640/9.9.2019г.

                                   Година 2019                             Град Варна

 

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                 четиридесет и пети състав

На  девети септември                                        Година две хиляди и деветнадесета

В публично заседание в следния състав:

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТОЯНА ИЛИЕВА

Секретар : Маргарита Стефанова

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 2876  по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано  по жалба на М.И.М. с ЕГН ********** ***.03.2019 год. на зам. директор на ТД на НАП Варна, с което за  нарушение на чл.38,ал.1,т.1 от ЗСч на осн. чл.74,ал.1 от ЗСч на представляваното от него дружество „ С.Т.6.“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление *** е наложена имуществена санкция в размер на 200 лева.

            С жалбата се иска отмяна на НП, като се твърди, че същото е незаконосъобразно, тъй като жалбоподателя не могъл да установи кой е неговия счетоводител и защо не бил изпълнил задълженията си по закона за счетоводството. Посочва се, че жалбоподателя е социално слаб и не е в състояние да изхранва семейството си, както и че било злоупотребено с неговата личност. Твърди се, че е злоупотребено с името му.

В съдебно заседание жалбоподателя, редовно призован,  се явява лично,моли за отмяна на НП като твърди, че няма никакво участие във въпросната фирма и в управлението и, не знае кой е счетоводителя, както и че е злоупотребено с личните му данни.

            Въззиваемата страна , редовно призована, в съдебно заседание се представлява от гл юк Николова , която моли съда да потвърди НП изцяло и по размер.

            Актосъставителят , редовно призован, взема становище по жалбата и поддържа направените констатации в съставения АУАН.

Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното наказание, прави следните изводи:

            От фактическа страна:

            На 28.08.2018 г. в ТД на НАП Варна, при извършена от страна на И.С.Д., инспектор по приходите в ТД на НАП Варна проверка в база данни на НАП и Агенция по вписванията-Търговски регистър установила, че „ С.Т.6.“ ЕООД, ЕИК ********* в качеството и на задължено лице не е изпълнила задължението си да публикува чрез подаване на заявление за вписване и представяне за обявяване в Агенцията по вписванията –Търговски регистър на годишния  финансов отчет за 2017 год. в законоустановения срок – до 02.07.2018 год..

„ С.Т.6.“ ЕООД, ЕИК ********* е подало ГДД по чл.92 от ЗКПО за 2017 год. с вх. № 0300И0505180/28.03.2018 год., съгласно която за 2017 год. е отчело общо приходи в размер на 21929,99 , в т.ч. нетни продажби в размер на 21929,99 и общо разходи в размер на 17415,84 лв.

Видно от подадената ГДД по чл.92 за отчетната 2017 год. „ С.Т.6.“ ЕООД, ЕИК *********  е осъществявала дейност съгласно ЗСч.

 Констатираното дало основание на св. Д. да състави  АУАН № F418017/05.10.2018 год., в който отбелязала, че към датата на съставяне на акта „ С.Т.6.“ ЕООД, ЕИК *********  не е подало заявление за вписване и представяне за обявяване в Агенцията по вписванията – Търговски регистър, изискващия се по ЗСч годишен финансов отчет по реда на чл.38, ал.1,т.1 от ЗСч за 2017 год.

Актът бил съставен в отсъствието на нарушителя на осн. чл.40,ал.2 от ЗАНН.

След съставяне на акта, органите на администрацията предприели действия по връчване на АУАН /покани, изпратени по пощата, протоколи, изготвени при  посещения на адреса на дружеството/, при които жалбоподателят М. не  е бил открит.

На 18.12.2018 год., административно-наказателно производство е било спряно на основание чл. 43, ал. 6 ЗАНН.

АУАН е връчен на жалбоподателя на 05.03.2019 год..

 В срока по чл.44,ал.1от ЗАНН не са направени възражения.

Въз основа на така съставения акт АНО, издал НП № 418163/418017/13.03.2019 год., с което за  нарушение на чл.38,ал.1,т.1 от ЗСч на осн. чл.74,ал.1 от ЗСч наложил на „ С.Т.6.“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление ***, представлявано от М.И.М. имуществена санкция в размер на 200 лева.

           Разпитан в хода на съдебното производство в качеството на свидетел,актосъставителя Д. потвърждава констатациите в акта за установяване на административно нарушение. Посочва, че направила справка в информационния масив на ТД на НАП Варна и в  Търговския регистър , като при справката в Търговския регистър установила,че не е бил подаден годишен финансов отчет.

Акта бил съставен в отсъствие на нарушителя, които надлежно е бил поканен.

Съдът  кредитира показанията на свидетелката, тъй като ги намери за обективни, безпристрастни, последователни и непротиворечиви.

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на събраните по делото гласни доказателства: показанията на св.Д., дадени в хода на съдебното следствие, и от приложените по делото писмени доказателства  прочетени и приети от съда по реда на чл.283 от НПК.

От правна страна:

Жалбата е депозирана от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено атакуваното НП, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение. Поради това жалбата е допустима и следва да бъде разгледана.

 АУАН и издаденото въз основа на него НП  са съставени в сроковете по чл.34,ал.1 и 3 от ЗАНН.

НП е издадено от компетентен орган – зам. директор на ТД на НАП Варна,  съгласно приложената Заповед № ЗМФ -610/03.07.2017 г. на Министъра на финансите, като АУАН също е съставен от компетентно лице.

АУАН е съставен при условията на чл.40,ал.2 от ЗАНН в отсъствие на  нарушителя .  

 Съгласно чл.38, ал.1, т.1 от ЗСч, всички търговци по смисъла на Търговския закон публикуват годишния финансов отчет, консолидирания финансов отчет и годишните доклади по глава седма, приети от общото събрание на съдружниците или акционерите или съответния орган – чрез заявление за вписване и представяне за обявяване в търговския регистър, в срок до 30 юни на следващата година.

Съгласно чл.16, ал.1, т.4 от ЗСч, ръководителят на предприятието отговаря за съставянето, съдържанието и публикуването на финансовите отчети и на годишните доклади, изисквани по този закон.

Съгласно §1, т.24 от ДР на ЗСч, „ръководител на предприятие“ е лице или лица, които лично ръководят предприятието в качеството си на собственици, управители или упълномощени с договор, които носят отговорност за цялата икономическа дейност на предприятието пред собственика или собствениците – акционерите, съдружниците, пред местното самоуправление или пред държавата.

Безспорно е установено , а и не се оспорва от страните, че „ С.Т.6.“ ЕООД, ЕИК *********   е търговец по смисъла на  чл.1, ал.2 от Търговския закон.

От обективна страна изпълнителното деяние се изразява в бездействие и е на просто извършване, т.е. не се изисква настъпването на каквито и да било съставомерни последици, а отговорността на юридическото лице ,,търговец” е обективна и не се изследва наличието и липсата на вина.  

Доколкото от доказателствата по делото се установява, че дейността на дружеството не е прекратена по предвидените в Търговския закон начин и ред, както и че не са налице изключенията, предвидени в чл.38, ал.9 от ЗСч, то за него не е отпаднало задължението по чл.38, ал.1, т.1 от ЗСч .

 Нарушението е формално, с изтичането на законоустановеният срок, същото е осъществено.

Видно от приложена по делото справка от Търговския регистър е, че жалбоподателясе явява управител на дружеството, поради което попада в обхвата на нормата на пар.1, т.24 от ДР на ЗСч,т.е. има качеството на ръководител на предприятието и на осн.чл.16,ал.1,т.4 от ЗСч отговаря за съставянето, съдържанието и публикуването на финансовите отчети и на годишните доклади, изисквани от този закон, респ.  за нея е съществувало задължението по чл.38, ал.1,т.1 от ЗСч до 30 юни на следващата година да публикува ГФО.

Състава на съда не приема направените от жалбоподателя възражения, че е социално слаб и е било злоупотребено с името му.

Наличието на действащо търговско дружество, което е подало ГДД по чл.92 от ЗКПО, съгласно която за 2017 год.е реализирало общо приходи в размер на 21,929,99 лв. не може да убеди съда в наличието на затруднено финансово положение. На следващо място жалбоподателя не представя доказателства, че за времето от 05.03.2019 год. до датата на съдебно заседание е предприел действия, с които да уведоми РП Варна, че има злоупотреба с личните му данни, с оглед правната възможност на чл.155,т.2 от ТЗ.

Неизпълнението на задължението по чл. 38 от ЗСч се санкционира от нормата на чл. 74 от ЗСч, според ал.1 на която "който е задължен и не публикува финансов отчет в сроковете по чл. 38 се наказва с глоба в размер от 200 до 3000 лв., а на предприятието се налага имуществена санкция в размер от 0, 1 до 0, 5 на сто от нетните приходи от продажби за отчетния период, за който се отнася непубликуваният финансов отчет, но не по-малко от 200 лв.".

Размерът на санкцията е съобразен с разпоредбата на чл.27 ал.2 от ЗАНН, който е минималният предвиден от законодателя за този вид административно нарушение, поради което съдът намира, че е правилно и законосъобразно определен от административнонаказващия орган.

Съдът намира, че липсват предпоставки за приложение на чл.28 ЗАНН, доколкото случаят не е маловажен. Самото нарушение по своя характер е формално и за неговата съставомерност не се изисква настъпване на определен вредоносен резултат. Същото не се отличава от останалите нарушения от този вид, за да се приеме че обществената му опасност е явно незначителна. При липсата на данни за изпълнение на задължението въобще, както и други смекчаващи обстоятелства, извършеното не може да се квалифицира като маловажен случай.

Поради това и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН Съдът

 

 

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА  НП № 418163/418017/13.03.2019 год. на зам. директор на ТД на НАП Варна, с което на „ С.Т.6.“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление ***, представлявано от М.И.М. с ЕГН ********** *** за  нарушение на чл.38,ал.1,т.1 от ЗСч на осн. чл.74,ал.1 от ЗСч   е наложена имуществена санкция в размер на 200 лева.

 

Решението подлежи на касационно обжалване в 14 дневен срок от съобщаване на страните за изготвянето му  пред  Административен съд ,гр. Варна.

 

 

 

                                                                       СЪДИЯ в РС ВАРНА: