Решение по дело №2935/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 138
Дата: 31 януари 2020 г.
Съдия: Веселин Валентинов Енчев
Дело: 20197040702935
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 138            /31.01.2020 година, град Бургас

 

Административен съд - Бургас, на тридесети януари две хиляди и двадесета година, в публично заседание, в състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Даниела Драгнева

                                                    ЧЛЕНОВЕ:      Веселин Енчев

                                                Димитър Гальов

 

при секретар И. Л. и прокурор А.Ч.

разгледа докладваното от съдия Енчев КНАХД № 2935/2019 година

 

Производството по чл. 63 ал. 1 от ЗАНН във връзка с глава дванадесета от АПК.       

Образувано е по касационна жалба от М.А.В. с ЕГН ********** ***, чрез адвокат И.А. ***, против решение № 1275/22.10.2019 година по н.а.х.д. № 3159/2019 година на Районен съд – Бургас (РС), с което е потвърдено наказателно постановление № Е - 383/11.06.2019 година на кмета на Община Бургас (НП).

С НП, за нарушение на чл. 177 ал. 1 т. 3 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВМД), на основание чл. 428 от ЗВМД, на М.В. е наложено административно наказание “глоба” в размер на 100 лева.

Касаторът оспорва решението. Твърди, че РС не е отчел обстоятелството, че нормата, посочена като нарушена, съдържа две хипотези, а наказващият орган не е определил коя от тях приема за относима към описаното изпълнително деяние, като по този начин правото на защита на В. е било засегнато до степен да не е в състояние да разбере за какво именно нарушение е наказана, т.е. допуснато е съществено процесуално нарушение в производството по налагане на наказанието. Изтъква, че наказващият орган е е взел предвид възраженията срещу АУАН, а е следвало да проведе разследване – съществено процесуално нарушение, което също не е било взето предвид от РС. Сочи, че са налице предпоставките за приложение на чл. 28 от ЗАНН.

Иска отмяна на решението на РС и на  НП.

Ответникът не изразява становище по жалбата.

Прокурорът пледира неоснователност на жалбата.

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок и от надлежна страна.

Разгледана по същество, тя е  неоснователна.

С НП В. е санкционирана за това, че на 27.05.2019 година, при извършена проверка, е установено, че в град Бургас, в Приморски парк, разхожда женско куче порода „смес“ (sic) на видима възраст около четири години, без на кучето да е поставен повод.

РС е потвърдил НП, като е приел, че нарушението е доказано.

Настоящият касационен състав споделя мотивите на РС.

Съгласно чл. 177 ал. 1 т. 3 от ЗВМД, забранява се извеждането на кучета без повод, а на агресивни кучета - и без намордник. Според чл. 428 от ЗВМД, който наруши забрана по чл. 177 ал. 1 т. 3 или 4, се наказва с глоба в размер 100 лева.

В конкретния случай, касаторът В. е установена да разхожда куче „без поставен повод“ и това изрично е записано както в АУАН, така и в издаденото НП. Словесното описание на нарушението напълно съответства на забраната, установена чл. 177 ал. 1 т. 3 от ЗВМД за разхождане на кучета без повод. Никъде в акта или в НП не се съдържат други факти относно поведението на животното, от които да бъде направен извод, че при проверката е констатирано негово агресивно поведение, налагащо и използването на намордник, за да е налице неяснота при описанието на нарушението – съответно, спор в коя от двете хипотези на чл. 177 ал. 1 т. 3 от ЗВМД попада настоящия случай. Затова напълно основателно РС е приел, че е налице припокриване между словесното описание на нарушението и правната квалификация, която му е определена от наказващия орган.

Не е налице и нарушение на текста на чл. 52 ал. 4 от ЗАНН, изискващ при спорни обстоятелства органа да извърши разследване. В съставения акт госпожа В. е посочила като възражение единствено „не съм съгласна“, но по никакъв начин не е описала факти, различни от вече установените. Простото несъгласие на нарушителя с констатациите на актосъставителя не може да обоснове необходимост наказващият орган да извърши разследване, защото органът не е наясно по кои елементи от обективната или субективната страна на нарушението съществува спор между извършителя и органа, направил констатацията.

Правилно РС не е възприел и твърдението, че са налице предпоставките за приложение на чл. 28 от ЗАНН. Нарушението не се отличава по нищо от типичното изпълнително деяние по чл. 177 ал. 1 т. 3 от ЗВМД, за да се приеме, че разкрива признаците на „малозначителност“ както се иска от наказаното лице.

Наложената глоба по ЗВМД е в абсолютен размер и няма как да се намали допълнително.

С оглед на изложеното, съдът

 

                                                            Р  Е  Ш  И

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 1275/22.10.2019 година по н.а.х.д. № 3159/2019 година на Районен съд – Бургас

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                     ЧЛЕНОВЕ: