Решение по дело №2180/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1798
Дата: 5 март 2020 г. (в сила от 5 март 2020 г.)
Съдия: Емилия Вергилова Александрова
Дело: 20201100502180
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. София, 05.03.2020 г.

 

В   И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, І-ви въззивен брачен състав, в закрито съдебно заседание на пети март през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМАНА ЙОСИФОВА

                                              ЧЛЕНОВЕ: КАТЯ ХАСЪМСКА

               ЕМИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия Е. Александрова ч.гр.дело № 2180 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по жалба, вх. № 1438 от 13.02.2020 г. по описа на ЧСИ А.П., подадена от Г.Ф.***, срещу Постановление от 04.02.2020 г. за разноските по изп.д. № 20208490400188/2020, с което ЧСИ П.отказва да редуцира размера на разноските за адвокатско възнаграждение по изпълнителното дело, претендирано от взискателя, в размер на 800 лева, както и пропорционалната такса по т. 25 от ТТР към ЗЧСИ съразмерно.

Сочи се, че претендираното възнаграждение е прекомерно и несъобразено с Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения (Наредбата), както и с ТР № 6/12 на ОСГТК на ВКС. Поддържа се още, че процесното възнаграждение не било съобразено с липсата на каквато и да е правна и фактическа сложност на изпълнителното дело и с извършените до момента изпълнителни действия за събирането на дължимата сума, които от страна на взискателя се състоят единствено в изготвянето на молба за образуване на изпълнителното дело. В жалбата се отбелязва също, че Г.Ф.е юридическо лице с публична дейност, като събирането на дължимите от него суми не е свързано с никаква фактическа и правна сложност, като издирване на длъжник или проверка за налично имущество или парични средства, запориране на банкови сметки и т.н., както и че седалището и банковите сметки на Фонда са публични и общоизвестни и спрямо същият не се налага осъществяването на каквито и да било принудителни действия за реализиране на вземанията.

Подробно в жалбата са изложени съображения.

Предвид изложеното моли съда да постанови определение, с което да отмени Постановление от 04.02.2020 г. на ЧСИ П.за отказ за намаляване на адвокатския хонорар на взискателя, както и да бъде изменено разпореждане на ЧСИ А.П. с peг. № 849 при КЧСИ за разноските по изп. д. № 20208490400188, като бъде намалено претендираното от взискателя адвокатско възнаграждение до законоустановения минимум в размер на 200 лева, съответно.

Жалбоподателят моли, ако евентуално бъде преценено, че размерът на адвокатското възнаграждение следва да бъде редуциран, то да бъде изменен и размерът на дължимата такса по т. 26 ТТРЗЧСИ, съобразно размера на дълга. Заявена е претенция за присъждане на разноските в настоящото производство, включително юрисконсултско възнаграждение.

Взискателят по изпълнителното дело Д.В.С.не е депозирал писмени възражения по чл. 436, ал. 3 ГПК.

Частен съдебен изпълнител А.П., подробно в представените мотиви, е изложил съображения за неоснователност на подадената жалба.

Съдът, след като обсъди доводите, изложени в жалбата и становището по нея, както и обясненията на частен съдебен изпълнител А.П., прие следното:

Жалбата е процесуално допустима - подадена е в срок, от лице, легитимирано да обжалва, и е насочена срещу подлежащо на съдебен контрол изпълнително действие по смисъла на чл. 435, ал. 2, т. 7 ГПК.

Разгледана по същество, същата се явява и основателна по следните съображения:

       Съгласно чл. 78, ал. 5 ГПК при прекомерност на заплатеното от страната възнаграждение за адвокат съобразно действителната фактическа и правна сложност на делото, може да бъде присъден по-нисък размер, но същият не може да бъде под минимално определения такъв съобразно чл. 36 ЗА, като Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения определя минималния размер на възнаграждението за съответния вид правна помощ.

Възнаграждението за представителство и правна помощ по изпълнителни дела се определя по реда на чл. 10 от Наредбата - 200 лв. за образуване на изпълнително дело, а за водене на делото и извършване на действия с цел удовлетворяване на парични вземания - 1/2 от съответните възнаграждения по чл. 7, ал.2 от Наредбата.

В настоящия случай жалбоподателят - длъжник дължи на взискателя адвокатско възнаграждение, но само за образуване на изпълнителното дело, което съдът, с оглед ниската фактическа и правна сложност на делото, приема, че следва да бъде в минималния размер по чл. 10, т. 1 от Наредбата, а именно в размер на 200 лева. Преценката за правната и фактическа сложност на изпълнителното дело следва да се извърши с оглед всички факти, сочещи за обема и сложността на оказаната по делото правна помощ, като се вземат предвид извършените процесуални действия и други обстоятелства, определяща правна и фактическа сложност на делото. В конкретния случай се установява, че в рамките на изпълнителното производство освен първоначалната молба по чл. 426 ГПК, с която е сезиран частният съдебен изпълнител, процесуалният представител на взискателя не е извършил никакви други процесуални действия, насочени към удовлетворяване на паричното вземане. Действително в молбата по чл. 426 ГПК взискателят е посочил начина на изпълнението, а именно - запор върху банковата сметка на длъжника. Следва да се има предвид обаче, че съгласно разпоредбата на чл. 426, ал. 2 ГПК, реквизит от съдържанието на молбата за образуване на изпълнително производство е и посочване от взискателя на начина на изпълнението, какъвто е настоящият случай. Независимо, че вземането е удовлетворено именно вследствие на наложения запор на банковата сметки на длъжника в конкретна банка (която ЧСИ дори не е следвало да издирва с оглед публичността на тази информация), то последното е осъществено в рамките на първоначално посочения изпълнителен способ. Адвокатът на взискателя не е извършил никакви други необходими действия по процесуално представителство, поради което уговореното с взискателя възнаграждение за такова не следва да се възлага на длъжника. В тази връзка начислените от ЧСИ А.П. разноски по изпълнителното дело в размер на 800 лв. за адвокатско възнаграждение в изпълнителното производство, следва да бъдат намалени до 200 лв.  на основание чл. 78, ал. 5 ГПК.

Относно таксата по т. 26 ТТРЗЧСИ, настоящият съдебен състав намира следното: съгласно т. 26 ТТРЗЧСИ за изпълнение на парично вземане се събира такса върху събраната сума. Под „парично вземане“ по смисъла на посочената норма се разбира само вземането, което е предмет на изпълнителния лист, а не и таксите и разноските по самото изпълнително дело, върху които такса по т. 26 от Тарифата не се дължи, т.е. таксата не се начислява върху заплатеното от взискателя адвокатско възнаграждение за защитата в изпълнителното производство, респ. върху юрисконсултското възнаграждение. При това положение следва да бъде намалена и таксата по т. 26 от ТТРЧСИ от 1953.60 лв. с ДДС на 1892.40 лв. с ДДС (изчислена върху сумата по изпълнителния лист заедно със законната лихва до 31.01.2020 г., когато сумата по запора е преведена изцяло съгласно писмо на л. 10 от изп.д.)

По изложените аргументи съдът намира, че жалбата против процесното постановление на ЧСИ е основателна и следва да бъде уважена.

Относно претенцията за разноски на жалбоподателя, настоящият съдебен състав намира, че в настоящото производство разноски не следва да се присъждат, а такива следва да бъдат търсени по реда на чл. 441 ГПК, във вр. с чл. 45 от ЗЗД.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

    НАМАЛЯВА сумата от 800 лв., представляваща разноски за адвокатско възнаграждение на взискателя Д.В.С., ЕГН **********, по изпълнително дело № 20208490400188 по описа на ЧСИ А.П., на 200 лв.

     НАМАЛЯВА сумата от 1953.60 лв. с ДДС, представляваща такса по т. 26 от Тарифата за таксите и разноските към ЗЧСИ по изпълнително дело № 20208490400188 по описа на ЧСИ А.П., с рег. № 849 на КЧСИ, на 1892.40 лв. с ДДС.

   ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Г.Ф.***, ЕИК ******, за присъждане на разноски в производството  по ч. гр. д. № 2180/2020 г. по описа на Софийски градски съд, ГО, І-ви въззивен брачен състав.

   РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ:  1.                     2.