Решение по дело №14912/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1219
Дата: 10 април 2020 г.
Съдия: Тоско Петков Ангелов
Дело: 20195330114912
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

  1219

10.04.2020  година, град Пловдив

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, XIV граждански състав, в публично заседание на седемнадесети февруари две хиляди и двадесета година, в състав

                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТОСКО АНГЕЛОВ

при участието на секретаря Росица Марджева, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 14912 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен е иск с правна квалификация чл. 124, ал. 1 ГПК за признаването за установено в отношенията между страните, че П.А.А. не дължи на „С.Г. груп“ ООД сумата от 649.02 лева- представляваща неустойки и такси за периода август 2010г.-септември 2011г. поради изтичане на погасителна давност.

Ищецът твърди, че сумата се претендира от ответника като цесионер, в която връзка получил няколко писма, включително с предупреждение за образуване на дело. Твърди, че не дължи изпълнение поради изтичането на предвидения в закона давностен срок. Претендира разноски.

От страна на ответника е постъпил отговор на исковата молба, с който се заявява, че се признава искът. Прави искане за присъждане на разноски.

От направената справка е видно, че ответното дружество е било заличено, поради преобразуването му в „СГ груп” АД. В този случай съгласно чл. 227 ГПК производството по делото продължава с участието на правоприемника. Ето защо решението следва да бъде постановено по отношение на правоприемник а„СГ груп” АД.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и по реда на чл. 235, ал. 2, вр. с чл. 12 ГПК, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Относно допустимостта на иска:

 Съгласно  разпоредбата  на  чл. 2 ГПК съдилищата  са длъжни да  разгледат и разрешат всяка подадена до тях молба за защита и съдействие на лични и имуществени  права, а съгласно чл. 124, ал. 1 ГПК всеки може да предяви иск, за да  възстанови  правото  си,  когато  то  е нарушено,  или  за да  установи  съществуването  или  несъществуването на едно правно отношение или  на едно право, когато има  интерес от това. В случая, предвид изложеното в исковата молба е безспорно,  че ответникът, е изпратил покана до ищеца, с която е изразил  становището си, че той му дължи процесната сума, и е поискал от него да я заплати в определен  срок, като в писмото е изразено и намерение при липса на плащане  да се прибегне до съдебно събиране на дълга. Твърденията на ищеца,  изложени  в  исковата  молба,  са, че не дължи на ответника посочената сума, тъй като задължението е погасено по давност. Предвид  горното  се налага изводът, че между страните е налице правен спор за дължимостта на сумата, който подлежи на разрешаване от съда, което обуславя и правния интерес на ищеца от предявяване на иска. В този смисъл е и определение № 1035 от 03.05.2017г. по в.ч.гр.д. № 977/2017г. на ПОС.

С оглед признанието на иска и становището на страните в тази връзка, по делото не са събирани допълнителни доказателства, като е прекратено съдебното дирене и е даден ход на устните състезания.

Направеното признание на иска по съществото си е процесуално действие на ответника, с което същият се отказва от защита срещу него, защото го счита за основателен и заявява, че твърденията на ищеца отговарят на действителното положение, което пък води до съвпадение на насрещните позиции на страните. Признанието не попада в някоя от хипотезите на чл. 237, ал. 3 ГПК, нито в друго предвидено в закона изключение. Признава се право, с което страната може да се разпорежда, като изявлението за това изхожда от упълномощен представител. Признатото право не противоречи на закона и добрите нрави, предявеният иск не е брачен, нито такъв по гражданско състояние или за поставяне под запрещение, поради което съдът следва да го зачете.

            С оглед горното, следва да се постанови решение, с което предявеният иск да се уважи изцяло.

            За пълнота следва да се отбележи, че от представените сметки и фактури е видно, че задълженията са възникнали през 2010 и 2011г., от когато дори 5-годишният давностен срок е изтекъл през 2016г., като няма ангажирани доказателства за спирането или прекъсването му.

            По отговорността за разноски:

            С оглед изхода на спора и на основание чл. 78, ал. 1 ГПК в полза на ищеца следва да бъдат присъдени направените разноски за държавна такса в размер на 50 лева и за адв. възнаграждение в размер на 300 лева.

            Становището на ответника, че не е станал повод за завеждането на делото не може да бъде споделено. Поставеният от ответника въпрос се свежда до наличието на предпоставките за прилагането на разпоредба на чл. 78, ал. 2 ГПК в настоящия случай. Посочените в нормата предпоставки за освобождаване на ответника от отговорността за разноски по делото са две - ответникът да не е дал повод за предявяване на иска и да го е признал. Втората е налице, тъй като ответникът в отговора на исковата молба прави изявление за признание на иска.

            Извънпроцесуалното поведение на ответника обаче е довело до необходимост от предявяването на петенцията. Между страните е била проведена електронна кореспонденция, от която е видно, че ответното дружество претендира плащане на задълженията. Ищецът от своя страна е оспорил задълженията поради изтичането на давностния срок. След направеното възражение, ответното дружество е отправило ново писмено искане за плащане, в което е отправило предупреждение за предприемане на съдебна процедура и принудително изпълнение. Последното обосновава интереса от завеждането на претенцията, защото страната не е длъжна да чака ответникът да предприеме описаните от него действия. Възражението на ответника, че писмото не е подписано от управителя на дружеството не обосновава втората предпоставка на чл. 78, ал. 2 ГПК. Изявлението до ответника не е необходимо да е извършено от самия управител, като това не се и твърди от ищеца в проведеното о.с.з. Писмото обаче съдържа логото и наименованието на ответника (преди преобразуването му), телефонния номер за контакт с длъжници, публикуван в интернет страницата на ответника, а пощенската пратка е разнесена от „Български пощи” ЕАД по рамково споразумение. Предвид горното, съдът намира, че писмото изхожда от дружеството, макар да не е подписано от управителя и със съдържащото се в него предупреждение за предприемане съдебни и изпълнителни процедури то е дало повод за завеждане на делото.

            Така мотивиран, съдът

Р    Е    Ш    И :

            ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО в отношенията между страните, че П.А.А., ЕГН **********, НЕ ДЪЛЖИ на „СГ груп” ООД, ЕИК *********, заличено в хода на процеса, с универсален правоприемник „СГ груп” АД, ЕИК *********, сумата от 649.02 лева– непогасен остатък от задължения по сметки с номера: ****. и фактури с номера****. за такси и неустойки за периода месец август 2010г.- месец септември 2011г., издадени по правоотношение с „Мобилтел” АД, вземанията по което са били прехвърлени на „СГ груп” ООД с договор за цесия, поради изтекла погасителна давност.

            ОСЪЖДА „СГ груп” АД, ЕИК *********, като правоприемник на заличения в хода на процеса търговец „СГ груп” ООД, ЕИК *********, да заплати на П.А.А., ЕГН **********, сумата 350.00 лева /триста петдесет лева/ разноски по делото

            Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд– Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

                                                                                           /Тоско Ангелов/

Вярно с оригинала.

Р.М.