Решение по дело №2271/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2211
Дата: 18 ноември 2019 г.
Съдия: Димитър Димитров Михов
Дело: 20197050702271
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр.В., …………

 

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

          АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – В., Втори касационен състав в публично заседание, проведено на двадесет и четвърти октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОВА ПРОДАНОВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: ГЕРГАНА СТОЯНОВА

                                                                                ДИМИТЪР МИХОВ

 

          при участието на прокурора Силвиян Иванов и секретаря Наталия Зирковска, разгледа докладваното от съдия Димитър Михов КАД № 2271/2019г. и за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на Глава ХІІ от административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

          Образувано е по касационна жалба на „Р. Т.“ ООД, ЕИК ххххххххх, със седалище и адрес на управление гр. В., ул.“Г.“ № 8, представлявано от И. Л., чрез адвокат Й.А. от Адвокатска колегия гр. В., против решение № 1359/05.07.2019г., постановено по н.а.х.д. № 973/2019г. по описа на Районен съд гр. В., ХLIV състав. С обжалваното решение е потвърдено наказателно постановление (НП) № 23 – 0000064/28.01.2019г. на Началника на Областен отдел “Автомобилна администрация” гр. В., с което за нарушение по чл. 68, ал.1 от Наредба № 33 от 3.11.1999г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република Б. и на основание чл.105, ал.1 от Закона за автомобилните превози /ЗАвПр/, на „Р. Т.“ ООД е наложена имуществена санкция в размер на 200.00 /двеста/ лева.

          Жалбоподателят излага доводи в насока, че обжалваното решение е неправилно и незаконосъобразно, постановено при съществени нарушения на процесуалните правила. Формулирано е искане съдът да отмени обжалваното решение и потвърденото с него  наказателно постановление.

          Ответникът по касационната жалба с депозиран чрез процесуалния му представител главен експерт И. Г. отговор на  жалба, счита жалбата за неоснователна, твърденията в нея за неправилни, необосновани и несъстоятелни.

          Прокурорът от Окръжна прокуратура В. дава становище за неоснователност на жалбата.

          Административен съд гр.В., след като обсъди първоинстанционното решение, посочените в жалбата касационни основания, доводите и становищата на страните, доказателствата по делото и след като извърши служебно проверка  съгласно чл. 218 от АПК, намери за установено следното:

          Касационната жалба е постъпила в законния срок, от надлежна страна и е процесуално допустима .

          Разгледана по същество, същата е неоснователна.

          За да постанови обжалваното решение, първоинстанционният съд е приел за установени фактическите констатации описани в АУАН и НП, съгласно които на 06.06.2018г. бил извършен случаен превоз с автобус кат. М3, марка „Б.“ с рег. № В хххх ВМ от дружеството-превозвач „Р. Т.“ ООД по  маршрут гр. В. – к.к. „Св.Св. К. и Е.“ – с.З. – гр.В.. Превозът започнал в 07.30 часа на 06.06.2018г., но преди започване на превоза, дружеството не е изпълнило задължението си да уведоми съответното регионално звено на ИА“Автомобилна администрация“ в случая Областен отдел „Автомобилна администрация“ гр. В. за намерението си да извърши случаен превоз на пътници най-късно до един час, преди започване на превоза, било то чрез уведомяване на място, по пощата, по електронна поща или чрез факс. Преценявайки, че с това свое поведение, в частност бездействие, дружеството е извършило нарушение на чл.68, ал.1 от Наредба № 33 от 3.11.1999г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република Б., на 11.12.2018г. св.Й. Й. – старши инспектор в Областен отдел „Автомобилна администрация“ гр. В. съставил акт за установяване на административно нарушение спрямо дружеството. Въз основа на АУАН е издадено процесното наказателно постановление.

          Районният съд е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения. АУАН е съставен от компетентно длъжностно лице, надлежно е връчен на нарушителя и съдържа необходимите реквизити по чл. 42 от ЗАНН. Наказателното постановление е издадено от компетентен орган и съответства на изискванията на чл. 57 от ЗАНН. Приел е също така, че с оглед приложените по делото и допустими по смисъла на НПК и ЗАНН доказателства, извършеното от жалбоподателя деяние е съставомерно с вмененото му административно нарушение и доказано както от обективна, така и от субективна страна. По отношение размера на наложеното административно наказание, съдът е приел, че същото е правилно определено от административнонаказващият орган, с оглед предвиденият в разпоредбата на чл.105, ал.1 от ЗАвПр размер на административно наказание. Като е стигнал до тези изводи, районният съд е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт. В решението са изложени точни и последователни мотиви относно законосъобразността на обжалваното наказателно постановление. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, съдът е направил обосновани изводи относно приложението, както на материалния, така и на процесуалния закон, които настоящият състав споделя изцяло, като нито в първоинстанционното, нито в настоящото съдебно производство са ангажирани доказателства, които да обосноват правни изводи, различни от възприетите от първоинстанционния съд. Безспорно в производството пред въззивната инстанция е било установено, че превозвачът „Р. Т.“ ООД, притежаващ лиценз на общността № 1396/04.06.2012г. за международен обществен превоз на пътници с автобус, на 06.06.2018г. в гр. В., ул.“Г.“ №8, не е уведомил писмено – на място, по поща, електронна поща или факс Областен отдел „Автомобилна администрация“ гр. В., на чиято територия започва превоза, за намерението си да извърши случаен превоз на пътници най-късно един час преди започване на превоза. Извършването на превоза е било установено от пътен лист № 0028261 от 06.06.2018г., пътническа ведомост и тахографски лист от 06.06.2018г., а липсата на уведомление било установено след направена справка в Областен отдел „Автомобилна администрация“ гр. В.. С оглед на това, изводът на първоинстанционния съд, че е осъществен състава на визираното в наказателното постановление нарушение е правилен.

          Нарушението е установено по несъмнен начин, индивидуализиран е нарушителя. Наложеното административно наказание e в размера, предвиден в санкционната норма и е в съответствие с тежестта на нарушението и степента на обществената му опасност, поради което се явява справедливо и способстващо за постигане на целите по чл. 12 от ЗАНН.

          Предвид горното, настоящият състав при извършената проверка по чл. 218 от АПК счита, че обжалваното решение е валидно, допустимо, постановено без да са допуснати нарушения на закона. Не са налице касационните основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК, предполагащи отмяна на решението, поради което то следва да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.

          По изложените съображения и на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл. 63, ал.1  от ЗАНН, Административен съд гр. В., Втори касационен състав

 

Р  Е  Ш  И:

 

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1359 от 05.07.2019г. на Районен съд гр.В., постановено по н.а.х.д. № 973 по описа на съда за 2019г.

          РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                               ЧЛЕНОВЕ: