Решение по дело №6/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 288
Дата: 21 февруари 2020 г. (в сила от 10 август 2020 г.)
Съдия: Иван Георгиев Калибацев
Дело: 20205330200006
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

288, гр.Пловдив, 21.02.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивският районен съд, VI н.с., в публичното заседание на 06.02.2020 г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАН КАЛИБАЦЕВ

 

при секретаря Маргарита Георгиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 6/2020г. по описа на ПРС, VI н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

            Обжалван е Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К    № 3148906, издаден от ОД на МВР - Пловдив, с който на А.А.Г., ЕГН: **********  на основание чл.189, ал.4 вр. чл.182, ал.3, т.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 150 /сто и петдесет/ лева за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Жалбоподателят, в депозираната до съда жалба, моли за отмяна на процесния електронен фиш. В съдебно заседание, редовно призован, не се явява и не се представлява от процесуален представител.

Въззиваемата страна, редовно уведомена, не се явява и не изпраща представител.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, намира следното от фактическа и правна страна:

         Жалбата е подадена в законоустановения срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което същата е допустима, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

На жалбоподателят е издаден електронен фиш за нарушение, извършено на 28.09.2018 год. в 13:46 часа в гр.Пловдив, бул.“България“ 230, посока гр.Пазарджик, установено и заснето с автоматизирано техническо средство за контрол на скоростта  ATCC ARH CAM S1 № 11743са, за превишаване на разрешената скорост с 21 км/ч при управление на МПС за обществен превоз на пътници, марка „Фиат Типо”, рег. № ****** Автомобилът се движел с установена стойност на скоростта 71 км/ч, при разрешена скорост от 50 км/ч, след приспаднат толеранс от минус 3 км/ч от измерената стойност, в резултат на което превишил разрешената скорост с 21 км/ч.

Установено било, че горепосоченото МПС било собственост на ЕООД „Райфайзен лизинг България“-клон Пловдив и ползвател „Такси-1-2009“ ЕООД. След подадена по реда на чл.189, ал.5 от ЗДвП декларация, бил издаден процесният фиш, с който на жалбоподателя А.А.Г. на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.3, т.3 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба” в размер на 150 лева за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.     

Изложената фактическа обстановка Съдът приема за безспорно установена въз основа на събраните по делото писмени доказателства – Електронен фиш, снимков материал, Удостоверение за одобрен тип средство за измерване, Справка за собственици на превозното средство,  Протокол за използване на автоматизирано техническо средство или система, Списък с намерени фишове, Декларация за предоставяне на информация във връзка с чл.189, ал.5 от ЗДвП, копия на свидетелство за управление и лична карта. Съдът кредитира цитираните писмени доказателства  изцяло като относими към предмета на доказване и допринасящи за разкриване на обективната действителност.

Настоящият съдебен състав намира, че процесният електронен фиш следва да бъде потвърден като ПРАВИЛЕН и ЗАКОНОСЪОБРАЗЕН, поради следните съображения:

На базата на всички събрани по делото доказателства, Съдът намира за установено, че действително на датата и мястото, отразени в електронния фиш, жалбоподателят А.А.Г., управлявайки описания във фиша автомобил за обществен превоз на пътници, е превишил максимално допустимата по закон скорост за управление на МПС в населено място. Безспoрно установени по делото, видно от приложения снимков материал № 11743СА/0095042 от 28.09.2018 г., са дата и час на нарушението, измерената скорост, действащото ограничение, заснетият участък от пътя, където е било извършено нарушението с посочен административен адрес, географските координати, както и посоката на движение на автомобила и неговите идентификационни данни.

Правилно нарушението е квалифицирано под материалната норма на чл.21, ал.1 от ЗДвП, като нарушението е ясно и точно описано. Съгласно нарушената разпоредба от ЗДвП, при избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава определените стойности на скоростта в км/ч, които за пътно превозно средство от категория В за населеното място е 50 км/ч., извън населено място – 90 км/ч., а по автомагистрала – 140 км/ч и скоростен път – 120 км/ч.

По отношение на субекта на нарушението е приложена разпечатка от информационните регистри на КАТ, удостоверяваща собствеността на МПС, както и декларация по чл.189, ал.5 от ЗДвП, съгласно която на процесната дата /28.09.2018 г./   превозното средство е било предоставено за ползване на жалбоподателя А.А.Г..

Издаденият електронен фиш съответства на изискванията на чл.189, ал.4 от ЗДвП, чийто образец е утвърден от министъра на вътрешните работи и в същият са посочени: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точният час на извършване на нарушението, регистрационният номер на моторното превозно средство, собственикът, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушената разпоредба, размерът на глобата, срокът, сметката и мястото на доброволното й заплащане. Следва да се вземе предвид, че в нормата на  чл.189, ал.4 от ЗДвП, законодателят изчерпателно е определил реквизитите, които следва да съдържа електронният фиш без да препраща към разпоредбата на чл.57 от ЗАНН, където са предвидени реквизитите на НП. Посочената норма е специална спрямо нормите в ЗАНН, отнасящи се до реквизитите на наказателното постановление.

От приложените към административнонаказателната преписка доказателства се установява, че използваното в случая техническо средство е преносима система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникации тип „ARH CAM S1“, за която е издадено Удостоверение за одобрен тип средство за измерване  № 17.09.5126 от 07.09.2017 г., валидно до 07.09.2027 г. Предвид легалното определение за АТСС и техните видове, посочено в §6, т.65 от ДР на ЗДвП, въпросното техническо средство за измерване се явява „мобилно“ по своя характер. Същото представлява преместваемо устройство, което се разполага от контролния орган на пътното платно върху т.нар. триножник, преносима поставка с три крака. Посоченото изключва същото да е „прикрепено“ към земята, каквито са стационарните АТСС, а следва да се приеме, че има характер на временно разположено на участък от пътя, т.е. „мобилно“ АТСС. В тази връзка за него са приложими правилата, предвидени в Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на АТСС за контрол на правилата за движение по пътищата, и в частност разпоредбите на чл.10, ал.1 и ал.3, касаещи попълване на протокол за всяко използване на мобилно АТСС, съпроводен със снимка на разположение на уреда. В случая към материалите по делото е приложен протокол за използваното на 28.09.2018 г. АТСС, тип „ARH CAM S1“ № 11743са, който съдържа нормативно изискуемите реквизити и е доказателство относно мястото и датата за контрол, посоката на движение на контролираните МПС, ограничението на скоростта, номер на служебния автомобил и др. обстоятелства, необходими да бъде извършена преценка за законосъобразността на издадения електронен фиш. По делото е представена и снимка на разположение на средството за измерване, която дава ясна представа къде е било разположено същото.

Приложената санкционна норма на чл.182, ал.3, т.3 от ЗДвП предвижда наказание глоба в размер на 150 лв. за водач на моторно превозно средство за обществен превоз на пътници и опасни товари, който превиши разрешената скорост от 21 до 30 км/ч. В конкретния случай разрешената максимална скорост /50 км/ч/ е била превишена с 21 км/ч, отразена в електронния фиш като наказуема скорост след отчетен толеранс в полза на водача от минус 3 км/ч, съобразено с предвидените грешки при измерване на скоростта с АТСС. Наложеното наказание е абсолютно определено по вид и размер, поради което не може да бъде индивидуализирано и следва да се наложи именно в посочения вид и размер, което е съобразено в атакувания електронен фиш.

Поради горните съображения, обжалваният електронен фиш се явява законосъобразен, обоснован и издаден в съответствие с материалния и процесуалния закон и  следва да бъде потвърден.

Мотивиран от изложеното, и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН Съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

         ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К № 3148906, издаден от ОД на МВР - Пловдив, с който на А.А.Г., ЕГН: **********  на основание чл.189, ал.4 вр. чл.182, ал.3, т.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 150 /сто и петдесет/ лева за нарушение на чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Решението може да бъде обжалвано в 14 дневен срок от съобщаването му на страните, пред Административен съд Пловдив, на основанията, предвидени в Наказателнопроцесуалния кодекс и по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс.

 

 

 

                                               

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала!

М.Г.