Решение по дело №48/2011 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 юли 2011 г.
Съдия: Христо Симитчиев
Дело: 20115330100048
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 януари 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ 

№ 2785

    08.07.2011г., гр.Пловдив

 

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, ХІІІ граждански състав, на 08.06.2011г., в закрито съдебно заседание в състав:

 

                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: ХРИСТО СИМИТЧИЕВ

 

При участието на секретаря Мария Христова, като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 48 по описа за 2011г., за да се произнесе, взе предвид следното:

           

             Подадена е искова молба от М.И.Г. против В.В.П. за делба на следното имущество:

1.      самостоятелен обект в сграда с идентификатор 56784.505.166.2.43 по КК и кад.регистри на гр.***, одобрена със заповед РД 18-48/03.06.2009г. на ИД на АГКК-гр.Пловдив, находящ се в гр.П. ул.”Х. Т. №..., бл... вх..., ет.., ап...., който самостоятелен обект се намира в сграда №2, разположена в поземлен имот с идентификатор 56784.505.166, с предназначение на самостоятелния обект – жилище, апартамент, с брой нива – 1, с площ по документи – 41,65 кв.м, с прилежащи части – избено помещение №60 с площ 7,41 кв.м и 0,808% ид.части от общите части на сградата, който самостоятелен обект е идентичен с жилище №..., находящо се на ет., вх... на жилищна сграда, построена върху държавна земя, на адрес ул.”Х. Т.”№..., комплекс „Х.Д., гр.П., със ЗП от 41,65 кв.м.;

2.      лек автомобил „А. Р., модел „....”, рег.№...., двигател №........... рама ........., цвят – светло сив металик;

3.      лек автомобил „П.”, модел „..., рег.№...., двигател №............, рама №........... цвят - син

             Твърди се, че имотът е придобит по време на брака на страните, прекратен с Решение №1727/01.06.2010г. по бр.дело №1072/2010г. на ПРС, ІІ-ри бр.с-в, посредством парични средства с извънбрачен произход – бащата на ищеца И.М.Г. дал за покупката на жилището 160000 лв, представляващи 2/3 от стойността му, а майката на ответницата С. К. П. дала 80000 лв, равняващи се на 1/3 от стойността му, поради което й имотът бил придобит в обикновена съсобственост при квоти от 2/3 ид.части за ищеца и 1/3 за ответницата.

            По отношение на леките автомобили се твърди, че са придобити по време на брака на страните в режим на СИО, като се иска да бъдат допуснати до делба при равни квоти.  

            В срока по чл.131, ал.1 от ГПК, ответникът е депозирал отговор, с който оспорва твърденията на ищеца, че недвижимият имот е придобит от страните със средства, имащи извънбрачен произход. Поддържа, че имотът е закупен от съпрузите през 1993г., по време на брака им, със средства от общите им доходи и спестявания, поради което счита, че е придобит в режим на СИО и следва да бъде допуснат до делба при равни квоти. Не оспорва наличието на съсобственост по отношение на леките автомобили на посоченото в ИМ основание и при посочените квоти.

            Съдът намира, че предявеният иск е допустим и е с правна квалификация по чл.34 ЗС.

            Не е спорно, а и се установява от доказателствата по делото, че страните М.И.Г. и В. В.П. са сключили граждански брак на ****. в гр. ***, който е прекратен с влязло в сила решение №1727/01.06.2010г. на ПРС, ІІ-ри бр.с-в. По отношение на описаните в ИМ две МПС – “А. Р.” и “П....”, между страните няма спор, че са са съсобствени помежду им при равни квоти. От доказателствата по делото - 2 бр. свидетелства за регситрация на МПС, се установява, че и двата автомобила са придобити по време на брака им, поради което, след развода на страните, собствеността по отношение на тях от 2-те МПС се трансформирала от бездялова СИО в обикновена дялова съсобственост при равни квоти.

            Спорен по делото е въпросът дали процесният апратамент, закупен от страните по време на брака им, е придобит в режим на СИО или поради закупуването му със средства с извънбрачен произход, дадени от родителите на страните, както се поддържа в ИМ, е придобит при обикновена съсобственост, дяловете на съпрузите в която съответстват на вложените от родителите им средства общо в размер на 240000 лв, както следва - 2/3 ид.части за ищеца, тъй като баща му дал за покупката на жилището 160000 лв и 1/3 ид.част за ответницата, майката на която била дала 80000 лв. Видно от представения по делото нот.акт за продажба на имот на низходящ №.. от 30.12.1993г., П.Н.З. продава процесното жилище №..., находящо се на.... етаж в жилщна сграда – блок №...., вх...., построена върху държавна земя, с адрес ул.”Х. Т.”....№, комплекс “Х. Д.”-гр.П., със застроена площ на жилището 41,65 кв.м, ведно с избено помещение на внучката си В.В. Г.и съпруга й М.И.Г. по време на брака им.

            За установяване на произхода на средствата, ищцовата страна е представила декларация, подписана от И.М.Г.-баща на ищеца, П.З. – продавач по договора за покупко-продажба на процесния имот, В.И.П. – баща на ответницата и П.В.П., както се установява от заключението на допуснатата СГЕ. Въпросният документ обаче, доколкото представлява частен диспозитивен документ, има само формална доказателствена сила – т.е. представлява единствено доказателство, че изявленията, които се съдържат в него, са направени от тези лица. От друга страна, на основание чл.181, ал.1 ГПК, като частен документ, представената декларация има достоверна дата за трети лица, каквито се явяват страните, чиито подписи липсват в същата, от момента на представянето му в с.з. на 06.04.2011г., доколкото единствено към тази дата и насетне може да се приеме, че документът със сигурност е съществувал. Поради това и доколкото съдържанието на представената декларация не се ползва с материална (обвързваща съда) доказателствена сила, твърденията на ищеца относно влагането на лични средства от родителите му и от тези на съпругата му при закупуването на процесния имот, се явяват недоказани.

            Следва да се отбележи само, че дори и да се установяваше, че една част от сумата за заплащане цената на имота е дадена от един от родителите на съпрузите, а друга част – от другия родител, както се твърди в ИМ, за да се приеме, че имотът не е придобит в режим на СИО, следваше да се установи, че дадените от родителите суми са били не за семейството, а за всеки от съпрузите, т.е. като дарение в полза на всеки от съпрузите само за него, в каквато насока обаче нито са наведени твърдения, нито са ангажирани доказателства от ищцовата страна.

            По изложените съображения, следва да се приеме за установено, че описаното по-горе имущество, предмет на иска, е придобито по време на брака на страните в режим на СИО, която след прекратяването му се е трансформирала в обикновена дялова съсобственост между тях при равни права на всеки от бившите съпрузи. Ето защо, ще се допусне делба на същото между М.И.Г. и В.В.П. при равни квоти.

            Ето защо, съдът

 

                                                                       РЕШИ:

 

            ДОПУСКА съдебна делба между М.И.Г., ЕГН:********** и В.В.П., ЕГН:**********, ПРИ РАВНИ КВОТИ, на следното имущество:

1.            Жилище №.., находящо се на ... ет., вх... на жилищна сграда, построена върху държавна земя, на адрес ул.”Х. Т.”№..., комплекс „Х.Д.”, гр.П., със ЗП от 41,65 кв.м., представляващо самостоятелен обект в сграда с идентификатор 56784.505.166.2.43 по кадастралната карта и кад.регистри на гр.***, одобрена със заповед РД 18-48/03.06.2009г. на ИД на АГКК-гр.Пловдив, находящ се в гр.***, ул.”Х. Т.”№.., бл...., вх...., ет..... ап...., който самостоятелен обект се намира в сграда №..., разположена в поземлен имот с идентификатор 56784.505.166, с предназначение на самостоятелния обект – жилище, апартамент, с брой нива – 1, с площ по документи – 41,65 кв.м, с прилежащи части – избено помещение №60 с площ 7,41 кв.м и 0,808% ид.части от общите части на сградата

2.        лек автомобил „А. Р., модел „...”, рег.№..., двигател №...., рама №...., цвят – светло сив металик;

            3. лек автомобил „П.”, модел „...”, рег.№...., двигател №..., рама №...., цвят - син;

                                                                      

            Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред ОС-Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

 

 

            Вярно с оригинала

            ВК