Решение по дело №1949/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 157
Дата: 15 февруари 2022 г.
Съдия: Ралица Добрева Андонова
Дело: 20217050701949
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш     Е     Н     И     Е

 

              /          .02.2022 год.

 

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Х касационен състав

На шестнадесети септември през две хиляди двадесет и първа година 

В публично заседание в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИЯ БАЕВА

ЧЛЕНОВЕ: РАЛИЦА АНДОНОВА

ВАЛЕНТИН ПУШЕВСКИ

 

Секретар: Добринка Долчинкова

Прокурор при Варненска окръжна прокуратура: ВЛАДИСЛАВ ТОМОВ

като разгледа докладваното от съдия Ралица Андонова

кАНД № 1949 по описа на съда за 2021 година,

За да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. АПК вр.чл.63 ал.1 ЗАНН и е образувано по касационна жалба от ТД на НАП- Варна  чрез процесуалния им представител ст.ю.к.  Д.Д., против Решение №443/01.08.2021г по АНД №941/2021г по описа на ВРС, 32 с-в, с което е отменено издаденото от началника на отдел „Оперативни дейности” – Варна в ЦУ на НАП-София НП №559826-F584325/09.02.2021г и наложената на „Д.В.“ ЕООД – Варна, ЕИК *********, Имуществена санкция в размер на 3000лв. на осн.чл.185 ал.2 от ЗДДС. Релевирано е основанието по чл.348 ал.1 т.1 от НПК, приложим по препращането на чл.63 от ЗАНН – неправилно приложение на материалния закон, като се оспорват изводите на ВРС за допуснати съществени процесуални нарушения в съдържанието на НП, както и за липса на осъществено административно нарушение по чл.7 ал.1 от Нраедба №Н-18/13.12.2006г на МФ, излагат се съображения за законосъобразност, обоснованост и правилност на постановлението, и въз основа на тях се настоява за отмяна на обжалваното решение, след което – потвърждаване на НП. В съдебно заседание касаторите не се представляват; с писмени бележки ст.ю.к. Д. поддържа изцяло жалбата на сочените в нея основания, и настоява за уважаването й, като претендира и присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответната страна „Д.В.“ ЕООД – Варна, представлявано от управителя Б.Б., чрез пълномощника у адв. В.Д. *** с писмена молба изразявят становище за неоснователност на касационната жалба, съответно – за законосъобразност на обжалваното решение на ВРС, и настояват за отмяната му, както и за присъждане на сторените в настоящата инстанция разноски за адвокатско възнаграждение.

 Участващият в производството представител на Варненска окръжна прокуратура счита жалбата за неоснователна.

 

Касационната инстанция счита жалбата за неоснователна.

 

Анализирайки събраните в хода на съдебното следствие гласни и писмени доказателства, въззивният съд приел за установено от фактическа страна, че на 22.12.2020г свидетелите М.Д.и Й.Т.– инспектори по приходите в ЦУ на НАП, извършили проверка в търговски обект по см.§1 т.41 от ДР на ЗДДС – кафеавтомат на самообслужване, находящ се в гр. Варна, бул. “Чаталджа“ 19, стопанисван от „Д.В.“ ЕООД. В хода й била извършена контролна покупка, съответно отчетена с издаване на фискален бон от ФУВАС. При проверката в информационната система на НАП било установено, че дружеството има регистриран ФУВАС на кафеавтомат със същия  индивидуален номер, но на различен адрес на обекта – гр.Варна, ул.“Дрин“ 1. За установеното нарушение, квалифицирано по чл.7 ал.1 от Наредба №Н-18/13.12.2006г на МФ, компетентното длъжностно лице съставило АУАН против дружеството – за това, че като задължено лице по чл.3 от Наредбата не е изпълнило задължението си по чл.7 ал.1 от същата да монтира, въведе в експлоатация и използва регистрирано в НАП ФУВАС в кафеавтомат на самообслужване от датата на започване на дейността. Въз основа на акта е издадено и НП от 09.02.2021г, с което АНО възприел изцяло фактическите констатации на актосъставителя и правната квалификация на нарушението, и на осн.185 ал.2 от ЗДДС наложил на дружеството имуществена санкция в размер на 3000лв.

При така установената фактология, по същество безспорна между страните, въззивният съд приел от правна страна, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в предвидените за това срокове, но в хода на АНП е допуснато съществено процесуално нарушение по см.чл.57 т.5 от ЗАНН – в НП липсват конкретно индивидуализирани дата и място на осъществяване на нарушението. Прието е, че в АУАН и НП е посочена единствено датата на извършената проверка, но не е конкретизирано дали тя се приема и за дата на нарушението, още повече, че в акта е посочена и датата, от която управителят е признал начало на дейността на кафеавтомата на ул. “Чаталджа“ №19; същевременно липсват констатации дали в процесния период е извършвана търговска дейност с друг автомат на адрес ул. “Дрин“ №1. Прието е също, че в АУАН и в НП са посочени два адреса – ул. “Дрин“ №1 – където е регистриран ФУВАС, и ул.“Чаталджа“ №19 – където е намерен функциониращия кафеавтомат, но липсва яснота на кой от тях е осъществено нарушението. Независимо от така констатираните процесуални пороци, въззивният съд е приел по-силно основание за незаконосъобразност на НП – липса на осъществено административно нарушение по чл.7 от Наредба №Н-18/2006г. Посочил е, че според свидетелските показания към момента на проверката в търговския обект е ползвано фискално устройство, регистрирано в НАП, като данните от контролната покупка са отразени при тях чрез дистанционна връзка, което доказва, че ФУВАС е такъв по см.чл.3 ал.8 т.2 от Наредбата - вграден в кафеавтомата, при това според инспекторите по приходите е невъзможно такова устройство, монтирано и въведено в експлоатация в един търговски обект, едновременно да отчита данните и от друг търговски обект. Поради това съдът е приел, че като задължено лице по чл.3 ал.1 от Наредба №Н-18/2006г „Д.В.“ ЕООД е изпълнило задължението си да монтира, въведе в експлоатация и използва регистрирано в НАП ФУВАС от датата на започване на дейността в обекта. С тези съображения съдът отменил НП като незаконосъобразно, като присъдил в полза на дружеството сторените от тях разноски от 300лв, платими от АНО.

Настоящият касационен състав преценява така достигнатите правни изводи от предходния като доказателствено обвързани и законосъобразни, изцяло ги споделя и се позовава на тях на осн.чл.221 ал.2 изр.2 от АПК.

Възраженията на касатора са неоснователни.

На първо място следва да бъде посочено, че волята на АНО в АУАН и в НП следва да бъде конкретно и ясно формулирана, по начин, който не дава възможност за различни тълкувания. Приложено към настоящия случай и съобразно възраженията в касационната жалба, касаторите твърдят, че е възможно чрез логическо съждение да бъде изведена волята на АНО относно датата и мястото на нарушението в процесното НП, което категорично не е целта на законодателя, а предвид посочването на две различни дати в НП (тази на проверката и декларираната от управителя на дружеството като начало на дейността) и с оглед факта, че с него е санкционирано продължавано нарушение, АНО е дължал да посочи недвусмислено две конкретни дати – начало и край на нарушението, като обоснове защо възприема всяка от тях. По отношение на мястото – в акта и в постановлението се сочат два адреса, и отново адресът на нарушението според твърденията на касаторите следва да бъде извлечен логически от съдържанието им.

Същественият довод за неоснователност на касационната жалба обаче е категоричната обективна съставомерност на санкционираното нарушение в случая. Дори в самото НП е посочено изрично, че след извършена от инспекторите по приходите проверка в информационната система на НП за регистрирани фискални устройства с дистанционна връзка е установено, че към момента на проверката ФУВАС за кафеавтомата е регистриран при тях с рег.№3740171. Това означава, че като задължено лице по чл.3 от Наредбата, „Д.В.“ ЕООД е изпълнило задължението си по чл.7 ал.1 от Наредбата за ползва само регистрирани в НАП ФУВАС, конкретно – това на кафеавтомата на ул.“Чаталджа“ №19. В потвърждение на горното е и разпоредбата на чл.17 ал.3 от Наредбата, според която една от хипотезите за издаване на ново свидетелство за регистрация е смяна на адреса на търговския обект, т.е. съществуващото свидетелство за регистрация за стария адрес се заменя с ново за новия адрес. Неизпълнението на задължението по чл.17 ал.3 от Наредбата, за каквото са налични данни в този случай, категорично не съставлява нарушение по чл.7 от същата поради липсата на съвпадение между признаците от обективните състав на двете деяния. Поради това, както правилно е посочил и въззивният състав, съдът не дължи служебно събиране на доказателства и изясняване на релевантни факти за друго нарушение, за каквото липсва образувано с АУАН и приключило с НП административнонаказателно производство. Възприетата от АНО с НП и поддържана с касационната жалба теза, че неизпълнение на задължението за пререгистрация на ФУВАС на нов адрес се приравнява на липса на регистрация на същото, противоречи на закона и е несподеляема.

Съвпадението на правните изводи на настоящата и на въззивната инстанция в проверяваното й решение квалифицира касационната жалба против същото като неоснователна и налага оставянето й без уважение. Не са налице основания за ревизия или отмяна на решението на ВРС.

При този изход на делото претенцията на ответното дружество за присъждане на разноски е основателна и следва да бъде уважена в пълния й доказан размер от 300лв. с представения договор за правна защита и съдействие с характер на разписка за реално заплащане на сумата между страните по него, представляващи адвокатско възнаграждение пред касационната инстанция; съответно претенцията за присъждане на юрисконсултско възнаграждение в полза на НАП е неоснователно.

 

Така мотивиран и съобразно с правомощията си по чл.221 ал.2 от АПК, касационният съд 

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 443/01.08.2021г по АНД №941/2021г по описа на ВРС, 32 с-в, с което е отменено издаденото от началника на отдел „Оперативни дейности” – Варна в ЦУ на НАП-София НП №559826-F584325/09.02.2021г и наложената на „Д.В.“ ЕООД – Варна, ЕИК *********, Имуществена санкция в размер на 3000лв. на осн.чл.185 ал.2 от ЗДДС.

ОСЪЖДА ТД на НАП – Варна да заплати в полза на Д.В.“ ЕООД – Варна, ЕИК *********, представлявано от управителя Б. И. Б., адвокатско възнаграждение в размер на 300 (триста) лева.

Решението е окончателно.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: 1.                                2.