Разпореждане по дело №145/2021 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 260180
Дата: 19 март 2021 г.
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20211620200145
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 18 март 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

                            

 

Гр. Лом, 19.03.2021 г.

 

 

            Иван Йорданов - съдия в Районен съд гр. Лом, докладчик по НОХД  № 145/21 г. по описа на ЛРС, в закрито съдебно заседание, след като се запознах с материалите по  делото, намирам, че делото е подсъдно на РС гр. Лом, поради което и на осн. чл. 247а., ал. 1, т. 1 от НПК

  

 

Р А З П О Р Е Ж Д А М :

 

           

           НАСРОЧВАМ РАЗПОРЕДИТЕЛНО съдебно заседание за 20.04.2021 год. -                               14:00 ч., за която дата и час да се призоват РП гр. Монтана, ТО гр. Лом, подсъдимият М.Д.К. *** /към момента с МНО „Задържане под стража“/ както и пострадалите лица: Пепа Василева Петкова от             с. Мокреш, обл. Монтана и Васил Петров Петков /не може да се движи и говори, ос. представител адв. Феодор Генински - МАК/ от с. Мокреш, обл. Монтана, всички с препис от настоящето разпореждане.

           На подсъдимия  да му бъде връчен препис от  обвинителния акт, с указание, че в 7-дневен срок от получаването му може да даде отговор, в който да изложи възраженията си и да направи нови искания.

           На основание чл. 247б., ал. 1 от НПК в призовката на подсъдимия да се впише, че се насрочва РАЗПОРЕДИТЕЛНО СЪДЕБНО ЗАСЕДАНИЕ, за което има ПРАВО ДА СЕ ЯВИ СЪС ЗАЩИТНИК – УПЪЛНОМОЩЕН АДВОКАТ, а ако желае назначаването на служебен защитник, следва своевременно да уведоми съда преди датата на съдебното заседание по делото, като изрично бъде посочено, че предоставянето на служебната защита не е безплатно.

           На подсъдимия да му бъде съобщено, че при неявяване без уважителни причини делото може да бъде разгледано и решено в негово отсъствие, при условията на           чл. 269 от НПК.

           Да се приложи актуална справка за съдимост на подсъдимия.

           На пострадалите лица: Пепа Василева Петкова от с. Мокреш, обл. Монтана и Васил Петров Петков /не може да се движи и говори, ос. представител адв. Феодор Генински - МАК/ от с. Мокреш, обл. Монтана, да им бъде разяснено правото, че в         7-дневен срок от връчването на съобщението могат да предявят граждански иск за причинените от престъплението неимуществени вреди и да направят искане за конституиране в качеството на частни обвинители по делото, както и правото им да упълномощят повереник.

         ПОЯСНЯВА НА ПОСТРАДАЛИТЕ ЛИЦА, че съгл. чл. 77, ал. 3 и чл. 85,            ал. 3 от НПК, молбата за участие в наказателното производство и предявяването на граждански иск се заявява най-късно до започването на разпоредителното заседание пред първоинстанционния съд.

           На осн. чл. 247б., ал. 1 от НПК, съдът  СЪОБЩАВА  на страните за въпросите по чл. 248, ал. 1 от НПК, които се обсъждат в разпоредително заседание, а именно:

1.   Подсъдно ли е делото на съда;

2. Има ли основание за прекратяване или спиране на наказателното производство;

                 3. Допуснато ли е на досъдебното производство отстранимо съществено нарушение на процесуални правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, на пострадалия или на неговите наследници;

4. Налице ли са основания за разглеждане на делото по реда на особените правила;

5. Разглеждането на делото при закрити врати, привличането на резервен съдия или съдебен заседател, назначаването на защитник, вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация;

6. Взетите мерки за процесуална принуда;

7. Искания за събиране на нови доказателства;

8. Насрочването на съдебното заседание и лицата, които следва да се призоват за него.

               Съдът пояснява на страните, че съгл. чл. 248, ал. 2 НПК, ще се произнесе по направените искания за конституиране на страни в производството в насроченото открито разпоредително заседание.

               Съдът пояснява на страните, че съгл. чл. 248, ал. 3 НПК, в съдебно заседание на първоинстанционния, въззивния и касационния съд не могат да се правят възражения за допуснатите нарушения на процесуалните правила по ал. 1, т. 3, които не са били поставени на обсъждане в разпоредителното заседание, включително по почин на съдията-докладчик, или които са приети за несъществени.

               Съдът пояснява на страните, че съгл. чл. 248, ал. 4 НПК, в разпоредителното заседание не се обсъждат нарушения, свързани с допускането, събирането, проверката и оценката на доказателствата и доказателствените средства.

   Съгласно разпоредбата на чл. 247б., ал. 5 от НПК  НА ЛИЦАТА, които могат да участват в разпоредителното заседание да се осигури възможност да се запознаят с материалите по делото и да направят необходимите извлечения – в деловодството на съда.

  Делото ще се разгледа с участието на съдебни заседатели, в състав от съдия и двама съдебни заседатели, съгласно разпоредбата на чл. 28, ал. 1, т. 2 от НПК.

 

 

                                                          

 

 

                                                                 РАЙОНЕН  СЪДИЯ :