Решение по дело №2027/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1374
Дата: 30 юли 2018 г. (в сила от 29 октомври 2018 г.)
Съдия: Стояна Илиева Илиева Станева
Дело: 20183110202027
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 май 2018 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

                                                              

                                                           №1374/30.7.2018г.

                                   Година 2018                             Град в.

 

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                  четиридесет и пети състав

На двадесет и седми юли                                    Година две хиляди и осемнадесета

В публично заседание в следния състав:

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТОЯНА ИЛИЕВА

Секретар : Маргарита Стефанова

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 2027  по описа на съда за 2018г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано  по жалба от „Г.Х.” ЕООД, представлявано от Г.Г. ф. с ЕГН ********** ***, чрез пълномощника си адв.А. Д., ВАК срещу НП № 03-008041/05.07.2017 год. на Директор Дирекция „Инспекция по труда” в., с което за извършено нарушение на чл.63,ал.2 от КТ, на осн.чл.416,ал.5,вр.чл.414,ал.3 от КТ е наложена имуществена санкция в размер от 5000 лв..

В жалба се твърди, че издаденото НП е незаконосъобразно, тъй като е налице разминаване в имената на дружествата. В диспозитива на НП е посочено, че дружеството „ Бранд Хотели” ЕООД, БУЛСТАТ 203 637 100 в качеството си на работодател е допуснало до работа лицето п.с., а е наложено наказание на „ Г.Х.” ЕООД, БУЛСТАТ 103 759 936, което дружеството е нямало нищо общо с извършената проверка. С горното е допуснато нарушение на чл.57,ал.1 от ЗАНН.

В  съдебно заседание, дружеството редовно призовано, се представлява от адв. Д., ВАК, редовно упълномощена, която моли НП да бъде отменено на изложените в жалбата основания.

Въззиваемата страна в съдебно заседание се представлява от юк о., който моли НП да бъде потвърдено изцяло и по размер. Посочва, че седалището и на двете фирми е едно и също и собственикът им е един и същ, поради което при изписването на НП е била допусната техническа грешка при изписването в диспозитивната част на дружеството, на което е наложена имуществената санкция.

            Актосъставителят , редовно призован, взема становище по жалбата и поддържа направените констатации в съставения АУАН.

Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното наказание, прави следните изводи:

            От фактическа страна:

Съставен е АУАН  с № 03-008041/23.06.2017 год. , затова, че „ Б.” ЕООД, ЕИК 203 637 100 в качеството му на работодател е допуснал до работа лицето п.б.с. с ЕГН ********** на длъжност „ хореограф” в обект „ с.” плажен бар, находящ се в гр.в., кк з.п., стопанисван от „Б.Х.” ЕООД преди да е предоставено уведомление по чл.63,ал.2 от КТ, заверено от ТД на НАП. Нарушението е извършено на 01.06.2017 год. в 16.00 часа в обект „ с.” плажен бар, находящ се в гр.в., кк з.п., при извършена проверка по работни места, където е установено лицето да полага труд – нарушение на чл.63,ал.2 от КТ.

Акта бил съставен в присъствието на упълномощено лице, предявен е бил, като в графата  бележки и възражения е отразено, че има възражения.

В предвидения в чл.44, ал.1 от ЗАНН тридневен срок не са постъпили писмени възражения.

Въз основа на съставения акт и съобразявайки материалите в административно-наказателната преписка АНО издал обжалваното НП, като е възприел изцяло констатациите съдържащи се в АУАН.  На осн. на осн.чл.416,ал.5,вр.чл.414,ал.3 от КТ е наложил имуществена санкция в размер на 5000 лв. на дружеството  „ Г.Х.” ЕООД с ЕИК 103 759 936.

            Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на събраните по делото гласни доказателства: показанията на св. Д. дадени в хода на съдебното следствие, и от приложените по делото писмени доказателства  прочетени и приети от съда по реда на чл.283 от НПК.

От правна страна:

Жалбата е депозирана от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено атакуваното НП, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение. Поради това жалбата е допустима и следва да бъде разгледана.

НП е издадено от компетентен орган –зам. директор на ТД на НАП в., съгласно Заповед № З 071/12.01.2010 год. на Изпълнителния директор на ИА ГИТ, като АУАН също е съставен от компетентно лице .

            АУАН и издаденото въз основа на него НП  са съставени в сроковете по чл.34,ал.1 и 3 от ЗАНН.  

            Съдът намира, че АНО при издаване на НП е допуснал съществено процесуално нарушение, като е обвинил съвсем различно от нарушителя лице - „ Г.Х.” ЕООД, ЕИК 103 759 936. Съгласно чл. 42,т.6 ЗАНН, Актът за установяване на административното нарушение трябва да съдържа собственото, бащиното и фамилното име и възрастта на нарушителя, точния му адрес и местоработата, единен граждански номер.Идентична е и разпоредбата на чл.57, ал.1,т.4 от ЗАНН съгласно която Наказателното постановление трябва да съдържа собственото, бащиното и фамилното име на нарушителя и точния му адрес, единен граждански номер. Докато в АУАН и в обстоятелствената част на НП като дружество нарушител е посочено дружеството „Б. Х.” ЕООД , то в диспозитива на НП като наказано дружество субект на нарушението е посочено дружеството „Г.Х.” ЕООД.

Резултатът от това е  едно порочно наказателно постановление,чийто адресат не може безспорно да се установи. В тази връзка е основателно твърдението на процесуалния представител на жалбоподателя,че наличието на две дружества като субект на нарушението е довело до липса на индивидуализация на субекта на нарушението, доколкото в диспозитивната част на НП са изложени всички индивидуализиращи белези на дружеството „Г.Х.” ЕООД.

Правото на защита на търговеца е нарушено, понеже обвинението, съдържащо се в наказателното постановление не кореспондира нито с акта за установяване на административно нарушение, нито с предхождащия го протокол за извършена проверка ПР1722126/23.06.2017 год. и може единствено да се предполага кое от двете търговски предприятия е определено като нарушител. Не е без значение и обстоятелството, че  останалите индивидуализиращи нарушителя белези, като код по БУЛСТАТ, седалище и адрес на управление и представляващ също са тези на дружеството „ Г.Х.” ЕООД, и не съответстват на данните на дружеството посочено в обстоятелствената част на НП и в АУАН.

            Търговското наименование, фирмата на търговеца е негов основен индивидуализиращ белег и единственият, който го отличава от останалите търговски предприятия на едно и също физическо лице. Седалището и адресът на управление не е индивидуализиращ белег, тъй като няма пречка на един и същ адрес да бъдат регистрирани няколко търговски предприятия.

Така установеното не би могло да бъде квалифицирано като техническа грешка и да бъде поправено. Действително, съгласно чл.63, ал.1, изр.1 от ЗАНН, районният съд има правомощието да измени наказателното постановление, но не и в частта му по отношение на субекта на нарушението.

Административните наказания следва да бъдат индивидуализирани, както досежно извършеното нарушение, така и по отношение на виновното лице, което следва да търпи последиците от наказанието.

Горепосочената нередовност опорочава НП като акт на административно наказателния процес, а от друга ограничават правото на защита. Допуснатото процесуално нарушение е съществено, неотстранимо в съдебната фаза и е основание за отмяна на НП. Този извод прави безпредметно обсъждането на въпросите  по същество – извършено ли е нарушение, виновно ли е извършено, правилно ли е индивидуализирано наказанието и т.н. Ето защо атакуваното НП следва да бъде отменено като незаконосъобразно, а подадената срещу него жалба бъде уважена.

 

            Водим от горното  и  на основание  чл.63,ал.1, предл. трето от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ НП № 03-008041/05.07.2017 год. на Директор Дирекция „Инспекция по труда” в., с което на „Г.Х.” ЕООД, представлявано от Г.Г. ф. с ЕГН ********** *** за извършено нарушение на чл.63,ал.2 от КТ, на осн.чл.416,ал.5,вр.чл.414,ал.3 от КТ е наложена имуществена санкция в размер от 5000 лв..

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. в. на основанията, предвидени  в НПК и по реда на глава 12 от АПК в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

 

 

                                                           Съдия при РС в.: