Решение по дело №336/2020 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 260050
Дата: 30 октомври 2020 г. (в сила от 8 ноември 2021 г.)
Съдия: Боян Пенев Войков
Дело: 20204501000336
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 30 юли 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 260050

гр. Русе, 30.10.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

РУСЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, търговска колегия, в открито заседание на първи октомври две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИЯ ПАВЛОВА

ЧЛЕНОВЕ: ЙОРДАН ДАМАСКИНОВ

БОЯН ВОЙКОВ – мл. съдия

при участието на секретаря МАНЯ ПЕЙНОВА, като разгледа докладваното от мл. съдия Войков в.т. дело № 336 по описа за 2020 год., за се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на адв. В.Р. – особен представител на единия от ответниците по първоинстанционното производство Т.Й.М., ЕГН: **********, с адрес ***, против Решение № 703/12.06.2020 г. по гр.д. № 3672/2019 г. на РС – Русе, в частта, с която е признато за установено, че Т.М. дължи на „А.с.в.“ ЕАД солидарно сумата от 18 200,05 лв., представляваща частично претендирана главница по договор за потребителски паричен кредит за периода от 14.03.2018 г. – 14.04.2020 г., ведно със законната лихва, считано от 12.02.2019 г. до окончателното ѝ изплащане.

В жалбата се излагат съображения за неправилност и незаконосъобразност на атакуваното решение. Макар и изводът на съда за недействителност на договора за потребителски кредит на основание чл. 23 ЗПК да е правилен касателно отговорността на кредитополучателя, същата постановка не важи за поръчителя. Съгласно чл. 138, ал. 2 ЗЗД поръчителството може да съществува само за действително задължение, поради което, с оглед обявяването на договора за недействителен, отговорността на поръчителя отпада. Моли за отмяна на решението в обжалваната му част, като вместо това да бъде постановено ново, с което да се отхвърли предявеният срещу Т.М. иск. Претендира разноски.

В двуседмичния срок за отговор на въззивната жалба е постъпил такъв от другия ответник – Р.П.П., ЕГН: **********, с адрес ***, чрез назначения по делото особен представител адв. В.Й. от РАК, със съдебен адрес ***. В същия са изложени съображения за неоснователност на жалбата. Мярката за отговорността на поръчителя е обемът на главния дълг. В съдебно заседание прави искане за присъждане на разноски.

Насрещната въззиваема страна – А.с.в.“ ЕАД, ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление в гр. С., ***, чрез юрк. И. Н., е подала в законоустановения двуседмичен срок отговор на въззивната жалба, като изразява становище за нейната неоснователност. По отношение въпросът за действителността на договора за потребителски кредит разпоредбата на чл. 23 ЗПК е специална спрямо нормативната уредба по ЗЗД. В процесния случай не е налице подписан договор за поръчителство, а задължението на въззивника произтича от договора за потребителския кредит. Моли за потвърждаване на първоинстанционното решение и за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Въззивната жалба е подадена от процесуално легитимирана страна, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което се явява процесуално допустима и като такава следва да се разгледа по същество.

При изпълнение правомощията си по чл. 269 ГПК настоящият въззивен състав намира обжалваното решение за валидно и допустимо.

Установената от първата инстанция фактическа обстановка не е спорна между страните, поради което въззивният съд я възприема изцяло. Спорни са само въпросите относно приложението на материалния закон и интерпретацията на събраните по делото доказателства.

Прието е, че ответникът Р.П.П. (тогава все още с фамилията Милкова) е сключил на 23.02.2016 г. в качеството си на кредитополучател потребителски паричен кредит № 2161560 с „У.К.Ф.“ ЕАД, като последното предоставило на кредитополучателя потребителски паричен кредит в размер на 50 000 лв. чрез превод по банкова сметка ***.02.2016 г. Същият следвало да се погаси на 72 равни анюитетни вноски, които включвали, освен главницата, и договорна лихва, както и вноски за застрахователна премия по застрахователна програма „К.п.п.“. Общият дължим размер на застрахователната премия бил 1 830,24 лв. Уговореният годишен лихвен процент бил в размер на 6,99%, което правило общ размер на възнаградителната лихва за периода 11 533,04 лв. В погасителния план било посочено общо, че годишният процент на разходите бил 8,71%. В документа, обективиращ договора за потребителски паричен кредит, бил вписан като поръчител вторият ответник по делото – Т.М.. Съгласно чл. 13 от Общите условия на „У.К.Ф.“ ЕАД поръчителят поемал задължение към дружеството да бъде солидарно отговорен за изпълнението на всички настоящи и бъдещи условни и безусловни задължения на кредитополучателя (наречен „потребителя“), които възникват по силата на Общите условия. Не е спорен фактът, че договорът и общите условия носят подписите на страните по делото.

Вземането към кредитополучателя Р.П. е било цедирано на ищеца А.с.в.“ ЕАД, като същият е бил упълномощен да уведоми длъжниците за извършеното прехвърляне. Цесионерът изпратил по пощата и чрез ЧСИ уведомления до главния длъжник и поръчителя на посочените по договора техни постоянни адреси, които, според извършените в заповедното производство справки в НБД „Население“, са били актуални.

На 12.02.2019 г. ищецът е подал заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК, за което е било образувано ч.гр.д. № 883/2019 г. на РС – Русе, като е била издадена заповед за изпълнение за сумите от 18 200,05 лв. – главница, ведно със законната лихва от датата на подаване на заявлението до окончателното изплащане на вземането, 3 106,82 лв. – обезщетение за забава за периода от 19.05.2017 г. до 12.02.2019 г., 426,15 лв. – държавна такса, и 50 лв. – юрисконсултско възнаграждение. Предвид връчването ѝ на длъжниците при условията на чл. 47, ал. 5 ГПК, на заявителя е било указано да предяви иск за установяване на вземането, като същият е спазил едномесечния срок за предявяването на иска.

Обстоятелството дали кредитът е бил обявен за предсрочно изискуем е ирелевантен за спора, с оглед задължението на съда да вземе предвид настъпилите след предявяването на иска факти и претенцията на ищеца за заплащане на падежиралата към 14.04.2020 г. главница. По делото е назначена съдебна счетоводна експертиза, която е дала отговор относно размера на дължимите от ответниците суми.

При така установените фактически обстоятелства Окръжният съд намира решението в обжалваната му част за НЕПРАВИЛНО по следните съображения:

Релевираните от въззивника доводи досежно предпоставката за ангажиране отговорността на поръчителя – да е налице действително задължение, са основателни. Районният съд правилно е преценил сключения между страните договор за потребителски кредит за недействителен поради несъответствието му с изискванията на чл. 10, ал. 1 ЗПК. Изложил е правилни мотиви досежно наличието на две основания за недействителност на договора съгласно чл. 22 ЗПК. Правилно е преценил, че текстът на договора е изписан с шрифт по-малък от размер 12, което е нарушение на чл. 10, ал. 1 ЗПК. Констатирал е също, че годишният процент на разходите (ГПР) не е конкретизиран по отношение на това какво се включва в него, което препятства потребителя да узнае какви точно разходи водят до оскъпяването на предлагания кредит, като това е нарушение на основното изискване за сключване на договора по ясен и разбираем начин – друго основание за недействителност по чл. 22 ЗПК.

Разпоредбата на чл. 138, ал. 2, изр. 1 ЗЗД гласи, че поръчителството може да съществува само за действително задължение. Щом договорът за потребителски паричен кредит от 23.02.2016 г. е бил обявен за недействителен, то същият не може да породи и действително задължение, за което отговорност да носи поръчителя. Такова възражение е направил особения представител на поръчителя още в отговора на исковата молба, което, в нарушение на съдопроизводствените правила, не е било разгледано и обсъдено от районния съд. Сама по себе си недействителността на договора за потребителски кредит не влече след себе си недействителност и на договора за поръчителство, но последното не би могло да породи своето действие, защото е налице необходимо условие задължението, за което се поръчителства, да е действително. В настоящия случай чл. 22 ЗПК предвижда една своеобразна санкция по отношение на търговеца, който е действал недобросъвестно, който не е положил грижата на добрия търговец и е нарушил правата на потребителя, гарантирани в специален закон. Санкционирането на правната сделка с най-тежката правна последица в гражданското право, а именно недействителността, има за цел да възстанови баланса в отношенията между търговец и потребител и да санкционира първия за неспазване на императивни правни норми, като го лиши от определени облаги. В този смисъл, като пряка последица от недействителността на договора, задължението на поръчителя не би могло да възникне, следователно същият не може да отговаря за задължения, произтичащи от такъв договор.

Неоснователно е възражението на насрещната въззиваема страна „А.с.в.“ ЕАД, че не е налице договор за поръчителство, а задължението на ответника Т.М. произтичало направо от договора за потребителски паричен кредит. Макар и волеизявленията на поръчителя, кредитополучателя и кредитодателя да са обективирани в един и същи документ, това не означава, че първият не разполага с такова качество, тъй като, видно от съдържанието както на договора, така и на Общите условия, изрично е посочено, че ще отговаря като поръчител. В чл. 13 от Общите условия на кредитодателя освен това е посочено, че се поема задължение в качеството му на поръчител да осигури пълно и точно изпълнение на всички задължения на потребителя. Следователно страните са действали с ясното съзнание, че Т.М. ще отговаря като поръчител, а не като обикновен солидарен длъжник по смисъла на чл. 121 ЗЗД.

С оглед гореизложеното първоинстанционното решение следва да бъде отменено в обжалваната му част, като вместо това да се постанови ново, с което предявеният от „А.с.в.“ ЕАД иск против Т.М. да бъде отхвърлен.

По отношение на разноските първоинстанционното решение следва да бъде отменено в частта, с която е ангажирана отговорността за разноски на въззиваемия Т.М., защото поради отхвърляне на исковете срещу него той не следва да дължи разноски за която и да е фаза на производството. Предвид изхода на спора пред настоящата инстанция въззиваемият „А.с.в.“ ЕАД следва да бъде осъден да заплати възнагражденията на двата особени представители в размер на по 150 лв.

Мотивиран така, Русенският окръжен съд

РЕШИ:

ОТМЕНЯ Решение № 703/12.06.2020 г. по гр.д. № 3672/2019 г. на РС – Русе, В ЧАСТТА, с която е признато за установено, че Т.Й.М., ЕГН: **********, с адрес ***, дължи на „А.с.в.“ ЕАД, ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление в гр. С., ***, солидарно сумата от 18 200,05 лв., представляваща частично претендирана главница по договор за потребителски паричен кредит за периода от 14.03.2018 г. – 14.04.2020 г., ведно със законната лихва, считано от 12.02.2019 г. до окончателното ѝ изплащане, като вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ОТХВЪРЛЯ предявеният от „А.с.в.“ ЕАД, ЕИК: ***, иск за признаване за установено, че Т.Й.М., ЕГН: **********, дължи солидарно сумата от 18 200,05 лв., представляваща частично претендирана главница по договор за потребителски паричен кредит за периода от 14.03.2018 г. – 14.04.2020 г., ведно със законната лихва, считано от 12.02.2019 г. до окончателното ѝ изплащане.

ОТМЕНЯ Решение № 703/12.06.2020 г. по гр.д. № 3672/2019 г. на РС – Русе, В ЧАСТТА ЗА РАЗНОСКИТЕ, с която Т.Й.М., ЕГН: **********, е осъден да заплати на „А.с.в.“ ЕАД, ЕИК: *** разноски по ч.г.д. № 883/2019 г. на РС – Русе в размер на 414 лв. и разноски по гр.д. № 3672/2019 г. на РС – Русе в размер на 1 848,94 лв.

ОСЪЖДА „А.с.в.“ ЕАД, ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление в гр. С.,  ДА ЗАПЛАТИ на адв. В.Р. от РАК, със съдебен адрес ***, ст. 15, сумата от 150 лв. – възнаграждение за особен представител.

ОСЪЖДА „А.с.в.“ ЕАД, ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление в гр. С., ***, ДА ЗАПЛАТИ на адв. В.Й. от РАК, със съдебен адрес ***, сумата от 150 лв. – възнаграждение за особен представител.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване при условията на чл. 280, ал. 1 и 2 ГПК пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от връчването му.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: 1)

                                                                                         2)