Определение по дело №219/2014 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1360
Дата: 29 май 2015 г. (в сила от 16 юни 2015 г.)
Съдия: Мая Николова Стефанова
Дело: 20142120200219
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 20 януари 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

П  Р  О  Т  О  К  О  Л

 

 

Година 2015                                                        град БУРГАС

БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД                            V-ти наказателен състав

На двадесет и девети май                                  година 2015

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАЯ СТЕФАНОВА

         Съдебни заседатели: 

 

Секретар: Райна Жекова

Прокурор: СЪЛЗА ХРИСТОВА

Сложи за разглеждане докладваното от съдията Стефанова

НОХД № 219 по описа за 2014 година

 

На именното повикване в 09.30 часа се явиха:

 

Подсъдимият П.Т.Т. – редовно призован, не се явява.

За него се явява адв.З. К. от БАК – надлежно упълномощена и вписана в договор за правна защита и съдействие, находящ се в том 3, лист 375 от досъдебното производство.

 

За Районна прокуратура – град Бургас – редовно уведомени в предходно съдебно заседание, явява се прокурорът Сълза Христова, определена с Разпореждане № РД-02-252 от 22.05.2015 година на Административен ръководител на Районна прокуратура – град Бургас.

Гражданският ищец и частен обвинител С.Ж.Х. – редовно призован, не се явява.

За него се явява адв.Н.К. от БАК – надлежно упълномощен и редовно уведомен в предходно съдебно заседание.

В. Л. д-р Ж.Д.С. – редовно уведомена в предходно съдебно заседание, се явява лично.

 

По хода на делото

 

ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.

АДВ.К.: Да се даде ход на делото.

АДВ.К.: Да се даде ход на делото.

 

Съдът по хода на делото

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ДАВА ХОДА НА ДЕЛОТО.

 

Сне самоличността на вещото лице, както следва:

Ж.Д.С. – на 65 години, българка, българска гражданка, омъжена, неосъждана, ЕГН **********.

Вещото лице предупредено за отговорността по чл. 291 от НК. Обеща да даде вярно и безпристрастно заключение по съвест и разбиране.

 

Съдът

 

П О С Т А Н О В Я В А :

 

ДА СЕ ИЗВЪРШИ СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ.

 

Съдът пристъпва към разпит на вещото лице д-р Ж.С., като преди това ПРОЧИТА на основание чл. 282, ал. 1 от НПК изготвената от нея съдебнопсихиатрична експертиза, касаеща психическото състояние на подсъдимия в настоящото наказателно производство.

Съдът, след като прочете заключението на експертизата, дава думата на вещото лице.

В. Л. Д-Р С.: Поддържам заключението на изготвената от мен съдебнопсихиатрична експертиза.

 

ВЪПРОСИ на прокурора към вещото лице д-р С.:

1. Какви са прогнозите за възстановяване психическото състояние на подсъдимия до степен той да е активен участник в наказателния процес, за да може да участва лично?

2. Според Вас към момента на освидетелстване подсъдимият в краткотрайно или продължително разстройство на съзнанието е изпаднал?

ОТГОВОР на вещото лице д-р С.:

Като прогноза органичното разстройство на личността или психоорганичен синдром по старата класификация е в резултат на неврологичното заболяване – злокачествен тумор на мозъка. Считам, че представлява продължително разстройство на съзнанието, като допускам, че може да има периоди на подобрение в психичната сфера, както и подобряване на отпадната неврологична симптоматика, като имам предвид тази моторна вазия – смущение в говора, както и отпадната неврологична симптоматика, която се изразява в дясностранна хемипареза, което пък затруднява движението на подсъдимия.

В психичната сфера са проявите на начална редукция във фиксационната памет – трудно запаметяване на нови събития, както и снижаване на интересите, намаление на инициативността, ориентацията, промените в съзнанието за ориентация. При него ориентацията за време е смутена така, че може да има периоди на подобряване или така наречената фуртуация на симптомите, но поне до една година е необходимо провеждане на препоръчаното от  Германия лечение с логопед, с рехабилитатор, проконтролиране на състоянието след операцията. Паметта е затруднена и съответно интелектът е занижен макар, че близките се опитват да омаловажават тези симптоми, с цел да му подобрят състоянието.

АДВ.К.: Нямам въпроси към вещото лице д-р С.

АДВ.К.: Нямам въпроси към вещото лице д-р С.

 

На въпроси на съда вещото лице д-р С. отговаря по следния начин:

Общо взето патологията в интелектуално мислещата сфера е обусловена от органичното заболяване. Според мен интелектът е трудно възстановим. Състоянието е същото, както при дименсията. Възможно е да има подобрение или леко просветляване, но пълно и благоприятно развитие не може да се очаква.

 

Съдът по изготвената съдебнопсихиатрична експертиза

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРИЕМА и ПРИОБЩАВА същата към доказателствата по делото.

ОПРЕДЕЛЯ възнаграждение на вещото лице д-р Ж.Д.С. за явяването й в днешното съдебно заседание и даденото заключение, в размер на 250.00 /двеста и петдесет/ лева съгласно представената справка-декларация по чл. 4, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за определяне на възнагражденията на вещите лица, която е приложена към съдебнопсихиатричната експертиза, като бъде приведена по посочената банкова сметка.

Сумата да бъде изплатена от бюджета на БРС, за което да бъде издаден разходен касов ордер.

 

ПРОКУРОРЪТ: Уважаема госпожо съдия, намирам за безспорно установено както от заключението на експерта по делото, така и от днешното изявление на д-р С., че след като е извършил престъпление, подсъдимият е изпаднал в продължително разстройство на съзнанието,  т.е. налице е хипотезата на чл. 289, вр. чл. 24, ал. 5 от НПК, поради което считам, че делото следва да бъде прекратено.

АДВ.К.: Уважаема госпожо съдия, лично аз като представител на гражданския ищец и частен обвинител, ще Ви моля делото да бъде спряно, с оглед евентуалното, макар и в бъдеще до една година, очаквано подобрение в състоянието на подсъдимия.

Що се касае до гражданския иск в наказателния процес в случай, че съдът реши, че следва да прекрати наказателното производство, същият следва да се остави без разглеждане, с евентуална възможност за предявяването му пред гражданския съд.

АДВ.К.: Уважаема госпожо съдия, моля Ви с оглед наличната по делото съдебнопсихиатрична експертиза, както и разпита на вещото лице, проведен в днешното съдебно заседание, да приемете, че е налице продължително разстройство на съзнанието на подсъдимия, което е и наша позиция, че е налице такова. Предвид такава констатация да прецените, че е налице хипотезата на чл. 289, ал. 1 от НПК, вр чл. 24, ал. 1, т. 5 от НПК и да прекратите наказателното производство.

 

Съдът се оттегля на тайно съвещание и ще постанови определение в 10.00 часа

Съдът, след тайно съвещание в 10.10 часа, възобнови съдебното заседание.

 

Съдът, след като изслуша заключението по назначената в хода на съдебното производство по настоящото НОХД 219/2014 година по описа на БРС съдебнопсихиатрична експертиза на подсъдимия П.Т.Т., както и заключенията на вещото лице, дадени в днешното съдебно заседание, установи, че към момента състоянието на подсъдимия е вследствие на мозъчен тумор в ляво, фронтално и темпорално и е в състояние след оперативно лечение от 03.06.2014 година и лъчелечение. Същият е след оперативен неврологичен дефицит и с дясностранна хемипареза, дясностранен фациалис, частична моторна афазия и органично разстройство на личността. Към момента на освидетелстване оценките и интерпретациите на обичайни житейски събития при него са болестно променени, а при кризисни ситуация при него липсва ресурс за справяне. Съгласно заключението това заболяване не му позволява да възприема, да запаметява факти и обстоятелства, имащи отношение към материалите в съдебно производство, както и да дава достоверни показания за тях.

От друга страна касае се за едно по-продължително времетраене на болестния процес. Прогнозата за неговата продължителност и краен изход зависят от различни обстоятелства и преди всичко от причината, която ги е предизвикала. Понеже при извършване на престъплението деецът е бил вменяем, той носи и наказателна отговорност. За да се осъществи същата обаче е необходимо да бъде вменяем и при налагане на наказанието. Това може да се случи, когато разстройството на съзнанието, довело до невменяемостта, е преходно и излечимо. В настоящия случай разстройството на съзнанието обхваща период от време, според вещото лице с продължителност повече от една година, като не е необходимо то да бъде постоянно. Може да има и светли периоди, но със сигурност не може да се разчита на благоприятна прогноза.

След като взе предвид изложеното по-горе настоящият съд счита, че делото следва да бъде прекратено, като са налице предпоставките на чл. 24, ал. 1, т. 5 от НПК.

По отношение на предявения граждански иск той следва съдбата на наказателното производство. В настоящия случай, при прекратяване на наказателното производство, гражданският иск не следва да бъде разглеждан, но може да бъде указано на гражданския ищец същият да бъде предявен пред граждански съд, както изрично е посочено в чл. 88, ал. 3 от НПК.

Направените до този момент разноски, в размер на 977.71 /деветстотин седемдесет и седем лева и 71 ст./ за изготвени съдебно-технически и съдебномедицински експертизи, остават за сметка на държавата така, както са направени от Окръжен следствен отдел при Окръжна прокуратура – град Бургас.

Направените в хода на съдебното производство съдебно-деловодни разноски, в размер на 265.00 /двеста шестдесет и пет/ лева за изготвена съдебномедицинска експертиза и възнаграждение на вещото лице, остават за сметка на държавата.

Мотивиран от горното и на основание чл. 289, ал. 1, вр. чл. 24, ал. 1, т. 5 от НПК и чл. 88, ал. 3 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :      № 1360 от 29.5.2015 година

 

ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по НОХД 219/2014 година по описа на БРС.

ОСТАВЯ без разглеждане гражданския иск, предявен от С.Ж.Х., ЕГН **********, в размер на 5 000.00 /пет хиляди/ лева, ведно със законната лихва върху тази сума, начиная от датата на увреждането – 06.10.2011 година до окончателното изплащане на задължението, като същият иск може да се предяви пред граждански съд.

Направените по делото в хода на досъдебното производство разноски от Окръжен следствен отдел при Окръжна прокуратура – град Бургас, в размер 977.71 /деветстотин седемдесет и седем лева и 71 ст./ за изготвени съдебно-технически и съдебномедицински експертизи, на основание чл. 190, ал. 1 от НПК остават за сметка на държавата.

Направените по делото в хода на съдебното производство разноски от бюджета на БРС, в размер на 265.00 /двеста шестдесет и пет/ лева за изготвена съдебномедицинска експертиза и възнаграждение на вещото лице, на основание чл. 190, ал. 1 от НПК остават за сметка на държавата.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на жалба и на протест по реда на глава 21 от НПК в 15-дневен срок пред БОС, считано от днес.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

Определението беше прочетено в 10.10 часа в присъствието на прокурор от БРП, повереника на гражданския ищец и частен обвинител – адв.Н.К. от БАК и защитника на подсъдимия Т. – адв. К. от БАК, като им беше указан редът и срокът за обжалване.

 

Протоколът е написан в съдебно заседание, което приключи в  10.15 часа.

 

                                    

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

                                     СЪДЕБЕН СЕКРЕТАР:

 

 

Вярно с оригинала:

Райна Жекова