Решение по дело №660/2019 на Районен съд - Червен бряг

Номер на акта: 426
Дата: 6 декември 2019 г. (в сила от 30 декември 2019 г.)
Съдия: Йохан Мирославов Дженов
Дело: 20194440100660
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 юли 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

гр.Червен бряг 06.12.2019 година

 

    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Червенобрежки районен съд, в публичното заседание на осемнадесети ноември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОХАН ДЖЕНОВ

при секретаря Елеонора Йотова,

като разгледа докладваното от съдията Дженов Гр.д.№ 660 по описа за 2019 година на Червенобрежки Районен съд на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл.128, ал. 1 СК

 

Постъпила е искова молба от А.Б.В.-П., с ЕГН ********** *** против Х.А.М., с ЕГН ********** *** и , с ЕГН ********** *** Б.“***“ *с искане да се определи режим на лични ***Д.Х.М.., с ЕГН **********, роден на *** г. направено искане за освобождаване от държавна такса за образуване на делото. Приложено е у-е за раждане на детето и у-е от ТЕЛК за призната инвалидност. С исковата молба се твърди, че първият ответник е нейн зет, а втория нейна дъщеря. Твърди се, че не може да вижда внука си откакто е при баща си, тъй като той и заявявал, че нямала право на това. Твърди се, че детето е било отглеждано от нея и сега когато е при баща си го е виждала 3 пъти.

Ищцата като баба претендират от съда да определи следните конкретни мерки на лични отношения между тях и детето, а именно: всяка втора или четвърта събота и неделя от всеки месец от девет часа на първият ден до 18.00 часа на втория ден, с преспиване, като детето ще бъде вземано и връщано на бащата от ищцата.

В хода на делото по същество, в съдебно заседание, ищцата се явява лично. Подържа искането си.

В хода на делото по същество, в съдебно заседание, ответника Х.А.М. не се явява лично. Представлява се от адвокат Цв. А. от ПлАК, който от името на доверителя си пледира да не бъде уважена претенцията на ищцата, с оглед здравословните проблеми, които имала.

В хода на делото по същество, в съдебно заседание, ответника  не се явява лично и не взема становище по иска.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид доводите и възраженията на страните, приема от фактическа и правна страна следното:

Д.Х.М.., ЕГН **********, роден на *** г. е ***, с ЕГН ********** и Х.А.М., с ЕГН **********, видно от представеното по делото удостоверение за раждане издадено въз основа акт за раждане № 76/19.04.2017 год. на л.4 от делото, като ответника Х.А.М., с ЕГН ********** е зет на ищцата, а ответницата  е нейна дъщеря.

Видно от заключението на изготвения за нуждите на настоящото производство социален доклад от Дирекция „Социално подпомагане” Червен бряг е, че родителите , с ЕГН ********** и Х.А.М., с ЕГН ********** са съжителствали на семейни начала до края на месец декември 2017 г., като след раздялата им Х.А.М. е заживял с П.Т.С.на адреса в ***, а А.К.и детето  са се установили при бабата и дядото по майчина линия – А.Б.В.-П.  и Р.И.К.в *** След време майката заминала да работи в ***за няколко месеца, след което е заминала извън страната. Бабата е изявила желание за настаняване на детето при нея по реда и условията на Закона за закрила на детето. На 05.04.2018 г. бащата Х.А.М. заявил своето желание да поеме грижите за детето, като за целта подал молба за оценка на родителския му капацитет, която да се изготви от ЦОП-Червен бряг. С Решение № 198/31.08.2019 г. постановено по ГД № 351/2019 г. родителките права и местоживеенето на детето Д.Х.М.., с ЕГН **********, роден на ***г. са предоставени на бащата Х.А.М., с ЕГН ********** ***. С решение № 78/22.02.2019 г. по В.ГД № 863 по описа за 2018 г. на Окръжен съд гр. Плевен, влязло в сила на 28.03.2019 г. е потвърдено решението на ЧРС.

На този етап в семейната среда в която се отглежда детето не са констатирани рискови фактори за неговото развитие. Отдел „Закрила на детето“ гр. Червен бряг счита, че настоящия съдебен иск не нарушава правата и интересите на малолетното дете, тъй като негово право е да поддържа връзка с членове на разширеното семейство каквито са бабата и дядото по майчина линия.

Въз основа съвкупното обсъждане на доказателствата по делото, както и от изслушването на страните, съдът намира, че и ищцата притежава необходимите личностни качества – нравствен облик, интелектуално ниво и житейска реализация, позволяващи ѝ да полага грижи за своя внук, който е привързан към тях. Притежава и материални възможности необходими за грижата и възпитанието на своя внук. В интерес на детето е да осъществява контакт със своите баба и дядо по майчина линия – ищцата в настоящото дело, тъй като това е полезно за изграждане на чувство у детето за родова и семейна принадлежност. Безспорно за правилното физическо, психическо и духовно развитие на детето е необходимо то освен грижите на своите родители да получи грижите на своите баба и дядо.

Същевременно обаче мерките на лични отношения с неговата баба трябва да бъдат съобразени с възрастта на детето /три години/, време на изграждане на основни навици и поведенчески правила, включване в образователния процес, изграждане на представа за заобикалящия го свят. В този смисъл ролята и значението на бащата за правилното развитие на детето е незаменима, а поисканите мерки на лични отношения с детето от ищцата в съвкупност с вече предоставените такива от съда на ответника – бащата на детето, фактически ограничават тези функции на бабата, и могат да доведат до объркване и дезориентация на самото дете, принуждавайки го практически да живее само в делнични дни с баща си, а другите с баба си по майчина линия.

   Настоящият съдебен състав не може да приеме, че подобен подход е в полза и интерес на детето.

В конкретния случай съдът счита, че в интерес на детето би било съвместното упражняване на контакти и с бащата и с бабата по майчина линия. Ищцата има реалната възможност и нищо не я възпрепятства в рамките на определените на майката /нейна дъщеря/ мерки за лични отношения да се срещат и полага грижи за своя внук. По делото няма данни ответницата  към настоящия момент да не позволява или да възпрепятства това.

Тъй като отношенията на ищцата и нейния зет, ответник в производството, са влошени е необходима съдебна намеса, за да общува бабата с детето. Това е оптималния режим на лични контакти на ищцата с тейния внук съобразен с установените по делото обстоятелства. Като ако тия обстоятелства се променят винаги може да бъде поискано изменение на режима на лични отношения.

Съдът намира за основателно искането на ищцата да взема детето всяка първа и трета събота и неделя в месеца за времето от 10:00 часа до 18:00 часа по местоживеенето на бабата.

В настоящото производство по съдебна администрация на спорни граждански отношения диспозитивното начало е ограничено от критерия за съответствие  на мерките на лични отношения с интересите на детето, поради което постановяване на мерки, различни от поисканите от ищците е допустимо и не налага произнасяне на съда с отхвърлителен диспозитив. Противното би означавало, ако съдът прецени поисканите мерки за несъответни на интереса на детето /съображения в която насока съдът изложи/ да отхвърли изцяло искането, а това в никакъв случай не би било в интерес на детето, което има право на лични контакти със своята баба.

По разноските:

Доколкото молбата бе уважена в смисъл, че съдът намира, че в интерес на детето е да се определят мерки на лични отношения между него и неговата баба, но същевременно поисканите с молбата мерки, съдът в голямата им част намери за несъответни на интереса на детето, разноските следва да останат за сметка на страните, така както са ги направили.

            Предвид изложеното, съдът

 

                                                                      Р Е Ш И :

 

ОПРЕДЕЛЯ по иска с правно основание чл.128, ал.1 СК предявен от А.Б.В.-П., с ЕГН ********** *** против Х.А.М., с ЕГН ********** *** и , с ЕГН ********** *** ***мерки на лични отношения между А.Б.В.-П. ***Д.Х.М.., с ЕГН **********, роден на *** г. с местоживеене ***, както следва: всяка първа и трета събота и неделя в месеца за времето от 10:00 часа до 18:00 часа по местоживеенето на бабата.

За осъществяване на мерките на лични отношения, А.Б.В.-П., с ЕГН ********** има задължение в края на така определения период да връща детето в дома на бащата.

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от получаване на съобщение, че е изготвено пред Плевенски окръжен съд.

 

                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: