Определение по дело №191/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 225
Дата: 5 юни 2020 г. (в сила от 24 юни 2020 г.)
Съдия: Петя Петрова Вълчева Чукачева
Дело: 20201400200191
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юни 2020 г.

Съдържание на акта

           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

                       гр. Враца, 05.06.2020 год.

 

        Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на пети юни през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                              Председател:ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

 

        с участието на секретаря В. Вълкова и прокурора Ив. Хайтов, като разгледа докладваното от съдия Вълчева ЧНД № 191 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от Г.С.М., изтърпяващ наказание "лишаване от свобода" в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода.

        Към молбата са приложени писмени доказателства– становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Г.М..

        В съдебно заседание осъденият лично поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

        Представителят на Затвора гр. Враца изразява становище за  неоснователност на молбата, като излага съображения, че осъдения с поведението си не е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпения остатък от това наказание.

        Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата, с оглед на което прави искане за оставянето й без уважение.

        Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

        На л.св. М. по ЧНД №367/2012г. по описа на PC Козлодуй е определено едно общо най- тежко наказание лишаване от свобода в размер на 10 години, при първоначално определен строг режим, измежду наложените му по: НОХД №26/2010г. на ОС Враца, НОХД №439/2010г. на ОС Враца и НОХД № 142/2011г. на PC Козлодуй и на основание чл.24 НК същото е увеличено с 1/3, като му е постановено да търпи 13 години и 4 месеца лишаване от свобода, при първоначално определен строг режим. Започнал е да търпи наказанието на 27.09.2010год. До момента е изтърпял фактически 9 години, 8 месеца и 8 дни, като от работа му се зачитат 1 година, 1 месец и 29 дни или общо изтърпяното е в размер на 10 години, 10 месеца и 7 дни. Към момента неизтърпяната част от наказанието е в размер на 2 години, 5 месеца и 23 дни.   

        При това положение, осъденият М. е изтърпял фактически по- голяма част от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.2 НК.

        От приложения доклад за оценка на риска и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначално отчетеният риск от рецидив е със средни стойности- 71 точки. Маркираните проблеми зони са: настоящо престъпление; отношение към правонарушението- не признава собствена вина, липсва съжаление към жертвите, не осъзнава нанесените вреди от престъпното си поведение; -предишни осъждания- многократно осъждан, налице са утвърдени криминални нагласи; начин на живот и обкръжение- интегриран в криминални среди; злоупотреба с алкохол; и умения за мислене.

        Рискът от вреди за обществото е отчетен висок. Отчетеният риск от автодеструктивно поведение в този период е с ниски стойности. Нисък е рискът от вреди за служителите и останалите лишени от свобода по време на изтърпяване на присъдата.

        Заложените корекционни цели в този етап от изтърпяване на присъдата са насочени към повишаване уменията за мислене и вземане на законосъобразни решения, установени правила, ограничаване участието в субкултурни дейности и формиране на ефективни умения за мислене.

        В хода на поетапно извършените оценки е проследена скала на покачване на числовите стойности както следва: 90т. 84т. 81т., обуславящи високо ниво на риска от рецидив. Като причина за значителното покачване от първоначално отчетените 71т. до 90 т., от една страна е посочено влизането в сила на осъдителни присъди за блудство и грабеж, а от друга страна, видно от приложените текущи доклади в този период от изтърпяване на присъдата л.св. М. с цялостното си поведение и отношение към общопенитенциарните дейности не е показал желание за промяна и преосмисляне на престъпното си поведение. За визирания период е отчетено нежелание за конструктивно осмисляне на времето в затвора, както и регистрирано дисциплинарно нарушение, за което е наказан със заповед № 75/03.02.2012г.

Поетапно е проследено снижаване на стойностите до 84 т., които отново са в диапазона на високите нива. Отразена е положителна промяна в зоната трудова заетост и междуличностни проблеми. Награждаван е съгласно ЗИНЗС. Рискът от вреди е отчетен висок за обществото. С ниски стойности е отчетен рискът от вреди за служителите и останалите лишени от свобода по време на изтърпяване на присъдата. Основните цели в изготвения план на присъда не са постигнати.

        Според доклада по чл.155 от ЗИНЗС, отчетените стойности в хода на актуално извършената оценка са високи- 81 точки. Съпоставена с предходно извършената оценка се наблюдава стабилизиране на очертаната в предходния период корекционна промяна в зоната трудова заетост. От 2018г. л.св. М. е назначен към домакинския щат на затвора като общ работник в кухненския блок. В доклада е отразено, че до момента л.св. поддържа мотивацията си да оползотворява времето по този начин, като отзивите от служителят пряко възлагащ и наблюдаващ изпълнението на трудовите задължения са положителни, предвид което е поощряван, съгласно ЗИНЗС.

        Нечувствителна промяна е отбелязана и в зоната управление на финанси и доходи, произтичаща от наблюдаваната способност да разпределя наличния финансов ресурс от месечна заплата. Не са постъпвали данни за установяване на нерегламентирани взаимоотношения.

        Към момента са отчетени липсата на ефективно корекционно въздействие върху следните първоначално маркирани дефицитни зони: Отношение към правонарушението- липсва самокритично отношение, напълно отрича вина за деянията, не осъзнава нанесените вреди от извършените тежки криминални деяния. Образование и обучение- нивото на грамотност е ниско, не възприема потребността от образованост. Злоупотреба с алкохол — липсва осъзнатост на вредата от злоупотреба с алкохола; Умения за мислене— дефицитът в тази зона е отчетливо изразен. Обоснован е от ниското интелектуално ниво предопределящо слабата способност да разграничава проблемите и намира оптимални варианти за разрешаване. Липсва структурирана ценностна система и без възможност за ориентация в по- сложна реалност. Нивото на самокритичност е ниско.

        Наблюдаван е очертан стремеж към спазването на установените правила в затвора. Няма наложени дисциплинарни наказания.

        Според затворническата администрация, периодът на наблюдение се характеризира с показаната способност да се справя и преодолява перманентно породените емоционални състояния на емоционална раздразнителност. Социалните контакти с близки и роднини са напълно преустановени.

Постигната е договореност по изпълнението на заложените дейности в индивидуалния план на присъда. Основните цели не са постигнати в цялост. Основните цели в договореният пан на присъда са насочени към преодоляване на дефицитите в горепосочените зони. Отчита се липсата на ефективна промяна.

        Становището на администрацията към пенитенциарното заведение е, че към момента липсват ясни реално изпълними цели, мотивацията за промяна е формално заявена, лишена от конкретни стъпки и начини за постигане. Рискът от вреди за обществото запазва високи стойности. Обоснован е от характера на извършените криминални деяния, насочен е към уязвима група от обществото- малолетни и възрастни лица от женски пол.

        Прогнозата за успешна ресоциализация в обществото е неблагоприятна на този етап, повлияна е от наличието на следните фактори: богато криминално минало- извършеното правонарушение не се явява изолирана проява в живота му, тъй като видно от справката за съдимост е осъждан многократно, което обуславя наличието на трайно утвърдени криминални нагласи, и склонност към несъобразяване с общоприетите норми и правила за водене на законосъобразен начин на живот; липсва позитивна подкрепа от близки и роднини; липсата на трудова ангажираност и постоянни доходи и склонност към злоупотреба с алкохол.

        Предвид горното следва да се посочи, че според затворническата администрация към настоящият момент Г.М. не отговаря на изискванията по чл. 439а НПК.

        При това положение, от данните по делото е видно, че е налице само едната от двете законови предпоставки за УПО, а именно Г.М. е изтърпял фактически по- голяма част от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си същият все още не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне.

        Видно от доклада за оценка на риска от вреди и рецидив договорените дейности, отразени в Плана на присъдата не са изпълнени в пълен обем, като индивидуално- корекционната работа с лишения от свобода Г.М. следва да продължи в посока към преодоляване на дефицитите в следните зони: Отношение към правонарушението, Образование и обучение, Злоупотреба с алкохол  и Умения за мислене. Рискът от вреди за обществото продължава да е с високи стойности. Всичко това е основание да бъде постановен отказ на молбата на осъдения за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание.

        Предвид това съдът намира, че в конкретния случай следва да бъде постановен отказ на молбата на осъдения за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание.

        Съгласно императивната норма на закона осъденият не може да подаде нова молба за УПО преди изтичане на 6-месечен срок от постановяване на настоящето определение.

        При горните съображения и на основание чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

                       О П Р Е Д Е Л И:

 

        ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Г.С.М., роден на ***г***, с постоянен адрес ***, ЕГН********** за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на неизтърпяната част на наказанието "лишаване от свобода", по ЧНД № 367/2012г. по описа на РС Козлодуй в размер на 13 години и 4 месеца лишаване от свобода, с остатък от 2/две/ години, 5/пет/ месеца и 23/двадесет и три/ дни.

 

        ОПРЕДЕЛЯ 6/шест/ месечен срок, в който осъдения Г.С.М. не може да подаде нова молба за УПО.

 

        ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

        Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца за сведение.

                      

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: