Решение по дело №199/2022 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 184
Дата: 11 октомври 2022 г. (в сила от 11 октомври 2022 г.)
Съдия: Борис Огнянов Борисов
Дело: 20227070700199
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 септември 2022 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – В.

РЕШЕНИЕ № 184

гр. В., 11.10.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – В.,

 административнонаказателен състав

в публично заседание на

трети октомври

през две хиляди  двадесет и втора година в състав:

Председател:

Николай Витков

Членове:

Биляна Панталеева

Борис Борисов

при секретаря

Мария И.

и в присъствието

на прокурора

Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Борисов

 

Касационно АНД №

199

по описа за

2022

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

Делото е образувано по жалба с правно основание чл.63в от ЗАНН вр. с чл.208 АПК, подадена от И.М.П. *** против решение № 257/28.07.2022г.  по АНД № 171/2022г., по описа на РС В., с което е потвърдено НП № 1786-01- 33/2021г. на Директора на ОДВМР В., с което на касатора за нарушение на  чл. 209а  от Закона за здравето е  наложено административно наказание глоба в размер на 500лв.

В жалбата се развиват съображения, че решението на РС е неправилно и необосновано. Иска се да бъде отменено решението, респ. потвърденото с него НП.

Ответникът  взема становище за неоснователност на жалбата. Претендира разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура В. даде заключение, че жалбата е неоснователна.

Касационната жалба е подадена в установения в чл.211 ал.1 АПК срок и от субект, който има интерес,поради което е допустима.

От данните по делото във връзка с оплакванията в жалбата, Административния съд намира, че същата е основателна.

РС В. е провел съдебно заседание в което е разпитал свидетелите И. и М., непосредствено е възприел техните показания и лично се е убедил във верността им.  Всички събрани доказателства са обсъдени подробно,като ясно е указано  кои от тях съда кредитира и защо. Фактическата обстановка която съда е приел за установена не е спорна. Административния съд я споделя и не намира за необходимо да я преповтаря в настоящото изложение. РС е стигнал до неверните юридически изводи, а именно, че в обжалваното НП, правилно е ангажирана отговорността на жалбоподателя за нарушение на горепосочения текст от ЗЗ и е  наложено  наказание.

Решението е неправилно. Видно от показанията свидетелите лицето П. не установен в заведението. Същият е управител на заведението в което са установени празнуващите непълнолетни в нарушение на противоепидемичните мерки и е уведомен от полицейския служител по телефона за инцидента. Направил е съответно възражения в АУАН. В преписката и по делото не са събрани никакви доказателства срещу него. Навсякъде се цитират други имена. По този начин липсва връзка между деянието и посоченото за нарушител лице, т.е. безспорно не е установено авторството. На следващо място има противоречие в посочените за нарушени правни норми в АУАН и НП. В АУАН е посочено , че е нарушен чл. 209а във вр. с чл. 63, ал. 1 ЗЗ, което е правилно, а в НП е посочено, че е нарушен чл. 63, ал. 1 вр. с чл. 209а ЗЗ.  Чл. 63 ал. 1 ЗЗ няма санкционен характер, такава е чл. 209а ЗЗ. Би могло да се приеме, че това е техническа грешка, но в чл. 209а има две алинеи, а не е посочено коя от тях е нарушена. Това е важно защото в ал. 1  е  предвидено, че който наруши или не изпълни въведени от министъра на здравеопазването или от директор на регионална здравна инспекция противоепидемични мерки по чл. 63 се наказва с глоба от 300 до 1000 лв., а в ал. 2 е предвидено, че  когато нарушението по ал. 1 е извършено от едноличен търговец или юридическо лице, се налага имуществена санкция в размер от 500 до 2000 лв. П. е наказан с глоба от 500лв. В представения договор за наем на заведението фигурира „ Ай Джи Интелект“ ЕООД В. с управител П., т.е. субект на нарушението би могло да бъде и юридическото лице. В крайна сметка с непосочването на конкретната нарушена разпоредба в АУАН и погрешно посочена в НП е допуснато и съществено нарушение на процесуалните правила, което нарушава правото на защита.  Поради изложеното наказателното постановление е незаконосъобразно, респективно решението на ВРС е неправилно и следва да бъде отменено. С оглед изхода на делото на жалбоподателя следва да бъдат присъдени поисканите деловодни разноски, които са направени пред първата инстанция. Доказателства за направени разноски пред касационната инстанция няма и не следва да се присъждат.

Воден от горното и на основание чл.63,ал.1,изр.второ от ЗАНН във вр.с чл.208 и сл. АПК  Административен съд В.

 

Р     Е     Ш     И:

 

 ОТМЕНЯ  решение № 257/28.07.2022г.  по АНД № 171/2022г., по описа на РС В., вместо което постановява:

ОТМЕНЯ  НП № 1786-01- 33/2021г. на Директора на ОДВМР В., с което на И.М.П. *** за нарушение на  чл. 209а  от Закона за здравето е  наложено административно наказание глоба в размер на 500лв.

ОСЪЖДА ОДМВР В. да заплати на И.М.П. *** сумата от 400лв. деловодни разноски.

Решението не подлежи на обжалване.                                                                        

 

Председател:                        Членове: 1.

 

                                                                 2.