Определение по дело №1064/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 ноември 2023 г.
Съдия: Георги Господинов Петров
Дело: 20237150701064
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 26 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

             РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК

 

 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

 

 

       1605 / 13.11.2023г.

 

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, ІІ състав в закрито заседание, като разгледа докладваното от съдия Георги Петров адм. дело № 1064 по описа на съда за 2023год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

1. Във връзка с искането на И.П.С. за освобождаване от внасяне на държавна такса и назначаване на служебен защин.тник е Постъпила е Справка вх. № 9346 от 08.11.2023 г. от Началник Затвора Пазарджик, в която е посочено, че на 05.01.2023 г., С. е получил паричен превод в размер на 400,00лв., от които са запорирани 17,74лв.

Сочи се също така, че сестрата на жалбоподателя М.П.С., чрез познатата на С. Л.С.Ц., превежда периодично парични суми, посредством други лишени от свобода, но в полза на С..Представени са платежни нареждания в тази насока.

Посочено още в справката е, че лишеният от свобода от момента на  пенитенциарното му изолиране и понастоящем, не е проявявал желание за работа и не е назначаван на работа, следователно няма трудови доходи.

 

2. Според чл. 23, ал. 3 от Закона за правната помощ, по граждански и административни  дела правна помощ се предоставя в случаите, когато въз основа на представени доказателства от съответните компетентни органи съдът прецени, че страната няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение. Съдът формира преценката си, като взема предвид доходите на лицето или на неговото семейство; имущественото състояние, удостоверено с декларация; семейното положение; здравословното състояние; трудовата заетост; възрастта; други обстоятелства.

Според чл. 83, ал. 2 от ГПК, такси и разноски по производството не се внасят от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят.

 

6. Описаните в предходното изложение обстоятелства, явно не обосновават еднозначен извод, че страната няма средства за заплащане необходимата държавна такса и адвокатско възнаграждение.

Посочените в справката парични суми, макар и в не-големи по размер, очевидно позволяват на С., да заплати също така минималната като парична стойност държавна такса от 10,00лв. или приблизително €5. В тази насока следва да се съобрази също така, че жалбоподателя сам не е искал да осъществява трудова дейност и съответно да има доходи от тази дейност. Впрочем, трудно е да бъде обоснован извод за това, че едно лице е лишено от средства и не може да си позволи заплащането на минимална по размер държавна такса, при положение, че разполага с личен, часовник, марка „Tissot“.

 

7. Заплащането на държавна такса за образуване на съдебно производство, включително с оглед посочения съвсем минимален размер на същата, не е някакво самоцелно изискване на законодателя. Повече от очевидно е, че като парична сума в размер на € 5, тя в никакъв случай не представлява равностойност на предоставената правораздавателна дейност от съда. Заплащането на държавната такса, всъщност има една основна функция и тя е да индицира основателното намерение на страната, че действително иска и търси не нещо друго, а защита на своите права, които счита, че са нарушени от противоправното поведение на друг правен субект или държавата. В този контекст трябва да се добави, че при извършена служебна справка в деловодството на Административен съд Пазарджик се установи, че към настоящия момент, по искове и жалби на С., само за 2022 и началото на 2023 г. има образувани над 35 отделни съдебни производства, като по повечето от тях е искано освобождаване от заплащане на такса и назначаване на служебен защитник.

 

8. Следва да се добави също така, че заявената от С. искова претенция не съставлява административно правен спор, който се отличава с някаква особена фактическа или правна сложност, които да налагат непременно представителство от адвокат за защита правата и интересите на ищеца.

 

9. При това положение, с оглед данните съдържащи се в постъпилата справка и документи от Затвора Пазарджик, Съдът счита, че молбата за освобождаване от внасянето на държавна такса и предоставяне на правна помощ следва да бъде оставена без уважение.

Ето защо, на основание чл. 25, ал. 1, изр. последно от ЗПП и чл. 83, ал. 2 от ГПК, Съдът

 

ОПРЕДЕЛИ :

 

ОТКАЗВА предоставянето на правна помощ – процесуално представителство на И.П.С., ЕГН: **********, изтърпяващ наказание в Затвора Пазарджик по адм. дело № 1064 по описа на Административен съд Пазарджик за 2023г.

 

ОТКАЗВА освобождаването на И.П.С., ЕГН: **********, изтърпяващ наказание в Затвора Пазарджик, от заплащането на държавни такси и разноски по адм. дело № 1064 по описа на Административен съд Пазарджик за 2023г.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в седем дневен срок от съобщаването пред троен касационен състав  на Административен съд Пазарджик.

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ производството по делото.

 

УКАЗВА на жалбоподателя И.П.С., ЕГН: **********, изтърпяващ наказание в Затвора Пазарджик, че следва в седем дневен срок от съобщаването, да представи писмен документ за внесена в полза на Административен съд Пазарджик, държавна такса в размер на 10,00лв., като в този срок посоче надлежен ответник по исковата си претенция.

 

При неизпълнение на разпореждането на Съда, исковата молба ще бъде оставена без разглеждане, а производството по делото ще бъде прекратено.

 

Препис от разпореждането да се връчи на жалбоподателя на посочения адрес.

 

 

 

Административен съдия :/П/