Разпореждане по дело №352/2018 на Окръжен съд - Добрич

Номер на акта: 410
Дата: 3 декември 2018 г.
Съдия: Атанас Милчев Каменски
Дело: 20183200200352
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 26 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

№ 410

гр.Добрич, 03.12.2018г.

Добрички окръжен съд, наказателно отделение, закрито съдебно заседание на трети декември две хиляди и осемнадесета година,

съдия-докладчик: Атанас Каменски,

н.о.х.д.№352  по описа на ОС-гр.Добрич за 2018г.

Производството е образувано по реда на чл.247, ал.1, т.1, във в-ка с чл.247а, ал.3 от НПК, въз основа на препратен на 26.10.2018г. обвинителен акт на СГП и материалите по ДП №15232/2013г. на V РУП при СДВР, касаещи повдигнато срещу Н.Н. Г. обвинение по чл.249, ал.1, във в-ка с чл.26, ал.1 и чл.63, ал.1 от НК, повдигнати срещу Д.И.Д. обвинения по чл.249, ал.1, във в-ка с чл.26, ал.1 и по чл.249, ал.4, във в-ка с ал.3 от НК, както и повдигнато срещу И.Д. обвинение по чл.253, ал.2, във в-ка с чл.26, ал.1 от НК. Делото е разпределено с протокол за избор на докладчик от същата дата.

След като се запознах с повдигнатите обвинения и разпореждане №3498/23.10.2018г. по н.о.х.д.№4402/2018г. на СГС приемам, че делото е родово и местно подсъдно на ОС-гр.Добрич съобразно правилата по чл.35-чл.37 от НПК. Липсват материалноправни и процесуални пречки за провеждане на задължителното разпоредително заседание.

Във връзка с изискванията по чл.247а, ал.2, т.1 от НПК следва да се има предвид, че казусът е усложнен от фактическа и правна страна, материалите по делото са със значителен обем, привлечени са трима подсъдими, като по отношение на двама от тях досъдебното производство е водено задочно - с участие на служебни защитници от САК, като предстои нова проверка за резултатите от ОДИ на лицата, поради което и на основание чл.247а, ал.2, т.1 от НПК,

РАЗПОРЕЖДАМ:

Насрочвам провеждането на разпоредително заседание по делото в публично съдебно заседание на 18.01.2019г. от 10:00 часа. Да се призоват СГП, ОП-гр.Добрич, подсъдимия Н.Н. Г. и защитниците К. и М.от САК, подсъдимия Д.И.Д. и служ.защитник Н. от САК, подсъдимия И.Д. и служ.защитник Е. от САК.

До призоваването на подсъдимите да се направи проверка по реда на чл.3 от Наредба №14/2009г. на МП и МРРБ, като от НБД “Население“ се приложат данни относно евентуални промени в имената и на вписванията относно постоянен и настоящ адрес, издадените документи за самоличност и наложените правни ограничения на подсъдимите Д.И.Д. и И.Д..*** да се изиска справка относно резултатите от издирването на същите двама подсъдими, обявени за ОДИ съответно с телеграма №1887/18.01.2018г. и телеграма №24332/20.08.2018г. Отговорът следва да съдържа данни относно предприетите до момента оперативно-издирвателни мероприятия и получената чрез тях информация, в т.ч. проверка за напускане на страната. В случай, че са изчерпани всички законоустановени и целесъобразни способи, но липсват конкретни данни за местонахождението на лицата, това да се отрази изрично в справката, за да се преценят основанията по чл.269, ал.3 от НПК.

Да се актуализират справките за съдимост и за дела на производство на тримата подсъдими, като се приложат преписи от присъдите и справки от съответната прокуратура относно изпълнението на наказанията.

Делото да се докладва на адм.ръководител за одобряване на насрочването по реда на чл.247а, ал.2, т.1 от НПК.

I. Преписи от обвинителния и настоящия акт да се връчат на подсъдимите, които се приемат за уведомени относно:

1. Насроченото разпоредително заседание.

2. Правото да се явят със упълномощен защитник, респ. възможността да поискат назначаването на служебен такъв, в случай, че не са в състояние да заплатят адвокатско възнаграждение, желаят да имат защитник и интересите на правосъдието изискват това;

3. Задължението да се явят лично в съдебно заседание поради наличието на обвинение за тежко престъпление;

4. Възможността делото да бъде разгледано в отсъствие на подсъдимия при алтернативите по чл.269, ал.3 от НПК:

-когато не е намерен на посочения от него адрес или е променил същия, без да уведоми съда;

-местоживеенето му в страната не е известно и след щателно издирване не може да бъде установено;

-редовно призован, не е посочил уважителни причини за неявяването си и е изпълнена процедурата по чл. 247б, ал. 1 от НПК за връчване на обвинителния акт и настоящите уведомления;

-подсъдимият се намира извън пределите на Република България и местоживеенето му не е известно или не може да бъде призован по други причини, или е редовно призован и не е посочил уважителни причини за неявяването си.

II. С получаване на препис от настоящото разпореждане подсъдимите, защитниците и СГП се считат за уведомени, че в рамките на насроченото разпоредителното заседание подлежат на обсъждат въпросите по чл.248, ал.1 от  НПК:

1.Подсъдно ли е делото на съда.

2.Има ли основание за прекратяване или спиране на наказателното производство.

3.Допуснато ли е на досъдебното производство отстранимо съществено нарушение на процесуални правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, на пострадалия или на неговите наследници.

4.Налице ли са основания за разглеждане на делото по реда на особените правила-гл.XXVII „Съкратено   следствие“, гл.XXVIII „Освобождаване от наказателна отговорност“  и  гл.XXIX от НПК-„Споразумение“.

5.Разглеждането на делото при закрити врати, привличането на резервен съдия или съдебен заседател, назначаването на защитник, вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация.

6.Взетите мерки за процесуална принуда.

7.Искания за събиране на нови доказателства.

8.Насрочването на съдебното заседание и лицата, които следва да се призоват за него.

Съгласно чл.248, ал.4 от НПК в разпоредителното заседание не се обсъждат нарушения, свързани с допускането, събирането, проверката и оценката на доказателствата и доказателствените средства.

По силата на чл.248, ал.3 от НПК в заседанието пред първоинстанционния, въззивния и касационния съд не могат да се правят възражения за допуснатите нарушения на процесуалните правила по ал. 1, т. 3, които не са били поставени на обсъждане в разпоредителното заседание, включително по почин на съдията-докладчик, или които са приети за несъществени.

III. В 7-дневен срок от връчването на разпореждането подсъдимите, защитниците и СГП могат да представят писмено становища по подлежащите на обсъждане въпроси и да направят своите искания, респективно-да заявят претенциите си в рамките на самото разпоредителното заседание.

При евентуална невъзможност да продължат изпълнението на задълженията си поради промяната в подсъдността на делото, служебните защитници следва своевременно да уведомят за това съда.

Делото да се докладва на адм.ръководител за утвърждаване и на адм.секретар за излъчване на заседатели.

Разпореждането не подлежи на обжалване.

Препис от същото да се връчи на указаните участници в процедурата.

 

 

Съдия-докладчик: …………