Решение по дело №1713/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260437
Дата: 19 ноември 2020 г. (в сила от 22 декември 2020 г.)
Съдия: Десислава Николаева Великова
Дело: 20204520101713
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е   Ш  Е  Н  И  Е

№ 260437

 

гр. Русе, 19.11.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенски районен съд, ХІІ граждански състав  в публично заседание  на 20 октомври  през две хиляди и девадесета година в състав:

 

 Председател : Десислава Великова

 

при секретаря Светла Георгиева и в присъствието на прокурора……………….. като разгледа докладваното от СЪДИЯТА гр. д. №1713 по описа на 2015 г., за да се произнесе съобрази:

 

Ищецът Община Русе твърди, че на 31.07.2017 г. около 18.45 часа третото лице П.П.П., ЕГН ********** управлявал лек автомобил "Сеат" модификация „Кордоба", с рег. номер Р4653КА. При управлението на автомобила в гр. Русе, в кръговото кръстовище на бул. "Тутракан" до „Пристанищен Комплекс“ ЕАД, той не съобразил скоростта си на движение със състоянието на пътя и напуснал пътното платно вляво по посока на движението и се блъснал в метален стълб, собственост на Община Русе. В следствие на ПТП-то били нанесени щети на един метален стълб, част от осветителната мрежа. Автомобилът на водача по време на процесното ПТП бил с валидна застраховка гражданска отговорност, полица BG/22/117001567302 със срок от 31.05.2017 г. до 31.05.2018 г при ответника ЗК „Лев Инс“ АД. Увреденото имущество в последствие било възстановено от ОП "Комунални Дейности", част от Община Русе, което не било търговско дружество, нямало собствена правоспособност, било като структура на общината и представлявало част от същата. Ищецът отправил претенция за изплащане на застрахователно обезщетение, във връзка с увредения метален стълб, част от осветителната мрежа. Ответникът образувал преписка по щета № 0000-1000-06-17-7347/2017 г. и изискало от Община Русе предоставяне на допълнителна информация, която му била предоставена. Ищецът отправила повторна покана за заплащане на застрахователно обезщетение, което не било заплатено и към настоящия момент.

Искат да бъде осъден ответника да им заплати сумата от  1712,75 лв., представляваща дължимо застрахователно обезщетение по застраховка "Гражданска отговорност" за вредите, нанесени на общинско имущество –метален стълб част от осветителната мрежа, находящо се в гр. Русе, в кръговото кръстовище на бул. "Тутракан" до „Пристанищен Комплекс“ ЕАД, ведно със законовата лихва, считано от 03.08.2017 г. до окончателното й изплащане.

          Ответникът ЗК „Лев Инс“ АД счита предявения иск за неоснователен. Заявява, че е заплатил на Общината сумата от 492,85 лева.

          Третото лице помагач П.П.П. счита, че претенцията е неоснователна , като бил извършил частично плащане в Общината в размер на 1000 лв. на 25.07.2020 г.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

  От протокол за ПТП № l584236/31.07.2017 г. е видно, че на посочената дата третото лице П.П.П., управлявал лек автомобил "Сеат" модификация „Кордоба", с рег. номер Р4653КА. При управлението на автомобила в гр. Русе, в кръговото кръстовище на бул. "Тутракан" до „Пристанищен Комплекс“ ЕАД, той не съобразил скоростта си на движение със състоянието на пътя и напуснал пътното платно вляво по посока на движението и се блъснал в метален стълб, собственост на Община Русе.

Не е спорно по делото,че автомобилът имал застраховка за гражданска отговорност, полица BG/22/117001567302 със срок от 31.05.2017 г. до 31.05.2018 г при ответното дружество.

Според заключението на назначената по делото комплексна съдебнокономическа-автотехническа експертиза стойността на необходимите за извършване СМР за отстраняване на щетата нанесена на общинско имущество вследствие извършено ПТП с изготвяне на анализ на цена по средни пазарни цени на материали възлизала на 2047,19 лв., а съгласно използване на данни от седем количествено-стойностни сметки на различни фирми от цялата страна възлизала на 1712,75 лв. Причина за произшествието от технически характер били бездействие или действия на водача с органите за управление, поради които л.а. Сеат нарушил устойчивото си движение, напуснал  платното, вляво по посоката си на движение и се  ударил в метален стълб от осветителната мрежа, разположен в терена край пътя. В делото нямало данни за други участници в движението, чието поведение да налагало водачът на л.а. Сеат да извършва рязко спиране или друга маневра. Няма данни за други участници в движението или препятствия, които да  ограничавали видимостта пред водача или автомобила. Нямало данни за неблагоприятни метеорологични условия, които да били причина за настъпване на произшествието, като нямало данни за техническа неизправност по л.а. Сеат.

Съдът кредитира заключенията на вещите лица по назначената съдебно-икономическа и съдебно-техническа експертизи, предвид неоспорването им от страните и с оглед специалните знания на вещите лица.

Съгласно платежно нареждане от 24.06.2020 г. ответникът превел н ищеца сумата от 492.85 лв.  по щета 17-7347, а с платежно нареждане третото лице помагач заплатило на ищеца сумата от 1000 лв. на 25.07.2020 г.

При така установените фактически положения, съдът прави следните правни изводи:

Разпоредбата на чл. 432 от КЗдава право на увредено при пътно- транспортно произшествие лице да претендира обезщетяване на претърпените вреди направо срещу застрахователя, при който деликвентът има застраховка "гражданска отговорност". По този иск ищецът следва да установи, че има вземане за непозволено увреждане срещу водач на МПС /фактическият състав на което е виновно и противоправно поведение на водача, причинна връзка и вреди/ и наличие на застрахователно правоотношение, произтичащо от договор за застраховка "Гражданска отговорност" между водача и застраховател.

С представения по делото протокол за ПТП, подписан от деликвента,,  се установи по категоричен начин, че същият е нарушил правилата за движение по пътищата. Това е така, тъй като протоколът за ПТП, съставен от длъжностно лице в кръга на служебните му задължения, съставлява официален документ по смисъла на чл. 179 ГПК. Официалният свидетелстващ документ има материална доказателствена сила и установява, че фактите са се осъществили така, както е отразено в този документ. В този смисъл  Решение № 73 от 22.06.2012 г. на ВКС по т. д. №423/2011 г., I т.о.

В резултат от противоправното деяние-нарушаване на правилата установени в ЗДвП от водача на процесния лек автомобил са настъпили за ищеца имуществена вреди, които са пряка и непосредствена последица от него, изразяващи се в повреда 12 метра еластична ограда и 6 броя колчета .

Увреденото имущество представлява общинска собственост, тъй като мястото на ПТП е общински път по смисъла на чл.3 ал.3 от Закона за Пътищата и като такъв е собственост на Община Русе по силата на чл.8 ал.3 ЗП и §7 ал.1 т.4 от ПЗР на ЗМСМА. Собствеността на пътищата се разпростира върху всички основни елементи на пътя по смисъла на чл.3, ал. 3 ЗП, в т:ч и върху пътните принадлежности по силата на §1 т.4 ДР на ЗП, сред който са и енергозахранващите и осветителните съоръжения с прилежащите им терени. Съгласно чл.31 ал.1 и чл.3, ал.3 от  ЗП изграждането, ремонтът и поддържането на общинските пътища се осъществяват от общините.

Доказан е и фактът, че причиненият вредоносен резултат е в пряка причинно-следствена връзка с противоправното деяние-причините са увреждания на общинско имущество.

Съобразно това съдът намира, че е осъществен фактическият състав на непозволеното увреждане, тъй като са налице имуществени вреди, причинени от виновното и противоправно поведение на деликвента. Осъществяването на елементите на непозволеното увреждане се явява правопораждащ юридически факт, тъй като за увреденото лице възниква субективното право на обезщетение, а за причинилият го - задължението да го обезщети. Настъпването на застрахователният риск по застраховка “Гражданска отговорност”, каквато собственикът на автомобила притежава, води до възникването на обезщетителната отговорност на ответника

Следва да се посочи, че между собственика на процесния автомобил и ответника е било налице валидно застрахователно правоотношение. Това е така, тъй като на първо място в представения по делото Протокол за ПТП ПТП № l584236/31.07.2017 г. е посочено,че лек автомобил "Сеат" модификация „Кордоба", с рег. номер Р4653КА имал застраховка за ГО със срок на действие от 31.05.2017 г. до 31.05.2018 г. при ответното дружество, Съдът приема,че пасивната легитимация на ответника е установена, както от отбелязването в представения по делото констативен протокол, така и че  този факт е признат в отговора на исковата молба.

Налице са предпоставките за ангажиране на гаранционно – обезпечителната отговорност на застрахователя – ответник: противоправно и виновно поведение на водача на л.а. „"Сеат" модификация „Кордоба", с рег. номер Р4653КА за настъпване на процесното ПТП, претърпени от ищеца имуществени вреди в резултат на произшествието, както и наличие на застрахователно отношение произтичащо от договор за застраховка "Гражданска отговорност" между водача и ответника-застраховател.

Спазени са предпоставките на чл.380 от ГПК и чл.498, ал.1 от КЗ, видното водената кореспонденция  между страните по делото.

Претендирания размер от 1712,75 лв. е в съответствие със заключението на назначената по делото експертиза. Следва да се посочи, че ответника и от третото лице са заплатили на ищеца по време на производството сума в общ размер от 1492.85 лв. Съдът намира, че кредиторът е приел макар и закъсняло изпълнението на част от задължението от ответника и от третото лице, поради което, предявения иск следва да се уважи за сумата от 219.90 лв., а над него да се отхвърли.

Лихвата за забава се дължи  съгласно чл.429, ал.3 от КЗ от 03.08.2017 г.- дата на изпращане на Уведомление от ищеца до ответника.

На основание чл.78, ал.1 от ГПК направените от ищеца деловодни разноски в общ размер на 515.50 лв. са в тежест на ответника. /87.50 лв.д.т., 278 лв. за експертиза и 150 лв.- юрисконсулско възнаграждение определено по реда на чл.78, ал.8 от ГПК/. Ответникът не е претендирал разноски.

Мотивиран така, съдът

 

Р     Е     Ш     И   :

 

ОСЪЖДА  „ЗК „Лев Инс" АД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление гр. София, бул. Симеоновско шосе №67А, да заплати на Община Русе, пл.Свобода № 6, БУЛСТАТ: *********, сумата от още 219.90 лева, представляваща дължимо застрахователно обезщетение по застраховка „Гражданска отговорност” за вреди, нанесени на общинско имущество – метален стълб част от осветителната мрежа, находящ се в гр. Русе, в кръговото кръстовище на бул. "Тутракан" до „Пристанищен Комплекс“ ЕАД, ведно със законовата лихва, считано от 03.08.2017 г. до окончателното й изплащане при ПТП  на 31.07.2017 в гр. Русе, както и сумата от 515.50 лв. -разноски в производството.

РЕШЕНИЕТО е постановено при участие на третото лице П.П.П. ЕГН ********** ***.

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Русенски окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.  

 

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: