Решение по дело №1122/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260
Дата: 9 април 2020 г. (в сила от 24 април 2020 г.)
Съдия: Андрей Ангелов Ангелов
Дело: 20201100201122
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 20 март 2020 г.

Съдържание на акта

                                                  П  Р  О  Т  О  К  О  Л

 

                           Гр. София, 09 април 2020 година

 

         СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение, 23 състав в публично съдебно заседание на девети април на две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                Председател: АНДРЕЙ АНГЕЛОВ

                                

Секретар: ДАНИЕЛА ГЕНЧЕВА

Прокурор: АНИТА АНДРОВА

Сложи за разглеждане докладвано от съдия АНГЕЛОВ

Наказателно частно дело № 1122 по описа за 2020 година

 

На именното повикване в 14,00 часа се явиха:

 

         ОСЪДЕНОТО ЛИЦЕ И.Е.Г. - не се явява, като за същия СЪДЪТ ДОКЛАДВА справки от НБД „Население“, в които е посочено, че адресите му) - постоянен и настоящ - са в гр. София.

         За същият СЪДЪТ ДОКЛАДВА и актуална справка за съдимост с отразени 9 броя извлечения от влезли в сила присъди, последната от които влязла в сила през 2001 г .

         СЪДЪТ ДОКЛАДВА и Справка от МВР Дирекция „Международно оперативно сътрудничество“, в която е посочено, че българският гражданин пребивава (излежава присъда) в затвора в гр. Траунщайн.

         СЪДЪТ ДОКЛАДВА и писмо от СГП, съгласно което спрямо осъдения няма данни за неприключили наказателни производства.

         ЯВЯВА СЕ АДВОКАТ Ж.Д. от САК, определена за служебен защитник на осъдения Г. по настоящото дело, съгласно уведомително писмо от САК от 02.04.2020 г.

         ПРОКУРОРЪТ: Да се назначи адв. Д. за служебен защитник на осъденото лице.

         СЪДЪТ с оглед неприсъственото разглеждане на производството и предвид фактът, че осъденият Г. е задържан по смисъла на процесуалния закон намери, че на основание чл. 12, ал. 4 от Закона за признаване изпълнение и изпращане на съдебни актове за налагане на наказание „лишаване от свобода“ или на мерки, включващи „лишаване от свобода“ на осъденият Г. следва да  бъде назначен защитник за нуждите на настоящото производство, поради което

О П Р Е Д Е Л И :

 

         НАЗНАЧАВА адв. Ж.Д. от САК за служебен защитник на осъдения И.Е.Г. по НЧД 1122/2020 г. по описа на съда при възнаграждение определено от НБПП.

         АДВ. Д.: Запозната съм с материалите по делото.

         ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.

         АДВ. Д.: Да се даде ход на делото.

         СЪДЪТ намери, че са налице предпоставките за разглеждане на делото и

                                               О П Р Е Д Е Л И :

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

         ДОПУСКА в качеството на писмени доказателства докладваните по-горе документи, а именно справка от НБД „Население“, справка за съдимост, писмо от СГП и писмо от МВР Дирекция „МОС“.

         ДОКЛАДВА ДЕЛОТО с Удостоверението по чл. 3 от Закона, както и служебно разпоредените в превод на български език на присъдата на германския съд и справката относно пребиваването му в местата за лишаване от свобода на територията на Федерална Република Германия.

         ПРОКУРОРЪТ: Няма да соча нови доказателства. Нямам други доказателствени искания.

АДВ. Д.: Нямам доказателствени искания.

         С оглед становището на страните

СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И :

 

ДАВА ХОД НА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ

         СЪДЪТ на основание чл. 283 от НПК

                                               О П Р Е Д Е Л И :

 

         ПРОЧИТА и ПРИЕМА писмените доказателства по делото, включително и днес допуснатите такива и тези в превод на български език.

         Считайки делото за изяснено от фактическа страна

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОБЯВЯВА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ ЗА ПРИКЛЮЧИЛО

 

         ДАВА ХОД ПО СЪЩЕСТВО

         ПРОКУРОРЪТ: Спазена е процедурата и считам, че са налице условията за признаване и изпълнение на постановената присъдата на Областен съд Траунщайн, Федерална Република Германия от 06.08.2019 г., влязла в сила на 14.09.2019 г., а именно налице са предпоставките на чл. 8 от Специалния закон, тъй като присъдата е за деяние, което съставлява престъпление и по българското законодателство, като същевременно е от категорията престъпления, за които не се изисква двойна наказуемост, съобразно разпоредбата на чл. 8, ал. 2, т.1 и т.13 от Закона за признаване изпълнение и изпращане на съдебни актове за налагане на наказание „лишаване от свобода“ или на мерки, включващи „лишаване от свобода“ (ЗПИИСАННЛСМВЛС)

         Същевременно, не е налице основание за отлагане на признаването пи смисъла на чл. 14 от Закона за отказ от признаване и изпълнение по чл. 15 или за частично признаване и изпълнение по чл.16 от Закона.

         Поради изложеното, предлагам да постановите Решение,  с което да приемете за изпълнение присъда на Областен съд Траунщайн, Република Германия от 06.08.2019 г., влязла в сила на 14.08.2019 г., с която българският гражданин И. Е.Г. е бил признат за виновен и осъден на 4 години и 9 месеца „лишаване от свобода“ за престъпление със съответната му квалификация, съобразно немското законодателство, като считам, че деянията осъществяват състав на престъпления по чл. 280, ал. 2т. 4 пр.1, т.5 и т.6, вр. ал.1, вр. чл. 26, ал.1, вр чл.20 ал.2 от НК.

         Наложеното наказание от 4 години и 9 месеца „лишаване от свобода“ не надхвърля максималните размери по българския закон и не се налага редуцирането му.

         На основание чл. 57, ал.1, т.3 от ЗИНС предлагам първоначален „общ“ режим на изтърпяване на наказанието.

         На основание чл. 12, ал. 9 от Закова предлагам да бъде приспаднете изцяло срока на изтърпяната част от наказанието и временното задържане, т.е. времето от 20 септември 2018 г.

 

         АДВ. Д.: Солидаризирам се с изказването на представителя на СГП. Считам, че е спазена необходимата процедура. Налице са условията за привеждане и изпълнение на присъдата постановена от чуждестранен съд.

         Считам, че следва да бъде приспаднато изтърпяното до момента от осъденото лице задържане под стража и изтърпяната до момента присъда.

         Считам, че присъдата не противоречи на основните принципи на българското наказателно право и наказателния процес.

Не са налице основанията за отлагане или постановяване на отказ за изпълнение на същата. Същото е в интерес на осъденото лице, поради което ще моля да постановите Вашия съдебен акт.

 

         СЪДЪТ СЕ ОТТЕГЛИ НА СЪВЕЩАНИЕ.

 

         Съдът след съвещание, като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства намира за установено следното:

         Производството е по реда на чл. 12 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни актове за налагане на наказание „лишаване от свобода“ или на мерки, включващи „лишаване от свободаи Конвенцията за трансфер на осъдени лица.

         Същото е образувано във връзка с изпратено от страна на съдебните органи на Федерална Република Германия Удостоверение по чл. 3 от специалния закон относно решаване на въпросите, свързани с приемането и изпълнението на Присъда на Областен съд Траунщайн, влязла в сила на 14.08.2019 г. с която българският гражданин И.Е.Г. е осъден за престъпление, извършено на територията на Федерална Република Германия на наказание от 4 години и 9 месеца „лишаване от свобода“.

         Съдът намери, че с оглед данните по делото и в частност изразеното от осъдения български гражданин Г. желание с нарочна молба да бъде трансфериран на територията на Република България, въпреки първоначалното му отрицателно мнение за това, е налице спазена процедура по признаване на изпълнението на присъдата на територията на Република България.

         На следващо място, видно от докладваната справка за постоянен и настоящ адрес на осъдения български гражданин Софийски градски съд е компетентния такъв по смисъла на чл. 7, ал.1 от Закона.

         Съобразявайки обстоятелствата, посочени в Удостоверението по чл. 3 от Закона, както и извършения превод на присъдата на Областния съд в Траунщайн на български език съдът констатира, че деянията за които българският гражданин е осъден на територията на ФРГ се явяват и престъпления по българския НК, в частност такива по чл. 280, ал. 2, вр. ал. 1 от НК на Република България, като следва да бъде посочено, че в случая условието за наличие на двойна наказуемост не е необходимо, тъй като е налице хипотезата на чл. 8, ал.2, т. 1 от Специалния закон, а именно „участие в организирана престъпна група“ от страна на българския гражданин Г., каквото отразяване изрично е направено и в представеното по делото удостоверение.

От обстоятелствената част на съдебния акт и удостоверението се установява, че българският гражданин Г. заедно със съпроцесника му Гочев и неустановени по делото съучастници, структурирано и в изпълнение на обща цел,  са извършили пет отделни деяния по чл. 280 от НК на Република България за периода от 10.07.2018 г. до 20.09.2018 г., като едно от тях е останало недовършено. Всички посочени деяния са извършени посредством използването на МПС, а в няколко от случаите е имало опасност за живота на лицата, които са преведени от участниците в организираната престъпна група.       

Горните факти мотивират съда да приеме, че дадената от съдебните органи на ФРГ квалификация на престъплението по параграфи 97, 96, ал.1, пр. 1 и 2, ал. 2, пр.1 и 5  95, ал.1, пр.2 и 3, 14 ал.1 от Закона за пребиваването и параграфи 22, 23, ал.1 ,25, ал. 2, 53 от НК на ФРГ съответства на състава на престъпление по чл. 321, ал. 3, т. 2, вр. ал. 2, вр. чл. 280, ал. 2, т.4, т. 6, вр. ал.1 от НК на Република България.  Предвиденото за престъплението наказание е от 3 до 10 години „лишаване от свобода“, поради което и не се налага редуцирането му по реда на специалния закон.

         Следва да бъде посочено на последно място, че не са налице основания за отлагане по чл. 14 от закона, нито основанията за отказ, визирани в чл. 15 от специалния закон, като съдът констатира, че с оглед данните за съдимост на Г. следва да бъде определен „общ“ режим за изтърпяване на наложеното му наказание „лишаване от свобода“, доколкото последното от осъжданията му е през 2001 г.

         По изложените мотиви и на основание чл. 12, ал. 8 от Закона за признаване изпълнение и изпращане на съдебни актове за налагане на наказание „лишаване от свобода“ или на мерки, включващи „лишаване от свобода“

         СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НО, 23 състав

                                                        Р Е Ш И :

 

         ПРИЕМА за изпълнение присъда на Областен съд Траунщайн постановена на 06.08.2019 г. и влязла в сила на 14.08.2019 г. с № 6 КLs 620 Js 29294/18, с която българският гражданин И.Е.Г., ЕГН ********** е ПРИЗНАТ за виновен за извършено от него в периода от 10.07.2018 г. до 20.09.2018 г. престъпление по параграфи 97,96, ал.1, пр. 1 и 2, ал.2 пр.1 и 5, 95, ал.1, пр.2 и 3, 14, ал.1 от Закон за пребиваването и параграфи 22, 23 ал.1, 25 ал.2 , 53 от НК на ФРГ за което е осъден на наказание „лишаване от свобода“ в размер на 4 години и 9 месеца, съответстващо на престъпление по чл. 321, ал.3, т. 2, вр. ал. 2, вр. чл. 280, ал. 2, т.4, т.6, вр. ал.1 от НК на Република България, като наказанието, което следва да изтърпи в Република България е 4 (четири) години и 9 (девет) месеца „лишаване от свобода“.

         ОПРЕДЕЛЯ на основание чл. 57, ал.1, т.3 от ЗИНЗС първоначален „общ“ режим за изтърпяване на така наложеното наказание „лишаване от свобода“.

         ПРИСПАДА при изпълнението на наказанието предварителното задържане и изтърпяната част от наказанието „лишаване от свобода“, считано от 20.09.2018 г. до влизане на настоящото решение в сила.

         Решението може да се обжалва и протестира в 14-дневен срок от днес пред САС.

         След влизане в сила на решението преписи от същото да се изпратят на СГП, ВКП и на Министерство на правосъдието.

         Препис от протокола да се издаде на адв. Д. за послужване пред НБПП.

         Протоколът изготвен в съдебно заседание, което приключи в 14,30 ч.

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                            СЕКРЕТАР: