Определение по дело №185/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 232
Дата: 23 май 2019 г. (в сила от 31 май 2019 г.)
Съдия: Снежана Михайлова Наумова
Дело: 20191400200185
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 16 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение,

в съдебно    заседание на 23.05.2019 година,

 в състав:

 

                                                      Председател: Снежана Наумова

                                                          

с участието на секретаря Галина Емилова и прокурор Николай Лалов,

като разгледа докладваното от съдия Наумова

ЧНД N 185 по описа за  2019г.,

За да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК.

Образувано е по молба на осъдения В.Г.М., с ЕГН ********** ***, понастоящем в Затвора-Враца за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от наложеното му  по НОХД № 461/2017 г. на РС-Мездра наказание  лишаване от свобода за срок от една година и два месеца, при първоначален общ режим.

В молбата се отправя искане за образуване на производство за условно предсрочно освобождаване, поради придобиване на това право, чрез изтърпяване на дължимия от закона срок. Посочва се, че по време на престоя в затвора не е наказван за нарушение на вътрешните правила и и награждаван неколкократно. На основание изложеното се иска уважаване на молбата.

Към сезиращата молба са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС,  личното затворническо досие на В.М., актуална справка за изтърпяната към днешна дата част от наказанието.

Упълномощеният със заповед на началника на Затвора-Враца представител изразява становище, че молбата е основателна и следва да бъде уважена изцяло, тъй като лицето отговаря на изискванията на чл. 439а НПК.

Участващият по делото прокурор намира молбата за основателна. Пледира, че са налице предпоставките изброени в закона, а именно  изтърпяна изискуема част от наказанието  и наличното поведение, сочещо на поправяне на осъдения. 

В съдебно заседание осъденият поддържа изцяло депозираната молба с искане за нейното уважаване, поради наличието на всички законови предпоставки.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

С  присъда № 3/06.03.2018 г., постановено по НОХД № 461/2017 г., състав на РС-Мездра е признал подсъдимия М. за виновен за извършване на престъпление по чл. 343б, ал.1 НК, като му е наложил наказание от една година и два месеца лишаване от свобода, при първоначален общ режим на изтърпяване. Присъдата е влязла в сила на 19.09.2018 г.

Наказанието, за което се иска приложението на института на чл. 70 НК, осъденият е започнал да търпи на 08.10.2018 г., като до момента е изтърпял фактически 7 месеца и 15 дни, от работа са му зачетени 2 месеца и 14 дни. Общо изтърпяното наказание към настоящия момент е 9 месеца и 29 дни. Неизтърпяната част от наказание е в размер на 4 месеца и  1 ден.

При това положение, осъденият е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание, така, както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.

При първоначално изготвената оценка са установени средни стойности на риска от рецидив, възлизащи на 54 точки.  В доклада на социалния работник е отбелязано, че при осъденото лице се наблюдават следните проблемни зони: нагласи - лицето омаловажава тежестта на извършеното престъпление и не разпознава факторите способствали за това; злоупотреба с алкохол - налице е системна злоупотреба, довела до извършване на престъпления, влошаване на отношенията със семейството и на работното място, липса на мотивация за промяна на модела; умения за мислене - не разпознава проблемите, повтаря едни и същи грешки, не намира правилните решения. За това в плана за изпълнение на присъдата са заложени задачи целящи изграждането на умения за разпознаване и решаване на проблемите, осъзнаване на престъплението и възможните тежки последици от него, изграждането на критично отношение към престъпното деяние, ограничаване въздействието на затворническа субкултура и съхраняване на социалните контакти, които оказват положително въздействие върху осъдения.

По отношение риска от вреди, в доклада на социалния работник е посочено, че спрямо служителите на затвора и останалите лишени от свобода той е с ниски стойности. Н. не е показвал обидно или агресивно поведение към длъжностните лица. В същото време избягва конфронтация с останалите затворници и няма агресивни прояви срещу тях.  Риска от вреди за обществото обаче е определен като среден с оглед характера на престъплението за което е осъден -управление на МПС след употреба на алкохол, което създава реален риск за неограничен кръг от хора. 

При изготвената последна оценка е установено, че стойностите на риска от рецидив са намалели със 7 пункта и цифровите изражения възлизат на 47т. Констатирани са положителни промени в зоните "нагласи", "начин на живот и обкръжение", "злоупотреба с алкохол" и "умения за мислене". Посочено е още, че зоните "нагласи" и "начин на живот и обкръжение" излизат от рисковия диапазон. Риска от вреди е запазил стойностите си.

По време на престоя в затвора е декларирал желанието си да е трудово ангажиран и му е предоставена такава възможност по чл. 80 ЗИНЗС. Включен е в работен обект "Земеделско стопанство". Явява се редовно на работа. Не допуска безпричинни отсъствия. Съвестно изпълнява поставените му задачи. За добрата му трудова дейност спомага и познанията в отглеждането на стопански животни, които влага с желание при изпълнение на задълженията си.

По време на адаптационния период в ЗО "Керамична фабрика" през м. ноември и декември 2018 г. осъденият успешно е завършил корекционна програма  "Формиране на умения за безопасно шофиране". Активно се е включвал в провежданите ролеви игри, теоретически и практически занятия провеждани в рамките на корекционната програма. Не е допускал отсъствия. Изготвял е съвестно възложените домашни работи и активно е участвал във всички етапи на възпитателната дейност по решаването на проблемите, анализирането на причините довели до престъпната му дейност. Въз основа на изложеното по-горе е направено заключение, че целта на корекционната програма е постигната в пълна степен, тъй като М. е демонстрирал промяна в нагласите, започнал е да поема отговорност за постъпките си. След приключване на курса е получил удостоверение за успешното му завършване.

Осъденият е имал примерно поведение. Спазвал е реда и дисциплината в Затвора. Демонстрирал е трайни трудови навици и е проявявал отговорно отношение към поставените му задачи.

За показано примерно поведение, подчертана дисциплинираност и постигнати успехи в работата е награден е със заповед № 106/24.04.2019 г. с писмена похвала.

 В резултат на корекционната работа с него са настъпили положителни промени. Констатирана е благоприятна промяна. Признава вината си и изразява критично отношение към деянието, за което е санкциониран. Подлага на анализ факторите способствали за противообщественото му поведение, като проявява мотивация за промяна в модела му на употреба на алкохол. Изразява желание да ограничи собственото си поведение в съответствие с правилата и нормите установени в обществото.

В дефицитната зона "нагласи"демонстрира позитивна промяна в посока на изграждане на критично отношение към извършеното от него престъпление и осъзнава на противообществените последици. Осъзнава тежестта на наказаното деяние.

Изготвеният индивидуален план на присъдата се възприема от М. положително. Проявявал е желание за постигане на поставените цели, като е била наблюдавана последователност в желанието за конструктивна и стабилна по темпове промяна. То се е отразило върху понижаването на стойностите на риска от рецидив и вреди.

Осъденото лице полага усилия за постигане в необходимата степен на целите поставени в плана за изпълнение на присъдата. Регистрираните позитивни промени във всички дефицитни зони, липсата на дисциплинарни нарушения, добрата му трудова дейност, активното участие в индивидуалната и обща корекционна работа, дадените награди, съществуващото желание за изграждане на позитивна ценностна система, свидетелстват за неговото поправяне и превъзпитание.

За пълната му ресоциализация способстват и запазените социални контакти и наличието на жилище.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК – фактическо изтърпяване на не по-малко от 1/2 на наказанието и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието от 4 месеца  1 ден.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на М. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 4 месеца и 1 ден.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

                                                 О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО осъдения В.Г.М., роден на *** ***,  понастоящем в Затвора Враца,  ЕГН **********  от изтърпяване на останалата част от наложеното му  по НОХД № 461/2017 г. на РС-Мездра наказание  лишаване от свобода за срок от една година и два месеца, при първоначален общ режим, с остатък от 4 месеца и 1 ден.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл. 70, ал.6 НК на В.Г.М. изпитателен срок в размер на 4 месеца и  1 ден.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора-Враца и РС-Мездра за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

                                                                   Председател: